+ Konuyu Cevapla
Bulunan 1 den 2 - Toplam 2

ÖYP ve Yüksek Lisans Konusu (Endüstri Müh.)

ÖYP Hakkında Genel Bilgiler Forumunda ÖYP ve Yüksek Lisans Konusu (Endüstri Müh.) Konusunu İncelemektesiniz

Öncelikle merhabalar, Bu soruların daha önceden sorulmuş olma ihtimali yüksek ancak ayrı bir başlık halinde ...


 1. #1
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  10

  ÖYP ve Yüksek Lisans Konusu (Endüstri Müh.)

  Öncelikle merhabalar,

  Bu soruların daha önceden sorulmuş olma ihtimali yüksek ancak ayrı bir başlık halinde bulamadığım için sormak istiyorum.

  Ben endüstri mühendisliği lisans mezunuyum. ÖYP süreci dışında kendim Boğaziçi ve İTÜ'ye yüksek lisans başvurusunda bulundum. Boğaziçi'nden hazırlık sınıfı okumak koşuluyla kabul aldım ve ön kaydımı yaptırdım. İTÜ'nün kaydı da haftaya cuma, ayın 15'i.

  Sormak istediğim birkaç konu şu:

  + Eğer ÖYP ile bir üniversiteye yerleşirsem, yüksek lisans eğitimi için tercih yapmadan, Boğaziçi'nde yüksek lisans eğitimine devam edebilir miyim? Orada hazırlık okuyor olmam bir sorun yaratır mı? Dil puanım 65'in üzerinde ancak Boğaziçi KPDS / ÜDS kabul etmiyor. Ayrıca, size fikir verecekse şöyle bir link var:

  http://www.arastirma.boun.edu.tr/arastirma.php?p=44

  + Verdiğim linke dayalı olarak konuşuyorum. Endüstri mühendisliği yüksek lisans için kontenjan 1 kişi gözüküyor. ÖYP yüksek lisans eğitim tercihleri sürecinde, başka bir adayın bu kontenjanı doldurma ihtimali var mı? Yoksa ben bu aşamada bir dilekçe ile hemen bu kontenjanı doldurabilir miyim?

  + Endüstri Mühendisliği lisans mezunları genelde 2 tane ana bilim dalına başvuruda bulunabiliyor. Bunlar Endüstri Mühendisliği ABD ve Yöneylem Araştırması ABD. Ancak İTÜ ve Boğaziçi'nde Yöneylem Araştırması adında bir YL programı mevcut değil. Bu nedenle ÖYP araştırma görevliliğine başvururken "Endüstri Mühendisliği ABD" olan kadrolara başvurmak mı daha cazip olur ? Yani, bir Yöneylem Araştırması ABD'ye yerleşirsem illaki Yöneylem Araştırması ası altında bir YL programına mı devam etmem gerekir?

  + Son olarak şunu sormak istiyorum. Tercih yapar ve bir yerde ÖYP araştırma görevliliğine atanmaya haz kazanır da gitmezsem bir sorun olur mu? İllaki gitmek zorunda mıyım? İleriye dönük başvuramama gibi bir sorun olur mu?

  Bu soruların cevaplarının çoğu endüstri mühendisi arkadaşı da aydınlatacağını düşünüyorum. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

 2. #2
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  61
  merhaba ;
  ben de tercih yapacam aynı şekilde...bildiğim kadarıyla ÖYP ile atandığımız üniversiteler de kabul ederlerse orada yüksek lisansa devam edilebilirsin diye biliyorum ama ÖYP ile atandığında atandığın ünv ile bunu kararlaştırman bir sorman lazım..eğer boğziçi ve İTÜ de ÖYP de kazandığın anabilim dalıyla ilgili bölüm varsa yüksek lisansa devam edeblirsin İTÜ de hangi anabilim dalına girmeye hak kazanırsan tercihlerin de o alanda olabilir tabii.hangi anabilim dalıa yerleşirsen anabilim dalında yüksek lisans yapmak zorundasın yanılmıyorsam..hazırlık konusunu bilmiyorum..

  eğer ÖYP yi kazanıp kayıt da yaptırmazsan hakkın kaybolmaz kasım ayındakine yine başvurabilirsin..ama kayıt yaptırmazsan tabii.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. Yüksek Lisans ya da Doktorada (Tez Konusu)
  Yüksek Lisans Eğitimi forum içinde, yazan zkü
  Cevap: 8
  Son Mesaj: 09-10-2014, 00:51
 2. 2012 ÖYP ALES Puan Türü Konusu
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan selen42
  Cevap: 16
  Son Mesaj: 26-12-2013, 17:31
 3. Muvafakat alma konusu
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan there_ya
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 27-07-2012, 13:58
 4. Kaynak ve atıfta bulunma konusu
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan HÜLYA
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 22-04-2012, 23:15

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git