+ Konuyu Cevapla
Bulunan 1 den 10 - Toplam 10

39. Madde kapsamında görevlendirilme

ÖYP Hakkındaki Sorularınız Forumunda 39. Madde kapsamında görevlendirilme Konusunu İncelemektesiniz

Aslında esas sorum şu 35. madde ile görevlendirme süreci nasıl işliyor, bu gerçekleşmediğinde ya da ...


 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  08-2011
  Mesaj
  30

  Wink 39. Madde kapsamında görevlendirilme

  Aslında esas sorum şu 35. madde ile görevlendirme süreci nasıl işliyor, bu gerçekleşmediğinde ya da uzun sürme ihtimali geliştiğinde 39. madde süreci nasıl işleyecek?

  Uzunca bir süredir sitedeki bilgileri okudum kanunları inceledim ve kendim ile ilgili bir kanaate vardım. Ben Temmuz 2011'de ÖYP kapsamında Dicle Üniversitesi'ne atandım, üniversiteye başvurumu yaptım, kurumdan muvafakatımı aldım(2 ay sürdü), Ağustos 2011'de de kendime uygun olan Hacettepe Üniversitesindeki bölümüme lisans üstü eğitim için başvuruda bulundum, salı günü de kendi bölümüme kabul edildim.

  Şimdi öğrenci kayıtları 3-4-5 Ekim'de yapılacakmış ve dersler de 3 Ekim itibari ile başlayacak. Dicle Üniversitesine 35 madde ile Hacettepe'ye görevlendirilmem konusunda başvurumu da yapacağım ancak bu başvuru sürecinin uzadığı yönünde bende kesin bir kanaat gelişti, bu nedenle tek çare 39 madde gibi görünüyor. Yoksa ciddi şekilde dersleri kaçıracağım.

  Ben ve benim gibi bir çok arkadaşımın bu durumda olduğunu düşünerek örnek bir dilekçe formatı oluşturmaya çalıştım. Önerilere açığım, son halini verelim, en iyi halde üniversitemize sunalım. Dilekçeyi word formatında da mesaja ekledim. Önce 35. madde ile ilgili bir dilekçe verip bir süre bekledikten sonra bu tarz bir dilekçe vermek gerekli gibi bir kanaat gelişti bende. Bilmem ne derece haklıyım?
  Saygılarımla.

  ……. ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNE
  ( Personel Daire Başkanlığı )

  22.07.2011 tarihinde Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'nın web sitesinde açıklanan sonuca göre Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) kapsamında üniversitenizin ……….. Fakültesi ………… Bölümü ………… anabilim dalı kadrosuna atanmaya hak kazandım.
  Ağustos ayı içerisinde ÖYP kapsamında lisans üstü öğrenim yapacak araştırma görevlileri için YÖK onayı ile ilgili üniversitelerde açılan kadrolardan şartlarıma uygun olan ………… Üniversitesi ……….. Enstitüsü ……….. Anabilim Dalı’nı tercih ettim. İlgili anabilim dalına 20.09.2011 tarihinde yerleştirildim ve 03.10.2011 tarihinde doktora öğrencisi olarak kaydımı yaptırdım.
  Bu aşamada ………… Üniversitesi’nde 2547 sayılı kanunun 35. maddesi ile görevlendirilmem hususunda her iki üniversite arasında yazışma yapılması gerekmektedir. Ancak bu yazışmanın aradaki mesafe dikkate alındığında bir süre devam edeceği ve ………. Üniversitesi ………… Enstitüsü 2011-2012 Güz dönemi derslerinin 03.10.2011 tarihi itibari ile başladığı göz önüne alındığında almış olduğum doktora derslerimi tam zamanlı takip etmek için 2547 sayılı kanunun 35 maddesi uyarınca görevlendirme işlemlerim sonuçlanana kadar geçici süre ile 2547 sayılı kanunun 39. maddesi kapsamında görevlendirilmek istiyorum.

  İlgili hususta gereğinin yapılmasını saygılarımla bilgilerinize sunarım.
  Eklenmiş Dosya Eklenmiş Dosya
  Ölümsüzlük için ölümü bekleme... Üret...

 2. #2
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Nerden
  izmir
  Mesaj
  88
  hocam guzel yazmıssın. Fakat 35 için görevlendirilmek için de önceden bir dilekçe yazmak gerekiyor bunu vermeden önce

 3. #3
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  25
  bizim üniversitede bu dilekçeyi önce bölüm başkanlığına yazıyorsun..bölüm değerlendiriyor, fakülte yönetim kuruluna gönderiyor. Yeterli gündem konusu olacak kurul toplanacak olumlu karar verdiler mi rektörlüğe gidiyor. orda da vardır bir süreci.. ona kadar 35. madde işlemleri tamamlanır diye düşünüyorum...

 4. #4
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  08-2011
  Mesaj
  30
  Üniversitelerin çoğu da bu tip konularda tam bilgili değil, YÖK ile üniversitelerin ilgili birimleri arasında tam bir iletişim de sağlanamıyor. Benim durumumda olanlar için en büyük olumsuzluk görevlendirme süreci uzadığında dersleri kaçırmak olacak. 35 39 farketmez bir şekilde ben derslerimi tam zamanlı olarak takip edeyim yeterli benim için.
  Bu konuda hacettepeden bilgi alacağım, gelişmeleri aktaralım.
  Aslında süreci tam olarak anlatan bir yazı olsa çok iyi olacak. Örneğin üniversiteye atandık, kayıt yapıldı, lisans üstü eğitime başvurduk, kazandık dersler 1 haftaya kadar başlayacak ve bu noktadan sonra neler yapılacak, dilekçeler neeye nasıl verilecek, süreç uzarsa neye başvurulacak, derslerin kaçırılmaması için neler yapılmalı... bunların hepsi netleşse kafamızda çok iyi olur.
  ÖYP temelde iyi bir program gibi görünüyor ancak uygulamada da birçok aksaklık ortaya çıkıyor. Bazı üniversitelerde halen 33a kadrosu ile ataması yapılan araştırma görevlisinin 50d kapsamında gönderilmesi gerektiğini savunanlar bile var. YÖK üniversitelerin ilgili birimlerini, dekanları, rektörleri, enstitü müdürlerini çok iyi bir şekilde bilgilendirmeli ÖYP konusunda.
  Amaç araştırma görevlisinin biran önce eğitimini tamamlayıp ünivesitesine dönmesi olmalı.
  Ölümsüzlük için ölümü bekleme... Üret...

 5. #5
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  08-2011
  Mesaj
  30
  Yeni bir bilgi gördüm ODTÜ'ye ait sitede. Link: http://www.pdb.metu.edu.tr/akoz_35.php

  Buada 35. madde kapsamında iki tür görevlendirmeden bahsedilmiş ve yapılması gerekenler en ince noktasına kadar anlatılmış. İlk defa böyle net bilgiler okudum. Süreç tam anlamıyla anlatılmış.

  ATANMA İŞLEMLERİ 1.YOL (İLGİLİ ÜNİVERSİTE TEKLİFİNE GÖRE)
  1. Kişinin kadrosunun bulunduğu Üniversite, kişinin 2547 sayılı Kanunun 35. maddesi uyarınca Üniversitemizde görevlendirilme isteğini kişiye ait gerekli bilgi ve belgeleri ile birlikte Üniversitemize bildirir.
  2. İlgili Üniversite'den gelen belgelerin birer örneği gönderilerek ilgili enstitü kanalıyla ilgili bölüme konu hakkındaki görüşü sorulur.
  3. Enstitü bölümün görüşünü de dikkate alarak görüşünü Personel Daire Başkanlığı'na gönderir.
  4. Enstitünün görüşü, ilgili Üniversiteye gönderilir ve görüş olumlu ise ilgili Üniversiteden kadro devir işlemlerinin başlatılması istenir. (Enstitüden gelen görüş olumsuz ise durum ilgili Üniversiteye bildirilir ve işlem sona erer.)
  5. İlgili Üniversite kadro devir işlemlerini başlatır.
  6. Yükseköğretim Kurulu'nun kadro devir işlemleri ile ilgili görüşü ilgili Üniversiteye ve Üniversitemize bildirilir.
  7. Yükseköğretim Kurulu'ndan gelen olumlu görüşten sonra kişinin sicil özeti ilgili Üniversiteden istenir.
  8. İlgili Üniversite kişinin sicil özetini Üniversitemize gönderir.
  9. Personel Daire Başkanlığı kişinin atamasını yapar ve ilgili Üniversiteden ayrılış tarihi ile maaş nakil bildirimi istenir.
  10. Üniversitesi tarafından kişinin maaş nakil bildirimi, ayrılış tarihi ile özlük ve sicil dosyaları Personel Daire Başkanlığı'na gönderilir.
  11. Kişi bir nüshasını elden getirdiği personel maaş nakil bildirimi ile gerekli evrakları Personel Daire Başkanlığı'na teslim eder ve bölümünde görevine başlar.
  12 Personel Daire Başkanlığı maaş nakil bildirimi ile atama onayının birer örneğini göndererek ilgili enstitü kanalıyla ilgili bölüme kişinin göreve başlama tarihini sorar.
  13. İlgilinin göreve başlama tarihi ilgili bölüm tarafından ilgili enstitü kanalıyla Personel Daire Başkanlığı'na bildirilir.
  14. İlgilinin göreve başlama tarihi esas alınarak bilgisayar kayıtları tamamlanır, Sosyal Güvenlik Kurumu girişleri yapılır ve tahakkuk işlemleri için Personel Daire Başkanlığı'nın ilgili birimlerine gerekli belgeler gönderilir.


  ATANMA İŞLEMLERİ 2.YOL (DOĞRUDAN YÖK KARARI İLE)
  1. Kişi ODTÜ'de bir lisansüstü programa kayıtlı olduğu için kadro devir işlemlerini ilgili Üniversite doğrudan Yükseköğretim Kurulu'na yazarak başlatır.
  2. Yükseköğretim Kurulu'ndan kadro devrinin uygun olduğu Üniversitemize ve ilgili Üniversiteye bildirilir.
  3. Yükseköğretim Kurulu yazısının bir örneği ilgili enstitü kanalıyla ilgili bölüme gönderilerek konu hakkındaki görüşleri sorulur.
  4. Enstitü görüşünü ilgili bölümün görüşünü de dikkate alarak Personel Daire Başkanlığı'na bildirir.
  5. Personel Daire Başkanlığı enstitü görüşünü ilgili Üniversiteye bildirir ve görüş olumlu ise ilgili Üniversiteden sicil özeti istenir. (Enstitüden gelen görüş olumsuz ise durum ilgili Üniversiteye bildirilir ve işlem sona erer.)
  6. İlgili Üniversite kişinin sicil özetini Üniversitemize gönderir.
  7. Personel Daire Başkanlığı kişinin atamasını yapar ve ilgili Üniversiteden ayrılış tarihi ile maaş nakil bildirimi istenir.
  8. Üniversitesi tarafından kişinin maaş nakil bildirimi, ayrılış tarihi ile özlük ve sicil dosyaları Personel Daire Başkanlığı'na gönderilir.
  9. Kişi bir nüshasını elden getirdiği personel maaş nakil bildirimi ile gerekli evrakları Personel Daire Başkanlığı'na teslim eder ve bölümünde görevine başlar.
  10. Personel Daire Başkanlığı maaş nakil bildirimi ile atama onayının birer örneğini göndererek ilgili enstitü kanalıyla ilgili bölüme kişinin göreve başlama tarihini sorar.
  11. İlgilinin göreve başlama tarihi ilgili bölüm tarafından ilgili enstitü kanalıyla Personel Daire Başkanlığı'na bildirilir.
  12. İlgilinin göreve başlama tarihi esas alınarak bilgisayar kayıtları tamamlanır, Sosyal Güvenlik Kurumu girişleri yapılır ve tahakkuk işlemleri için Personel Daire Başkanlığı'nın ilgili birimlerine gerekli belgeler gönderilir.

  Bu noktada benim gibi temmuz ayında atanıp, ağustosta lisans üstü eğitime başvuran ve lisans üstü eğitimi kazanan kişiler için sanki 2. kısım geçerli gibi geldi bana. Niye derseniz şimdi üniversiteye gidip kayıt yaptıran biziz, hani daha kendi üniversitemizin bile haberi yok, dilekçe ile durumu biz bildireceğiz.
  Ölümsüzlük için ölümü bekleme... Üret...

 6. #6
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  3
  Dersler basladi. Tam olarak ne yapmamiz lazim. Ayrintili bilgi ???

 7. #7
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  08-2011
  Mesaj
  30
  Dersler başladı ve hiçbirimiz tam olarak ne olacağını bilmiyoruz. Hani ben bunu yaptım siz de yapın diyecek kesin bir kanaat yok. Aklıma ilk gelen 35. madde için başvurumuzu yaparız, o dilekçede derslerin başladığını da belirtiriz, sonra üniversitemizin ÖYP koordinatörüne durumu iletiriz ve sanırım 35. madde ile görevlendirme çıkana kadar bir şekilde derslere katılmamıza izin verirler. Bunu 39. madde ile mi yaparlar yoksa başka bir çözüm mü bulurlar onu bilmiyorum. Mesefe uzaksa örneğin Van - İstanbul gibi sanırım en kötü ihtimalle 35. madde ile görevlendirme çıkana kadar 1 hafta Van 1 hafta İstanbul gibi bir çare ile hem süre geçer hem de ders kısmen kaçırılmamış olur. Ama ne olur bekleyip göreceğiz. Bu durumda olan pek fazla arkadaş yok anlaşılan.
  Ölümsüzlük için ölümü bekleme... Üret...

 8. #8
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  12-2010
  Mesaj
  84
  Alıntı MEDSHU Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Dersler başladı ve hiçbirimiz tam olarak ne olacağını bilmiyoruz. Hani ben bunu yaptım siz de yapın diyecek kesin bir kanaat yok. Aklıma ilk gelen 35. madde için başvurumuzu yaparız, o dilekçede derslerin başladığını da belirtiriz, sonra üniversitemizin ÖYP koordinatörüne durumu iletiriz ve sanırım 35. madde ile görevlendirme çıkana kadar bir şekilde derslere katılmamıza izin verirler. Bunu 39. madde ile mi yaparlar yoksa başka bir çözüm mü bulurlar onu bilmiyorum. Mesefe uzaksa örneğin Van - İstanbul gibi sanırım en kötü ihtimalle 35. madde ile görevlendirme çıkana kadar 1 hafta Van 1 hafta İstanbul gibi bir çare ile hem süre geçer hem de ders kısmen kaçırılmamış olur. Ama ne olur bekleyip göreceğiz. Bu durumda olan pek fazla arkadaş yok anlaşılan.

  Benim yakın olduğu için gidip geliyorum ve daha işlemlere başlamadım ama personelin verdiği bilgi: Kadronuzun gitmesi geç olur o zamana kadar dersleri kaçırmayın diye 39 ile görevlendirilirsiniz demişti. 39 ile de mecburi hizmet işlemesin diye dilekçeye 89 günlük yazılmalı.

 9. #9
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  22
  Benim de şöyle bir durumum var. yl kazandığım okulda dersler başladı ve kadromun olduğu okuldan oldukça uzakta. 39. madde ile görevlendirme istersem git gel yapmadan devam edebilir miyim derslere. ona göre yüksek lisans yapacağım şehire taşınacağım bir de sonuçta.


  yardımcı olursanız sevinirim.

 10. #10
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  10-2010
  Mesaj
  78
  merhabalar..
  şu anda ÖYP araştırma görevlisiyim, başka bir üniversitede yüksek lisansa başladım, şehir yakın olduğu için git-gel yapıyorum. yüksek lisans yaptığım üni.de arş.gör olmaya hak kazandım, belgelerimi teslim ettim ancak hala muvafakat sürecinde..mecburi hizmetim 23 kasım da doluyor.. ben bu 2 aylık sürede 39 ile görevlendirme alırsam, görevlendirme aldığım süre zorunlu hizmetimden düşer mi düşmez mi?

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. ÖYP Yüksek Lisansta 39. Madde ve 35. Madde Farkı
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan bukala
  Cevap: 121
  Son Mesaj: 20-10-2016, 02:23
 2. Madde 35'te senet yapılması gerektiğini söyleyen madde nerede?
  ÖYP 2012- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan Mr December
  Cevap: 25
  Son Mesaj: 22-08-2014, 12:01
 3. 39. Madde Kapsamında Türk Cumhuriyetlerinde Görevlendirme
  Öğretim Görevlisi forum içinde, yazan enginboztepe
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 01-05-2012, 11:15
 4. Öyp Kapsamında Lisans Üstü Eğitim
  ÖYP 2011- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan burak21
  Cevap: 10
  Son Mesaj: 12-12-2011, 13:25
 5. Cevap: 0
  Son Mesaj: 12-09-2011, 18:52

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git