reklam
+ Konuyu Cevapla
Sayfa 1 - Toplam 43 12311 ... SonSon
Bulunan 1 den 15 - Toplam 631

ÖYP Tercih Rehberi- Tercih Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

ÖYP 2014- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Forumunda ÖYP Tercih Rehberi- Tercih Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Konusunu İncelemektesiniz

ÖYP kadrolarına yapılan yerleştirmelerde tercih aşamasında yapılan hatalardan dolayı %40 oranında atama yapılamamasından dolayı sizler ...

 1. #1
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  16.868

  Exclamation ÖYP Tercih Rehberi- Tercih Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  ÖYP kadrolarına yapılan yerleştirmelerde tercih aşamasında yapılan hatalardan dolayı %40 oranında atama yapılamamasından dolayı sizler için bu yazıyı hazırlama gereği duyduk.  İlanlar İçin Dikkat Edilecekler

  -İlan şartlarına özellikle çok dikkat edilmelidir. Şartlarda yüksek lisans yapıyor olmak yazıyorsa bu ilana yüksek lisans mezunu ya da doktora yapan biri başvuramaz. Şartlarda "ve" bağlacı kullanılmışsa mutlaka yazan tüm öğrenim şartlarını taşımalısınız yoksa atama yapılmaz. Sadece "veya" bağlacı kullanılan eğitim şartlarından birini yerine getirirseniz ilana başvuru yapabilirsiniz.

  Örnekler:

  "İlahiyat Fakültesi Lisans Mezunu olmak ve Arap Dili ve Belegatı Anabilim Dalında Yüksek Lisans yapıyor olmak." Bu ilanda lisans mezuniyeti ilahiyat fakültesi olmalıdır ve yüksek lisansı Arap Dili ve Belegatı Anabilim Dalında yapıyor olmak şarttır, aynı bölüm başka bir anabilim dalı olsa bile kabul edilmez çünkü özellikle spesifik bir anabilim dalı belirtilmiş ve iki eğitim de olmalıdır.

  "Ziraat mühendisliği veya Bahçe Bitkileri Lisans mezunu olmak." Buradaki ilanda ise biri yeterlidir. İkisi de lisans bölümleridir ikisinden birine sahip olmak ilanın özellğini karşılar.

  Ayrıca bir ilanın içinde 1'den fazla kadro alımı varsa o ilanın numarasını bir kere girmek yeterlidir o zaman o kadroların hepsine başvuru yapmış oluyorsunuz ve yine puan sıralamasına göre yerleştirme yapılır. Aynı üniversitenin şartlarını taşıdığınız tüm ilanlarına başvuru yapabilirsiniz, ilan numaralarının farklı olması yeterlidir. Toplamda 10 tane tercihiniz olacak. Açıkta kalmamak için iyi düşünerek tercih yapınız.

  Yine ilanlarla ilgili bir diğer dikkat edilmesi gereken durum ilana son başvuru tarihinde ilanın özelliklerini taşımanız gerekmektedir. Örnek olarak ilanda yüksek lisans mezunu olmak diyorsa 28 aralık da mezun durumda olmanız gerekiyor. Özellikle lisansı ara dönemde bitirecek olanların çok dikkat etmesi gerekmektedir başvuru esnasında ortalamanızın noktası virgülüne belli olması verdiğiniz bilgilerin doğruluğu için çok önemlidir. Yoksa atamanız yapılmaz ve önünzdeki 1 yıldaki atamalarda ÖYP puanınız %10 kesilir.

  Eğer ilanlarla ilgili çelişkili durumlar varsa kesinlikle ilanın ait olduğu üniversitenin personel dairesi başkanlığı ile görüşün, en doğru bilgiyi onlardan alacaksınız.


  Başvuru Esnasında Form İçin Dikkat edilecekler

  Okul Ortalaması

  En önemli ve hata yapılan durumlardan biri de diploma notunun YÖK çevirimine göre değil de transkriptteki üniversite çevrimine göre yazılmasıdır. Her zaman tekrarladığımız uyarı: Eğer Transkriptinizde hem 4’lük notunuz hem de 100’lük notunuz varsa ve okulunuzun asıl not sistemi 4’lükse kesinlikle YÖK çevrimini kullanmalısınız. BURADAN YÖK çevrimine erişebilirsiniz. Eğer transkriptinizde sadece 100'lük not sistemi varsa aynen yazıyorsunuz onun dışındaki tüm sistemler için yine YÖK çevrimi kullanılmalıdır.

  ALES Puanı

  Başvuru esnasında kullanılacak olan ALES puanı da tercihlerinizde hata yapmamanız için büyük önem arz etmektedir. Özellikle eğitim bilimlerini tercih edecekler için ALES konusunda sıkıntı yaşanmaktadır. O yüzden ÖYP’ye Başvuru yapılırken;

  • Atama yapılacak programın lisans eğitimine hangi alanda öğrenci alınıyorsa o alanda en az ALES 70 puan almaları gerekmektedir.
  • Özel yetenek sınavı ve yabancı dil puanı ile öğrenci alınan alanlara başvurularda herhangi bir puan türünden en az ALES 70 puan almaları gerekmektedir.
  • Eğitim Bilimleri Bölümüne (Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık anabilim dalı hariç) yapılan başvurularda, adayların lisans öğreniminde mezun oldukları alandan en az ALES 70 puan almaları gerekmektedir.
  • Alan türü değişen programlardan mezun olanların, lisans eğitimine başladıkları puan türünden en az ALES 70 puan almaları gerekmektedir.


  Ayrıca son alınan ALES puanınız kullanmak gibi bir şart yoktur. Yapıldığı tarih itibari ile 3 yıl geçerli olan ALES puanlarınızdan en yükseğini kullanabilirsiniz.
  2013/2 Ekim alımlarında yapılacak olan başvuru işlemlerinde, adaylar 2010 Hüz ve sonrasında alınan ALES sonuçlarından birini kullanabileceklerdir.

  Yabancı Dil Puanı

  Yabancı dil puanı yine manuel olarak girilen ve hata yapılan bölümlerden biridir. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ÖYP başvurularında dil puanı şartı yoktur yine aynı şekilde KPDS'de kullanılan tüm diller geçerlidir. Yani sadece ingilizce olmasına gerek yoktur. Ancak KPDS veya ÜDS dışında uluslararası bir sınava girmiş iseniz kesinlikle ÖSYM'nin eşdeğerlik tablosuna göre girmeniz gerekmektedir. Tablo için TIKLAYINIZ İngilizce için yalnızca TOEFL-IBT, TOEFL-CBT, TOEFL- PBT, IELTS, CPE, CAE, FCE sınavları geçerlidir bunun dışında hiç bir sınav sonucu geçerli değildir.

  ÖYP'de Tercih sırası mı Puan mı önemli? Tercihlerimi neye göre yapmalıyım?

  ÖYP başvuru süreci gerçekten çok dinamik bir süreçtir. O yüzden taban puanlara göre bir sıralama yerine gerçekten çalışmak isteyeceğiniz üniversitelere göre sıralama yapınız istemediğiniz üniversitelere tercihlerinizde yer vermeyiniz çünkü uzun yıllar orada çalışmak durumunda kalacaksınız. Peki ÖYP'de Tercih sırası mı Puan mı önemli? Puan ise aynı ÖSS sistemi gibi birinci önceliktedir. Yani diyelim ki x kişisinin ÖYP puan 89 olsun ve Gazi üniversitesinin a kodlu ilanını tercihlerinde 10. sıraya yazsın. Y kişisinin de ÖYP puanı 85 olsun o da aynı a kodlu ilanı 1. tercihine eklesin bu durumda yerleştirme sonucunda x kişisi a kodlu ilana atanacaktır (tabiki daha önceki sıralarda başka bir tercihine yerleşmez ise)

  ÖYP'de Yedek durumu olmadığı için hatalı başvurunuzdan dolayı hem siz %10 puan kesintisine uğrarsınız hem de aslında o ilanın özellilerini tutan kişi atanamaz. O yüzden tercihlerinizi doğru yapmanız sadece sizin için değil aslında o kadroyu hakedenler için de çok önemlidir.

  İlanlarla veya tercihlerle ilgili her türlü sorunuz için lütfen şu bölüme ilanın linki ile birlikte bir konu açınız oradan yardımcı oluruz:

  ÖYP Tercih Rehberi ve Yardımı Bölümü
  Son düzenleyen Nazmi, 21-07-2014 saat 10:58.
  Merve, mira, dilekcelik ve 5 diğerleri bunu beğendiler..
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 2. #2
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  08-2012
  Mesaj
  8
  Bazı öyp alımlarında fakülte olarak değil enstitü olarak alım yapıyor.Enstitüyü kazandık diyelim enstitü bizi neye göre görevlendirme verecek bilginiz var mıdır?Eğitmi biz hangi fakültede alacağız ?Mesela gaziantep üni. sağlık bilimler enstitüsü farmakoloji anabilim dalı kadro açmış.Farmakoloi anabilim dalı tıp fakültesinde var.Eğitimi orada mı alacağız ? Şimdiden teşekkürler...

 3. #3
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  02-2012
  Mesaj
  2
  2011 mart ayında öyp cari usulden atanan bir kişinin aralık atamalarında tercih yapması durumunda öyp puanı %10 kesilir mi? Yeni Öyp usul ve esaslara ilişkin yönetmeliğin 5. maddesinin son fıkrasındaki 1 yıllık süre ne zamandan itibaren başlamaktadır? Şimdiden Teşekkürler. Cevabınız benim için çok önemli...

 4. #4
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Mesaj
  3
  MErhaba, ben tde lisans ve aynı alanda yüksek lisans mezunuyum..Tde alanında genelde lisans mezunu şartı var. Lisans mezunu olarak başvuru yapabilir miyim?

 5. #5
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  16.868
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 6. #6
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Mesaj
  41
  merhaba arkadaşlar, ben rts mezunuyum. diplomada yazan RADYO-TELEVİZYON VE SİNEMA. radyo,sinema ve televizyon VEYA radyo,televizyon ve sinema ilanlarına başvurduğumda atanırsam sıkıntı yaşar mıyım? belki saçma geliyor ama sonrasında problem yaşamak ve başkasının hakkını yemek istemem.

 7. #7
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  16.868
  Alıntı guneş Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  merhaba arkadaşlar, bende rtv mezunuyum. diplomada yazan RADYO-TELEVİZYON VE SİNEMA. radyo,sinema ve televizyon VEYA radyo,televizyon ve sinema ilanlarına başvurduğumda atanırsam sıkıntı yaşar mıyım? belki saçma geliyor ama sonrasında problem yaşamak ve başkasının hakkını yemek istemem.
  Saçma değil doğru düşünmüşsünüz, ama sıkıntı çıkabiliyor. Normal şartlarda bölüm adı birebir tutması gerekiyor ama artık atamalar okullara bırakıldı tercih yapacağınız okul ile görüşünüz.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 8. #8
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Mesaj
  41
  teşekkürler...

 9. #9
  Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  1.628
  Nazmi abi ünivesiteye öss sayısal puanımla girdim eğitim fakültesi mezunuyum, eğitim bilimleri tercih edersem hangi puanımı kullanmalıyım, sayısal mı ea mı ?
  Hayat hayal kırıklıklarıyla doludur, tabi akademisyenler için...

 10. #10
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  16.868
  Alıntı relaxy Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Nazmi abi ünivesiteye öss sayısal puanımla girdim eğitim fakültesi mezunuyum, eğitim bilimleri tercih edersem hangi puanımı kullanmalıyım, sayısal mı ea mı ?
  Eğitim Bilimleri Bölümüne (Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı hariç) yapılan başvurularda, adayların lisans öğreniminde mezun oldukları alandan en az ALES 70 (yetmiş) puan almış olmaları gerekir yani Sayısal siizn için.
  relaxy bunu beğendi.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 11. #11
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  79
  [QUOTE=Nazmi;147259][B]

  Okul Ortalaması

  En önemli ve hata yapılan durumlardan biri de diploma notunun YÖK çevirimine göre değil de transkriptteki üniversite çevrimine göre yazılmasıdır. Her zaman tekrarladığımız uyarı: Eğer Transkriptinizde hem 4’lük notunuz hem de 100’lük notunuz varsa ve okulunuzun asıl not sistemi 4’lükse kesinlikle YÖK çevrimini kullanmalısınız. BURADAN YÖK çevrimine erişebilirsiniz. Eğer transkriptinizde sadece 100'lük not sistemi varsa aynen yazıyorsunuz onun dışındaki tüm sistemler için yine YÖK çevrimi kullanılmalıdır.


  nazmi hocam okul ortalaması çevrim sorununu netleştirebilir miyiz lütfen. okul puanı çevrim sorunu konu başlığı altında da bir sürü şey yazıldı ama hala kafa karışıklığı var. okul not ortalaması 100lük sistemde olan bir üniversiteden mezun olan birçok kişinin transkriptinde akademik ortalaması hem 100 lük sistemde hem de 4 lük sistemde yazılmış olabiliyor. okulun sınav sistemi 100 lük sistemde, transkript de 100lük sisteme göre düzenlenmiş ancak transkripte bir de akademik ortalamanın 4 lük sistemdeki karşılığı verilmiş. transkriptin adece sonunda belirtlilmiş olan bu 4 lük sistemdeki ortalama kafa karşıklığına neden oluyor. bu durumda transkriptteki 100 lük not ortalamasını direk giriyor muyuz yoksa 4 lük sistemde belirtlilmiş olan karşılığını dikkate alarak yök'ün çevrim tablosunda karşılık gelen 100 lük notu mu giriyoruz.

 12. #12
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2012
  Mesaj
  27
  Merhabalar, ben yüksek lisansımı sosyal psikoloji alanında yaptım, doktoramı da aynı alanda cari usulle yapmaktayım. Bazı kadrolar sadece psikoloji olarak açılmış. Ben, kadrosu psikoloji olan yeri tercih edip atandığım takdirde, doktorama sosyal psikoloji alanında devam edememe gibi bir durum olurmu? Teşekkürler.

 13. #13
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  16.868
  [QUOTE=selfet;148424]
  Alıntı Nazmi Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  [B]

  Okul Ortalaması

  En önemli ve hata yapılan durumlardan biri de diploma notunun YÖK çevirimine göre değil de transkriptteki üniversite çevrimine göre yazılmasıdır. Her zaman tekrarladığımız uyarı: Eğer Transkriptinizde hem 4’lük notunuz hem de 100’lük notunuz varsa ve okulunuzun asıl not sistemi 4’lükse kesinlikle YÖK çevrimini kullanmalısınız. BURADAN YÖK çevrimine erişebilirsiniz. Eğer transkriptinizde sadece 100'lük not sistemi varsa aynen yazıyorsunuz onun dışındaki tüm sistemler için yine YÖK çevrimi kullanılmalıdır.


  nazmi hocam okul ortalaması çevrim sorununu netleştirebilir miyiz lütfen. okul puanı çevrim sorunu konu başlığı altında da bir sürü şey yazıldı ama hala kafa karışıklığı var. okul not ortalaması 100lük sistemde olan bir üniversiteden mezun olan birçok kişinin transkriptinde akademik ortalaması hem 100 lük sistemde hem de 4 lük sistemde yazılmış olabiliyor. okulun sınav sistemi 100 lük sistemde, transkript de 100lük sisteme göre düzenlenmiş ancak transkripte bir de akademik ortalamanın 4 lük sistemdeki karşılığı verilmiş. transkriptin adece sonunda belirtlilmiş olan bu 4 lük sistemdeki ortalama kafa karşıklığına neden oluyor. bu durumda transkriptteki 100 lük not ortalamasını direk giriyor muyuz yoksa 4 lük sistemde belirtlilmiş olan karşılığını dikkate alarak yök'ün çevrim tablosunda karşılık gelen 100 lük notu mu giriyoruz.
  Hocam YÖK'ten söylenen ikisi de varsa YÖK çevrimi kullanılacaktır. Sadece 100'lük varsa onu kullanmanın sakıncası yoktur. 3 yıldır bu şekilde söyleniyor.

  Alıntı melmas Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Merhabalar, ben yüksek lisansımı sosyal psikoloji alanında yaptım, doktoramı da aynı alanda cari usulle yapmaktayım. Bazı kadrolar sadece psikoloji olarak açılmış. Ben, kadrosu psikoloji olan yeri tercih edip atandığım takdirde, doktorama sosyal psikoloji alanında devam edememe gibi bir durum olurmu? Teşekkürler.
  İlan örneği veriniz yeni konu açarak şurda ÖYP Tercih Rehberi ve Yardımı ve lisans bölümünüzü de belirtiniz:
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 14. #14
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2012
  Mesaj
  27
  lisans bölümüm psikoloji.

 15. #15
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  16.868
  Alıntı melmas Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  lisans bölümüm psikoloji.
  O zaman atandığınız anabilim dalı önemli oluyor eğer dekanlık izin verirse abd'nizi değiştirir ve devam edersiniz sorun olmaz. İzin vermezse mecburen yeniden yaparsınız atandığınız abd'de.

  ÖYP araştırma görevlisi olarak atanmadan önce bir başka yükseköğretim kurumunda atandığı anabilim dalına/bölüme uygun bir lisansüstü programa devam edenlerin bu lisansüstü programlara devam edip edemeyecekleri yükseköğretim kurumlarının takdirindedir.

  ÖYP Araştırma Görevlilerinin atandıkları anabilim dalında lisansüstü eğitim yapmaları esastır. Aynı bölümde olmak kaydıyla atandıkları anabilim dalı dışındaki bir anabilim dalında lisansüstü eğitim yaptırmak yükseköğretim kurumunun takdirindedir.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz


       

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Benzer Konular

 1. ÖYP Başvurusu yaparken dikkat edilmesi gerekenler
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan yorgunsavaşçı
  Cevap: 21
  Son Mesaj: 15-01-2016, 22:10
 2. Cevap: 39
  Son Mesaj: 04-01-2016, 19:33
 3. Evrak Teslim ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Üniv. lerin uygulamaları
  ÖYP 2012- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 47
  Son Mesaj: 03-09-2012, 12:07
 4. YLSY 2011-2 Tercih Rehberi
  YLSY - 2012 Yurtdışına Lisansüstü Öğrenim Bursu forum içinde, yazan cay571
  Cevap: 11
  Son Mesaj: 20-09-2011, 14:38

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git