+ Konuyu Cevapla
Bulunan 1 den 10 - Toplam 10
Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
 • 1 gönderen psikomavi

ÖYP 2011 Muş Alparslan Üniversitesini Kazananlar

ÖYP 2011- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü Forumunda ÖYP 2011 Muş Alparslan Üniversitesini Kazananlar Konusunu İncelemektesiniz

öyp 2011 yerleştirmeleri ile Muş Alparslan üniversitesini kazananlar bu bölümde buluşabilirler...


 1. #1
  Ömür
  Misafir

  ÖYP 2011 Muş Alparslan Üniversitesini Kazananlar

  öyp 2011 yerleştirmeleri ile Muş Alparslan üniversitesini kazananlar bu bölümde buluşabilirler

 2. #2
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  63
  Arkadaşlar biliyorsunuz 19'unda öğrendik sonuçları. Bana da Muş Alpaslan Üniversitesi'nde son tercihlere tam olarak ideal istediğim alt-bilim dalı olmamasına rağmen sosyal psikoloji yazmıştım ve orayı kazanmışım. Hatta Psikoloji'den kazananların sonuncusu olmuşum. Bu benim kafamı çok karıştırmıştı ve hayatımla ilgili ince ince düşündüm. Sonuç olarak sosyal psikolojiyi tam istemediğimi başka birşeyler yapmak istediğimi hayatımı daha amatörce ve serbest yaşamam gerektiğini düşündüm. Ancak arkadaşımdan gelen çok mantıklı bir teklif vardı Muş'u neden görmek istemiyorsun. Ben de aklımdaki düşünceleri en iyi orada rahatlatırım diye Muş'a gitmeye karar verdim. Artık yeni bir paragraf...

  15 saatlik yolculuk boyunca çok heyecanlıydım, yol nedense o kadar da uzun gelmedi bana. Heyecan ve yeni yerleri görme arzusu belki de beni diri tuttu. Sonra nihayet Muş'a vardım. İlk dikkatimi çeken serinliği ve bana biraz eski Ankara Keçiören'i hatırlattığı idi.

  Muş iki tane ana cadde üzerine kurulu, genelde düzenli bir merkez. Hemen her evin altında bir dükkan var. Mavi Jeans bile var. Muş'ta gözünüze ilk çarpan herhalde çok fazla çay evi olmasıdır. Tam olarak kahvehane değil, buralarda erkekler zaman geçirmek için çaylarını içiyorlar ve koyu sohbete dalıyorlar.

  Benim hayatımda gittiğim en doğu şehir Adana olduğu için! çok farklı duygular yaşayacağımı biliyordum burada. Nitekim, bunlar oldu farklı şeyler hissettim ve neredeyse tamamı pozitif hislerdi. Halk ve insanlar beraber yaşamaya, hal-hatır sormaya, öğrenmeye o derece muhtaç ve zevkle dinler haldeydi. Konuştuğum fazlaca yer oldu halktan, emlakçı, avcı, kıyafetçiler, bakkallar,çaycı, telefoncu, büfeler, bekçiler, inşaatçılar, yol arkadaşlarım hepsi fazlaca konuşkan ve batıdakilere nazaran sizinle ilgilenen insanlar modundaydılar. En önemli özellikleri ise bu Muş'luların ağzından şehirleri için bir kötü söz çıkmaması. Hepsi mi sever memleketlerini, evet hepsi seviyorlar! Hatta öyle seviyorlar ki sürekli gelişmesini istiyorlar bu yüzden azıcık yüzünüz gülsün, samimi olun el üstünde tutuluyorsunuz çaylar, ikramlar havada uçuşuyor. Çünkü istiyorlar ki şehirlerinin gelişmesine biz de katkıda bulunalım.

  Muş'ta siyasi ve sosyal durumu merak edenler de olabilir. Genelde muhafazakarlar insanlar, ancak kimse birbirini tehditkar değil. Sanki her kesimden her sınıftan insan biribiriyle uyum içinde yaşıyor gibiydi. Hani bizim o büyük şehirlerde iki dakkada oluşturduğumuz ayrımcılık rüzgarları var ya orada bir çatışma haline sürüklemiyordu bizimki gibi. Kara kaşlar, renkli gözler sizi orada tanıyacak ve süzecek ama sevmese bile birşey yapmayacaktır.

  Ara sokaklara daldım bir an, resmen turist olmuştum geziyordum. Ara sokaklar bana nedense Ege'nin köylerini hatırlattı. Sokakta oynayan çocuklar, eski bakkallar, çalışan kadınlar, heryerde horozlar,tavuklar, kediler. Şehir kendince bir şekilde yaşamayı kabul etmiş, sürüklenip gitmiş bunca yıl bunu anladım. İnşaatları da gezdim uzaktan bir göz attım. Yeni yapılan ufak bir siteye rast geldim. Kooperatiflermiş, tamamlanmak üzere kabası bitmiş, içi de bitmiş gibi. Fiyatları sordum küçük bir şehir için yüksek geldi dediği fiyatlar. Kimler kalıyor dedim hemşire,polis, doktor vs. dedi. O an anladım ki Muş'un halkı gibi burada yoğun bir memur kitlesi de olacak. Hani şehirde yalnız hissederim diye korkanlar olursa diye söylüyorum: kendi kafanızda insanları bulabilmek için doğru evi seçmek şart. Ama yine de kabuğunuza tıkılıp kalmanızı da önermem. Belki ben erkek olmanın avantajıyla şehirle rahatça diyalog kurdum ama şehir biraz da etkileşime ihtiyaç duyuyor.

  Ve tabii ki bu konu başlığının aslı üniversite ne alemde. Öncelikle benim gibi birinin, yani şehri ve üniversiteyi merak eden geleceğine karar verecek insanları hiç beklemiyorlar gibiydiler. Yani bir eksik vardı, güvenlik görevlileri alsak mı içeri almasak mı diye bocalıyorlardı adeta. Aldırttım kendimi nir şekilde. Kendi fakülteme değil ama Eğitim'e gittim ( kendi fakültemde o sırada dekan olduğu için kapıdaki görevliler cesaret edemediler beni almaya - bu mesafe doğrusu beni ürküttü- ). Güvenlikçi arkadaş beni bir hocanın yanına bıraktı onunla Muş'u konuştuk. Yanında bir hoca daha vardı onunla da konuştuk. Sonra onların yanından iznimi istedim araştırma görevlilerini buldum. Ne mutlu ki bana benzeyen insanların da burada çalışabildiğini gördüm. Biraz endişeli ve tam net değillerdi üniversite hakkında ama o arkadaşlar da pozitiftiler. Üniversite'de öğretim görevlileri ve asistanlar beni iyi karşıladı ve sıcakça paylaşımda bulundu diyebilirim.

  ÖYP için rektörlükte bir çalışan var sanırım ismi Serhan'dı, o çok yardımcı olur bir halde ve elinden geldiğince, dili döndüğünce açıklıyordu. Yalnız yanındaki dğer adamlar neden öyle dediler bilmiyorum bunları dilekçe ile sorsana filan dediler. Yani bir an beni istemediler ve başından savmak için türlü memur taktiklerine başvurdular. Bu beni biraz üzdü ama Serhan Bey oldukça nazik ve anlayışlı idi telefonda birşey soracaksanız onu bulmaya çalışın.

  Muş'ta yaklaşık 15 km dolaşmışımdır. Neredeyse tüm şehri gezdim diyecektim ki üniversitede gördüğüm bir plan beni uyandırdı. Muş Alparslan Üniversitesi'nin büyül bir kampüs planı vardı. Mimar Numan Cebeci'nin çizdiği bu plan bana ODTÜ'yü hatırlattı. Şehrin dışına kayak merkezinin oraya inşaatın başladığını öğrendim. Hemen yola koyuldum, inşaatı görmeye. Güzel maceralardan sonra gittim ve sıcak altında ama mutlu bir şekilde yolu yürüdüm üniversiteye doğru. Koskocaman bir alana kurulmuştu. Belki İzmir'in Fuar alanı kadar büyüktü. Biraz çorak ve ıssızdı ama kesinlikle iddialı bir inşaattı. Lojmanlar ve rektörlük binası tamamlanmış, kütüphane bilgi işlem gibi yerlerin inşaatı da sürüyordu. Bu büyük çalışma acaba ne zaman bitecek diye düşündüm. Hakikaten ben 6 sene sonra döndüğümde burası olmuş olacaksa herşey mükemmel olacak. Adeta yeni bir şehir hayata geçecek... Planı merak edenler için : http://www.alparslan.edu.tr/_univers...esimplani.html
  Bu büyük yerleşke hayali benim için adeta bitirici darbe oldu. İstediğim alt bilim dalı problemlerim olsa da burada çalışmak isteyebileceğimi düşündüm. Bir an önce tamamlanmasını hayal ettim. O yolun dönüşünde Muş'a geri dönecekken inşaattan gelen arabalardan biri demir taşıyormuş bir abi aldı arabasına beni. Siyasetten, okuldan herşeyden sohbet etti ve konu oraya nasıl geldi bilemedim: " insanlar oturduğu yerden para kazanmak istiyor, para bana gelsin ben öyle oturayım diyor, hgiç öyle şey olur mu çalışacaksın" vb. şeyler söyledi. O an kendim çok utandım. Çünkü bir nevi o tembellik vardı üzerimde. Hayat bana güzel olsun beklentilerim vardı sanırım çok yanlış düşünüyormuşum.

  İleride ya çok sıkılırsam o senet beni yer bitirirse diye düşünüyorsanız şunu da söylemek isterim Muş'un böyle ufak bir şehir için gayet işlek olan hergün Ankara'ya İstanbul'a seferi olan bir havaalanı var. Örneğin Cuma mesai bitimi binip haftasonunuzu diğer şehirlerde geçirip Pazartesi geri dönebilirsiniz. Bunu da göz önünde bulundurun.

  Belki de paramızı kazanmamızın ve olgunlaşmamızın en güzel yolu olacak ÖYP programı. Örneğin Muş bize ihtiyaç duyuyor, gelişmekte olan ya da bu gayede olan bir şehir. Bu konuyu, yazdıklarımı okuyan diğer insanlar da bilsinler ki doğuda yaşamak değil zor olan, belki yaşaması büyük şehirlerden daha kolay. Zor olan aslında önyargılarımızı yıkmamız zincilerimizi atmamız. Ben oraya giderek bunu başardığımı düşünüyorum. Umarım siz de benim yazdıklarımdan bir fikre sahip olur ve bu sıcak insanlara yaraştır kararlar verirsiniz.

  Şehirden çok fotoğrafım yok ama manzara tadında yolculuğumdan-üniversite inşaatından-dağlardan-kebapçılardan-kale seyrinden görüntüler var. Bir fikriniz olur şehir hakkında. Sevgilerle

  FOTOĞRAFLAR: http://img232.imageshack.us/slidesho...d=p7214467.jpg
  Ceren_GN bunu beğendi.

 3. #3
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  11-2010
  Mesaj
  240
  psikomavi yazını okudum ve çok beğendim yazını... Bu deneyimi paylaştığın için teşekkür ediyorum sağolasın..

 4. #4
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  63
  Alıntı gokhan1507 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  psikomavi yazını okudum ve çok beğendim yazını... Bu deneyimi paylaştığın için teşekkür ediyorum sağolasın..
  Sağolun hocam daha da süsleyecektim ama uzadı biraz.
  Siz de Muş Alparslan mı yoksa ? Ya da başka bir ÖYP üniversitesi ise acaba orada da böyle büyük kampüs planı var mıdır ?

 5. #5
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  12-2010
  Nerden
  Ankara
  Mesaj
  173
  Yazınızı okudum. hayran kaldım desem yalan olmaz. Ben de antalya'dan hatay'a gitmek üzereyim hocam doğma büyüme de ankara'lıyım. 1 senedir bu öyp'yi bekliyordum. Tabi Hatay'a doğu diyemeyiz. Epeydir de araştırıyorum. Kesinlikle gideceğim. Tabi 2 büyükşehirden sonra acabalarım vardı. Ünv.yi de 100000 nüfuslu küçük bir şehirde okumuştum, Zonguldak'ta. O da batıda tabi. İst. ve Ankara'ya yakın bir de. Ama bu yazıyı okuduktan sonra içim ferahladı. Elinize ve belli ki sevgi dolu olan yüreğinize sağlık...

 6. #6
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  63
  Alıntı afac Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Yazınızı okudum. hayran kaldım desem yalan olmaz. Ben de antalya'dan hatay'a gitmek üzereyim hocam doğma büyüme de ankara'lıyım. 1 senedir bu öyp'yi bekliyordum. Tabi Hatay'a doğu diyemeyiz. Epeydir de araştırıyorum. Kesinlikle gideceğim. Tabi 2 büyükşehirden sonra acabalarım vardı. Ünv.yi de 100000 nüfuslu küçük bir şehirde okumuştum, Zonguldak'ta. O da batıda tabi. İst. ve Ankara'ya yakın bir de. Ama bu yazıyı okuduktan sonra içim ferahladı. Elinize ve belli ki sevgi dolu olan yüreğinize sağlık...
  İyisiyle kötüsüyle iyice irdelemek lazım. Örneğin üniversitenin genel akademisyen siyasi görüşünün acaba beni üzecek sınırlandıracak halleri olacak mı endişeleri de taşıyorum. Şehirden yana sıkıntım yok tabi. Bir de Muş'takiler de burada olay olmaz onlar diğer şehirlerdedir filan dediler hep. Belki de gerçekten buranın güzelleğidir. Anahtar o şehri gidip görmekte mutlaka.

 7. #7
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  11-2010
  Mesaj
  240
  Alıntı psikomavi Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Sağolun hocam daha da süsleyecektim ama uzadı biraz.
  Siz de Muş Alparslan mı yoksa ? Ya da başka bir ÖYP üniversitesi ise acaba orada da böyle büyük kampüs planı var mıdır ?

  Benim üni Muş Alparslan değil... Ama Muş'lu bir arkdaşım vardı sıcak kanlı, güleryüzlü birisi idi... MUş'ta bir sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyorum...

  Bir de oralar bizim Anadolu'da ki ilk memleketimiz, oralara gitmek oraların havasını solumak lazım...

  Hayırlı olur inşallah MUş Alparslan Üniversitesi sizin için...

 8. #8
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  12-2010
  Nerden
  İskenderun
  Mesaj
  47
  Alıntı afac Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Yazınızı okudum. hayran kaldım desem yalan olmaz. Ben de antalya'dan hatay'a gitmek üzereyim hocam doğma büyüme de ankara'lıyım. 1 senedir bu öyp'yi bekliyordum. Tabi Hatay'a doğu diyemeyiz. Epeydir de araştırıyorum. Kesinlikle gideceğim. Tabi 2 büyükşehirden sonra acabalarım vardı. Ünv.yi de 100000 nüfuslu küçük bir şehirde okumuştum, Zonguldak'ta. O da batıda tabi. İst. ve Ankara'ya yakın bir de. Ama bu yazıyı okuduktan sonra içim ferahladı. Elinize ve belli ki sevgi dolu olan yüreğinize sağlık...
  afac hocam için raht olsun hatay konusunda doğuyla uzaktan yakından alakası yok. bölüm ne? eger muhendislikse zaten iskenderunda olacaksın ki yaptığın tercihten dolayı kendini kutlayacaksın. tebrik ederim bu arada.
  Işık ve Sevgiyle...

 9. #9
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  12-2010
  Nerden
  Ankara
  Mesaj
  173
  Benim bölüm maliye hocam antakya galiba. Tayfur Ata Sökmen kampüsü diyor. Bölüm henüz yeni. Hoca falan yok. Gelecek hafta içi gideceğim evrakları teslim etmeye. Bilinçli tercih yaptım diyebilirim. İskenderun, Hatay, Dörtyol buralara çok önceden gitmiştim. Şimdi pek hatırlamıyorum ama inşallah güzel olur her şey...

 10. #10
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  63
  Dün belgelerimi teslim ettim ufak da bir dilekçe yazdırdılar atama için gerekli belgeler ektedir diye.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. ÖYP 2011 Muğla Üniversitesini Kazananlar
  ÖYP 2011- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 142
  Son Mesaj: 12-01-2013, 12:59
 2. ÖYP 2011 Batman Üniversitesini Kazananlar
  ÖYP 2011- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 6
  Son Mesaj: 25-07-2011, 15:00
 3. ÖYP 2011 Bartın Üniversitesini Kazananlar
  ÖYP 2011- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 8
  Son Mesaj: 22-07-2011, 10:37
 4. ÖYP 2011 Balıkesir Üniversitesini Kazananlar
  ÖYP 2011- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 6
  Son Mesaj: 20-07-2011, 14:24
 5. ÖYP 2011 Ege Üniversitesini Kazananlar
  ÖYP 2011- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 19-07-2011, 10:23

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git