+ Konuyu Cevapla
Sayfa 1 - Toplam 3 123 SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 23

Türkiye'de Felsefe

ÖYP Bölümlere Göre Bilgi ve Puan Paylaşımı Forumunda Türkiye'de Felsefe Konusunu İncelemektesiniz

mrb arkadaşlar bir konuya dikkat çekmek istiyorum. felsefe bölümü mezunuyum ve bende sizler gibi ister ...


 1. #1
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Mesaj
  74

  Türkiye'de Felsefe

  mrb arkadaşlar bir konuya dikkat çekmek istiyorum. felsefe bölümü mezunuyum ve bende sizler gibi ister cari usulle ister öyp usülle bir kadroya yerleşebilmek için çabalıyorum. bu arada yüksek lisans yaptığım üniversitede tutunmaya çalışıyorum. neden mi?? çünkü genel olarak üniversite de özelde bölümümüz üzerinde hiçbir yetkinliği olmadığı halde sırf bir cemaatin üyesi olduğu için bulunduğu mevkiye getirilmiş baskıcı idarecilerin bölüme baskısı yüzünden artık ortada bir felsefe bölümü yok. 10 da 8i ilahiyatçı olan bir felsefe bölümü kadrosu düşünün.. bir de ocak ayından beri dört gözle felsefe bölümü için kadro ilanı beklerken özellikle mart nisan mayıs aylarında bolca ilahiyat kökenli insanın felsefe ve din bölümleri mezunu olmak ibaresi altında adı sanı duyulmayan üniversitelerin felsefe bölümlerine yerleştirildiğine şahit oldum. sonuç olarak şunu söylemek istiyorum. ya felsefe bölümlerini tamamen kapatsınlar ya da felsefe bölümüne felsefe mezunu insanları alsınlar. geçen aralıktan beri 3 tane felsefe bölümü mezunu olmak şartıyla ilan çıkarken sayısını bir süre sonra aklımda tutamadığım kadar çok felsefe ve din bilimleri ilanı çıktı. ve bu insanlar felsefe bölümlerine hoca olarak gelecek.. demek istediğim ilahiyat çatısı altında diledikleri kadar eleman alabilirler ancak artık birkaç üniversite haricinde felsefe bölümü bırakmadılar. sadece adı felsefe. sonuçta her türlü ideoloji karşıtını yok etmek ister, egemenliğini sürdürmenin biricik şartıdır bu bunu biliyoruz ama özgürlükten bahseden bir ideoloji felsefe bölümlerinden neden bu kadar çok korkar ki?????
  ozn bunu beğendi.

 2. #2
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Nerden
  ANKARA
  Mesaj
  845
  ne kadar çok seviyoruz çamur atmayı.. öyle konuşuyorsunuz ki duyan da yök işi gücü bıraktı ilahiyatçı felsefe hocası alıyor zanneder. artı olarak siz ilahiyatın ders programını yada içeriğini biliyor musunuz da ilahiyatçı felsefeci alınmasına karşı çıkıyorsunuz? ilahiyatta felsefe ağırlıklı bir eğitim vardır. 4 yıl boyunca her dönem illla ki bir felsefe dersinin yanında hemen diğer bütün dersler de felsefi metodoloji ile işlenir.
  şunu da söyleyeyim, özgürlükten en çok bahsedenler felsefecilerdir ama birilerinin özgürlüğünden en çok korkanlar ve kısıtlayanlar da yine kendileridir. bu yüzden en tarafsız olması gereken bir bilim dalı maalesef en çok görüşlerin empoze edilmeye çalışıldığı bir bilim dalı haline gelmiştir.
  " Kimin himmeti milleti ise, o tek başına bir millettir." B.S.N.

 3. 07-07-2012, 19:08

  Yardımcı Doçent Doktor


 4. 07-07-2012, 19:21

  Asistan


 5. #3
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  02-2012
  Mesaj
  4
  Sana felsefeyi çok yanlış anlatmışlar kardeş. Fazla yazmak gereği duymuyorum ama net bir şekilde şunu söyleyebilirim ki felsefe ve din bir arada tutulamaz,işlenemez. Bu kati suretle yanlış ve kabul edilemezdir. Gidin açın derinlemesine Kant okuyun.(anlayabilene)

 6. #4
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Mesaj
  74
  öyp ilanlarına bakılınca da ne demek istediğim daha iyi nlaşılmıştır sanırım... evet din ve felsefe bir arada tutulamaz. ortaçağın karanlığına geri dönmek gibi bir niytiniz yoksa ki var bu akademinin geldiği son durumundan açıkça okunabiliyor...

 7. #5
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Mesaj
  74
  sokratizzma kant'ı da en iyi ilahiyatçılar biliyordur. netice de her dönem bir tane felsefe dersleri alıyorlarmış. peki bölümünüzün ismi neden ilahiyat acaba?? biz de belli ölçüde sosyoloji ve psikoloji dersleri alıyoruz ama gidip o bölümleri işgal edip kendimizi ispatlama alanı gibi görmüyoruz. ve turabe alan derslerimizi felsefi metodoloji ile işliyoruz demişsiniz. lütfen komik olmayın. her türlü ön kabulünüzü atabildiniz mi ya da merak ettim ?
  causa sui bunu beğendi.

 8. #6
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Nerden
  ANKARA
  Mesaj
  845
  Alıntı Sokratizzma Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Sana felsefeyi çok yanlış anlatmışlar kardeş. Fazla yazmak gereği duymuyorum ama net bir şekilde şunu söyleyebilirim ki felsefe ve din bir arada tutulamaz,işlenemez. Bu kati suretle yanlış ve kabul edilemezdir. Gidin açın derinlemesine Kant okuyun.(anlayabilene)
  bana felsefeyi türkiyenin en kaliteli felsefe hocalarından biri öğretti. Kant'ı da okudum. "anlayabilene"... izafiyet teorisi mi bu anlaşılamayacak. ayrıca neden kant? felsefeye son noktayı kant koydu da haberimiz mi yok?
  " Kimin himmeti milleti ise, o tek başına bir millettir." B.S.N.

 9. #7
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2012
  Mesaj
  24
  Turabe'nin söyledikleri belki istisnai bir durumun bakış açısını yansıtıyor olabilir. Ancak bu durum öne sürdüğü argümanların geçerli olduğu anlamına da gelmiyor. Bir kere akademi içerisinde şu ya da bu dersi almak bir kişiyi felsefi bir etkinlik içerisinde bulunduğunun -daha doğrusu filozof olduğunun kanıtı olmaz. Bunun yanında şu da bir gerçek ki, yalnızca insan bilgisinin sınırları dışında bir sınırı veya sınırları olanların da felsefeyle olan bağı en fazla onu yok etmek için olan; sığ ve yıkıcı bir düşünsel etkinlikten öte değildir. Felsefe, ilahiyatla konusal benzerlikleri olmasına rağmen yöntemsel ve kavramsal açıdan onu aşan ve farklılaşan bir disiplindir. Elbette, yalnızca ilahiyat değil, diğer sosyal bilimler ve doğa bilimlerinde yer alan kişilerde felsefeyle uğraşabilir (ki bkz. fizik felsefesi, biyoloji felsefesi, sinema felsefesi vs..). Tabii yalnızca felsefi yönteme ve bu yöntemin ilkesel gerekliliklerine sadık kalındığı sürece. Yoksa felsefe gibi bir geniş bir disiplini; sosyal bilimlerin veya doğa bilimlerinin herhangi bir alanına hatta daha iğrenci salt politik bir iktidar ilişkisine hele hele ilahiyata indirgemeye çalışmak, bu alanların tahakkümünde resmi akademik alan içerisinde bir sığlığa ve yok oluşa sürüklemek, işte bu kabul edilemez. Birbirimizi kandırmayalım, bugün yaşananların ve yapılanların, siyasi iktidarın ideolojik manevralarının akademiyle sınırlı kalmış olan felsefeyi ülkemizde daha da felsefesizleştirmeye çalışmaktan başka bir şey olmadığı açık. Yakın bir zamanda yaşanan bir örnekle, yazacaklarımı şimdilik burada bitirmek istiyorum(Not:Kant'la felsefi uğraş bitmiş değil, tabii ki de! Ama bu durum Kant'ın büyüklüğünü ve felsefe tarihi içerisindeki yerini değiştirmez. Ayrıca herhangi bir arkadaşımız felsefi tutumunu belli bir perspektiften kurabilir ki- özellikle Kant sonrasında özellikle epistemolojik konularda da söz söyleyen birininde Kant'la hesaplaşmaması çok zor olsa gerek.) : http://www.evrensel.net/news.php?id=31405#.T-WsQV8ozXc
  naten bunu beğendi.

 10. #8
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  07-2012
  Mesaj
  21
  yorumlarınızdan anlaşılıyor ki ilahiyat konusunda ciddi bir bilgi eksikliği olduğu gibi felsefenin mahiyetini anlama konusunda da ciddi bir sıkıntı söz konusu. "din ve felsefe bir arada olamaz" iddiası fazlasıyla batısal bir söylem. bu söylemin felsefe yapmayı farz kılan İslam dini için geçerli olmadığını görememenizden anlaşılıyor ki İslam filozoflarını felsefe bölümünde ya yeteri kadar okumuyor ya da yeteri kadar "anlamıyorsunuz". bu meseleye gerekli cevabı eserleri yüzyıllarca batıda okutulan İbn Rüşd Faslu'l makal eserinde vermiştir. Buna göre Kur'an'a biraz göz atmanız felsefenin şeriat tarafından emredildiğini açıkça görmeniz için yeterli olacaktır. hal böyle iken batıdan devşirilmiş, üzerine düşünülmeden kulaktan duyma olarak kabul edilen ve "Hıristiyan" dogmasının eleştirilmesi sırasında ortaya atılan "din-felsefe" karşıtlığı söylemi inanın artık kulağa çok yavan, temelsiz ve komik geliyor.

 11. #9
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Nerden
  dünyada bi yerler...
  Mesaj
  319
  tartışıp karşılıklı savunmaya geçmek yanlış ama felsefecilerin de bazı alanlarda kendilerini iyi yetiştirip meydanı ilahiyatçılara bırakmaması gerekiyor, (ahmet cevizci ile bu ay yaptığım sohbetten aynen aktarıyorum "osmanlıca bilmeyen, latince okuyamayan ve arapça bilmeyen felsefeci olmaz arkadaşım, bunar temel diller") aristoyu en iyi farabi ile anlar bir insan, ki din ve felsefe çoook uzak deyu yırtınan ancak bizim ülkemizin güzide kafaları, bak bakalım felsefenin yapı taşı olan adamlara, kaçı papaz ve din adamı? neredeyse yarıdan fazlası...
  "When you are not secure with your belief, you start by rejecting questions"

 12. #10
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2012
  Mesaj
  9
  sosyoloji bölümü öğrencisiyim üniversiteye başladığım ilk yıl felsefe dersinde heyecanlı bir şekilde tartışan materyalist bir arkadşımla felsefe hocamın tartışmasında hocamın söylediği şu cümle hiç aklımdan gitmez arkadaşımın tanrı sorgulaması ve kendi özgür iradesinden söz etmesi üzerine hocamız özgür özgür cehenneme gidersiniz demiştibu önkabulle hareket eden sığ fesefe hocamız günümüze yakışan makbul olana örnektir...

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. GAZİ ÜNİVERSİTESİ Fakültelerin Felsefe bölümü mezunu olmak ve felsefe alanında lisansüstü eğitim yapıyor olmak.
  Süresi Dolmuş Akademik Personel İlanları forum içinde, yazan nonova
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 07-12-2011, 11:24
 2. PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ Edebiyat veya Fen-Edebiyat Fakülteleri Felsefe Bölümü mezunu ve Felsefe Anabilim Dalında yüksek lisans yapıyor olmak.
  Süresi Dolmuş Akademik Personel İlanları forum içinde, yazan nonova
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 23-11-2011, 15:54
 3. TUNCELİ ÜNİVERSİTESİ Fakültelerin Felsefe Bölümü Mezunu Olup Felsefe Alanında Yüksek Lisans Yapmış Olmak.
  Süresi Dolmuş Akademik Personel İlanları forum içinde, yazan nonova
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 09-09-2011, 19:13
 4. AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ Felsefe Bölümü mezunu olmak ve Felsefe Anabilim Dalı Tezli Yüksek Lisans programında eğitim yapıyor olmak.
  Süresi Dolmuş Akademik Personel İlanları forum içinde, yazan nonova
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 18-07-2011, 10:25
 5. ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ Felsefe bölümü mezunu ve felsefe alanında yükseklisans yapmış olmak,yeteri kadar kamu hizmetinin bulunması
  Süresi Dolmuş Akademik Personel İlanları forum içinde, yazan nonova
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 23-06-2011, 09:34

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git