+ Konuyu Cevapla
Bulunan 1 den 4 - Toplam 4

yök başkanının bazı bölümler kapanacak açıklaması öyp de açılan fizik kimya biyoloji kadro sayısını etkiler mi?

ÖYP Hakkındaki Sorularınız Forumunda yök başkanının bazı bölümler kapanacak açıklaması öyp de açılan fizik kimya biyoloji kadro sayısını etkiler mi? Konusunu İncelemektesiniz

Hocam ben 2012 de öyp ye başvuru yapmak için hazırlanıyorum ama yök başkanının açıklamaları içimi ...


 1. #1
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  09-2011
  Mesaj
  1

  yök başkanının bazı bölümler kapanacak açıklaması öyp de açılan fizik kimya biyoloji kadro sayısını etkiler mi?

  Hocam ben 2012 de öyp ye başvuru yapmak için hazırlanıyorum ama yök başkanının açıklamaları içimi kararttı fizik bölümü mezunuyum ve kadro sayısının azalacağını hatta açılmayacağını düşünüyorum.Bana bir yol gösterirmisiniz?

 2. #2
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  08-2011
  Mesaj
  16
  uzun vadede olacak birşey bölüm kapatma. sonuçta o bölümde emek veren bi ton asistan doçent prof. varken 1senede bölümün kapatılması mümkün değil. yakın zamanda öğrenci sayısında azaltma yapılabilir o da akademik kadroyu etkilemez. tabi bu benim kendi görüşüm...

 3. #3
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  638
  hocam açıklamnın tam metnini paylaşır mısınız ben ilk defa duydum bunu

 4. #4
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  08-2011
  Mesaj
  16
  Bazı bölümler kapatılacak
  YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan: "Şimdilik değişiklik yok. Belki 4-5 yıl sonra birinci basamak sınavını kaldırır, yerine eskiden yapılan olgunluk sınavı gibi bir sınav yaparız" dedi.

  "Fizik, kimya, biyoloji gibi bölümlerin yanı sıra meslek yüksekokullarında bazı bölümler var ki; mesela Su Ürünleri ile ilgili bölümler maalesef öğrencileri çekememiş, biz bunları açmamaya, açtıklarımızı da bir şekilde birleştirmeye çalışacağız"

  "Sıfır öğrenci alan bölümler var. Artık onlara ek kontenjan vermenin bir anlamı yok çünkü öğrencileri cezbetmiyor"

  Özcan, LYS yerleştirme sonuçlarını değerlendirerek, sorularını yanıtladı. Üniversitelere merkezi yerleştirme sonucunda bu yıl boş kontenjan sayısının geçen yıla göre daha az olduğunu söyleyen Özcan, boş kontenjanlarla ilgili bir inceleme yapıldığını bildirdi.

  Bu incelemelerde biyoloji, fizik ve kimya gibi temel bilimlerle ilgili bölümlere fazla talep olmadığını belirten Özcan, bunun yanı sıra bazı ön lisans programlarının da boş kaldığını kaydetti. Özcan, "Bunlarla ilgili derhal kararlar alacağız. Eğer talep görmüyorsa bundan sonra ek kontenjanlarımızda kontenjan vermeyeceğiz. Sıfır öğrenci alan bölümler var. Artık onlara ek kontenjan vermenin bir anlamı yok çünkü öğrencileri cezbetmiyor" diye konuştu.

  Özcan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Fizik, kimya, biyoloji gibi bölümlerin yanı sıra meslek yüksekokullarında bazı bölümler var ki; mesela Su Ürünleri ile ilgili bölümler maalesef öğrencileri çekememiş, biz bunları açmamaya, açtıklarımızı da bir şekilde birleştirmeye çalışacağız. Mesela bir merkez okul bulacağız. Böylece küçük küçük, dolmayan bölümleri ortadan kaldıracağız ki bir sinerji yaratalım. Bu bir kapatma değil ama başka yere nakletme, birleştirme olacak."

  "BELKİ 4-5 YIL SONRA"

  Özcan, üniversiteye giriş sisteminde bir değişiklik planlanıp planlanmadığı konusunda da sistemde hiçbir değişiklik olmayacağını vurguladı.

  YGS ve LYS sisteminin iki aşamalı olarak devam edeceğini belirten Özcan, ikinci aşama sınavı LYS’nin de bugünkü gibi birkaç oturum şeklinde uygulanacağını anlattı.

  Liselerdeki eğitim-öğretimine paralel olarak ilerde bazı düzenlemeler yapılabileceğini söyleyen Özcan, "Belki bundan 4-5 yıl sonra birinci basamağı kaldırır eskiden yapılan olgunluk sınavı gibi bir sınav yaparız" diye konuştu.

  Özcan, bu konuyu Milli Eğitim Bakanlığı ile henüz görüşmediklerini belirterek, yeni Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’den randevu talep ettiklerini söyledi.


  "MİLLİYET GAZETESİNDEN ALINTIDIR"

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. Cevap: 0
  Son Mesaj: 07-09-2012, 18:29
 2. ERCİYES ÜNİVERSİTESİ Eğitim Fakültelerinin Fen Bilgisi, Fizik, Kimya, Biyoloji Öğretmenliği Programlarının Birinden Mezun Olmak.
  Süresi Dolmuş Akademik Personel İlanları forum içinde, yazan nonova
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 10-08-2012, 07:37
 3. YÖK yanlışı düzeltip ÖYP kadro sayısını 4000 e çıkarır mı?
  ÖYP 2012- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan hipnotist
  Cevap: 29
  Son Mesaj: 25-07-2012, 17:11
 4. Biyoloji, Kimya, Fizik bölümü mezunlarına kötü haber. (Duyum)
  ÖYP 2012- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan gizmo87
  Cevap: 22
  Son Mesaj: 05-07-2012, 22:17
 5. Cevap: 0
  Son Mesaj: 29-12-2010, 22:46

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git