+ Konuyu Cevapla
Sayfa 1 - Toplam 3 123 SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 21
Ağaç Şeklinde Aç2Beğeni

Senetler iptal edilsin!

ÖYP Hakkında Genel Bilgiler Forumunda Senetler iptal edilsin! Konusunu İncelemektesiniz

aşağıdaki dilekçeye ilgili adreslere gönderelim.sesimizi duyuralım. Bizler ülkemizin geleceğini şekillendiren,ülkemizi çağın ötesine Bizler ülkemizin geleceğini ...


 1. #1
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  01-2011
  Mesaj
  282

  Senetler iptal edilsin!

  aşağıdaki dilekçeye ilgili adreslere gönderelim.sesimizi duyuralım.

  Bizler ülkemizin geleceğini şekillendiren,ülkemizi çağın ötesine Bizler ülkemizin geleceğini şekillendiren,ülkemizi çağın ötesine taşıyacak bilim kurumları olan üniversitelerimizde akademik personel olarak yer almak isteyen öyp araştırma görevlileri ve araştırma görevlisi adaylarıyız.

  Kişinin bir bilim adamı olarak verimli olabilmesi için öncelikle zihnini rahat bir şekilde bilimsel konulara odaklayabilmesi gerekir.Fakat öyp programında hem başvuruda hem de devamında bazı büyük olumsuzluklar söz konusudur.

  Bunların başında arkadaşlarımızı endişelendiren,onların mevcut çalışmaları içindeyken sıkıntıya sokan senet imzalatılmış olması veya imzalatılacak olmasıdır.

  Öncelikle öyp araştırma görevlileri bilim üreticileridir.Nasıl ki kamu görevlileri mal satmayıp hizmet üretmekte ise,araştırma görevlileri de ülkemizi ileri taşıyacak çalışmalar üretmektedirler.

  Nice nitelikli gencimiz kendisini ve kefil olarak yakınlarını ağır bir yükün altına sokmaya cesaret edemediği için akademik hayata adım atmaktan vazgeçmektedir.Adım atan gençlerimiz ise senet,taahhüt gibi ağır yükümlüler söz konusu olduğunda programdan çıkmaktadırlar.Tüm bu şartları kabul eden araştırma görevlilerimiz ise soru işaretleri ve kaygıyla görevlerine devam etmektedirler.

  Nitelikli gençlerimizi değerlendirememiz yahut bu gençlerin başka ülkeler tarafından değerlendirilmesi ise kesinlikle ülkemizin zararınadır.

  A- ÖYP PROGRAMINDA ARAŞTIRMA GÖREVLİLERİNE SENET YADA TAAHHÜTNAME İMZALATILMASI SORUNU

  Sorun:

  Öyp sisteminin temel amacı yeni açılan üniversitelerimizin akademik kadro ihtiyacının giderilmesidir.Nitelikli yüzlerce gencimiz öyp kadrolarına başvurmakta

  fakat yerleştikten sonra astronomik rakamlarla kendilerine senet taahhütname vb.bağlayıcı belgeler imzalatılmak istenmekte (ki ilgili rakam genellikle 100.000 tl ve üzeridir)

  bu durumda arkadaşlarımız ya öyp programına başvurmaktan vazgeçme yada yerleştiklerinde senet mevzu bahis olduğunda programdan ayrılmaktadırlar.

  Yine kefil bulma durumu da bir çok araştırma görevlisini zor durumda bırakmaktadır.

  Taahhüt imzalayan araştırma görevlileri ise her an meydana gelebilecek olumsuz durumların sıkıntısını yaşamaktadırlar.Bu durum ise onların motivasyonunu bozmakta ve çalışma şevklerini kırmaktadır.

  Çözüm:

  Bu sistem kaldırılmalı öyp araştırma görevlilerinden senet alınmamalıdır.Nitekim kadrolu devlet memurlarından herhangi bir taahhüt alınmamakta senet imzalatılmamaktadır.

  Eğer bir cezai şart kararlaştırılacaksa da bu araştırma görevlisinin 6 aylık maaş toplamını geçmemelidir.Nitekim başarısızlık sebebiyle işsiz kalan bir araştırma görevlisinin

  yada başka bir sebepten ötürü programı yarıda kesmek zorunda kalan bir araştırma görevlisinin ilgili astronomik meblağları ödemesi zaten imkansızdır.

  Senet ve taahhüt sisteminin kaldırılması üzerine öyp programına mensup araştırma görevlilerinin üzerinden ağır bir yük kalkacak bu onların bilimsel çalışma üretmedeki

  motivasyonlarını artıracaktır.

  B-Programa yerleşen araştırma görevlisinin 657 sayılı kanunun disiplin hükümleri saklı kalmak kaydıyla,BAŞARISIZLIK NEDENİYLE PROGRAMDAN ÇIKARILMAMASI

  GEREĞİ

  Sorun:

  Yüksek Lisans yada Doktora eğitimi döneminde ek sürelerle beraber,gereken süre içinde eğitimini tamamlayamayan araştırma görevlileri programdan çıkarılmakta sadece bununla kalmayıp kendisine ödenen maaş ve yan ödenekler yüzde elli faiziyle geri alınmaktadır.

  Bu ise 30 yaşını aşmış nitelikli bireylerin hem maddi hem manevi olarak çökmesine yol açaçak bir uygulamadır.Böyle bir durumda hem ilgili şahıs,hem ailesi,hemde

  kefil sıfatıyla kendisine destek vereceklerin mağdur olacağı muhakkaktır.Kişinin o zamana kadarki tüm çalışmaları yok sayılmaktadır.Bu da hakkaniyete aykırıdır.

  ÇÖZÜM:

  Akademik hayata öyp sistemi ile seçilen bütün araştırma görevlileri benzer mezunlara oranla ilgili konularda üstün başarıya sahip ve akademik hayata gönül vermiş kişilerdir.

  Özelikle ülkemiz koşullarında başarı kavramı oldukça görecelidir.Kimi öğretim görevlileri rahat bir yüksek lisans ve doktora dönemi geçirirken kimileri ise

  çok daha ağır şartlar altında çalışmalarına devam etmerine rağmen başarısız sayılmaktadırlar.

  Başarısız olduğu için bir araştırma görevlisini programdan çıkarmak ve astronomik senet bedelini tahsil etmeye çalışmak 30 küsür yaşına gelmiş geçmişi ve geleceği parlak

  bir bireyi sadece ümitsizliğe ve çaresizliğe iterek adeta yok etmektir.Şu çok önemlidir ki başarısız akademisyen için en büyük ceza meslektaşları akademik olarak ilerleyip doçent profesör gibi ünvanlar kazanırken kendilerinin geride kalmasıdır.Doğal olarak hem maddi hem manevi meslektaşlarının gerisinde kalan bu arkadaşlara sistem gerekli cezayı

  dolaylı olarak vermektedir.Başarısız olan araştırma görevlisi ise çalışmalarınanormal bir araştırma görevlisi olarak katkıda bulunmaya devam edecektir.

  Bu sebeplerden ötürü;

  1)Mevcut ÖYP araştırma görevlilerine imzalatılan senetlerin iptal edilmesi yada iade edilmesi ve programa yeni başlayacak kişilere senet imzalatılmaması eğer imzalatılacaksa da taahhüt miktarının 6 aylık maaş toplamını geçmemesi.

  2)Programa başlayan birinin yüksek lisans yada doktora eğitimini kendisine verilen ek sürelerde tamamlayamasa dahi programdan atılmaması ve kendisinden tazminat istenmemesini talep eder.

  Gereğinin yapılmasını saygıyla arz ederiz.  bulent.arinc@tbmm.gov.tr

  faruk.celik@tbmm.gov.tr

  egemen.bagis@tbmm.gov.tr

  webadmin@yok.gov.tr

  twitter hesapları

  ------------------------

  http://twitter.com/#!/bulent_arinc

  http://twitter.com/#!/yusufziyaozcan

  http://twitter.com/#!/Egemen_Bagis

 2. #2
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Mesaj
  160
  çok güzel açıklamışsın her şeyi. ben mail olarak atıcam verdiğin adreslere. sanmıyorum bir değişme olacağını.
  ben ikinci kefili bulamadığım için başvuru yapamıyorum.

 3. #3
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  245
  Sen devlet yönetiminde olsan böyle mi karar alırsın ? Kime güveneceksin ki adam 6 yıl maaşı çatır çatır yer sonra da sadece 6 aylık parayı ceza olarak öder.Hak mı şimdi bu ? Bu parayı adam yatırım aracı olarak bile kullanabilir.Nasılsa cezası çok değil.İnsanımıza karşı çok iyi niyetli bir yazı yazmışsın; ama ne insanlar var.Bilhassa akademisyenliği tahtaya çıkıp sadece ders anlatmak olarak görenlerin çokluğundan haberin yok herhalde ya da memur zihniyeti ile akademisyen olanların çokluğundan haberin yok.Bunlara karşı tabiki önlem alınması gerekiyor.Önlemi abartmışlar evet doğru ama bu, senetler için kefil gerekli şartı ortadan kaldırılarak giderilebilir.Zaten abartılı olmasının sebebi de 2 kefil talep edilmesi.Sadece bizim senet imzalamamız kâfi.Daha önce de bir konunun altına yazdım.Ayrıca ÖYP yi kazananlara yurtdışı yasağı getirsinler.Böylelikle ödeyeceği paradan kaçmış da olamaz.

 4. #4
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Mesaj
  160
  Akademisyenlik aşk ve tutkuyla yapılması gereken bir meslek ama dediğin gibi Türkiye'de bu mesleği memurluk olarak gören bir çok akademisyen var.kefil sayısını en azından bire düşürmek için bir şeyler yapalım arkadaşlar. sesimizi duyuralım. iki kefil bulunmuyor, olmuyor.

 5. #5
  Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  1.750
  Bu kefil olayı kaldırılmalıdır. Lisansüstündeki başarısızlıkların çoğu öğrenciden değil, hocaların "benim dediğim doğrudur" anlayışından kaynaklanır. Tezli yüksek lisans yapmış olanların akademik camiayı daha iyi tanıdığını anlaması lazım bazı arkadaşlarımızın. Lisans mezunu olan arkadaşlar lisansüstü hakkında sadece kağıt üzerindekileri biliyorlar. İşin içine girince anlıyorsunuz neyin ne olduğunu...Lisansüstündeki başarısızlıktan dolayı ne tazminat ödenmelidir, ne de programdan çıkarılmalıdr...

 6. #6
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  02-2011
  Nerden
  Ankara
  Mesaj
  553
  hocam tazminat ödensin yine de ama şöyle ödensin o 6 senedeki maaşlar +%50si +faizi 300 bin çok büyük bir meblağ

  Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi Muhasebe-Finansman ABD ÖYP araştırma görevlisi

 7. #7
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  11-2010
  Mesaj
  270
  Bence başarısızlık durumunda senetini ödeyemeyecek olanlar dizilerde bir sene boyunca figüran olsunlar. Kredilerde de şöyle yazsın örn:

  Dayak yiyen adam:

  Gümüşhane Üniversitesi
  Makine Mühendisliği Doktora'dan (doktoradan kovulan anlamında)
  ÖYP'li Ahmet Ahmet

 8. #8
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  78
  Bence de senetler kişiler üzerinde ağır bir yükümlülük olmakta. Şu an düşünüyorum mesela kimleri kefil diye gösterebilirim diye; topu topu bana kefil olabilecek iki tane öğretmen abim var, memur olan başka da kimim kimsem yok zaten. Onlara "100 000 TL'lik bir senet var kefil olur musunuz bana?" diye sormak benim için çok zor. Empati kuran herkes bunu çok iyi anlayabilir. Çünkü zaten öğretmen insanlar, sağa sola kredi çekip borçlanmışlar. Kısacası zaten borç ödemek için yaşıyorlar. Hadi oldu da ben onlara sordum, onlar da beni kırmayıp kabul ettiler. Öğrenim hayatımda ben başarısız oldum veya başıma bir şeyler geldi (en azından psikolojim bozuldu diyelim mesela; hepimiz beşeriz), ben ne yapacağım? Bu insanların yüzüne nasıl bakacağım? İşte o zaman bu durumu kimse geri döndüremez arkadaşlar.

  Hem şöyle de bir örnek var mesela. Bakın YÖK' ün sitesinde olan arş. gör. ilanlarına buralara girenler çok mu uçuk puanlarla giriyor? Yani ÖYP ile atanan (Dil problemi olmayan) birisi burada da kadro alamaz mı? Gayet güzel alır! E bu insan ÖYP ile atandığında neden böyle ağır bir yükümlülüğün altına yatıyor? Burada tamamen bir haksızlık var bence.

  Ve bunun sonucu olarak ne mi oluyor? Gerçekten akademisyen olmak, bilim yapmak, ortaya ürün koymak için bu atamaya başvurmak isteyen insanlar bu işten vazgeçiyor. Mecburen! Sonra ne oluyor; memur zihniyetinde insanlar (kimseyi horlamıyorum, bu da bir düşünce) akademisyen oluyor ve dikkat edin, "Bilim İnsanı" sıfatını alıyor...
  Kaygan olma ki tutunasın.

 9. #9
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  800
  senet yerine de ki iptal olur her birşeyi ve kadrodan çıkarılır.
  Senet de neymiş. Daha öncede yazdım kazanacağımdan umudum yok ama kazanırsam imzalamayacağım senet menet Başarısız olursam çıkar beni programdan parayı geri almak ne demek maaş alıyorsam ben orada çalışıyorum ya da çalıştırılmış gözüküyorum.
  Sistemin patlayacağı aşikar bir kaç kişi dik durup imzalamam arkadaş dese ki bir çok kişi yönetmelikte olmadığını söylüyor bu işin eee daha ne imzalıyorsunuz diye sorarlar adama...

 10. #10
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  354
  Alıntı merzer Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  senet yerine de ki iptal olur her birşeyi ve kadrodan çıkarılır.
  Senet de neymiş. Daha öncede yazdım kazanacağımdan umudum yok ama kazanırsam imzalamayacağım senet menet Başarısız olursam çıkar beni programdan parayı geri almak ne demek maaş alıyorsam ben orada çalışıyorum ya da çalıştırılmış gözüküyorum.
  Sistemin patlayacağı aşikar bir kaç kişi dik durup imzalamam arkadaş dese ki bir çok kişi yönetmelikte olmadığını söylüyor bu işin eee daha ne imzalıyorsunuz diye sorarlar adama...
  aynen katılıyorum kardeşim. ben de imzalamayacağım. herkes karşı çıkarsa ancak duyarlar sesimizi. en azından deneriz. dediğin gibi, alımlar çoğaldıkça onlar da anlayacaklar yaptıkları işin mantıksızlığını. ayrıca maaş karşılığı devlete hizmet ediyoruz biz de, maaşımızı falan isteyemezler.

  tabi, herkesin durumu farklı. bu işe maddi anlamda da çok ihtiyacı olan insanlar vardır; senedi de imzalamak durumunda kalır. onlara bir diyeceğim yok. ama ben, imzalamamak için elimden geldiğince mücadele edeceğim.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. Dil den 50 alamayanların kadrosu iptal oluyor mu?
  ÖYP 2011- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan konyalisdu
  Cevap: 10
  Son Mesaj: 09-07-2014, 16:34
 2. Öyp de imzalanacak senetler için
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan blackswan
  Cevap: 16
  Son Mesaj: 17-07-2012, 13:46
 3. İmzalanacak senetler 350 - 400 bin tl tutarında mı?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan Doğan Evecen
  Cevap: 185
  Son Mesaj: 16-05-2012, 06:56
 4. yok mu üds'den 1 soru iptal ettirtecek delikanlı :)
  YDS / Yabancı Dil Sınavı Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan biyofizik
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 28-10-2011, 11:54
 5. Ales iptal edilmeli....
  ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan CELLULA
  Cevap: 168
  Son Mesaj: 06-05-2011, 11:37

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git