reklam
+ Konuyu Cevapla
Sayfa 1 - Toplam 3 123 SonSon
Bulunan 1 den 15 - Toplam 31

Normal - ÖYP Tezli Yüksek Lisans Bilmecesi

ÖYP Hakkındaki Sorularınız Forumunda Normal - ÖYP Tezli Yüksek Lisans Bilmecesi Konusunu İncelemektesiniz

Şu an meb de öğretmen olarak çalışmaktayım Bu sene 9 Eylül Ünv Uluslararası İllişkiler tezli ...

 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  08-2011
  Mesaj
  38

  Normal - ÖYP Tezli Yüksek Lisans Bilmecesi

  Şu an meb de öğretmen olarak çalışmaktayım Bu sene 9 Eylül Ünv Uluslararası İllişkiler tezli yüksek lisansı kazandım.Öyp hakkında pek bilgim yoktu az çok öğrendim;ancak kafam karmakarışık oldu sonuç olarak.Sizce mesleğime devam edip 9 eylülde y.lisanstan sonra doktora yapıp öğretim üyesi olma ihtimalimle,öyp ile yüksek lisans yapıp öğretim üyesi olmam arasında nasıl bir oranlama var ve hangisi daha mantıklı sizce?Hani diyelim ki öyp mantıklı o zaman bunca insan neden normal yüksek llisans ve doktora için çırpınıp duruyor ne de olsa öyp giriş koşulları daha rahat, adaletli ve maaş muhabbeti var.
  Açıkcası kazandığım bölüm de çok iyi bir bölüm,bırakmak istemiyorum;ancak öyp programıyla da kaybedeceğim bir şey varsa ileride pişman olmak istemiyorum.
  Bir de öyp de direk doktoraya nasıl başvurulur?Diyelim ki 9 eylülde tezi bitirdim y.lisans diplomamı aldım ve öyp ye başvurma kararını verdim ve sonuç olarak kazandım o zaman doktoraya devam edebilir miyim,yoksa sıfırdan y.lisans mı olacak?
  Olmazsa seneye öyp yi deneyeyim diyorum.kendime kazanma konusunda güveniyorum o konuda sorun yok.
  Öyp de maaşlar nasıl Ege veya Dokuz eylülde?
  Bu soruyu soruyorum çünkü kendi maaşımdan olacağım sonuçta önemli benim için.Evli olunca sorumluluk açısından yani.
  Öyp deki senet olayı nasıl işliyor okul uzayınca tazminat mı veriyoruz acaba?
  Dokuz eylülde yüksek lisansı bitirdim diyelim ki öyp ile bir ünv kazandım o zaman doktora seviyesinden mi başlıyorum yoksa yüksek lisans mı alacağım gene?Öyp de okul uzatma süresi ne kadar dır ve ne kadar zamanda mezun olmazsam ceza veririm?
  Sonuç olarak hangisi mantıklı bir yol gösterirseniz sevinirim.
  Şimdiden teşekkürler

 2. 31-08-2011, 08:57

  Yeni Üye


 3. #2
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  79
  eğiitm fakültesi lisans mezunu olup da uluslararası ilişkiler alanında lisansüstü yapıp ÖYPden de bu alanda kazanmanız mümkün değil. Çünkü ÖYPde çoğunlukla lisans mezuniyetine göre kadro açılıyor. Maaşlar konusuna gelince, araştırma görevlisi öğretmen kadar maaş alır. Yani yüksek lisans+dokotra sürecinde 6-7 sene öğretmen maaşı kadar alıyorsunuz.

 4. #3
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  08-2011
  Mesaj
  38
  "ozcan129 size bir kaç sorum olacak müsadenizle; meb'de hangi branşta öğretmensiniz? 9 eylül'de çıkan sorular şöyle (giren arkadaştan aktarmadır) bağımlılık teorisi, dış politika analizi yapılırkan hangi faktöler göz önünde tutulur, tr-ab ilişkisi, tr kıbrıs meselesi ve tabi sınav ingilizce. ben uluslararası ilişkiler çıkışlıyım, 9 eylül'e başvuru yapmadım çünkü hazırlanma sürem çok düşüktü. Siz normal bir uluslararası ilişkiler öğrencisini terletecek bu soruları yapmak için çalışmanız gerekiyordu, değil mi? Ne gibi bir yol izlediniz? Bu sorular biraz sitemli sorulmuş olabilirim, affınıza sığınınaraktan beni aydınlatırsanız sevinirim. saygılar."
  emut arkadaşa cevaben:
  4 yıllık türkçe öğretmeniyim ve aof kamu yönetimini bitirdim.atatürk lisesi mezunu olunca zaten bir seviye ingilizceniz iyi oluyor.kendi çabamla ingilizcemi ilerlettim baya.evet sınav da mülakatta ingilizce 9 eylülde.mülakat yazılı ingilizce sorularına gelince
  1- türkiyenin 1920-günümüz uluslararası politikası değişim süreci
  2-realism,neoliberalism,contruvactism
  3-uluslararası kuruluşların uluslararası hukuka etkilerini yazınız.
  inan sıfır torpille girdim ilk y.lisans denememdi ve de oldu.
  mülakatta hocalar neden U.İ. Y lisans istiyorsun ben de hukuk okuduğumu uluslararası hukukta uzamn olmak istediğimi dah birçok şey anlattım tabi3 tane de okkalı ingilizce mülakat sorusunu cevapladım.açıkcası sadece 3 gün kapandım mülakata hazırlık için ancak genel kültür ve hukuk okumamın faydalrıyla bu iş oldu.
  bu arada sorumu cevaplandırırsanız sevinirim...henüz cevap veren yok y.lisans -öyp bilmecesini...

 5. 31-08-2011, 13:38

  Yeni Üye


 6. #4
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  İzmir/Söke
  Mesaj
  830
  hocam öncelikle öğretmenliği nerde yapıyorsunuz ? Eğer izmir içiyseniz yükseğinize öyp siz devam edin diplomanızı aldıktan sonra yine öyp tercih yapabilirsiniz. doktoraya yeni kazandığınız üniversitede doktoraya devam edebilirsiniz yükseği yeniden yapmazsınız. maaşlar ege dokuz eylül farketmez standart ar gör maaşı alırsın 1873 lira herhalde. öğretmen iken mebden yüksek için haftada 2 gün izin de alırsınız.

  şimdi ek atamada tercih yapın diyecem bu sefer mesela çukurova niğde gelecek bu sefer tüm düzeninizi oraya taşımanız gerekecek. bence yükseğinizi bitirin izmirde sonra öyp ye başvurusunuz.
  Ben bilim'i sadece 15 inden 15 ine değil üzerine 1'inde döner 7'sinde burs ile yaparım

 7. 31-08-2011, 13:45

  Yeni Üye


 8. #5
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  İzmir/Söke
  Mesaj
  830
  mesaja çok bakmadım, bölümünü çok bilmem ama şimdi elde maaş varken kurulu evli düzeni varken macera aramasın diye belirttim. konuda bilginiz varsa sizde aydınlatabilirsiniz hocam. paylaşımınız için sağolun.
  Ben bilim'i sadece 15 inden 15 ine değil üzerine 1'inde döner 7'sinde burs ile yaparım

 9. 31-08-2011, 14:00

  Yeni Üye


 10. #6
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  08-2011
  Mesaj
  38
  arkadaşlar öncelikle cevaplarınız için teşekkür ediyorum.araştırdığım kadarıyla bazı öyp ünv özellikle batıdakiler yüksek lisans istiyorlar örneğin ege-veya güneydoğuda gaziantep ünv daha baya var.süreç de şunu gösteriyor ileride öyp ye batıda yüksek lisans mezunu alınacak gibi...belki yanlış tespit olabilir ama benim kanım böyle.
  benim için önemli olan y.lisanstan sonra öyp de doktoraya devam edebilme meselesi...o konu net mi arkadaşlar sizce?

 11. #7
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  08-2011
  Mesaj
  38
  bu arad öğretmen maaşı ek ders tam olunca 2300 ü buluyor net maaş 1650 ortalama 2100 tl

 12. #8
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  08-2011
  Mesaj
  38
  bir de yüksek lisansta dersler haftada kaç gün saat olur 9 eylülde?

 13. #9
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  79
  mğretmen maaşı ek ders de tam olunca nasıl 2300 oluyor ya..İlköğretimde öyle alan öğretmen yok..belki de meslek lise, ÇPL gibi yerlerde sabahtan akşama kadar çalışılan yerlerde olabilir...atölye, ek ders vs. 2300ü bulma ihtimali var..

  İki gün izin verilmiyor,i iki yarım gün izin veriliyor. bu iki yarım günü tek gün yapıp cuma gününü boşaltabiliyorsunuz.ama sınıf öğretmeniyseniz izin almada büyük sıkıntı yaşıyorsunuzz.
  Son düzenleyen Nazmi, 31-08-2011 saat 23:39.

 14. #10
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  08-2011
  Mesaj
  38
  oluyor valla 1650 maaş aylık 80 saat ekders 80*.7,3=600 e yakın bir meblağ 1650+600=2250 dönem başında eğitim ödeneği 550 tl tabi bu benim branştan kaynaklanıyor çünkü türkçe öğretmeni baya bir derse girer ek dersi artar otamatikmen bir de sb skursu falan eklendimi ki her okulda standart olur o zaman baya bir artar ortalama maaş...tabi sınıf öğretmenleri fix alır maaş onların daha düşük olur fakat bizdede öğretmen sayısı artınca maaş düşer ama genelde türkçe öğretmenine ihtiyaç çok olur sorun olmaz ek ders...

 15. #11
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  138
  Bir öğretmenin eline en az 2000 tl den fazla geçiyor. 30 saat giren haftanın 5 günü çalışan... 1600 civarı maaş 500 civarı ek ders..demek ki araştırma görevlileri öğretmenden az alıyor..

  575 de eğitime hazırlık alıyor

  ve bunlar da extra ders, egzersiz yapmadan sadece okul dersleriyle alınan para.. Gerçekten araş. gör.ler az alıyor. nasıl geçim olacak..
  Son düzenleyen Nazmi, 31-08-2011 saat 23:38.

 16. #12
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  08-2011
  Mesaj
  307
  Kıdemli öğretmenlerin maaşı 2300 e yaklaşıyor(ek ders dahil). Ben araştırma görevlisiyim aldığım bursla 2500 oluyor, doğuda 3000 e yaklaşıyor. Şunu belirteyim ki doktora bittikten sonra ek dersler devreye gireceği için öğretmen maaşını sollayıp geçiyor öğretim görevlisi yada yrd doç olanlar için.Aynı zamanda dışarıya iş yapan birçok öğretim elemanı var.Adam yrd doç ama aylık geliri 10000 liraya yaklaşıyor(Makine mühendisliği alanı için durum bu) Akademik hayatı öğretmenlikle kıyaslamayın arada dağlar kadar fark var. Öğretmenin alacağı max maaş ne ki zorlasan 2500 ü anca geçer. Sırf bunun için profluğa yükselme gereği duymayan doçlar var, zaten maddi olarak dışarıdan elde ettikleri kazançları oldukça fazla.Sonuçta akademik hayat öğretmenliği sollar geçer, sıkıntı sadece ilk 6 yıl doktora bitesiye kadar ki araştırma görevlisi dışarıya proje yaparsa öğretmen maaşını rahat geçer. Öğretmelerin bu şansları daha az

 17. #13
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  08-2011
  Mesaj
  38
  akon arkadaş çok doğru diyor zorlasan 2500 ü geçmez o da kıdemli öğretmen bu arada akon arkadaşa istinaden kendisi öyp li mi*yoksa normal araştırma görevlisi mi?

 18. #14
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  08-2011
  Mesaj
  38

  öyp mi normal yüksek lisans mı?

  Arkadaşlar kaç gündür forumda geziniyorum,baya bilgi edindim kurucu arkadaşlara öncelikle teşekkür ediyorum,ancak sorduğum sorulara bir türlü net cevap alamdım,belki de bu sistemin yeni olmasından kaynaklanıyordur;gene de bilgisi olan varsa cevaplarsa sevinirim.
  1-öyp nin normal akademisyen olma sürecinden ne fazlası var?neden bunca insan normal y.lisans ve doktora sınavına giriyor VE neden başarılı olmasına,öyp yi rahatlıkla kazanma olasılığı olmasına rağmen gene de "öyp" dışında hareket ediyor?
  2-diyelim ki y.lisansı normal ünv bitirdik ve öyp ile alanımızla ilgili bir anabilim dalını kazandık doktoradan devam edebilir miyiz?
  3-şu kefil olayına kimse değinmiyor kefil bulmak rahat mı kefilin mükellefiyeti ne dercede?
  4-öyp de dil şartını geçmişsek 3 ay yurtdışı eğitimini alabilir miyiz?
  5-öyp li olan arkadaş varsa memnun mu diyelimki başarısız olduk tazminat vermek zorunda mıyız?
  6-ne gibi durumlarda tazminat verilir?
  7-öyp den tazminat ödemeden çıkma imkanı var mı?

 19. #15
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  79
  Hocam dışarıdan doktora yapsanız da şansınız var. Eğer çalışmalarınız iyiyse niye olmasın. Artık YÖKte sistem değişikliği mevcut. Yrd Doç alımı yapılırken herkesin şansı var. Zaten bir sürü üniversite açıldı. Tabelacıdan tabelasını alan üniversitesini açıyor ÖYPde tazminat olayı herkesin canını sıkıyor. ortlama 200 bin TLye imza atacak iki tane memur veya emeklisi bulabiliyorsanız dükkan sizin ÖYPdensağlık durumunuz söz konusu olduğunda tazmimat ödemiyorsunuz. Bunun dışındaki her koşulda tazminat var. Derslerden başarısız olursanız veya danışman hocanız sizinle ilgili olumsuz rapor verirse, siz keyfi olarak çıkmak isterseniz, zorunlu hizmet dahilindeki okulunuza geri dönmezseniz vs. durumlarında tazminat var. Ama mesela büyük üniversiteler senet imzalatmıyormuş. ama orda da doktoradan sonra size "güle güle" deme ihtimalleri yüksekmiş. tercih sizin hocam..


       

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Benzer Konular

 1. Normal Yüksek Lisans vs. Öyp Yüksek Lisansı
  Yüksek Lisans Eğitimi forum içinde, yazan mrt_krkgc
  Cevap: 17
  Son Mesaj: 06-09-2012, 09:50
 2. ÖYP ve Normal Yüksek Lisans Başvurusu
  ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan akh1988
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 25-07-2012, 00:10
 3. ÖYP mi Normal Yüksek Lisans mı?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan a2ge
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 07-06-2012, 19:26
 4. 50 ve 65 Bilmecesi!
  ÖYP 2011- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan zzssylg
  Cevap: 25
  Son Mesaj: 31-10-2011, 16:15
 5. Cevap: 0
  Son Mesaj: 18-07-2011, 09:23

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git