Hocam merhabalar,

Size bir sorum olacak hatta kördüğüm diyebiliriz buna. ÖYP aralık 2013 atamasıyla Ankara Üniversitem Mimarlık Fakültesini kazandım. Şuan İTÜ yüksek lisansımın tez jürisini bekliyorum. Bunun için geçen Cuma Ankara Üni. Rektörlüğüne gittim. Fakat hayatımın en belirsiz ve sorduklarımın cevaplarını bulamadığım bir durumdayım, tıpkı benle diğer arkadaşlar gibi hatta diğer 3 arkadaşıda arıyorum (2 kişiyle koşuşturmaca yaşadık)… Şimdi olayı detaylı anlatıyorum;

Öncelikle 03.01.2014 tarihinde Ankara Üniversitesi rektörlüğüne gittim, oradan ÖYP deki bayanla konuşmaya başladım ki sorunlar üstüne sorunlar yaşadım. Başlangıçta ÖYP için hazırladığım ve dökümanlarla geldiğim yerde farklı mevzularla karşılaşmayı aklımda bile geçirmiyordum. Ankara Üni. 1992 yılında Mühendislik ve Mimarlık fakültesi olarak kurulmuş fakat mimarlık fakültesi hiçbir zaman aktif olmamış. (Bundan bir bilgim vardı fakat ilanı görünce bölümün aktif olacağını düşünmüştüm) Bizim, Ankara Üniversitesi ilanıyla açılan ÖYP kadrosuna rektörlük bir resmi yazı ile iptalini istemiş fakat öyp bu konuda ısrar etmiş ve ilanı yayınlamış. Bizler şu an üniversitenin mimarlık bölümü açılacak mı açılmayacak mı’ nın derdine düştük bırakın diğer soruları sormayı…. Fakültede konuşmadığımız kimse kalmadı ve kimsede bu konular hakkında kimse bir şey bilmiyor. yada konuşmak istemiyorlar... Fakülte mimarlık bölümüne ait bir bina olmadığını hocalarının olmadığını ve öğrencilerin olmadığını hatta fakültenin ne zaman aktif hale geçeceğini bile bilmediklerini, ileri ki yıllarda böyle bir planlarının olmadığını söylediler. Sürekli topu YÖK e attılar. Tabikii hakkı yanacak olanlar bizleriz.

03.01.2014 öğleden sonra YÖK’e gittik öyp ile ilgili birimlerde resmen soruların cevaplarını aramaya başladık. Üniversite fakülte var fakat hayata geçirilmemiş. ÖYP bunun için ilan açıyor ankara üniversitesi istemiyor. Anlayacağınz kör düğüm? Yökte bu soruları sorduğumuz net bir cevap alamadık. Kimsede bir şey bilmiyor aslında ilan kadrolarını açanlar neye göre açtıklarını da bilmiyorlar. Yökün tüm birimelriyle görüştük. Karşılaştığımız sorun aslında Ankara Üniversitenin böyle bir talep etmemesi fakat YÖK bunun üzerine bir ÖYP kadro açması fakat 4 yıl doktora sonrası durumun hiçbir şekilde netleşmemesi… YÖK sadece dediği “YÖK ün böyle bir talebi olduğunu söylüyor ama onlarda net bir şekilde demiyorlar mimarlık bölümünü aktif hale geçeceğini….

Sırasıyla size sorularımı soruyorum ki bana yardımcı olur musunuz kısa zamanda?;

Benim dil sorunum yok hatta doktorumu da yapmak için tercih yapmam gerekecek, fakat Ankara üniversitesinde doktora yapma imkanım yok. ODTÜ veya Gazi düşünüyorum. Bunun için bana senet veya zorunlu hizmet imzalamalarını nasıl istemeyebilirim. Çünkü birçok arkadaşım var aynı anda Araş. Gör. fakat bir yandan da yüksek lisansını aynı şehrin farklı bir üniversitesinde yapıp bununla maruz kalmadan devam edenleri tanıyorum. Peki bunu kabul etsemde ÖYp sözleşmesnden bildiğim kadarıyla Ülke için eğitim gördüğümüz yıl kadar, ülke dışı olursa eğitim gördüğümüz yılın 2 katı kadar bir zorunlu hizmetimizin olduğu söylendi? Böyle bir madde değişti mi yoksa?

Diğer bir sorum ise ben 4 yıl sonra doktorumu bitirdikten sonra zorunlu hizmet süremi tamamlamak istesem nerede tamamlayacağım? Çünkü fakültenin aktif olacğaına dair kimse bir şey bilmiyor hatta bir şey söylemek istemiyorlar, Rektör yardımcısı da dahil. Ben 4 yıl bittikten sonra bana zorunlu hizmetimi istemediğim bir yerde yapmamı isterler mi? Hatta ben Ankara Üniversitesini girdim, fakat sizin belirlediğiniz başka üniversitede zorunlu hizmet görevimi de orada yapmak istemiyorum desem, senet ve tazminat ödemesini zorunlu kılarlar mı?

Üniversitenin tutumuna göre ben mimarlık fakültesi olsa dahil aktif olmayan bir bölümün açılacağını düşünmüyorum. Çünkü hoca yok , bina yok,öğrenci yok hiç birşey yok. Hiçbir sorumuza cevap veren birisi bile yok, YÖK de dahil. Sadece YÖK de Şube Müdürü Deniz hanım vardı o yardımcı olmaya çalıştı oda sürekli belirsizlik halinde yani 4 yıl sonra okulda bölüm olmazsa ve ben zorunlu hizmet gibi bir göreve tabii tutulursam ne olacak… Hem kadro verilemeyecek hem de istemediğim yerde görev yapmak zoraki yapılabilir mi?7

Bazı arkadaşılarım la konuşuyorum bu duruma sıcak bakanlar var ki , yeni açılacak bir bölümün artısı olacağını söyleseler de; sizce bundan üniversitenin haberi olamaz mı?

Sizce ben ne yapmalıyım… Çünkü kariyerim başarılı aynı zamansa iş tecrübemde var. ODTÜ de doktora yapmak isterim, puanımın da buna yeterli geleceğini düşünüyorum: Fakat geri dönüş bölüm olmazsa ben ne yapacağım? Hakkımı nasıl arayacağım? Zorunlu görevimi benim istediğim bir yerde yapmama izin verirler mi? Hatta Ankara şehrinde doktoramı yaparsam doktora süresi kadar mı zorunlu sürem? Şehir dışında yaparsam X2 kadar yıl mı zorunlu hizmet sürem oluyor?

Bildiklerimin ötesinde saçma sapan işlerle sadece 5 günüm geçti, cuma dışında izne çıkan Ayşegül Hanımı pazartesi günü beklemekle sürekli belirsizlikler devam etti, ve inanın YÖK, bu durumda sistemi bile bilmiyor. İlanı biz çıkardık üniversitelerden böyle bir isteğimiz oluyor onlar bize geri bildiriyor dediklerinde; üniversite böyle birşeyi istememiş hatta ilanının kaldırılması için resmi yazı yazmışlar dediğimde cevap veremiyorlar. Sanırım karambole geldik; hatta hakkımızın geri çekilmesi tercihimizin iptali söz konusu da olmuyormuş sanırım! Dava açmayı bile düşündük arkadaşlarla böyle bir durum için geç kalınıp çözüme ulaşmayacağını söylediler,,,,, Ne yapacağımı bilemiyorum….

Sizin bu konu hakkında görüşünüz nedir, fikriniz nedir lütfen yardımcı olur musunuz? Çok teşekkür ederim,

Saygılarımla,,,,