+ Konuyu Cevapla
Bulunan 1 den 7 - Toplam 7

ÖYP İle İlgili Sorularım Var

ÖYP Hakkında Genel Bilgiler Forumunda ÖYP İle İlgili Sorularım Var Konusunu İncelemektesiniz

Merhaba arkadaşlar. Şu an 3. sınıfım ve Kamu Yönetimi (örgün) okuyorum. Gelir uzmanlığı, vergi müfettişliği ...


 1. #1
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  10-2011
  Mesaj
  12

  ÖYP İle İlgili Sorularım Var

  Merhaba arkadaşlar. Şu an 3. sınıfım ve Kamu Yönetimi (örgün) okuyorum.
  Gelir uzmanlığı, vergi müfettişliği gibi A kadroları hedeflemiştim ama birden ÖYP ile karşılaştım ve onlardan vazgeçtim. Çünkü bu tam da istediğim gibi bir meslek.
  Aklıma takılan birkaç soru var. Forumu gezdim ama net olarak bilgi sahibi olmak istiyorum.

  1. Şimdi ben okuduğum bölümden mezun olur olmaz, öğretim görevlisi olmak için adım adım ne yapmalıyım?
  2. Mesela mezun oldum; mezun olduğum sene ALES'e girdim. Sonra ne yapacağım? KPDS veya ÜDS varmış. Bu sınav hangi hallerde gerekli?
  3. Mülakat var mı, yoksa sadece ALES, dil sınavı ve genel akademik ortalama yetiyor mu?
  4. Diyelim ki bir yere atandım, sonra ne olacak? Atanır atanmaz maaş alacak mıyım, yüksek lisans ve doktora ne olacak? Eğer yüksek lisans ve doktora yapmazsam veya yapamazsam ne olur?
  5. Genel akademik ortalamamın kaç olması gerekiyor (bir alt sınırı var mı bilmiyorum ama, öğrenmek istediğim, kazanabilmek için kaç olmalı)?
  Lütfen yardım edin arkadaşlar. Danışacağım başka bir yer yok.
  Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

 2. #2
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  99
  Bilgim dahilinde cevaplamaya çalışayım
  1) ÖYP Araştırma görevlisi olmak için Üniversitelerin YÖK'e bildirdiği ve YÖK'ün ilan ettiği ÖYP kadrolarına süreci takip ederek başvurmalısınızç
  2) KPDS veya ÜDS puanınız olmadan da ÖYP'ye başburabilmektesiniz ama tabiki bu tercih puanınızın bir kadroya yetmemesine sebep olabilir bu sebeple bu sınavlara ve ALES'e mezun olmayı beklemeden girip şansınızı deneyin neticede en yüksek olan puanınızı kullanabiliyosunuz ve ÜDS-KPDS puanınız ne olursa olsun %15 ÖYP başarı puanınızı etkilemekte.
  3) ÖYP'de mülakat durumu söz konusu değil ALES'in %50si , akademik ortalamanızın %35'i ve ÜDS'nin %15i puan hesabında dikkate alınacaktır.
  4) Atanır atanmaz maaşınız başlar. Dilden 65'i geçtiğiniz takdirde bir atandığınız üniversitede yüksek lisans programı varsa orada başlarsınız ya da okulun muvafakati ile ya da yüksek lisans programı olmaması dolayısıyla başka bir ÖYP üniversitesinde yüksek lisans yapmak için başvuru sürecini takip edersiniz. Eğer 65'in altındaysanız öncelikle 6 aylık dil eğitimine gitmek zorundasınız bu süreçte maaşınız hep devam edecektir.
  5) Başvuru için mezun olmanız yeterli akademik ortalamanızın önemi yok ancak şansınızı artırmak ya da var ise istediğiniz kadroya yerleşebilmenizi kolaylaştırmak için ne kadar yüksek olursa o kadar iyi tabi ki. Ortalamanızın ne olması gerektiğini söyleyebilmemiz pek mümkün değil nitekim başvuru sayısı açılan kontenjan gibi çok değişken faktörlerle ilişkili subjektif bir kavram ama yüksek olması her zaman işleri kolaylaştırır Ayrıca akademik ortalamanızdan ziyade başarı puanını daha fazla etkileyen faktör ALES olduğundan ALES puanınızı yükseltme çabanız başarınızda etkili olacaktır.
  Kısaca cevaplamaya çalıştım ama bu konuların uzun detayları olduğundan ve forumun çeşitli başlıklarında bu işi gerçekten bilen süreci yaşayan hocalar tarafından uzun uzadıya tartışıldıklarından forumu kurcalamınızı tavsiye ederim ama öncelikle SIK SORULAN SORULAR sayfasında biraz vakit geçirmeniz bir çok sıkıntıyı en başından halledecektir.

 3. #3
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  10-2011
  Mesaj
  12
  Cevap için teşekkür ediyorum. Aslında araştırma görevlisi olmak heyecan verici. A kadroları düşünüyorum ama malum mülakat süreci var. KPSS için hukuk, iktisat, genel yetenek, genel kültür, maliye, muhasebe, kamu yönetimi testlerini çözmemiz yetmezmiş gibi üstüne de kurum sınavlarına giriyoruz. Hadi tamam, bunlardan da şikayetçi değilim ama mülakatta çok adam kayırma oluyormuş. Referans denen torpil mekanizması geliştirilmiş maalesef. Bu sebeple ondan pek umutlu değilim. ÖYP'de mülakat olmaması çok sevindirdi beni. Adil olan da budur. A kadro için 350 TL'lik kitaplar almıştım 1 hafta önce. Bu da çok üzdü beni. Elimde patladı kitaplar.

  Bu arada, ÖYP'yi kazandıktan sonra, eğer ki doktora programını veya yüksek lisans programını geçemezsek ne olur? Baktığım forumlarda buna cevap bulamadım.
  Bir diğer sorum ise;
  Mülakat kaldırılmış fakat sadece bu seneye mahsus mu? Forumda şunu gördüm de:
  "mülakatlı olan atamalar cari usul diye adlandırılıyordu ki bu şekilde alımlar bu yıl olmayacak."

 4. #4
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  99
  İkinci sorunuzdan başlayarak cevaplamaya çalışsayım mülakat geçen sene cari usulde olan bir uygulamaydı bu sene ikinci kez alım olduğundan bu seneye özelleştirerek kalktığı belirtilmiş kısacası artık mülakat durumuyla karşılaşmayacaksınız bu seneye mahsus değil genel bir uygulamadır.
  ÖYP'yi kazandıktan sonra yüksek lisans ve doktora için size verilen sürede başarılı olamazsanız uzattığınız süreleri kendi imkanlarınızla tamamlamak durumundasınız diye biliyorum.

 5. #5
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  10-2011
  Mesaj
  12
  Yüksek lisansta veya doktorada başarılı olamazsak, atıldığımızı okudum bir yerde. Bir de senet imzalatıyorlarmış. Atıldıktan sonra da bu senetle yükümlü oluyormuşuz. Bu ne derece doğrudur? Ya da şöyle soruyum; atılmayı (veya kadrodan çıkarılmayı) doğuran hususlar ve senetle yükümlü olduğumuz haller nelerdir?

 6. #6
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  99
  http://www.akademikpersonel.org/thre...ar%C4%B1/page4 bu başlığı incelemenizi tavsiye ederim tüm bu sorularınızın geniş cevapları forumda mevcut halde ve tartışılmakta tek başlıkla herşeyi öğrenmek zor özellikle konu ÖYP olunca

 7. #7
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  10-2011
  Mesaj
  12
  Verdiğiniz bağlantıyı biraz inceledim. En son sorumun cevabını yine bulamadım. Her kafadan bir ses çıkmış.
  Eğer siz biliyorsanız söyler misiniz?

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. ÖYP İle İlgili Bazı Sorularım Var
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan harput
  Cevap: 7
  Son Mesaj: 28-07-2012, 14:50
 2. ÖYP hakkındaki sorularım.
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan anil boz
  Cevap: 19
  Son Mesaj: 25-07-2012, 13:33
 3. ÖYP Hakkında Çeşitli Sorularım
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan smart07
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 09-07-2012, 15:23
 4. ÖYP Hakkındaki Sorularım
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan warlordares
  Cevap: 9
  Son Mesaj: 01-06-2012, 13:52
 5. Öyp hakkında sorularım var
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan adrenoloji
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 03-10-2011, 02:30

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git