+ Konuyu Cevapla
Bulunan 1 den 3 - Toplam 3

Ayrıntılarıyla ÖYP süreci ve senet işleriyle ilgili sorular

ÖYP Hakkındaki Sorularınız Forumunda Ayrıntılarıyla ÖYP süreci ve senet işleriyle ilgili sorular Konusunu İncelemektesiniz

Arkadaşlar bu konuda cok fazla şey yazılmış çizilmiş oldugunu biliyorm ama buna rağmen yeni konu ...


 1. #1
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  61

  Ayrıntılarıyla ÖYP süreci ve senet işleriyle ilgili sorular

  Arkadaşlar bu konuda cok fazla şey yazılmış çizilmiş oldugunu biliyorm ama buna rağmen yeni konu açtıgım için özür diliyorum.Çünkü,bu öyp atanma sürecini ve akabinde senet işlerini bir türlü oturtamadım gitti ve forumu araştırdıkça daha da kafam karışıyor.O yuzden birkaç soru da ben sormak istiyorum.Örnek üzerinden sorarsam daha anlaşılır olacagını düşünüyorm.
  1)Diyelim ki,ÖYP kapsamında ilan edilen üniv.lerden birini tercih ettik ve kazandık.Bundan sonraki süreçte,kazandıgımız üniv. zaten bünyesinde yuksek lisans ve doktora eğitimi verebilen büyük üniv.lerden olursa yeniden lisansüstü eğitim için tercihte bulunmamız gerekiyor mu yoksa otomatik olarak kazandıgımız üniv.de yüksek lisans eğitimimize başlıyor muyuz?
  2)Forumdan okuduklarımdan hareketle bir de,''35. madde ile görevlendirme veya ÖYP ile görevlendirilme'' kavramları işin içine giriyor ve ikisi arasındaki farkı da tam olarak anlayabilmiş değilim.Kısaca,35.madde ile görevlendirmeden bağımsız olarak nitelendirilen ÖYP ile görevlendirme(veya adı her neyse) tam olarak ne demek oluyor?
  3)Senet imzalayıp imzalamamamız ile 35.madde ile görevlendirme veya ÖYP ile görevlendirme arasındaki ilişki tam olarak ne acaba?Dogru mu bilmiyorm ama söyle bir cıkarımda bulundum:35.madde ile görevlendirilenler senet imzalamak zorunda olup,ÖYP ile görevlendirmesi yapılanların senet imzalamak zorunda olmadığı dogru mudur?
  Bundan sonra,ÖYP programını kazandıgımız üniv.de yüksek lisans eğitimimize başlayacaksak senet imzalama ile ilgili süreç nasıl yürüyor,kazandıgımız üniv.den başka bir üniv.de yüksek lisans eğitimimizi sürdüreceksek senet imzalama ile ilgili süreç nasıl yürüyor onu merak ediyorum.(Dil puanım 65 üzeri oldugu için dil ile ilgili süreci düşünmemize gerek yok)
  4)Yani,kendi üniv.mizde yüksek lisans eğitimimize devam edecek olursak da,başka bir üniv.de yüksek lisans eğitimimize başlayacaksak da,her iki durumda da senet imzalamak zorunda mıyız?Yoksa,zaten kazandıgımız üniv.nin bünyesinde yuksek lisans eğitimi veriliyorsa senet imzalamadan eğitimimize başlayabilir miyiz?
  5) [İster kazandıgımız üniv.nin kendi bünyesinde isterse tekrar lisansüstü eğitim için yeniden tercihte bulunarak eğitimimizi alacagımız yeni üniv.de}Senedi tam olarak hangi aşamada imzalamakla yükümlüyüz?
  6)Forumdan araştırdıgım kadarıyla yüksek lisans için ayrı doktora için ayrı senet imzalatılıyor şeklinde lanse ediliyor.İmzalayacagımız bu senedin muhteviyatı tam olarak nedir?Yani,YÜKSEK LİSANS eğitimimiz için bize imzalatacakları senete imza attıgımızda ne kadarlık bir meblağın altına imza atıyoruz?
  7)İstifa veya herhangi bir nedenle ÖYP programından ayrılma durumunda bu senette yazan miktarın tamamını mı ödemekle yükümlü oluyoruz?Mesela,ben 2 ay maaş alıp ÖYP den istifa ettim diyelim.2 ay sonra istifa edenle 1.5yıl sonra istifa eden aynı meblağı mı ödemek durumunda kalıyor;yoksa,bu tazminat,o zamana kadar aldıgımız maaşlarla orantılı olarak mı hesaplanıyor?

  Değerli zamanını ayırıp cevap yazabilecek arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ediyorum

 2. #2
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  214
  1. soru evet bünyesinde varsa orada yapabiliyosunuz lisansüstü eğitiminizi.
  2. si öyp de farklı bi üniversiteye gidecekseniz şayet 35. madde ile görevlendirme alıyorsunuz. diğerini hiç duymadım
  3. sü 35. madde ile giderseniz farklı bi üniversiteye senet imzalamak zorundasıznı. ancak öyp üniv. ile lisanüstü eğitiminizi yapacagınız üniversite aynı ise senet imzalamıyorsunuz.senet sürecine gelince bende o süreci beklıyorum hala. sadece ögrenci belgesi ile dilekce yazıp üniversiteme gönderdim. işlemler basladı. hala beklemedeyim yani.sanırım yaklasık 3 ay içinde görevlendirmeniz belli oluyor ve ilişik kesmeye gidiyorsunuz.
  6. o konuda tam bilgim yok ama onu üniversite belirliyor sanırım..
  7. o zmana kadar alınmıs olan maas +%50 si ve yasal faizler diye biliyorum.

 3. #3
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  08-2011
  Mesaj
  10
  Merhaba;
  Ben kazandığım üni de yl yapıyorum . Bize ayrılan öyp ödeneklerini kullanırsam senet imzalamam gerekecek mi?
  Teşekkürler

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. ÖYP Senet İmzalama ve Eğitim Süreci
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan felipeselim
  Cevap: 14
  Son Mesaj: 03-03-2012, 12:09
 2. Cevap: 4
  Son Mesaj: 07-12-2011, 17:31
 3. ÖYP ile ilgili Genel Sorular & Türkiye tek bölüm mezunu olarak ÖYP başvurusu
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan Drhanath
  Cevap: 11
  Son Mesaj: 23-09-2011, 03:06
 4. öyp lisansüstü süreci ile ilgili iki sorum var
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan camelot
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 27-08-2011, 00:30
 5. Senet=Nakit=Vakit=) Senet vakittir :)
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan InexorabLe
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 30-07-2011, 19:59

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git