reklam
+ Konuyu Cevapla
Sayfa 1 - Toplam 6 123 ... SonSon
Bulunan 1 den 15 - Toplam 85
Ağaç Şeklinde Aç5Beğeni

ÖYP Ve Bilimsel Hazırlık

ÖYP Hakkındaki Sorularınız Forumunda ÖYP Ve Bilimsel Hazırlık Konusunu İncelemektesiniz

Merhabalar, Mezun olduğum üniversitenin hatasından dolayı farklı bir alanda doktoraya başvurmak zorunda kaldım. Şu durumda ...

 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  36

  Öyp'liler bilimsel hazırlık programlarına başvuru yapabilirler mi?

  Merhabalar,
  Mezun olduğum üniversitenin hatasından dolayı farklı bir alanda doktoraya başvurmak zorunda kaldım. Şu durumda yeni alanıma ısınmak için doktoradan önce bilimsel hazılık programına katılabilir miyim acaba?

 2. #2
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  16.862
  Sizin isteğinize mi bağlı bu durum? Çünkü bilimsel hazırlık programında öğrenci olamıyorsunuz bu durumda görev alamayabilirsiniz. ÖYP kapsamında.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 3. #3
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  36
  Teşekkürler.
  İsteğime bağlı ancak öyp kapsamında görev alamayacaksam hiç gerek yok tabii.bir-iki ay içinde yeni alana alışmış olurum.

 4. #4
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  211
  nazmi hocam bilimsel hazırlığa isteğimiz dışında gönderilebiliyormuyuz? mesala benim lisans alanım x alanı yüksek lisansım y alanı kazandığım dal yani bu durumda bilimsel hazırlık alma zorunluluğum var mı

 5. #5
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  11-2010
  Mesaj
  1.279
  birazda hocanıza baglı.yuksek lısans yada doktorada gerek gorurse bılımser hazırlık kapsamında sıze ders aldırabılır dıye bılıyorum ben
  Tek Bir Şeye İhtiyacımız Vardır; Çalışkan Olmak !...
  Mustafa Kemal Atatürk

 6. #6
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  16.862
  ÖYP kapsamında normalde verilmez bilimsel hazırlık görevde çok sorun oluyor ama bilimsel hazırlık verip normal öğrenci statüsü verilirse uygulanır o zaman.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 7. #7
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  03-2011
  Mesaj
  483
  Alıntı Nazmi Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  ÖYP kapsamında normalde verilmez bilimsel hazırlık görevde çok sorun oluyor ama bilimsel hazırlık verip normal öğrenci statüsü verilirse uygulanır o zaman.
  Aynen, informal olarak.
  Department of Mathematics Education
  Research Assistant

 8. #8
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  3
  merhabalar, yaklaşık iki saattir forum başlıklarını taradım ama net bişey bulamadım,
  ben iktisat mezunuyum ve maliye teorisine öyp araştırma görevlisi olarak atandım.(ilanda iktisat veya maliye mezunu olma sartı vardı)
  marmara üniversitesi maliye teorisinde de yüksek lisansa kaydımı yaptırdım.
  ama bugun danışman hocamla görüştügümde, maliyeden ek ders almam gerektigini söyledi, ögrenci işlerine bu ek ders basvurusu için gittiğimde, bu uygulamanın artık kalktıgını bölümdeki
  hocalar çok istiyorlarsa beni bilimsel hazırlık programına baslatmak istediklerine dair bir karar vermeleri gerektiğini ögrendim.
  tekrar danışmanımla görüştüm, benden eşdeğerlilik durumunun incelenmesini talep ettiğime dair bir dilekçe ve lisans transkriptimi aldılar. bir kaç gün içinde durumum hakkında karar vereceklerini belirtti hoca.
  ilk sorum bilimsel hazırlık alıp almamam gerektigi hocaların insiyatifine kalmış bir şey midir?
  ikincisi, bilimsel hazırlıgın öyp yönetmeliğindeki yeri nedir? öyp haklarından muaf tutulma vs söz konusu olurmu?
  son olarak, görevde sorun oluyor demişsiniz, ne gibi sıkıntılar yaratır?

  cevaplayanlara şimdiden teşekkürler...

 9. #9
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  04-2011
  Mesaj
  3
  Merhaba,
  boğaziçi üni den öyp kapsamında kabul aldım ancak yüksek lisanstan 1 ders önkoşul olarak lisanstan 3 ders alıyorum bu dönem.bunun daha sonra nasıl bi sorun yaratacağını bilen var mı?okulun lisansüstü yönetmeliğinde önkoşul dersleri lisansüstü süresine dahil edilmez diyor .yüksek lisans 3 yıla uzayacak gibi bu yüzden.bilgisi olan varsa ve paylaşırsa çok minnettar olurum..

 10. #10
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  16.862
  Bilimsel hazirlik haric iki yilda bitirirseniz sorun olmaz.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 11. #11
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  08-2012
  Mesaj
  8

  ÖYP Ve Bilimsel Hazırlık

  Arkadaşlar ve Hocalarım yardımcı olmanızı umduğum acil bir konu var. Ben özel bir üniversitenin burslu mezunuyum x bölümünden. Ve ÖYP ile yeni açılan ve lisansüstü eğitim altyapısı olmayan bir üniversiteye asistan olarak atandım. Lisansüstü eğitim verecek Üniversitelerden başvuracağım ve büyük ihtimalle yerleşeceğim üniversitenin x bölüm başkanı ile görüştüm. Bana özel üniversite mezunu olduğumdan ve beni kendi ekollerince biçimlendirmek istediklerinden, bir yıllık bilimsel hazırlık okumam gerekeceğini söylediler. Kendi okuduğum lisans bölümümden yüksek lisans için bilimsel hazırlık okumaya mecbur edilmemden geçtim ben şuan daha büyük konulardan tasalanıyorum. Bilimsel hazırlık işin içine girince süreç 1 yıl bilimsel hazırlık+2 yıl y.lisans+4 yıl doktora şeklinde olacak ve bu da normal ÖYP'nin garantilediği 6 yıllık süreyi aşıyor. Sormak istediğim bu durumda ÖYPye devam edebilir miyim? Bilimsek Hazırlık boyunca maaşımı almaya ve asistanlık yapmaya devam eder miyim? Bu süreç benim için nasıl işler? Yardımlarınız bekliyorum.

 12. #12
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  06-2012
  Mesaj
  122
  Bilimsel hazırlık normalde lisansüstü öğrencilerine farklı lisans programı okuyup gelen öğrencilere verilir. Yani ÖYP ile aynı bölüme atandığınızdan bilimsel hazırlık programı çok saçma olmuş. normalde sadece özel üniversiteler değil bazı büyük üniversitelerede gidildiğinde belirttiğiniz adaptasyon süreci için örneğin yl programında lisanstanda ders aldırır hocalar. veya doktora programıysa yl tanda ders aldırırlar bu şekilde kendi okulllarının sistemini gösterirler. yani hocanızla konuşup bilimsel hazırlıkla vakit kaybetmeden bu şekilde bir yol izleyebilir misiniz sorabilirsiniz.
  ÖYP için gereken süre 2+1 yıl yl için, 4+2 yıl doktora için. yani bilimsel hazırlık yalnız 1 sene boyunca öyp ödeneğinizi kullanamamanıza neden olur şayet böyle bir durum oluşursa onun dışında yine maaşınızı alıp verilen ek sürede bitirmiş olursunuz lisansüstü programlarınızı. Yani bilimsel hazırlık 1 yıl da kaybettirse öyp ye devam edebilirsiniz. Bilimsel hazırlık boyunca da elbette maaşınızı alıp asistanlık yaparsınız. İşte tek sorun resmi olarak yl a başlamayıp lisanstan sürekli değişik alanlarda ve kendi alanınızda ders almanız olacaktır.
  1 yılın sonun da da normal yl programınıza başlar derslerinizi alırsınız ve 2 yılda bitirirsiniz bir sorun kalmaz.

 13. #13
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  02-2012
  Mesaj
  1
  Merhaba,
  Ben Bilkent Üniversitesinde Tarih bölümünde yüksek lisans yapıyorum. Lisansım da Tarih olmasına rağmen üniversitenin kendi kuralı olduğundan Bilimsel Hazırlık okuyorum. Buna binaen ben de ÖYP ilanında yüksek lisans yapıyor olma artı olan bölümü işaretledim. Fakat 9 Eylül ÖYP'den sorumlu olan bölüm bana Bilimsel Hazırlığın yüksek lisanstan sayılamayacağını bu nedenle kayıt olamayacağımı belirtti. Fakat ben şuan BİDEB 2210 Yurtiçi Yüksek Lisans Programından burs alıyorum. Bu durumda ben kazandığım programa kayıt yapabilir miyim yapamaz mıyım? Diğer bir sorum ise ben Bilkent'te yüksek lisansımı bitirip oraya geçebiliyor muyum?
  Bununla ilgili sorulara Sosyal Bilimler Enstitüsü yorum yapamayacağını Rektörlüğe sormamı tavsiye etti? ÖYP bölümü ise Bilkentte görevlendirme olarak okuyabilirsiniz fakat bilimsel hazırlık yüksek lisans yapıyor olma şartını sağlamadığını söyledi.
  Bununla ilgili sizin görüşünüzü almak istiyorum.

 14. #14
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055
  Görevlendirme sadece devlet üniversitelerine oluyor hocam, Bilkent özel olduğundan görevlendirme alamazsınız diye biliyorum ben.

 15. #15
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  10-2012
  Mesaj
  180
  hocam , benim lisansımla yapmak istedigim yuksek lisans bölumum farklı. bu yuzden (şayet farklı bölumu y.lisansını kazanırsam) bir yıl bilimsel hazırlık programına dahil olucam. ben bilimsel hazırlık programı kapsamındayken öyp de ki yuksek lisans yapıyor şartlı unilere başvuramıyor muyum? okudum yazılanları ama net bir bilgi alamadım hocam.yardımcı olursanız çok sevinirim..


       

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Benzer Konular

 1. Bilimsel Hazırlık sınıfı...
  Yüksek Lisans Eğitimi forum içinde, yazan Ezberbozan
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 18-11-2015, 01:13
 2. ÖYP ve Bilimsel Hazırlık Programı?
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan mervekomuroglu
  Cevap: 23
  Son Mesaj: 26-12-2014, 19:27
 3. ÖYP Doktorasında Bilimsel Hazırlık ve Askerlik
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan vethakan
  Cevap: 22
  Son Mesaj: 19-02-2013, 01:34
 4. Bilimsel hazırlık olanlar için
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan edebiyatci-18
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 19-12-2011, 15:23
 5. Bilimsel Hazırlık Programı
  Yüksek Lisans Eğitimi forum içinde, yazan intelxp
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 07-09-2011, 12:09

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git