reklam
+ Konuyu Cevapla
Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon
Bulunan 1 den 15 - Toplam 21

Lisans + Birleştirilmiş Tezsiz Yüksek Lisans Mezunları

ÖYP Bölümlere Göre Bilgi ve Puan Paylaşımı Forumunda Lisans + Birleştirilmiş Tezsiz Yüksek Lisans Mezunları Konusunu İncelemektesiniz

bu programdan mezun olan arkadaşların burada toplanması ve bilgilerimizi paylaşmamız umuduyla.....

 1. #1
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  04-2011
  Nerden
  ADANA
  Mesaj
  56

  Lisans + Birleştirilmiş Tezsiz Yüksek Lisans Mezunları

  bu programdan mezun olan arkadaşların burada toplanması ve bilgilerimizi paylaşmamız umuduyla..

 2. #2
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  04-2011
  Nerden
  ADANA
  Mesaj
  56
  ÖYP ilanlarında 'fakültelerin ....... bölümü lisans mezunu' olma şartını taşıyor muyuz, taşımıyor muyuz? bununla ilgili resmi bir bilgiye sahip biri varsa lütfen bizimle paylaşsın. kulaktan dolma, kişisel yorumlara dayalı bir bilgi bize hiçbişey katmıyor maalesef. akademikpersonel yönetici arkadaşlardan da ricam; öyp resmi görevlilerinden bununla ilgili yazılı resmi bir bilgi almasıdır. kendi araştırmalarım sonunda bazı bilgilere de ulaştım yalnız bunları bilen ve yorumlayabilen resmi görevlinin sayıca çok az olması bizi mağdur ettiği kanısındayım. YÖK LİSANSÜSTÜ EĞİTİM VE ÖĞRETİM YÖNETMELİĞİ (Resmi Gazete Tarihi: 01.07.1996 Resmi Gazete Sayısı: 22683 )'NDE

 3. #3
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  04-2011
  Nerden
  ADANA
  Mesaj
  56
  ''EK MADDE 1- (Değişik: RG-26/03/1997-22945)
  Ortaöğretim alan öğretmenlerinin yetiştirilmesi amacına yönelik olarak iki tür program düzenlenebilir:
  a) Birleştirilmiş Lisans artı Tezsiz Yüksek Lisans Programı:
  İlgili alanın bulunduğu fakülte (alan fakültesi) ile eğitim fakülteleri ve ilgili enstitü anabilim dallarınca ortak yürütülen birleştirilmiş lisans artı tezsiz yüksek lisans programları düzenlenir.
  Bu programların lisans kademesindeki öğrenciler ilk yedi yarıyıldaki derslerini alan fakültesinden alırlar. Bu derslerin tümünü başarı ile tamamlayan öğrenciler lisans kademesinin son yarıyılında o alanın nasıl öğretileceğini kapsayan ders ve uygulamalarını eğitim fakültesinden alırlar ve bunları da başarı ile tamamlayan öğrencilere o alanın adını ana dal, eğitimi de yan dal olarak belirten lisans diploması verilir.
  (Değişik paragraf: RG-25/07/2003-25179) Lisans kademesini tamamlayan öğrenciler ilgili enstitüye bağlı bir enstitü anabilim dalı olarak yürütülen tezsiz yüksek lisans kademesine doğrudan geçirilirler. Lisansüstü kademede iki yarı yıla eşdeğer bir süre içinde mezuniyet için öngörülen tüm şartları tamamlayan öğrencilere ilgili alan öğretmenliğinin adını taşıyan yüksek lisans diploması verilir.'' diye bahsetmektedir.

 4. #4
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  04-2011
  Nerden
  ADANA
  Mesaj
  56
  yukarıdaki ek madde 1'de de geçtiği üzere 5 yıllık eğitimin 4 yıllık süreç sonunda bizim lisans mezuniyetimiz gerçekleşir ki yönetmelikte de geçtiği üzere ' o alanın adını ana dal, eğitimi de yan dal olarak belirten lisans diploması veriilir' diyor. yani bizim aslında bölüm + öğretmenlik mezunu oldugumuzdur. yönetici arkadaşlardan isteğim bununla ilgili YÖK ile bir görüşme yapması. yoksa ben de dahil bazı arkadaşlarımızın ilanlara başvurmasından veya başvurmmasından kaynaklı mağduriyetler meydana gelecektir. şimdiden tşk ediyorum...

 5. #5
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  04-2011
  Nerden
  ADANA
  Mesaj
  56
  hala cevap bekliyorum..

 6. #6
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  09-2011
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  39
  Hakkaten ya, diplomada "yüksek lisans derecesini almaya hak kazanmıştır" yazıyor. Bu durumda "eğitim fakültesi lisans mezunu olmak" şartı taşıyan ilanlara başvuruda bir sıkıntı olma ihtimali var mı?

 7. #7
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  04-2011
  Nerden
  ADANA
  Mesaj
  56
  kimse ayrıntıya dikkat etmediğinden sorun olmuyor, ilan verenler de cok fazla ayrıntılı bilgiye sahip olmadıgından,bence, nasıl gelmişse öyle gidiyor.

 8. #8
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  04-2011
  Nerden
  ADANA
  Mesaj
  56
  güncel....

 9. #9
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  04-2011
  Nerden
  ADANA
  Mesaj
  56
  güncelleme..

 10. #10
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2012
  Mesaj
  7
  Ek madde 1'de söylenenden, 5 yıllık eğitim fakültesi çıkışlıların 4 yıllık bölüm lisansına da sahip olduklarını anlıyorum. Ki çok mantıklı geliyor "tezsiz yüksek lisans mezunu" olmak nerde işimize yarıyor diye düşünüyordum
  Fakat yine de aklımı karıştıran şey şudur ki, o zaman neden öyp kadrolarında "coğrafya bölümü" ve "coğrafya eğitimi" mezunu olarak 2 farklı kadro açtılar? Yanlışlıkla/rastgele yazılmış olamaz heralde diye düşünüyorum. Gerçi sistem çok yeni ve burası Türkiye.. Eğitim çıkışlılardan, bölüm mezunu isteyen alanlara başvuran (ya da tam tersi) oldu mu? Ya da bu duruma örnek duyan-gören var mı?
  Şimdiden teşekkürler..

 11. #11
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  01-2012
  Mesaj
  23
  bunun acilen öğrenilmesi gerekir.. ona göre bölümlere de müracaat edicez..

 12. #12
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2012
  Mesaj
  7
  Bunun yanında, forumda şöyle bir şey okudum az önce; tezsiz yüksek lisans mezunu bilgisayar mühendisliğinden mezun bir arkadaş, öyp'nin yüksek lisans yapmış olma şartı istediği alanlara da başvurabileceğini yazmış, bir başkası da onaylamış dediğini.
  Buna göre 5 yıllık eğitim fak. çıkışlıların da bu şartı taşıyan bölümlere başvuru yapıp yapamayacağını bilen var mı acaba? Ne yazık ki üniversiteler bu konu hakkında tam bir cevap veremiyor. Bunu nerden öğrenebiliriz?

 13. #13
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  04-2011
  Nerden
  ADANA
  Mesaj
  56
  şuanda sadece duyulanlar var, resmi bir bilgi yok. bazı üniversitelerin kabul ettiğğini bazı üniversitelerin kabul etmediği söylenir. bence yukarıdaki yönetmelik maddelerine dayanarak isteyen başvurabilecektir evet bu konuda yeterli bilginin olmamasından kaynaklı sorun yaşanabilir. bunu da göze almak lazım ,diye düşünüyorum..

 14. #14
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  04-2011
  Nerden
  ADANA
  Mesaj
  56
  kimse böyle bir bilgi vermeye cesaret edemiyor, yapacağın iş, başvurup sonucunu öğrenmek olacaktır. vicdani anlamda bence hiçbir sorun yoktur, eğer kazanır da atandıgınız üniversite sizi almazsa gerekirse mahkemeye gitmek için elinizde bir dayanak olacaktır en azından. şimdiden hayırlı olsun.

 15. #15
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  04-2011
  Nerden
  ADANA
  Mesaj
  56
  bir de şöyle bir şey var ki hem eğitim fakültesinde hem de fen edebiyat fakültelerinde 4 yıllık bölümler var, mesela ingilizce öğretmenliği, ingiliz dili ve edebiyatı. her ikisi de lisans alanı. bir de ortaöğretim öğretmenlikleri daha önceden 4 yıldı ve lisans mezuniyet alanıydı..


       

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Benzer Konular

 1. tezsiz yüksek lisans programı mezunları ÖYP'ye başvurabilirmi
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan maviduvar
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 13-07-2012, 00:16
 2. Tezsiz Yüksek Lisans
  ÖYP 2012- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan zerdecal
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 25-06-2012, 21:40
 3. Cevap: 3
  Son Mesaj: 28-12-2011, 22:42
 4. Tezsiz Yüksek Lisans.
  Yüksek Lisans Eğitimi forum içinde, yazan Ezberbozan
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 26-12-2011, 09:36
 5. tezsiz yüksek lisans
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan sedefpeltek
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 11-07-2011, 20:40

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git