+ Konuyu Cevapla
Bulunan 1 den 3 - Toplam 3

Dr. Ve prof.dr. Unvanları

ÖYP Hakkındaki Sorularınız Forumunda Dr. Ve prof.dr. Unvanları Konusunu İncelemektesiniz

Bence yardımcı doçent ve doçent kadrolarına gerek yok.bu konularda yeni bir yapılanma içerisine girilebilir. Yardımcı ...


 1. #1
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  10-2011
  Mesaj
  186

  Dr. Ve prof.dr. Unvanları

  Bence yardımcı doçent ve doçent kadrolarına gerek yok.bu konularda yeni bir yapılanma içerisine girilebilir. Yardımcı doçentle doktorasını yapmış kişi arasında hiçbir fark yok sadece kadroyu alamamış. Ya da araştırma görevlisi doktorasını yapmış kişiyle arasında bir fark yok. Kadro verilse dahi unvanın dr. Olması taraftarıyım. Ve doçentlik sınavının da doçentlik için ingilizceden 65 alınmasının gerekli olmasını da çok saçma bulmaktayım.
  Mesela şöyle olabilir. Doktorasını almış üniversitede en az 10 sene doktora unvanı ile ders vermiş gerekli yayınları sağlamış( ulusal uluslararası makaleler kitaplar ki bunlar yök merkezli baz puanla hesaplanmış ve belli bir puanı aşan kişiler) kişilerin profesörlüğe yükseltimesi taraftarıyım. Bir de şu var. Profesörlük kadrosunu alıp yan gelip yatmak tarihe karışmalı. Profesörlük kadrosunu alan insanlar kadroyu aldıktan atıyorum her beş sene sonunda gerekli yayınları yayımlamaları istenicektir. Bunlarda başarısız olan profesörlerin tekrar doktora unvanına düşmeleri daha iyi olabilecektir. Böylece bilimde sürekli bir rekabet olucaktır bu da bizi daha ileri getirebilir diye düşünüyorum.
  Saygılar...

 2. #2
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  54
  Prof.ların prıf oldum diyerek yan gelip yatma fikrindeki düşüncelerine bende katılıyorum . yılda yada 2 yılda bir 1 tane yayın yapma şartı olmalı (bu bölümden blüme değişebilir). avrupa ülkelerindede bu böyledir.

  ama diğer yazılanların hiçbirine katılmıyorum. neticede doktorasını yapıp 1 yıl içinde doçent olmuş 5 yıl sonrada proflugunu almış örnekler var. dolayısı ile adam 6yılda prof olmuş. neden 10 yıl beklesinki.

  Ötesinde yazdıklarından anlaşılıyor ki doçentlik sınavı kalksın istiyorsun (zaten doçluk diye bişey olmayacak yazılana göre). Analaşılan meslekte yeni gibisin. ya da bu örnekleri görmedin. Nice hocalar var bir çok makalede isimleri var ama kendilerinin bile haberi yok. deme o ki adamın biri bi yayın yapacak çevresinde arkadaş grubu içerinde aynı kafa yapısındaki 5 adamı da yazıyor makaleye. bu şekilde herkes 2 makale yazmış olsa birey adına 10 makale düşer. ben doç luk sınavının gerekliliğini savunmuyorum kalitesinide... ama bu senin dediğin sistemde herkes hasbel kader 10 yıl sonra prof olur ve buda çokda kabul görmez bir durum olur. zaten doç olmak isteyen adam biraz çabalıyor ki buda zaten bir rekabet ortamı yaratıyor. Diye düşünüyorum ben

 3. #3
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  10-2011
  Mesaj
  186
  10 sene örnek olarak verilmiş bir süre. profesörlük kadrosunun çok ama çok yüksek puanlar alan kişilerin alması taraftarıyım. bir insan 5 6 senede ne kadar bilgi birikimi yapabilir ki direkt doktorayı bitirdikten sonra profesör olsun ya da bu sürelerin önemi ne derece önemli? burdaki asıl kastettiğim olay yardımcı doçentlik ve özellikle hikayeleriyle ünlü doçent jurileriyle olan sınavların rafa kaldırılmaları. yerine direkt doktor ve çok yüksek puanlarla gelinebilmiş profesörlük kadrosu ve bu kadro alındığı sürece profesörlerin yayın yapma alışkanlığının devam etmesi.
  ben şahsen yardımcı doçentlerin önce doçent sonra en az 5 sene doçent payesı altında ders verip profesörlük kadrolarına atanmak isteyen akademisyenlerin direkt doktoradan sonra çok yüksek puanlar alarak direkt profesör olma hayalinden daha sönük olduğunu görüyorum.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. Türk Alman Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Ziya ŞANAL'ın Özgeçmişi
  Üniversite İstatistikleri forum içinde, yazan Fırat
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 16-01-2014, 08:44
 2. Prof’ların şakası karakolda bitti.
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 08-07-2012, 20:57
 3. Cevap: 17
  Son Mesaj: 17-06-2012, 12:02
 4. Prof. Dr. Muhittin Şimşek; ÖYP ile 8 Bin Asistan Yetişecek, Bu 8 Yıl Sonra 8 Bin Doçent Demek
  ÖYP 2012- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan Akademik
  Cevap: 15
  Son Mesaj: 22-05-2012, 01:47
 5. Yeni YÖK Başkanı Prof.Dr. Gökhan Çetinsaya
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan hasan0688
  Cevap: 53
  Son Mesaj: 18-02-2012, 13:28

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git