reklam
+ Konuyu Cevapla
Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon
Bulunan 1 den 15 - Toplam 19

12 Kasım'da YÖK Görüşmesinde Sunulacak Öneriler

ÖYP Hakkında Genel Bilgiler Forumunda 12 Kasım'da YÖK Görüşmesinde Sunulacak Öneriler Konusunu İncelemektesiniz

Arkadaşlar ÖYP- DER ve bazı arkadaşlarımızın katılımları ile bilindiği üzere 12 Kasım pazartesi YÖK Konferans ...

 1. #1
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376

  12 Kasım'da YÖK Görüşmesinde Sunulacak Öneriler

  Arkadaşlar ÖYP- DER ve bazı arkadaşlarımızın katılımları ile bilindiği üzere 12 Kasım pazartesi YÖK Konferans salonunda bir toplantı yapılacaktır. Forumda gideceğini ve görüşlerimizi aktaracağını söyleyen Hocalarımız oldu. Bilgi Kirliliğini önlemek adına sadece madde madde ve gerekçesi ile birlikte istediklerinizi kısa ve öz olarak son kez aktarırsanız bizlerde gidecek Hocalarımıza ve en başta ÖYP- DER Kurucusu ve Yöneticisi Hocamıza bu tekliflerimizi sunacağız. Sizden ricam uzun yorumlar dışında hap şeklinde madde ve varsa gerekçesini kısa bir şekilde yazmanız. Pazar akşamına kadar alınan bütün öneri ve yorumlar Dernek başkanımıza iletilecektir. Organize olarak bütün sorunlarımızı ortaya koymalı, son kez verilen söz hakkını iyi kullanmalıyız. Saygılarımızla,

 2. #2
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  34
  * Ales puanı ile dil puanı oranının biraz daha dengelenmesi gerektiğini düşünüyorum.( %15 dil puanı katkısı bence çok düşük)
  Gerekçe: Akademik kariyer yapmaya başlayan bir öğretim üyesi adayının yeterli düzeyde ingilizce bilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu da seçimde önemli bir rol almalıdır. Teşekkürler.
  aDNA bunu beğendi.

 3. #3
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  09-2011
  Nerden
  İzmir
  Mesaj
  378
  Sanırım yök yasa tasarısı taslağı hala yanlış anlaşılıyor ve ben bu taslağı okuduğum ve bu taslaktan anladığım kadarıyla öyp ile ilgili herhangi bir maddeden söz edilmiyor, dolayısıyla öyp ile ilgili istek bildirmek ne kadar mantıklı? Taslağa gelince
  1. Yrd. Doç. ve Doç kadrolarına geçişteki dil puanının son 3 yıl içinde alınmış olma şartını mantıklı bulmuyorum, çünkü insanların akademik yayınlara ağırlık vermek yerine ingilizceye çalışması alanına toplamış olduğu dikkati dağıtacaktır bunun yanında psikolojik baskı da cabası.
  2. Doktora sonrası Yrd. Doç. kadrosuna geçiş için 2 yıl, Doç. kadrosuna geçiş için doktora sonrası 5 yıl bekleme zorunluluğunun da mantıklı olmadığını kendini ispatlamış, gerek akademik yayınları ve akademik yetkinliğe ulaşan bir akademisyenin bekletilmesinin bilim dünyasında bir kısırlaşmaya yol açacağını düşünmekteyim.
  3. Doç. sınavlarındaki jürilerin her zaman objektif kararlar alamadığını ve siyasallaşma riskinin yüksek olduğunu düşünürsek Doç. kadrosu için yine akademik bazı kriterler belirlenmeli gerekirse hali hazırda bulunan kriterler yükseltilip bu kriterleri sağlayan akademisyenlere Doçentlik sınavsız verilmelidir.
  4. Kpds ve Üds gibi sınavlar adayların ingilizce bilgisinin olduğunu göstermemektedir, piyasada bulunan kurslara bakılırsa bu sınavlar bir taktik sınavıdır ve ingilizce bilgi seviyesini ölçmemektedir, dolayısyla akademisyenlere böyle bir sınavın dayatılmaması üstelik süre sınırı konmaması kanaatindeyim.
  monopol ve ahmet09 bunu beğendiler.
  Eğer anlamıyorlarsa boşver tatlım

 4. #4
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  ÖYP 2012 alımlarından önce çıkan ve düzenlemesi yapılmamış ÖYP Yönetmeliğinde şu sorun mevcuttur:

  6111 sayılı kanun MADDE 171- 2547 sayılı Kanunun 44 üncü maddesi başlığı ile birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
  “Diploma alma, ders kredilerinin hesaplanması, öğrencilik haklarından yararlanma ve sınavlar:

  c. Bir yıl süreli yabancı dil hazırlık sınıfı hariç, kayıt olduğu programa ilişkin derslerin verildiği dönemden başlamak üzere, her dönem için kayıt yaptırıp yaptırmadığına bakılmaksızın önlisans programlarını azami dört yıl, lisans programlarını azami yedi yıl, lisans ve yüksek lisans derecesini birlikte veren programları azami dokuz yıl, yüksek lisans programını azami üç yıl, doktora programını ise azami altı yıl içinde başarı ile tamamlayarak mezun olamayanlar, bu Kanunun 46 ncı maddesinde belirtilen koşullara göre ilgili döneme ait öğrenci katkı payı veya öğrenim ücretlerini ödemek koşulu ile öğrenimlerine devam etmek için kayıt yaptırabilir. Bu durumda, ders ve sınavlara katılma ile tez hazırlama hariç, öğrencilere tanınan diğer haklardan yararlandırılmaksızın öğrencilik statüleri devam eder.


  bu haliyle öğrencilik çatallandı. Yeni ÖYP alımlarında ''YL- Doktora Yapıyor Olmak'' şartı ile açılan kadrolara Yasal süresini aşanlar Öğrencilik Statüleri devam ettiği halde başvuramazlar mı? Yeni ÖYP Yönetmeliğine konulacak mı? Yasa tasarısına konulabilir mi? Çünkü anayasa 48 ve 49. maddeleri çok açıktır. Bu alımlarda 3 aday uzattığı için Unıv. lere atamalarının yapılması uygun değildir yazısı gönderildi. Genel şartlara bu madde eklenecek mi?

 5. #5
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  126
  Taslaktaki 55.maddenin 3.fıkrasındaki hesaplama

  Ben bu senet borcunun nasıl hesaplandığını anlayamadım. Yani anlayabilsem ona göre talepte bulunacağım. Yasadaki ifade de aylık katsayı ile göstergenin çarpımı demiş. Şimdiki aylık katsayı 0,071589 Gösterge rakamı ise mesela 5 in 1 i olan bir araştırma görevlisi için 835. bunların çarpımı ise 59,7 lira yapıyor. 60 ay borcu olan bir araştırma görevlisinin borcu 3582 TL yapıyor. Bu rakam çok düşük bir rakam. Eski düzenlemede 200.000 TL olan borç 3582 TL. ye iniyor. Taslağa yanlış mı yazdılar acaba? Aylık katsayı yoksa taban aylık katsayısı mı? Taban aylık katsayısı da 0,9579. O zaman borcun toplamı (0,9579*835*60) ise 48.000 TL yapıyor. Bu rakam ise borç azalmış olmasına rağmen yüksek bir rakam. Bu senet yüzünden çok haksızlıklar oldu. İnsanların bir ksımı af yasaları ve mahkemeler ile kazandi bir kısmı ise borçları ödemek zorunda kaldı. Aileler dağıldı. Umarım haksızlık giderilir. Umarım hayal kırıklığı yaşatmazlar. Biz hata yapmışız orası aylık katsayı değil taban aylık katsayısı olacakmış demezler. Şimdi benim talebim eğer borç ilk örnekteki gibi azalıyorsa maddeye hiç dokunmasınlar ama eğer ikinci örnekteki gibi olacaksa o değişikliği yapmasınlar.

  - - - Güncellendi - - -

  Eğer gene de önceki rakamı çok düşük buldukları için değiştireceklerse benim önerim göstergeyi ek gösterge yapsınlar. Yani Ek gösterge ile aylık katsayı çarpılsın. O zaman 60 aylık asistanın borcu 60*2300*0,071589 un sonucu 9579 TL yapıyor. daha makul bir rakam.

 6. #6
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  01-2012
  Mesaj
  130
  Senet ve kefil konusu lütfen tartışılsın
  eczak ve kaamos bunu beğendiler.

 7. #7
  Baş Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  5.041
  Programı ellerine yüzlerine bulaştırmaya devam etmemelerini söyleyebilir mi biri onlara.
  aDNA, relaxy, papirus ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

 8. #8
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  115
  KONSERVATUVAR, GÜZEL SANATLAR VE SAHNE SANATLARI alanlarında akademik kadrolara atanma şartları arasında yer alan dil ve ales şartları bu alanlara mahsus olarak düşürülmeli adayların sanatsal ve akademik yeterliliklerine öncelik verilmelidir.

  GEREKÇE: ortaöğretim sonrasında kendi alanlarında eğitim alan (güzel sanatlar liseleri) genç sanatçı ve sanatçı adayları öncelikli olarak amaçları doğrultusunda bütün yoğunluklarını kendi sanat dallarına ayırmaktadır. uzun yıllar süren sanat eğitiminden sonra bu adaylar orta okuldan kalma matematik ve dil bilgileri ile ales ve dil sınavlarına girmek zorunda kalmaktadır. akademik kadrolara atanma ve bu kadrolarda yükselebilmenin en önemli şartı günümüzde ales ve yabancı dildir. adaylar bu eksiklerini tamamlamak adına çok ciddi bir zaman ve yüklü meblalar harcamaktadır. bu durumda sanatsal çalışmalarına ara vermek zorunda kalmakta hatta sanatını icra edemez duruma gelmektedir.
  shockhan bunu beğendi.

 9. #9
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  126
  55.madde 3. fıkra

  Senet borçlarımız ödenebilir seviyelere getirilsin. 200 milyarlık astronomik borçlar 5-10 milyar arasında normal borçlara çekilsin. Eğer zaten çekilmişse teşekkür edilsin.

  53. madde 7. fıkra :

  10 yıl içinde yüksek lisans ve doktora bitmemesi durumunda araştırma görevlisinin öğretim görevlisi yapılması uygulaması süre açısından haksızlık içermektedir. Tez aşamasındaki araştırma görevlileri için 6 ay veya 1 yıl geçiş süresi tanınsın, ve dondurulan eğitim süreleri 10 yıla dahil edilmesin. Sürenin de 11 yıl olması daha uygun olur.

  55.madde 1. fıkra :

  Görevlendirilen asistanların yüksek lisansı 3 yıl ve doktorayı 5 yıl ve her ikisini ise 8 yılda tamamlamamaları durumunda üniversitesine geri gönderilmeleri de süre açısından haksızlık içermektedir. Burada da dondurulan eğitim sürelerinin bu süreye dahil edilmemesi ve bu sürelerin 1 yıl uzatılması uygun olur. Bu hususta bazı araştırma görevlilerinin yaşadığı bazı zorluklar dile getirilebilir. Bazen hocaların ağır işler yüklemesi veya özel işlerini yaptırması egitim basarılarını dusurebildiği gibi bazen bazı hocalar takdığı için de eğitim uzayabilmektedir. Ayrıca bir yakının zamansız ölmesi veya ağır hastalanmasının etkisi de bazen eğitimde uzamaya sebep olabilmektedir.

 10. #10
  shockhan
  Misafir
  ÖYP Dil Barajına Mantıklı bir açıklama getirlemeleri....

 11. #11
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  10-2012
  Mesaj
  17
  Alıntı ahmet murat Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Taslaktaki 55.maddenin 3.fıkrasındaki hesaplama

  Eski düzenlemede 200.000 TL olan borç 3582 TL. ye iniyor. Taslağa yanlış mı yazdılar acaba? Aylık katsayı yoksa taban aylık katsayısı mı? Taban aylık katsayısı da 0,9579. O zaman borcun toplamı (0,9579*835*60) ise 48.000 TL yapıyor. Bu rakam ise borç azalmış olmasına rağmen yüksek bir rakam.
  hocam ikinci durum söz konusu olsa bile senet yükümlülüğü 4 te 1 ine iniyor. keşke hiç olmasa ama yine de kötünün iyisi diyebilirim.
  hesaplama için ayrıca teşekkür ederim. 2 gündür öğrenmeye çalışıyordum. saygılarımla

 12. #12
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  11-2010
  Mesaj
  59
  Papirus un dediği gibi ÖYP ile ilgili bir düzenleme sanırım yok,
  Ancak fırsat bulunursa

  1. Mümkünse 1.5 yıldır yatmayan ödeneklerin ne zaman yatacağı,
  2. Yurt dışı dil eğitiminin artık olup olmayacağı,
  3. 30.000 tl lik seyahat ödeneğinin tez araştırması için yurt dışında uzun süreli kullanımına (10 aya kadar) izin verilmesi ihtimali olup olmadığı
  sorulursa sevinirim...

  2010 ek alımında başvurduğumuzda, yurt dışı araştırma bursu kapsamında 30.000 tl lik ödeneğin kullanılacağı yazıyordu, sonraki yönetmelikte bu değiştirildi...
  Eğer yurt dışında tez araştırması için 30.000 tl lik ödenek kullanılamayacaksa, hiçbir anlamı yok...

 13. #13
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  06-2012
  Mesaj
  122
  zorunlu görevin kaldırılması gerektiğini düşünenlerdenim. sadece doktora için göndermiyorlar çünkü bizi. yine Türkiye Cumhuriyeti Devleti nin bir üniversitesinde normal mesai saatleri içinde yine aynı bilim dalları için hizmet ediyoruz.
  sanki hiç çalışmamışız sadece maaş alarak doktora yapıyoruz kendi derslerimize gidip geliyoruz gibi oluyor çünkü zorunlu hizmet kapsamına sokunca bizi.
  zaten büyük üniversitelerde öyp kadrosu veriyorlar yani 35. maddelerin doktorası bitince kadro gelme olasılığı yine de çok düşük. çoğu kişi yine dönmek durumunda kalacaktır böyle bir dayatmaya gerek yok.

 14. #14
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  126
  Hocam umut verdikten sonra 4 de bire indirmen kimseyi tatmin etmez. Zaten rakam astronomik. Umarım. 3500 TL olmasa bile 10.000 TL civarından fazla çıkmaz. Bu 35. madde çok belalı bir maddeydi. Aile saadeti bozulanlar oldu. Ailedeki çocuklar bile bu maddeden etkilendi. Belirttiğim gibi intihar edenler bile oldu. Umarım ikinci durum gibi değildir. Çünkü çok büyük bir değişiklik yapmaz. Zenginler için çıkarılmış bir madde gibi olur. Ama 5000 - 10000 TL civarındaki bir borcu zengin olmayanlarda taksitlendirip çalışarak fazla sıkıntıya düşmeden ödeyebilirler. Devletine küsmezler. Aile huzuru bozulmaz. Senet borçları üniversitelerde fakirler için mobbing aracı haline gelmez. vs. Keşke yurtdışı görevlendirmelerde verilen burs borçları da kısmen azaltılabilse. Bu madde gerçi onların da toplam borcunu azaltıyor. Fakat ben yutdışı burs borçlarının azaltıldığını hiç görmediğim için o konuda yapacak bir şey olduğuna pek inanmıyorum. Çünkü 2006 ve 2011 aflarında bile o kadar baskıya rağmen yurtdışı burs borçları kaldırılmadı. Neyse buna da şükür. Yurtdışı durumlarını pek bilmiyorum sonuçta orada hem maaş hem de burs alınıyor. Belki maaş harcanıp burs biriktirilmesi durumu olabilir. O yüzden maaşları affedip bursları geri istemeleri makul olabilir. Tabi gidilen ülkeden ülkeye değişebilir. Ayrıca yurt dışında yüksek ücretli iş bulup geri dönmeyenlerin önüne geçilmek isteniyor da olabilir. Sonuç olarak tekrar edeyim yurt içi maaş borçlarının 5000- 10000 TL yi geçmemesi gerekir. Aksi şu anda oluşan umudu kıracağı gibi yeni yasa hakkında esaslı bir eleştiri ve haksızlık sebebi olacaktır. Yeni Anayasaya yakışan bir yasa yapmak istiyorlarsa buna dikkat etmeliler. Gerçi burası Türkiye ekseriyetle gelen gideni aratır.
  Alıntı esperanto Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  hocam ikinci durum söz konusu olsa bile senet yükümlülüğü 4 te 1 ine iniyor. keşke hiç olmasa ama yine de kötünün iyisi diyebilirim.
  hesaplama için ayrıca teşekkür ederim. 2 gündür öğrenmeye çalışıyordum. saygılarımla

 15. #15
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  04-2012
  Mesaj
  9
  1. Ödenecek senet miktarının azaltılması,yukarda arkadaşın önerisi makul. Çünkü önümüzdeki 4-5 yıl içerisinde hayatımızda neler olacağını kestirmemiz mumkün değil.dolayısıyla sebepleri dolayısıyla öyp yi bırakmış birinin yapacağı ödemenın makul şekilde yapılandırılması gerekir.
  2.ALES sınavının katsayısı düşürülsün,ortalamanın etkisi çok fazla olmayacak şekilde daha artırılsın ki zamanında ders çalışanın emeğinin hakkı verilsin.lisans ta çalışan birinin akademisyenlıkte de yatmıyacak biri olabilieceği %90 kabul edilebilir bir gerçektir( haa lisans zamanı, ortalması düşük gelmiş herkesin akademisyenlıkte yatacağını kastetmıyorum. Bir kişinin geçmişteki karakteri geleceğindeki karakterinin tahmininde kullanılabilir.).Eğer LİSANSTA TERLEMEMİŞSE, O ZMN DİL+ALES TE TERLESİN.
  3. öyp dil barajı 65 ten 55'e çekılmelidir. yani doktora da gerekli şartı sağlayan birisi,eğer istiyorsa dr.arş gör.veya öğr. gör. olarak akademisyenliğe devam etmeli,daha ilerlemek isteyen kişi ise yrd. doç ve doç dr olma şartlarını sağlamalıdır.yrd. doç ve doc dr. şartlarında 65 barajı makuldur.
  Dil puanı nın yuksek olması o kişinin alanında çok iyi bir seviyede olacağını göstermez.Hiç olmaması da anormal bir durum olacaktır.Eğer çok iyi ingilizcesi varsa o zmn ingilizce öğretmenliği yapsın
  4.Zorunlu hizmet değiştirilmeli,istediği bir universitede görevini yapmalıdır.maaşını yök ödediğine göre yök e bağlı bir kurumda mecburi hizmetini yapmış olması yeterli olmalı.Doktora veya yuksekten sonra mecburi hizmetini yapmadan da kişi ayrılmak istiyorsa yaptırım uygulanmalıdır.
  aDNA, shockhan ve cnc bunu beğendiler.


       

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Benzer Konular

 1. KPDS 'ye Giren Arkadaşlardan Öneriler
  YDS / Yabancı Dil Sınavı Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan dygmsu
  Cevap: 25
  Son Mesaj: 28-11-2012, 18:32
 2. EN iyi ÜDS-KPDS soru bankası hangisi? Öneriler..
  YDS / Yabancı Dil Sınavı Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan Dissident
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 01-03-2012, 17:03
 3. ÜDS Hakkında bir soru ayrıca ÜDS/KPDS çalışanlara naçizane öneriler...
  YDS / Yabancı Dil Sınavı Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan nakrugt
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 02-07-2011, 02:00

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git