reklam

+ Konuyu Cevapla
Sayfa 1 - Toplam 4 123 ... SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 31

ÖYP'de Doktora Programını 6 Yıl İçinde Bitirme Süresinin Başlangıcı Ne Zaman?

ÖYP Hakkında Genel Bilgiler Forumunda ÖYP'de Doktora Programını 6 Yıl İçinde Bitirme Süresinin Başlangıcı Ne Zaman? Konusunu İncelemektesiniz

Merhaba Arkadaşlar! ÖYP'de Doktora programını 6 yıl içinde bitirme süresinin başlangıcı ne zaman? Örnek: 2011 ...


  1. #1
    Yeni Üye
    Üyelik Tarihi
    02-2015
    Mesaj
    2

    ÖYP'de Doktora Programını 6 Yıl İçinde Bitirme Süresinin Başlangıcı Ne Zaman?

    Merhaba Arkadaşlar!

    ÖYP'de Doktora programını 6 yıl içinde bitirme süresinin başlangıcı ne zaman? Örnek: 2011 yılında doktoraya başlayan birinin 2013 yılında ÖYP Araştırma görevlisi olarak devam ederken. Doktora bitirme süresi doktoraya başlangıç yılı 2011 mi olacak yoksa ÖYP Araştırma görevlisi olduğu 2013 mü olacak? Bu konuda değerli bilgilerini paylaşan arkadaşlara müteşşekkir olurum. Saygılar.

  2. #2
    Akademik Forum
    Misafir
    Bu konuda kimse %100 kesin ve emin olarak cevap veremiyor. Her kafadan bir ses çıkıyor. Yönetmelikte boşluk var bu konuda. Çoğunluğa göre öğrenciliğin başladığı tarih esas alınır deniyor ama yönetmelikte açık ve net bir cümle yok bununla ilgili. Artık doktorayı bitirmeye yakın bu konuda sıkıntı yaşayan birinden, bir emsal karar ile öğreneceğiz ne olacağını.

  3. #3
    Yeni Üye
    Üyelik Tarihi
    08-2012
    Mesaj
    13
    başladığı tarihten itibaren olmak zorunda. ben doktoraya başladım, süre sınırı nedeniyle atılma olmadığı için uzattım. dersler bitti amam yeterliliğe girmedim 1.5 sene sadece harcı yatırdım..daha sonra öyp ile atanınca doktorama kaldığım yerden devam ettim. bu durumda doktoraya başladığım tarih geçerli olacaksa benim yeterliliği geçip tezi vermem için önümde yaklaşık 2 sene olacaktı.

  4. #4
    Akademik Forum
    Misafir
    Benzer durumu bende düşündüm. 2010'da doktoraya başlayıp 2012'de ÖYP kapsamına geçen biri olarak sanırım doktoraya başlama zamanı olsa gerek. Ama yine de bu konuda bir kafa karışıklığını kabul ediyorum. Umarım asistanlığa başlama tarihi olarak ele alınır?

  5. #5
    Baş Editör
    Üyelik Tarihi
    07-2011
    Mesaj
    3.706
    Eğitime kaydolunan tarihten itibaren hesaplanmaya başlanır. Dondurmanız da fark etmiyor süreye dahil ediliyor. Atandığınız tarihin bir önemi yok, doktoraya kaydolduğunuz tarih önemli. Şu ana kadar da uygulaması bu şekilde yapıldı.
    Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

    Güncel Akademik Kadro İlanları

  6. #6
    Akademik Forum
    Misafir
    Ben hukukçuyum. Bu konu tam da 35. madde düzenlemesi gibi davalık bir konu! Çünkü Gamze'nin bahsettiği şekilde bununla ilgili açık bir madde yok yönetmeliklerde. Bana bir cümle gösterebilir misiniz kanunlarda ve yönetmeliklerde bu konuya ait net bir cümle? Bakın net bir cümle diyorum, muğlak ifadeler değil, 6 yıl azami süredir vb.. gibi cümleler değil sürenin ne zaman başladığı ile ilgili açık bir cümle?

    Örneğin 2011'de doktoraya başlayan ve kadrosu olmayan, devletten maaş almayan bir öğrenci 2013'te öyp kadrosu kazanıp aynı yerdeki eğitimine devam ediyorsa, bu ülkenin gelecekteki öğretim üyesi açığını kapatmak için verilen maaşlar, öğrenciye yapılan yatırımlar kadroyu kazandıktan sonra başlıyor. Öncesi başkasını ilgilendirmez ki. YÖK'ün mali kaynakları kadroyu verdikten sonra kullanılıyor, YÖK'ü ancak kadroyu verdikten sonrası ilgilendirir ve ona göre atandıktan itibaren azami 6 yıl süre verilir. Normalde olması gereken bu hukuken.

    Henüz bu konuda açılan bir dava olmadığı için emsal bir karar henüz yok ama olursa zaten mahkeme öğrencinin lehine karar alacaktır. Kendi imkanlarıyla doktoraya daha önce başlamış bir kişi ödüllendirilerek ek süre verilmek yerine cezalandırılıyor süren azaldı hemen bitireceksin yoksa kadron düşer diye. Gerçi hukukçu olmaya gerek yok, sokaktaki insan bile bilir bu konuda dava açılsa kesin kazanılır çünkü yönetmeliklerde net tek bir cümle yok ki.

    YÖK'ün kafasına göre aldığı tüm hukuksuz kararlarda idare mahkemeleri YÖK'e dur diyor, buna da dur denir eğer mağdur olan birisi hakkını ararsa.

  7. #7
    Yeni Üye
    Üyelik Tarihi
    01-2015
    Nerden
    KARS
    Mesaj
    35
    Alıntı Akademik Forum Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Ben hukukçuyum. Bu konu tam da 35. madde düzenlemesi gibi davalık bir konu! Çünkü Gamze'nin bahsettiği şekilde bununla ilgili açık bir madde yok yönetmeliklerde. Bana bir cümle gösterebilir misiniz kanunlarda ve yönetmeliklerde bu konuya ait net bir cümle? Bakın net bir cümle diyorum, muğlak ifadeler değil, 6 yıl azami süredir vb.. gibi cümleler değil sürenin ne zaman başladığı ile ilgili açık bir cümle?

    Örneğin 2011'de doktoraya başlayan ve kadrosu olmayan, devletten maaş almayan bir öğrenci 2013'te öyp kadrosu kazanıp aynı yerdeki eğitimine devam ediyorsa, bu ülkenin gelecekteki öğretim üyesi açığını kapatmak için verilen maaşlar, öğrenciye yapılan yatırımlar kadroyu kazandıktan sonra başlıyor. Öncesi başkasını ilgilendirmez ki. YÖK'ün mali kaynakları kadroyu verdikten sonra kullanılıyor, YÖK'ü ancak kadroyu verdikten sonrası ilgilendirir ve ona göre atandıktan itibaren azami 6 yıl süre verilir. Normalde olması gereken bu hukuken.

    Henüz bu konuda açılan bir dava olmadığı için emsal bir karar henüz yok ama olursa zaten mahkeme öğrencinin lehine karar alacaktır. Kendi imkanlarıyla doktoraya daha önce başlamış bir kişi ödüllendirilerek ek süre verilmek yerine cezalandırılıyor süren azaldı hemen bitireceksin yoksa kadron düşer diye. Gerçi hukukçu olmaya gerek yok, sokaktaki insan bile bilir bu konuda dava açılsa kesin kazanılır çünkü yönetmeliklerde net tek bir cümle yok ki.

    YÖK'ün kafasına göre aldığı tüm hukuksuz kararlarda idare mahkemeleri YÖK'e dur diyor, buna da dur denir eğer mağdur olan birisi hakkını ararsa.
    Size kesınlıkle katılıyorum bende dun yökü aradım bı sorum vardı dedim ki: Benım dil puanım 53.75 dil eğitimine gideceğim. 50 altı puan alanlar eger gecemezse 1 yıl ıcerısınde ilişiği kesilir ama 50-65 puan arası alanlara +1 yıl daha sure verılır. pekı benim direk 2 yılmı sürem var yoksa dil eğitimine basladıktan sonramı 50-65 arası puan alırsak +1 yıl verılıyor? diye sordum. Kadın bana dediki sız zaten 50-65 arasındasınız sıze 2. yıl verılmeyecek sıze 1 yıl sure verılecek dedı. Şok oldu ben hep gecemezsem dıye 2 yıl hesaplıyordum keske 49 alsaymısım dedım kendı kendıme sonra kapattım bıdaha aradım baska bırısıyle goruseyım dıye oda sorumun cevabını tam bılemedıgı ıcın usul ve esasların 3. bölümün 7. maddesını okudu bana. ben dedımkı ben daha once onu okudum ama ben 53.75 le dırek 2 yılmı surem var yoksa dıl egıtımıne basladıktan sonramı 50-65 arası alırsam +1 yıl alıyorum dedım bilemedı buda bı acık ornegın ben ılk yılın sonunda 50 yı gecemezsem eger ( kı ınsallah boyle bırsey olmaz ) kadroyla ılıskım kesılse hakkımı arayabılırım dıye dusunuyorum

  8. #8
    Yeni Üye
    Üyelik Tarihi
    02-2015
    Mesaj
    2
    Üniversiteme bağlı personel daire başkanlığına sordum ve bizzat başkana sordum. ÖYP li olduğu zaman bu süre başlıyor cevabını verdi. bu konuyla ilgilenen değerli arkadaşlara duyurulur.. saygılarla..

  9. #9
    Baş Editör
    Üyelik Tarihi
    07-2011
    Mesaj
    3.706
    Alıntı erkorhan Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Size kesınlıkle katılıyorum bende dun yökü aradım bı sorum vardı dedim ki: Benım dil puanım 53.75 dil eğitimine gideceğim. 50 altı puan alanlar eger gecemezse 1 yıl ıcerısınde ilişiği kesilir ama 50-65 puan arası alanlara +1 yıl daha sure verılır. pekı benim direk 2 yılmı sürem var yoksa dil eğitimine basladıktan sonramı 50-65 arası puan alırsak +1 yıl verılıyor? diye sordum. Kadın bana dediki sız zaten 50-65 arasındasınız sıze 2. yıl verılmeyecek sıze 1 yıl sure verılecek dedı. Şok oldu ben hep gecemezsem dıye 2 yıl hesaplıyordum keske 49 alsaymısım dedım kendı kendıme sonra kapattım bıdaha aradım baska bırısıyle goruseyım dıye oda sorumun cevabını tam bılemedıgı ıcın usul ve esasların 3. bölümün 7. maddesını okudu bana. ben dedımkı ben daha once onu okudum ama ben 53.75 le dırek 2 yılmı surem var yoksa dıl egıtımıne basladıktan sonramı 50-65 arası alırsam +1 yıl alıyorum dedım bilemedı buda bı acık ornegın ben ılk yılın sonunda 50 yı gecemezsem eger ( kı ınsallah boyle bırsey olmaz ) kadroyla ılıskım kesılse hakkımı arayabılırım dıye dusunuyorum
    Dil puanınız 50-65 puan arasında olduğu için 2 yıl süreniz var.

    Ancak ÖYP araştırma görevlisi olarak atandığı tarihten itibaren; yabancı dil puanı 50'nin altında olan araştırma görevlilerinin bir yılın sonunda, yabancı dil puanı 65'in altında olan araştırma görevlilerinin ise iki yılın sonunda kadroları ile ilişikleri kesilir.
    Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

    Güncel Akademik Kadro İlanları

  10. #10
    Akademikpersonel.org
    Üyelik Tarihi
    09-2010
    Nerden
    İstanbul
    Mesaj
    17.053
    Alıntı Tefekkuh Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Üniversiteme bağlı personel daire başkanlığına sordum ve bizzat başkana sordum. ÖYP li olduğu zaman bu süre başlıyor cevabını verdi. bu konuyla ilgilenen değerli arkadaşlara duyurulur.. saygılarla..
    Ne yazık ki yanlış biliyor personel dairesi başkanınız, eğitimin başlama tarihi ile süre başlar ÖYP usul ve esaslarda da açıkca yazılmıştır bugüne kadar ilişiği kesilenlere yanlış işlem yapmışlar o zaman... 2 yıldır bu işlemleri yürütüyoruz enstitü kadroyu iade ediyor karşı üni.de ilişği kesiyor hocam eğitim süresinin ÖYP ile hiç bir ilgisi yok maalesef.

    Bakınız:

    Öğrenim süresi

    MADDE 10' (1) ÖYP araştırma görevlilerinin öğrenim süreleri Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde belirlenen azami öğrenim süreleridir.

    Bu sürelerde kayıt tarihinden itibaren yl için 3 dr için 6 yıldır. Bunu şöyle bir örnekle pekiştireyim, Yüksek lisansın 3. yılı geçmişse ÖYP ile atamanız yapılmıyor. Bundan daha açık bir örnek olamaz, eğer dediğiniz gibi ÖYP ile atanma ile başlasaydı atama yapılır bir 3 sene daha verirlerdi. Ama tabiki siz personel dairesi başkanına güvenip yasal süreyi geçebilirsiniz sonuçta ona bir şey olmaz siz de bir hak idda edemezsiniz dediğim gibi biz enstitüde en az 15 kişi hakkında YÖK'e sorarak bu şekilde işlem yaparak kadro iade ettik.
    Son düzenleyen Nazmi, 24-02-2015 saat 17:50.
    erkorhan ve javert bunu beğendiler.
    Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz





Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Benzer Konular

  1. Doktora Programının Asgari Bitirme Süresi Nedir?
    Doktora Eğitimi forum içinde, yazan celik58
    Cevap: 21
    Son Mesaj: 29-08-2016, 19:24
  2. Doktora Başvurusunda Aynı ABD İçinde Farklı Bilim Dalı
    Doktora Eğitimi forum içinde, yazan lidya
    Cevap: 2
    Son Mesaj: 25-05-2014, 15:33
  3. Cevap: 474
    Son Mesaj: 10-03-2014, 20:42
  4. Zorunlu hizmet süresi başlangıcı
    ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan kleistenes
    Cevap: 2
    Son Mesaj: 27-01-2013, 09:33
  5. Akademik Kariyer başlangıcı Hk.
    Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan Soivie
    Cevap: 4
    Son Mesaj: 07-08-2012, 00:30

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

  • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
  • Cevap yazmaya yetkiniz var
  • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
  • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
  •  
Yukarı Git