+ Konuyu Cevapla
Sayfa 1 - Toplam 3 123 SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 26
Ağaç Şeklinde Aç2Beğeni

YÖK'e bireysel kontenjan talebi ve ÖYP

ÖYP Hakkındaki Sorularınız Forumunda YÖK'e bireysel kontenjan talebi ve ÖYP Konusunu İncelemektesiniz

Merhaba, ÖYP'den atamasını bekleyenlerdenim. Şu an Yüksek Lisans-tez aşamasındayım, ve kazandığım okula yüksek lisans yapıyor ...


 1. #1
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  87

  YÖK'e bireysel kontenjan talebi ve ÖYP

  Merhaba,

  ÖYP'den atamasını bekleyenlerdenim. Şu an Yüksek Lisans-tez aşamasındayım, ve kazandığım okula yüksek lisans yapıyor olmak şartı ile yerleştim. 35.madde ile görevlendirme isteyip yüksek lisansa devam edebileceğimi biliyorum. YL yaptığım üni'nin ÖYP Koordinatörlüğü ile görüştüm bugün. Atamam olmadan hiçbir şey yapamayacağımı söylediler. YL yaptığım yer köklü bir üniversite ancak bu sene benim kendi bölümümden kontenjan açmadı. Koordinatörlük, atamam olduktan sonra YÖK'e bireysel kontenjan talebinde bulunmam gerektiğini, fakat YÖK'ün kontenjan talebini kabul edip etmeyeceği konusunda belirsizlik olabileceğini söyledi. Maalesef ÖYP kendi kendisiyle çelişen bir program haline gelmiş gözüküyor, hali hazırda YL yapan bir öğrenci, YL yapıyor olmak şartı ile gelişmekte olan bir üniversiteyi kazanıyor olmasına rağmen YÖK'ün kararını beklemek zorunda kalıyor. Başvuruda istenilen şartı taşıyor olmam ve de geciken atamayı beklemek zorunda kalmam benim suçum mu; öğrenciyle alakası olmayan gereksiz birçok konu yüzünden bizler zor durumda kalıyoruz.
  İşin kısası YÖK'ün kontenjan talebini reddetme gibi bir "hakkı" olabilir mi, bu durum ÖYP mantığına ve kendi koydukları 2547 sayılı kanunun 35. maddesine ters değil midir?

 2. #2
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  214
  Siz hali hazırda yüksek lisans öğrencisi olduğunuz için atandığınız üniversite yök e yazı yazar ve talepte bulunursunuz.Büyük ihtimalle devam etmenize de izin verilecektir. Bol şanslar..

 3. #3
  Yardımcı Editör
  Üyelik Tarihi
  06-2012
  Mesaj
  499
  arkadaslar bu konuda beni cok yakindan ilgilendirdiginden bugun YOK e gittim. aslinda yeliz hanimin yanina gitmisti
  ama bulamadim odasinda baska bir bayan oyp
  ile ilgili sorulari cevaplandircagini soyledi (personel dairesi baskanligi ismini bilmiyorum)
  bugunku gorusmelerim ve sureci sizinle paylasmak ve yorumlarinizi almak
  istiyorum. (asagida ilk gorustugum kadinin hakli olma ihtimali nedir? genel soru bu)
  oncelikle benim durumum:
  - inonu uni ecz kazandim
  - bugun itibariyle kazandigim abd de resmen doktora ogrencisi oldun
  - henuz atamam gerceklesmediginden bireysel
  kontenjan icin konusmak amaciyla gittim

  konusmadan notlar:
  - bayan bana dediki atandigimiz tarih degil 2 agustos kazanma tarihimizin baz alindigini;
  - bireysel kontenjan talebi icin enstituye dilekce verecegimizi ve dilekcelerin rektorluk araciligiyla yoke gidecegini kontrol edenlerin kendileri oldugunu ve 2 agustostan sonrasini kendisinin kabul etmeyecegini kontrol edecegi seyin kazanma tarihimiz olacgani soyledi
  - yonetmelige uygun olamayacagini atanma tarihi olarak acik ve net olarak
  yonetmelikte belittigini soyledigimde de akillilik yaptigimi ve istedigim unide olabilmek icin doktora kazandigimi ama ogrenci olma tarihimin 6 eylul oldugundan atanmamis olmama ragmen kandirmaya calisiyo gibi gozuktugunu ustu kapali belirterek bunyuzden 2 agustos alinacagini soyledi
  - bende hacettepe ve anlara unilerinin lisansustu kontenjan actigini gaziye gelmemin istedigimde oldugunu daha iyi universiteleri tercih edebilecegimi bundan akillilik yapmayip doktora mulakat ve yazili sinaviyla
  kanunen ogrncilik hakki kazandigimi kandirmak olarak nitelendirmesinin cok yanlis oldugunu soyledim
  - daha onceden yeliz hanimin bana boyle yapmam gerektigini ve bu yuzden inonu unide ki aranma tarihimi geciktirdigimi soyledigimde ise yeliz hanimin yanlisi
  oldugunu atanmayi geciktirmemin cok sacma olacagini bir an once atanip acilan kontenjanlara basvurmam gerektigini iletincede sok oldum.
  - en son olarak anlayasamadigimza mutabik kaldik ve bireysel kontenjan basvurularini elit hanimdan takip edebilecegimi ama elit hanimin kesinlikle cevap vermeyecegini bosuma yanina gitmemin anlami olmadigini soyledi

  elit hanim ve gorusmemiz;
  - elit hanim cok samimi guleryuzlu cikti cevap vermeyecek gibi biri degildi ve zaten cokta ugrasti
  - bayanla olan gorusmemizden bahsettim oda baska yerlere sordu sonra yanima geldi tekrar ve 2 agustosun degil
  atanma tarihinin baz alinacagini ama yinede boyle bir gorusmem oldugu icin arada kaldigini ifade etti
  - hocalarim en son yoke gitmisti ve elit hanim beni tanidi hocalarin geldiler ve lisanustu egitim verebilmek gaziyi oraya dahil edebilmek ocin basvuru yaptiklarini soyledi.
  - gazinin bu durumunda bir sorun olusmayacagini enstituye bireysel kontenjan icin dilekce verebilecegimi kurul
  kararindan sonra bireysel
  kontenjanin kabul edilecegini ifade etti.

  anlayacaginiz ilk bayan benim tum planladigim sureci bastan asagi yanlis bildigimi ve soka girmeme sebep
  oldu
  elit hanimda biraz ona da guvendi ama prosedure devam etmemi soyledi.
  yakin zamanda atanirsam hala diger kontenjanlara basvuracakmiyim emin olamiyorum artik.
  birde atanmami geciktirdigimi cogunuz bile biliyor. simdi afedersiniz ama biraz salak yeine kondum.
  biraz bugun uzuldum ama elit hanim saolsun durumlari yeniden duzeltir gibi olsada pek tatmin olamadim bireysel
  kontenjanin kabul edilecegine dair..
  bu konuda
  kim hakli yorum yaparsaniz sevinirim
  Son düzenleyen Nazmi, 06-09-2012 saat 17:38.

 4. #4
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.053
  Kimin haklı olduğu yönetmelikte çok açık olarak belirtilmiş. Yasal olarak "atama sonrası" olmuyor bu ibare sizi her bölge idare mahkemesinde haklı çıkartacaktır. Yönetmelikteki maddeler hakkında yorum yapılmaz, ne yazıyorsa odur yoksa hangi taraf olursa olsun kendi durumuna göre yorumlayamaz. Akıllılık yapılmış olabilir mi olur yönetmeliğe göre oluyor, madem kabul edilmeyecek o zaman yönetmeliğin değişmesi lazım zaten biz doğru olup olmadığını değil yönetmeliğe göre olup olmadığını konuşuyoruz, yazarsınız dilekçenizi yönetmeliğe atıf yaparsanız ve kabul ederler.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 5. #5
  Yardımcı Editör
  Üyelik Tarihi
  06-2012
  Mesaj
  499
  hocam peki şimdi ben önümüzdeki hafta inönüye atandığımda her ihtimale karşı hacettepeye ve ankara üniversitesinede öyp lisansüstü kontenjanlarına başvurmalı mıyım? yoksa sadece bireysel kontenjan talebi yapmam yeterli olur mu? karar metninde başvurmamalrı dediği için aklımdan başvurmak geçmiyordu ama bayan bence başvur sonra açıkta kalırsın dediğinden gene de şüpheye düştüm.

 6. #6
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  87
  Nazmi hocam, arkadaşlar yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.

  Yüksek lisans yapıyor olmak şartı ile ÖYP'yi bu sene kazandım.
  18.09.2012 tarihinde kadromun bulunduğu okulda göreve başladım. ÖYP öncesinde kazanmış olduğum Yüksek Lisans eğitimime devam edebilmem için gerekli olan 35. madde işlemleri başlatıldı, kuruldan geçti, son aşamada YÖK'e göderilecek ve YÖK'ün cevabı beklenecek. Kadromun bulunduğu üniversite, eğitimimin kesintiye uğramaması için beni geri gönderdi.

  Bugün YL yapmakta olduğum üniversitenin ÖYP Koordinatörlüğü ile görüştüm, durumumu izah ettim. Bana söylenilenler şu şekilde:
  "YL yapmakta olduğunuz bölüme ÖYP kapsamına geçmek istediğinize dair dilekçe yazacaksınız, ve bölüm 'uygundur' ibareli ikinci bir dilekçe ile Enstitü'ye başvuracak. Enstitü'den onay geldikten sonra Koordinatörlük gerekli evrakları YÖK'e gönderecek".

  Ancak, şu aşamada sadece devam etmekte olduğum Yüksek Lisansımın ÖYP kapsamına alınabileceği, doktoraya geçişte tekrar tercih yapmam gerektiğini söylediler. YL yaptığım yer köklü bir üniversite olmasına rağmen bu sene ÖYP alımı yapmadı. Önümüzdeki sene doktora programı açıp açmayacağı belli değil. Ben YL+Doktoraya kesinti olmadan devam edebileceğimi zannederken bugün durumun hiç de öyle olmadığını öğrendim.
  Öyleyse, YL bitiminde, doktoraya geçerken, cari alımla başka bir üniversiteyi kazanmam gerekecek, ya da YÖK'ün belirlediği kontenjanlar üzerinden tekrar tercih yapacağım(en fazla 2 dönem içinde doktoramı ÖYP kapsamına aldırmam gerekecek bu durumda).
  Tekrar tekrar işleyen bir süreç söz konusu. Yani, özetle maça ikinci yarıda giren oyuncunun durumundayım şu an , doktoraya geçişte istediğim üniversitede eğitimime devam edebilmek için yeniden ALES puanımı yükseltmem gerekecek mi (puanı yüksek olan, kontenjanı dolduruyor çünkü), yoksa YL tezimi bir an önce teslim edip, doktora sınavlarına mı hazırlanmalıyım? Kafam çok karışık, aynı durumda olan arkadaşların önerilerini bekliyorum..

 7. #7
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.053
  Cari alımla kazanacağınız üni.yi kabul etmezler listeden başvuru yapmanız gerekir ancak ondan önce şy anda y.lisansınız ÖYP kapsamına alınıyorsa orda doktoraya devam etmenizin engellenmemesi lazım. Bitirince siz yine de dilekçenizi verin devam etmek istediğinizi belirterek. Tercih yaparken bir sınava girmeyeceksiniz hazırlanmanıza gerek yok.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 8. #8
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  87
  Alıntı Nazmi Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Cari alımla kazanacağınız üni.yi kabul etmezler listeden başvuru yapmanız gerekir ancak ondan önce şy anda y.lisansınız ÖYP kapsamına alınıyorsa orda doktoraya devam etmenizin engellenmemesi lazım. Bitirince siz yine de dilekçenizi verin devam etmek istediğinizi belirterek. Tercih yaparken bir sınava girmeyeceksiniz hazırlanmanıza gerek yok.
  Hocam sağolun.
  Doktoranın engellenip engellenmemesi açıkçası programın açılıp açılmayacağına bağlı. ÖYP YL ve Doktorayı kapsayan bir süreç, en büyük avantajı da bu zaten. Fakat programa ortasından dahil olanlar için sürecin daha farklı işlediğine şahit oldum. Şu an YL yaptığım için eğitici üniversitelerle ilgili tercih yapamadım. Çünkü böyle bir hakkım yok, YL yapıyor olmak şartı ile yerleştim.
  Olasılıklardan yola çıkacak olursak;
  1-YL bitiminde doktoraya da ÖYP kapsamında devam etmek istediğimi belirten bir dilekçe ile bölüme başvuracağım.
  2-Bölüm doktora programı açmaz ya da başvurumu değerlendirmeye almaz ise, YÖK'ün açtığı kontenjanlar arasından seçim yapmam gerekecek.

  Hocam, 2. olasılıkla ilgili olarak, listeden tercih yapmam durumunda, ÖYP puanımı yükseltmem için tekrar ALES'e girmem gerekecek mi, yoksa ÖYP'yi kazandığımız yerleştirme puanı sabit mi kalıyor? Bu konuyla ilgili bir bilginiz var mı? Çünkü puanı yükselttiğim taktirde, doktoraya geçişte, istediğim üniversiteye yerleşme şansım artmış olacak. Cari alımın önü kapatılıyorsa, ben istediğim üniversiteye tek değişken olan ALES puanı ile geçebileceğim. Yanlış mı yorumluyorum?
  Şu an aklıma gelen bir diğer soru (kusura bakmayın art arda oldu galiba.. ), doktora tercihinde YL not ortalaması mı geçerli olacak, eğer değilse sabit bir ÖYP puanından teknik olarak bahsetmemiz imkansız hala geliyor, çünkü şu anki puan güncel ALES ve lisans ortalaması. Doktorada tercih yapacaklar için hangisi geçerli olur?

 9. #9
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  08-2012
  Mesaj
  3
  Merhaba hocam, ben Hatay MKÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü'ne atandım. Atamadan önce aynı ana bilim dalında İTÜ'de yüksek lisans yapıyordum. Başvuru yaparak y. lisansımı ÖYP kapsamında olarak yeniledim. Ancak dil puanım 65'in altında olduğu için 35. madde ile görev yerimi Hatay'dan İTÜ'ye aldıramıyorum. Benim sorum; yüksek lisansımı Öyp kapsamına aldırdıktan sonra, yönetmelikte yazan "iki yıl içinde yüksek lisansı, 4 yıl içinde doktorayı bitirmek zorundadır" ibaresindeki süre bu kayıt yenileme ile başlamış oluyor mu? Eğer öyleyse dil sorunundan dolayı süre aleyhime işliyor ve dönem kaybediyorum. Diğer sorum; Yüksek lisans derslerimi dondurmak dolayısıyla yukarıda bahsettiğim süreyi dondurmaya karşılık gelir mi? Çünkü bu bir çözüm olabilir benim için. Şimdiden teşekkürler

 10. #10
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  09-2011
  Mesaj
  375

  bireysel kontenjan talebi

  Celal bayar universitesi turk dili ve edebiyati bolumunde yuksek yaparken dumlupinar uni. Turk dili ve edebiyati egitimine " alaninda yuksek yapiyor olmak" sartiyla atandim. Oyp universitem yuksek lisans egitimimi celal bayarda tamamlamama izin verdi. Sorularim sunlar:
  1. Celal bayarda yuksek lisansimi oyp kapsaminda tamamlamak icin ne gibi islemler yapacagim.(ben oyp univrsiteme 35 cikana kadar 39. Madde ile gorevlendirilmek icin dilekce gonderdim dogrumu yapmisim)?
  2. Oyp kapsaminda celal bayarda yuksek lisansimi tamamladiktan sonra doktora icin baska uni. Gitmem gerekecek. Kadro aktarimi nasil olacak? Doktora icin tercih mi yapmaliyim yoksa mulakata giripte mi girmem gerekir? Bilgisi olan arkadaslarin yardimini bekliyorum

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. Referans Mektubu Talebi
  Yüksek Lisans Eğitimi forum içinde, yazan efe005
  Cevap: 10
  Son Mesaj: 03-07-2012, 13:35
 2. Kadro talebi
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan yoolcuu
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 08-02-2012, 22:07
 3. öyp puan yüzdeliklerinin değiştirilmesi talebi ve gerekliliği
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan quaresma
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 14-01-2012, 21:29
 4. ÖYP atandıktan sonra başka bir ÖYP üniversitesinde bireysel y.lisans başvurmak
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan akdogan
  Cevap: 17
  Son Mesaj: 18-09-2011, 23:08
 5. Ek Kontenjan meselesi
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan kayabaşı
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 06-07-2011, 13:15

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git