+ Konuyu Cevapla
Sayfa 1 - Toplam 4 123 ... SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 33

Yüksek lisans yapmış olmak şartlı ilanlar hakkında

ÖYP Hakkında Genel Bilgiler Forumunda Yüksek lisans yapmış olmak şartlı ilanlar hakkında Konusunu İncelemektesiniz

Kıymetli Yüksek Lisans mezunu arkadaşlarım, Çıkacak ilanların ağırlıklı olarak "TEZLİ YÜKSEK LİSANS mezunu olmak" şartlı ...


 1. #1
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  12

  Yüksek lisans yapmış olmak şartlı ilanlar hakkında

  Kıymetli Yüksek Lisans mezunu arkadaşlarım, Çıkacak ilanların ağırlıklı olarak "TEZLİ YÜKSEK LİSANS mezunu olmak" şartlı olması hususunda YÖK'e öneri dilekçeleri göndermeyi teklif ediyorum
  Ayrıca ilanların ağırlıklı olarak "LİSANS MEZUNU olmak şartlı" çıkmasına da bir anlam veremiyorum...
  Lisans mezunu arkadaşların sordukları sorularla araştırma görevlisi olmaya ne kadar hazır oldukları ortada...

  Amaç yeni açılan üniversitelerin akademik personel ihtiyacını karşılamaksa neden lisans mezunu alarak eğitim süresini uzatıyorlar ki??

  Mülakattan geçmiş, bilimsel dersler almış, savunmadan geçmiş, tezini teslim etmiş öğrenciler beklemedeyken lisans mezunlarına verilen ilan sayısının fazla olması tartışmaya hayli açık değil mi?

 2. #2
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  24
  ilgili konu ile ilgili yaptığım girişimlerden ben bir sonuç alamadım. Son yazdığım dilekçeye cevap gelmesini bekliyorum. Ne yazıkki ülkemizde tezli yüksek lisans yapmanın hiçbir anlamı kalmadı. bahsettiğiniz tez yazım sürecindeki sıkıntılar savunma vs. gibi tüm değerler bir karşılık bulamıyor. şahsen yakınlarımdan yüksek lisans yapacaklara mutlaka tezsiz y.l. yapmalarını tavsiye ediyorum hem kısa sürede çok daha basit derslerle mezun oluyorlar hemde aynı diplomayı alıyorlar.

 3. #3
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  30

  ...

  Sevgili arkadaşlar,

  Yazdıklarınıza aynen katılıyorum... İlanların lisans ağırlıklı olması adil değil.. İkincisi, tezsizlerin de kabul edilmesi hiç adil değil.. Hadi bunları geçtim, bari yüksek lisans şartı olanlarda, YL mezuniyet notu da hesaba katılsa?...

 4. #4
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  41
  Arkadaşlar ben de tezli yüksek lisans mezunuyum. Bugüne kadar yüksek lisans yapmış olmak, yapıyor olmak, yapıyor gibi görünüp ama aslında yapmamak vb. onlarca ilana başvurdum ve bazen ben de kendime aynı soruları sordum.

  Fakat üniversiteler, bünyelerinde çalışacak elemanları kendi elemanını çekirdekten kendisi yetiştirmek istediği için mevzuya sizin gibi bakmıyorlar. Biz master bitirip doktoraya kayıtlı olmayı bir çeşit avantaj olarak nitelesek de onlar için durum her zaman böyle değil. X alanında çalışacak birine ihtiyaç varsa, istedikleri alanda birini yönlendirmek ve onu şekillendirmek istiyorlar. Tam olarak ihtiyaç duydukları alanda nokta atışı çalışan birini yetiştirmeyi, zaten kendi yolunda kaptırıp gitmiş, o alana dolaylı olarak yaklaşan birine tercih ediyorlar.

  Bu durum 50d kadroları için dahi böyle. Adam çıkmış diyor ki: "50d zaten geçici kadro. Bize burada uzun soluklu çalışacak adam lazım. Senin normal şartlarda doktorayı bitirmen 4 sene fakat lisans mezunu birinin master ile birlikte 6 sene. Üstelik senin alanın belli olmuş, doktoran başka okulda sık sık gelip gitmen gerekecek. Bunlarla uğraşmak yerine alıyorum lisans mezununu, masterını doktorasını da yanımda yaptırıyorum. Hem elimin altında oluyor hem de onu istediğim gibi yetiştiriyorum."

  İşte böyle durumlarda arkadaşlar siz, onların istediğinizden fazlasını yapmış olduğunuz için kaybediyorsunuz. Adamlar da bunu reddetmiyor zaten dolayısıyla adamlara biz daha fazlasını yaptık demenin bir anlamı olmuyor.


  Tezli - Tezsiz konusuna gelince: Eskiden tezsiz yüksek lisans mezunları akademik kadrolara başvuramıyordu. Zira tezsiz master özellikle iş hayatına yönelik akademik yönü daha ikinci planda bir programdı. Sonradan bu anlayış değişti. Yasal olarak tezsiz master yapanların da doktoraya ve kadrolara başvurabileceği karara bağlandı. Ha nedir? Uygulamada işler böyle yürümüyor ve tezli yüksek lisans mezunları doktora alımlarında vs. öncelikli tercih ediliyor olabilirler. Yine de bu durum yasal olarak onların yüksek lisans mezunu sıfatıyla akademik bir kadroya başvurmalarını engellemez arkadaşlar. Dolayısıyla yazmış olduğunuz dilekçeler bir şey ifade etmiyor. En kötü ihtimalle tezsiz yüksek lisans mezunu arkadaşlar kazandıkları üniversitelerde yeniden tezli master programına alınabilirler ya da direkt doktoradan devam ettirilebilirler. Bu tamamen kazanılan okulun mevzuya nasıl bir yaklaşım sergilediğiyle alakalı.

  E tabi soracaksınız hırsızın hiç mi suçu yok? Onu anlatsam zaten roman olur..

 5. #5
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  01-2011
  Mesaj
  138
  daha önce gündeme getirmiştik:

  YÜKSEKÖĞRETİM KURULU

  PERSONEL DAİRE BAŞKANLIĞI’ NA

  ANKARA

  Bilindiği gibi üniversitelerin araştırma görevlisi ihtiyacını karşılamak üzere, alınması planlanan araştırma görevlisi kadrolarına ÖYP programı ile yerleştirme yapılmaktadır. Söz konusu program, mevcut şartlarda lisans mezunu ile yüksek lisans mezunlarını bir arada ve sadece “lisans ortalaması” ile değerlendirmeye alarak, yüksek lisans/doktora yapmakta/yapmış olan adaylar aleyhine, eşitsiz bir durum yaratmaktadır.

  Bu nedenle, ÖYP programı kapsamında alınması planlanan araştırma görevlisi kadrolarına yerleştirme yapılırken daha adil bir sonuç elde etmek için, yüksek lisansını sürdüren ve doktora yapmakta olan öğrencilerin de göz önünde bulundurulması, söz konusu ilanlara “İlgili alanda Yüksek Lisans/doktora yapıyor olmak” maddesinin de eklenmesi ve yüksek lisans mezunu adayların “yüksek lisans ortalamasının” da değerlendirmeye alınması gerekmektedir.

  Gereğini arz ederim.

  Ad-soyad /imza
  lüfer olacak.

 6. #6
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  01-2011
  Mesaj
  138
  ayrıca bu durum enstitülere de bağlıymış. bu yüzden:

  T.C……………………………Üniversitesi

  ……………… Enstitüsü Müdürlüğü’ne

  Bilindiği gibi üniversitelerin araştırma görevlisi ihtiyacını karşılamak üzere, alınması planlanan araştırma görevlisi kadrolarına ÖYP programı ile yerleştirme yapılmaktadır. Söz konusu program dahilinde vermiş olduğunuz ÖYP ilanlarında, “lisans veya yüksek lisans mezunu olmak” şeklinde belirlediğiniz kriter, ÖYP puanına göre lisans mezunu ile yüksek lisans mezunlarını bir arada değerlendirmeye alarak, yüksek lisans/doktora yapmış/yapmakta olan adaylar aleyhine eşitsiz bir durum yaratmaktadır.

  Bu nedenle, ÖYP programı kapsamında alınması planlanan araştırma görevlisi kadrolarına yerleştirme yapılırken üniversite ve bilim adına daha yerinde bir sonuç elde etmek için, söz konusu ilanların “İlgili alanda lisans veya Yüksek Lisans mezunu olmak” maddesinin yeniden düzenlenmesi ve lisans mezunu adaylarla yüksek lisans mezunu adayların ayrı ayrı değerlendirmeye alınması gerekmektedir.

  Gereğini saygılarımla arz ederim.

  Ad-soyad /imza

  Tarih

  Telefon

  adres
  lüfer olacak.

 7. #7
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  11-2010
  Mesaj
  56
  Merhaba arkadaşlar ben de ülkemizde yüksek lisans eğitimine çok önem verildiğini düşünmeyenlerdenim. Yüksek lisans mezunuyum ancak mezun olarak başvurabileceğim yerler çok az. Daha çok lisans mezunu şartını taşıyan kadrolar mevcut. Şimdiye kadar lisans mezunu veya yüksek lisans yapıyor şeklinde kadro çıkan yerlerde lisans mezunlarının daha öncelikli olduklarını gördüm. Geçen yılki öyp de de aynı şekildeydi. Ancak ben de bu durumun karşı tarafın konuya bakış açısıyla alakalı olduğunu düşünüyorum. Umarım ilerleyen zamanda bu sorun biraz daha çözülmüş olur.

 8. #8
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  24
  serpentine konuyu güzel özetlemiş. Bir ek olarak uygulamada da işlerin bu şekilde yürüdüğüne şahit olmuş olan biri olarak söylüyorum tezli yüksek lisans yapanlar fazladan harcadıkları 1 yılın ve emeklerinin üzerine soğuk su içebilirler. Diğer yönden mevzuat konusunda karar belli olduğundan bu yönde dilekçenin bir sonuç vermeyeceğini bildiğim için benim talebim farklı bir yönde.

 9. #9
  Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  1.750
  Yüksek lisans mezunu şartı isteyen ilanlara, tezsiz yüksek lisans yapanların da başvurmasının uygun olmadığını düşünüyorum. İkisi arasında dağ kadar fark var. Tezsiz y.lisans yapanlar diyor. "E biz de tez hazırlayıp veriyoruz." Yahu sizin hazırladığınız biimsel nitelik taşıyan bir tez değil. hatta dı bile "tez" değil. O sadece formalite icabı bir ödev. ben yüksek lisansın ders döneminde her dersten öyle "tez" pardon "ödev" hazırlıyordum kitap gibi...O tezi bizim yazdığımız tezle bir tutuyorlar bir de. hey Allahım Yahu hocalar tezsizdeki o "bitirme ödevlerini" yüzlerin ebile bakmayıp kitaplığın altlarına fırlatırken, normal tezleri özenle raflarıa koyuyorlar. Daha önce de söyledim, yine söyleyeyim: tezsiz yüksek lisanslar üniversitelerin para kazanma yoludur. bilimsel değeri olmayan "bitirme ödevleri" verilir.

 10. #10
  Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  1.750
  benim ders dönemi 1 sene sürdü, tez ise 1,5 sene sürdü. 12 fakültede uygulama yaptırdık, 1000'e yakın denekle çalıştım. Zaten arkadaşlar hocalar bunun farkında. tezsizle tezli adama farklı bakış açıları var.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. Üds şartlı geçiş hk.
  ÜDS - Üniversiteler Arası Kurul Yabancı Dil Sınavı forum içinde, yazan cgds
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 08-08-2012, 14:58
 2. ÖYP Yüksek Lisans bilgisi hakkında bir sorun..
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan warlordares
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 31-07-2012, 23:13
 3. Yüksek Lisans Başvurusu ve Öyp Hakkında Bir Soru
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan keenon
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 01-08-2011, 02:03
 4. ilanlar ne zaman çıkar
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan hulk
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 04-06-2011, 23:48

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git