+ Konuyu Cevapla
Bulunan 1 den 5 - Toplam 5

TÜSİAD'dan YÖK'e yükseköğretim raporu...!!!

ÖYP Bölümlere Göre Bilgi ve Puan Paylaşımı Forumunda TÜSİAD'dan YÖK'e yükseköğretim raporu...!!! Konusunu İncelemektesiniz

‘Türk üniversiteleri de ABD modeline geçsin’ TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, hazırladıkları raporu YÖK Başkanı Prof. ...


 1. #1
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376

  TÜSİAD'dan YÖK'e yükseköğretim raporu...!!!

  ‘Türk üniversiteleri de ABD modeline geçsin’

  TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, hazırladıkları raporu YÖK Başkanı Prof. Gökhan Çetinsaya’ya sundu. İşte ekonomi ağırlıklı o rapordaki ayrıntılar:

  1- Rektör seçimleri siyasi etki dışında gerçekleşsin.

  2- Üniversiteler kendi akademik personelini işe almalı.

  3- YÖK, akreditasyon yetkilerini bağımsız bir kuruma devretmeli.

  4- Üniversitelerde dar gelirli öğrenciler için kontenjan olsun.

  5- Zengin ve fakir öğrenciler aynı katkı ücretini ödemesin.

  TÜSİAD’ın hazırladığı “Yükseköretim Reformunda Öncelikler” başlıklı raporda, “Zengin ve fakir öğrencilerin ödeyeceği katkı paylarının aynı olmaması gerekir” denildi.

  TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar ve Bahçeşehir Eğitim Kurumları sahibi Enver Yücel’in de aralarında olduğu TÜSİAD heyetinin, YÖK Başkanı Prof. Gökhan Çetinsaya’yı ziyaretinde sunduğu “Yükseköğretim Raporu”nda, ağırlıklı olarak ekonomi temelli öneriler yer aldı. Raporda dikket çeken bazı öneriler şöyle:

  - Rektörlük seçimleri; liyakat esas alınarak, seçim sürecine paydaşların katılımını sağlayacak, şeffaflığı ve rekabeti garanti edecek ve siyasi unsurların etkisi dışında gerçekleştirilmelidir.

  - Tam bağımsız kalite güvence sistemi için YÖK’ün değerlendirme ve akreditasyon yetkileri, özel sektörden, sivil toplum kuruluşlarından ve meslek örgütlerinden üyelerin de yer alacağı bağımsız bir kuruma devredilmelidir.

  - Ülkemizde yükseköğretim kurumlarının küresel rekabete katılabilmeleri için Avrupa’da ve dünyada rekabet ettikleri üniversitelerde mevcut olan özerkliğe ulaşmaları zorunludur. Bu nedenle üniversitelerin kendi eğitim ve araştırma programlarını belirleme ve kendi akademik personelini işe alma ve yükseltme özgürlüğü ve özerkliğine sahip, bütçesini kendi vizyon ve misyonu çerçevesinde yönlendirip kullanabilen, sahip olduğu bina ve arazileri misyonuna uygun biçimde gelir getirici yönde kullanma hakkı olan kurumlara dönüştürülmelidir.

  - Gerçek özerklik, hesap verebilirlik ve yerindenlik ile de bağlantılıdır: Her bir üniversitede sorumluluğun hangi düzeyde üstlenileceğinin tanımı yapılmalı ve hesap verebilir olmalıdır. Dolayısıyla üniversitelerin finansal kaynak elde ettikleri kurum ve kuruluşlara karşı hesap verebilirlik mekanizmalarının da paralel olarak devreye sokulmalıdır.

  YÖK nasıl olmalı?

  - YÖK, yükseköğretim kurumlarını hükümet nezdinde temsil eden, yükseköğretim politikaları öneren, sistem düzeyinde yükseköğretim kurumlarının eşgüdümünü ve yönlendirilmesini sağlayan bir organa dönüştürülmelidir.

  - Kurum içi yönetime, yapıya ve üniversitelerdeki işlevlere müdahaleyi asgariye indirmek için mevzuat ve yönetmelikler gözden geçirilmelidir.

  - Bilimsel araştırma ile bu araştırmaların ekonomik değere dönüşmesi arasındaki köprüyü kurmak açısından üniversite-sanayi işbirliğinin güçlendirilmesi önemli bir ihtiyaçtır. Akademisyenlerin sanayide çalışmalarını teşvik eden, sanayi ile işbirliği sonucu elde ettikleri başarıların performanslarına yansımasını sağlayacak düzenlemeler yapılmalıdır. Üniversite-sanayi işbirliklerinde patent hakkı ve geliri dağılımı ABD’deki örneklerde olduğu gibi akademisyenlerin bu tip projelerden patent geliri elde edecekleri şekilde düzenlenmelidir. Üniversitelerdeki kadrolu araştırmacıların birkaç sene sanayide çalışmasını mümkün kılacak ücretsiz izin (sabbatical work) sistemi teşvik edilmelidir.

  Akademik maaşlar artmalı

  - Araştırma kapasitesi ve yenilikçiliği teşvik etmek üzere, devlet tarafından sağlanan Ar-Ge finansmanıyla akademik maaşlarda makul bir artış eşleştirilmelidir. Akademik personelin motivasyonunu yükseltmek için, başarılarının terfi ya da maddi ödüller aracılığıyla tanınması gibi teşvikler yaratılmalıdır.

  - Performansa dayalı bütçeleme geliştirilmelidir. Devlet finansmanı torba bütçe olarak tahsis edilmelidir.

  - Bugünkü sistemde her öğrenci devlet üniversitelerine eşit düzeyde katkı payı ödemekte; böylece katkı payını fazlası ile karşılayabilecek güce sahip öğrenciler ile maddi gücü yeterli olmayan öğrenciler arasında mevcut burs sisteminin kısıtları çerçevesinde bir ayrım yapılmamaktadır. Gücü olan öğrenciler için devlet sübvansiyonunun azaltılarak kaldırılması hedeflenmelidir.

  - Hiç kimse mali imkansızlık nedeniyle eğitimden mahrum bırakılmamalı, Türkiye’de gelir dağılımının bozuk olduğu dikkate alınarak, yükseköğretimin maliyetini karşılayamayan öğrenciler için kapsamlı burs ve düşük faizli borç sistemleri getirilmelidir. Üniversiteler belirli bir kontenjan dahilinde dar gelirli öğrencileri ücretsiz okutmalı; diğerleri için de mutlaka etkin burs ve kredi mekanizmaları kurulmalıdır.

  - Üniversitelere, kendilerinin seçtiği kalite güvence kurumlarıyla çalışmaları konusunda özerklik tanınarak kurum dışı diğer hesap verebilirlik önlemleri desteklenmeli ama aynı zamanda kurum dışı “kalite izleme” tüm üniversiteler için zorunlu kılınmalıdır.

  Kaynak: Kıvanç EL/ VATAN ANKARA

 2. #2
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Birçoğuna katılmamak münkün değil. Fakat kendi elemanlarını kendi almalı diyor TUSİAD, alsınlar da kimleri alacakları için kriter ne olacak? Alımlar torpilsiz,şaibesiz ve Liyakatla olsaydı şu an zaten Dünyanın eğitimde en gelişmiş ülkelerinden biri olurduk. TUSİAD galiba başka ülkede faaliyet gösteriyor...

 3. #3
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Nerden
  ANKARA
  Mesaj
  845
  kendi elemanlarını alan üniversitelerin eleman kalitesini görüyoruz. öyp'nin de eksiklikleri ve yanlışları var ama öyp arş.gör.lerinin çoğu belli bir zeka seviyesinde.

 4. #4
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  01-2011
  Mesaj
  850
  birde kendi elemanlarini kendilerinin terfi ettirme olayi var oyle olsa sanirim universitede profdan gecilmez okutman olamayacak adamlari doc -prof yaparlar
  düşünce çarmıhında esir gibi işkencedeyim...

 5. #5
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  03-2011
  Mesaj
  319
  Üniversitelerdeki bütün bu içinden çıkılmaz durum zaten hocaların kendi elemanlarını kendileri almalarından kaynaklandı..

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. Sağlık Raporu Hakkında..
  ÖYP 2011- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan Aydan
  Cevap: 265
  Son Mesaj: 12-04-2017, 11:45
 2. Ar. Gör. Faaliyet raporu ile ilgili bir soru
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan M.Akif
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 02-08-2012, 05:57
 3. TÜSİAD Heyeti YÖK Başkanı'nı Ziyaret Etti
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 14-01-2012, 09:52
 4. İstanbul'da Sağlık Raporu
  ÖYP 2012- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan caylak
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 13-01-2012, 22:04
 5. öyp sağlık kurulu raporu alma zorunluluğu
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan kemal19
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 12-01-2012, 11:32

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git