+ Konuyu Cevapla
Sayfa 1 - Toplam 7 123 ... SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 61

ÖYP'den İstifa Ettim Neden mi?

ÖYP Hakkındaki Sorularınız Forumunda ÖYP'den İstifa Ettim Neden mi? Konusunu İncelemektesiniz

2011 Aralık atamalarında OYP kapsamında A Üniversitesine yerleştirildim. Şubat ayında OYP ’li araştırma görevlileri için ...


 1. #1
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  10-2012
  Mesaj
  18

  ÖYP'den İstifa Ettim Neden mi?

  2011 Aralık atamalarında OYP kapsamında A Üniversitesine yerleştirildim.
  Şubat ayında OYP’li araştırma görevlileri için açılan lisansüstü kontenjanlarından Bir B Üniversitesine kaydımı yaptırdım. Haziranda B Üniversitesine 35. Maddeyle geçici olarak görevlendirildim. Eylül 2012 itibariyle ise OYP’den istifa ettim. Neden mi? 35. Maddeyle geçici olarak görevlendirildiğim Bölümün A.B.D Başkanı ve bir bölüm hocasının bana bu kısa zamanda yaşatmış olduğu tutum ve davranışlarıdır. Ben, OYP araştırma görevlisi arkadaşların sesi olmak için bu forumu açıyorum.
  Görevlendirilmem yapılıp da üniversitenin personeli olmaya başladığım gün problemler başladı. Nakil işlemlerimi yaparken bazı problemler çıktı. Özlük haklarımla ilgili maaşımın yatırılması, maaş farkları konusunda görüş ayrılıkları yaşandı. Enstitü personeli Geldiğim üniversitenin ismini kastederek “ isimden kaybediyorlar” diyerek üniversitemi aşağılaması sarsıldığım andır. Ve ilk gün bölüm başkanı odasında güya bana nasihat ediyor! Ama ne nasihat! Bir akademisyen, bir profosör yeni vazifeye başlayan personeline “bölümde her şey iki dudağım arasında” diyerek aba altından sopa gösterdiği korkutup, sindirmeye çalıştığı bir oryantasyon yaşadım. İlk dönem başka bir Üniversitede yüksek lisansa başlamış aynı bölümden, aynı anabilimdalından 4 ders almıştım, intibak için konuştuğumda aldığın dersler de ders mi deyip üniversiteyi aşağılamıştı. Hiçbir dersin intibakını yapmadı. Kendisinden almış olduğumuz dersten dersi alanların büyük çoğunluğunu bıraktı. Final yapmadan büt yaptı ve sebepsiz yere sınıfı döktü. Bu nasıl bir ölçme ve değerlendirme ki sınıfın büyük çoğunluğu kalıyor. Geçen neden geçti, kalan neden kaldı cevabını bilmiyor. Arkadaşlar dekanlığa şikayet etmek istediler ama sonradan korkup bizimle uğraşır, bitiremeyiz deyip vazgeçtiler. Bu sürede aklımın almadığı birçok duruma şahit oldum ve hocamızdan işittik. Bir araştırma görevlisi arkadaşı Bir yıl bilerek ve isteyerek doktoraya almamış. Bunu da gururla anlatıyor ben ne istersem o olur diyor. Bu dönem seminer dersi alan beş arkadaşın beşini de seminerden bırakıyor arkadaşların dönemi uzuyor. Bir arkadaşın tez izlemesinde bizlere “bakalım seneye bu seminer dersini kaç kişi alacak” diyerek korkutmalar…Yine şahit olduğum şok olduğum bir durum. Lisanstaki bazı sınıfların bütünleme sınavlarını değerlendirirken bir araştırma görevlisi arkadaşa “dersleri iki defa alanları geçir, bir defa alanlar kalsın” diyerek beni şoke ediyor. Bu nasıl bilimsellik ve haksızlık buyrun siz değerlendirin. Bölümün araştırma görevlileri 8-10 yılda yüksek lisans ve doktoralarını bitirebiliyorlar.
  Aynı bölümde başka bir hocamız da bölüm başkanımızın izinden giderek öğrencilerine kan kusturmaktadır. Kendisinden almış olduğumuz dersten sebepsiz yere bırakmıştır. Geçen ve kalan neden geçtiğini ve kaldığını anlayamamaktadır. Vermiş olduğu ödevde kendi eserinden faydalandım diye beni büt öncesi sınıfta rencide etmiştir. Bölümün toplantısında gıyabımda konuşarak bölüm hocalarına beni hırsızlıkla suçlayıp rencide etmiş ve değişik ortamlarda aleyhime konuşarak hocaları bana karşı soğutmuştur. Bu nasıl bir akademik anlayıştır ki; sınav öncesi öğrencisinin moralini bozsun, bilerek dersten bıraksın, rencide etsin. Yazdıklarım yaşanılanların bir kısmıdır. Kimse düzenini bozmamak, tepki çekmemek, hocanın sonradan yapacaklarına maruz kalmamak için ses çıkarmıyor. Ben bu haksızlığa karşı boyun bükemem, kabul edemem. “Haksızlığa karşı susan dilsiz şeytandır.” Kaidesince susmuyorum.
  Ben bu 3 aylık zaman zarfında lisansüstü eğitimime devam edemeyeceğimi anladım ve geldiğim Üniversiteye geri dönüşün yollarını aradım. YÖK OYP Koordinatörlüğünü defalarca aradım. Geriye dönüşün bir yolu yok mu diye? Olmaz en azından yüksek lisansı orada bitirmeniz gerekiyor. Dediler Bu şartlar arasında nasıl eğitimime devam edecektim. Ben lisansüstü eğitim almak ve öğretim üyesi açığını gidermek için gelmiştim. Geçen bir televizyon kanalında YÖK Başkanımız, ülkemizin öğretim üyesi açığından bahsediyordu, doktorasını bitirmiş akademisyenlere çok ihtiyaç olduğunu istatistiklerle anlatıyordu. Aklıma benim ve yüzlerce öğretim gördükleri üniversitelerde keyfi uygulamalara maruz kalıp psikolojisi bozulan, istifa etmek zorunda kalmış veyahut sessiz kalarak psikolojisi bozulmuş onlarca, belki de yüzlerce araştırma görevlisi arkadaşlarımız mevcut. Zaten bu süre zarfında benim de psikolojim bozuldu, yoğun anksiyete yaşadım, uyku bozukluğu başladı, günlerim ve gecelerim zehir oldu. Ne güzel amaçla ve ne güzel niyetlerle başladık nasıl bitti. Ben evli ve çocuğu olan biriyim. Düzenimi değiştirdim, yaşadığım şehri değiştirdim, taşındım, maddi manevi sıkıntı yaşadım, mağdur oldum. yol harcırahımı bile alamadım, oyaladılar. Olan yine bana oldu. Yani böyle haksızlığa ve zulme uğrayarak araştırma görevliliğinden istifa ettim. OYP Araştırma görevlisi arkadaşlar yaşamış olduğu farklı sıkıntılardan dolayı istifa ediyorlar. Hayatlar kararıyor, ömürden ömür gidiyor şuursuzca ama kendilerini büyük gören, küçük dağları ben yarattım dercesine kendinden başkalarına hayat hakkı tanımayan insanlar yerlerindeler ve belki de bu davranışlarına devam edecekler. Ben inanıyorum ki mağdur olanların mağduriyetlerinin giderileceği başka bir hayat var. Hakka girenin de cevabını alacağı bir başka dünya var ben bu dünyada alamadığım ve alamayacağım çocuğumun, eşimin hakkını o adil dünyada alacağıma inanıyor ve yaşadıklarımı Allaha havale ediyorum.
  hburakk, toprakana, biyolognevi ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

 2. #2
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  146
  Allah yardımcın olsun..çok geçmiş olsun..senin bu başına gelenler beni çok üzdü gerçekten..inşallah bu ülkede insanlar artık hak yememeyi işlerini doğru yapmayı bir gün öğrenirler..inşallah bizim başımıza bu tür hadiseler gelmez..tekrar geçmiş olsun..hakkını bir gün alcaksın Allahın izniyle sen merak etme..

 3. #3
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  729
  gerçekten çok üzüldüm durumunuza "Haksızlığa karşı susan dilsiz şeytandır" sözünüze istinaden, rica ediyorum universitenin, bölümün hatta bunları yaşatan kişiye kadar isim verin ta ki herkes bilsin bu kişileri kaybedecek neyiniz var ki?
  shockhan, relaxy, kaamos ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

 4. #4
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  06-2012
  Nerden
  AYDIN
  Mesaj
  70
  hocam çok geçmiş olsun. maruz kaldığınız durum sadece yüksek lisans ve doktora için değil lisan eğitimi sırasında da geçerli olan bir olay. öğrencileri ellerinden gelen her türlü eziyeti yapıp kendi egolarını tatmin eden binlerce akademisyen(!) var bu ülkede. herkes oturduğu koltuğu kendine sabitlemiş, istediğimi yaparım edasındalar. sizde bu olayı yaşadığınız üniversiteyi ana bilim dalını hatta hocaları bile yazın ki bizde bilelim hocam. bu programın şartları zaten ağır üstüne bir de akademisyen baskısı gelince tamamen çekilmez oluyor. en azından kendini akademisyen sanan onlara inat siz onları ifşa edin ki onların yaptığı bu haksızlığa ortak olmayalım hiç birimiz.

 5. #5
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  01-2012
  Mesaj
  7
  Bana pek inandırıcı gelmedin oypmağduru... Sen öyp sürecinde karşılaşılabilecek bütün olumsuzlukları sıralamışsın yukarıda ve bunları 3 ay içinde yaşadığını iddia ediyorsun... İnsanları korkutmaya çalışmayın... AYIP... ve bu arada EVET "Haksızlığa karşı susan dilsiz şeytandır"

 6. #6
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  231
  mobbing davası açsaydınız keşke.

 7. #7
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  10-2012
  Mesaj
  18
  sleven arkadaşım yaşamayan bilmiyor ama, empati kurmak lazım.Ben burada senaryo yazmadım. bazen 3 ayda değil 1 ayda bile hatta bir haftada bile değişik haksızlıklar yaşayabilr insanlar. Umarım siz yaşamazsınız.Bu arada kimseyi de korkutmuyorum. Bir haksızlık yaşandı ve duyuruyorum. Zaten istifadan sonra gerekli yerlere şikayet mektubu da yazdım. Bakalım ne olacak. Bir şey çıkacağını da sanmıyorum. Bu tarz durumların yaşanılmaması için en azından yetkililerin dikkatleri çekilebilir diye düşünüyorum. O da olmazsa başka bir dünyada görüşmek üzere...

  - - - Güncellendi - - -

  Ayıbı ben mi yapıyorum, yoksa bu haksızlığı yapanlar mı veyahut böyle haksızlık yaşamış birini ayıplamakla siz mi bir düşünün isterseniz?

 8. #8
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  08-2012
  Mesaj
  10
  durumunuza çok üzüldüm ben de istifa edecem.istifa dilekçesinin nasıl yazılacağana dair bana yardım eder misiniz

 9. #9
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  08-2012
  Mesaj
  24
  Hocam diğer arkadaşların ısrarına karşın ismi ifşa etmek istememişsiniz anlaşılan. Ancak en azından hangi üniversitede ve hangi bölümde bu çirkin muameleyi gördüğünüzü söylerseniz bundan sonra orada yüksek lisans eğitimi almayı düşünen insanlar durup bir daha düşünür.
  kaamos ve Cashmere bunu beğendiler.

 10. #10
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  10-2012
  Mesaj
  18
  istifa süreci biraz uzayabiliyor. kadronuzun olduğu üniversitenin dekanlığına yazıyorsunuz, onlar işleme alıp, rektörlüğe yazıyorlar. rektör onaylayınca. görevlendirmenizin olduğu üniversiteye istifa olurunuzu gönderiyorlar. ilişiğinizi kesiyorsunuz. yaklaşık 15 gün sürebiliyor. takip ederseniz. İsmi gerekli yerlere ifşa ettim. YÖK Başkanlığına, kadromun olduğu rektörlüğe, dekanlığa, görevlendirme aldığım üniversitenin rektörlüğüne isim isim bölüm herşeyi açıkça yazdım. Zamanı geldiğinde buradan da açıklayacağım.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. Cevap: 11
  Son Mesaj: 01-08-2015, 22:57
 2. Rektör Maaşları Ne Kadar ? aklıma takıldı merak ettim.
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan kral
  Cevap: 18
  Son Mesaj: 06-05-2012, 10:40
 3. bir şeyi merak ettim: hiç torpilsiz yıllarımız oldu mu?
  ÖYP 2011- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan zeyzey
  Cevap: 9
  Son Mesaj: 12-12-2011, 04:28
 4. Atandığım Üniversite beni bırakmak istemedi bende kabul ettim ama !
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan Erhan
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 08-09-2011, 15:05
 5. Mezuniyet notumu sehven yanlış beyan ettim, ne yapmalıyım?
  ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan pacta
  Cevap: 8
  Son Mesaj: 25-07-2011, 14:31

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git