reklam
+ Konuyu Cevapla
Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon
Bulunan 1 den 15 - Toplam 22

Bulundukları Üniversitede Yüksek Lisans Yapanlara İlişkin Bir Sorun

ÖYP 2011- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü Forumunda Bulundukları Üniversitede Yüksek Lisans Yapanlara İlişkin Bir Sorun Konusunu İncelemektesiniz

Merhaba Arkadaşlar, Yökün yeni kararı şu şekilde: " KARAR 2011.29.7857 2547 sayılı Kanun'un 33/a maddesi ...

 1. #1
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  37

  Bulundukları Üniversitede Yüksek Lisans Yapanlara İlişkin Bir Sorun

  Merhaba Arkadaşlar,
  Yökün yeni kararı şu şekilde:

  "
  KARAR 2011.29.7857

  2547 sayılı Kanun'un 33/a maddesi uyarınca, ÖYP kapsamında atanan araştırma görevlileri ile ilgili olarak;

  1. Öğretim Üyesi Yetiştirme Programına İlişkin Esas ve Usuller'in Yabancı dil eğitimi başlıklı 7. maddesinin 1. fıkrası uyarınca; yabancı dil eğitimine katılımlarının ve devamlarının sağlanmasına, katılmayanların kadro ile ilişiklerinin kesilmesine;

  2. Söz konusu kanun maddesinin "...... araştırma görevlisi kadrolarına en çok üç yıl süre ile atanırlar, atama süresi sonunda görevleri kendiliğinden sona erer.... " hükmü uyarınca, atanma süresi bitiminde halen yabancı dil sınavından 65 ve üzeri puan alamayan ÖYP Araştırma Görevlilerinin kadro ile ilişiklerinin kesilmesine;

  3. Atandığı tarihte ve/veya yurtiçi yabancı dil eğitimi sonunda, yabancı dil puanı 65 ve üzeri olan ÖYP Araştırma Görevlilerinin bir yıl / iki yarı yıl içinde bAşkanlığımızın belirlediği lisansüstü eğitim programlarından birine başlamaları sağlanmasına aksi taktirde kadro ile ilişiklerinin kesilmesine;

  karar verildi."

  Karar 2010 tarihli deyip dikkat etmeyenler son sayfadaki tarihe dikkat etsinler, bu karar yeni tarihli. Ayrıca 65'i geçtiği için sorun olmadığını düşünenler de son sayfanın 3.maddesine dikkat etmeli.

  Burda iki önemli değişiklik göze çarpıyor. Önceden dil puanı 65'in altında olanlar atandıktan sonra 65i geçememeleri halinde ÖYP kapsamından çıkıyordu fakat normal arş. gör. kadrosunda devam ediyordu. Artık edemeyecek, 65'i geçemezse atılacak.

  İkinci husus da 65'i geçenler için önemli. "Yabancı dil puanı 65 ve üzeri olan ÖYP Araştırma Görevlilerinin bir yıl / iki yarı yıl içinde bAşkanlığımızın belirlediği lisansüstü eğitim programlarından birine başlamaları sağlanmasına aksi taktirde kadro ile ilişiklerinin kesilmesine" deniyor. Bir çok üniversite bu listede olmamasına rağmen, öyp araştırma görevlilerinin kendi bünyelerinde yüksek lisansa başlattı bildiğiniz üzere, bu durumda listede olmayan fakat öyp le tandıkları üniversitede yüksek lisans yapmaya başlayanların durumunun ne olacağı çok belirsiz gözükmekte. Bu konuya ilikin bilsigisi olan arakdaşlar bilgileirini bizlerlede paylaşırsa sevinirimç Listeye şu linkten ulaşabilirsiniz:

  http://www.yok.gov.tr/content/view/1067/

 2. #2
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  33
  Alıntı umbro26 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  bu durumda listede olmayan fakat öyp le tandıkları üniversitede yüksek lisans yapmaya başlayanların durumunun ne olacağı çok belirsiz gözükmekte.
  Bu konuya ilikin bilsigisi olan arakdaşlar bilgileirini bizlerlede paylaşırsa sevinirim.
  Ben de bu cevabı bekliyorum..

  Tek fark ben Şubat'ta başlayacağım, 65 altı olduğum için başlatmamışlardı.

 3. #3
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  91
  hocam ben listeyigöremiyorum açamıyorum ancak çok merak ettimnereler bu kapsamda sayılmış diye.. buraya kopyalama imkanınız varmı

 4. #4
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  37
  maalesef listeyi buraya kopyalamam çok zor, ancak gönderdiğim linkte ekte belirtildiği şekilde ibaresinin üstüne tıklamanız listenin açılmasını sağlayacaktır.

 5. #5
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  16.863
  Bu geçen dönemki liste değil mi?
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 6. #6
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  37
  17.08.2011 tarihli toplantıda güncellenen son liste diye biliyorum ben bu listeyi.

 7. #7
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  16.863
  Evet güz dönemi listesi, ben de yeni listemi yaptılar bahar için dedim
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 8. #8
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  55
  hocam bu kararın açıklandığı gün yök öyp korninatörlüğünü aradım. dicle üni. listede yer almamasına rağmen beni yl ye burada başlattılar dedim. onlar da siz şartı sağlamışsınız orda yl programı varsa bizim tercihimizde orda kalmanız yönünde dediler. hatta ben ara dönemde gitmek istediğimi söyledim ankara da bütnleşik doktoraya başlamak istiyorum filan dedim. dicle den izin verirlerse gidebilirsiniz dediler.

 9. #9
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  291
  S: Peki Son Kurul Kararını biraz daha açarsak,istisnai durumlar var mıdır? Varsa nelerdir?
  C:Öncelikle bu kurul kararı ile ÖYP desteğinden faydalanmaksızın git-gel yapma olayı sonlandı.Ya kendi bulunduğunuz üniversitede Lisansüstü Eğitim yapacaksınız ya da ÖYP'nin kontenjanlı bölümlerinden birine 35. madde ile görevlendirilecek. Bu 2 durumun dışında herhangi bir uygulama söz konusu değildir.

  Burada bulunduğunuz ünide yapabilirsiniz diyor öyp koordinatörlüğü ama ileride bununla ilgili bir problem çıkar mı bunu kestirmek zor.

 10. #10
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Nerden
  Ordu
  Mesaj
  75
  hocam bana da söylenen ÖYP kapsamında degilse bile saydırılabilir yönündeydi.

 11. #11
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  10-2011
  Mesaj
  4
  Arkadaşlar bu karar kesin mi? emin misiniz? Benim Öyp Arş. Gör. yaptğım üniv.deki personel daire başkanı ve sekreter kesinlikle yüksek lisansımın kabul olmayacağını, öyp Arş. Gör. alan bir yerin lisansüstü eğitim veremeyeceğini o yüzden kaydımı sildirip ilk açılan kontenjanlara başvurmamı söylediler, Hocalarımın beni bırakmadığını söyledim ama dinlemediler, bu yüzden kaç gündür öyle zor durumdayım ki,Yökü arıyorum açmıyorlar da, bu doğruysa paylaştığınız için çok teşekkür ederim ve esas metni nereden bulabilirim? İyi çalışmalar...

 12. #12
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  38
  Alınan karara göre git gel olayına son verimiş ama bunu uygulatmaya zorlayan üniversiteler var malesef, bu karar üniversite rektörlüğüne ve öyp koordinatörlüklerine iletildi mi? Çok zor durumda kalanlar var çünkü..

 13. #13
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  51
  yeni dönem öyp-liyim..kazndığım alanda öyp yüksek lisans kontejanı son açıklanan(ağustostu sanırım) öyp yüksek lisans-doktora kontejanlarında yoktu..haliyle yarım dönemi boş geçirmemek için öyp kadrosuyla atandığım üniversitede (erciyes),kazandığım bölüme ait normal enstitü yüksek lisans kadrosuna başvurdum ve yine doğal olarak yüksek lisansıma başladım..özetleyim;kadrosunu kazandığım üniversitede,öyp de kazandığım anabilim dalında öyp li olarak değilde normal olarak yüksek lisans yapıyorum..öyp'nin imkanlarından yararlanmak(yüksek lisans için kullanacağımız ödenek örneğin),ya da içinde bulunduğum durumu yöke haber verip sonrasında bir sorun yaşamamak için n'apmalıyım?

  bahar dönemi için yayınlanacak olan listede erciyes üniversitesi sivil havacılık(evet kazandığım anabilim dalı bu) yer alırsa buna başvurmalıyım yoksa yazışmalarla enstitütü yüksek lisansımı öyp yüksek lisansına döndürebilir miyim?

  yetkili ve bilgili arkadaşlar cevaplarsa sevinirim

 14. #14
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  10-2011
  Mesaj
  4
  Sayın Odtumm arkadaşım,
  ben de senin gibi Öyp Arş. Gör. olduğum yerde yükseklisans yapıyorum, Yabancı dilim de 65 üstü. siz ne yaptınız? yükseklisansınızı öyp'ye çevirttiniz mi?bizim üniv.de bununla ilgili bilgi sahibi olan yok ve kaydımı sildirip ilk açılan kontenjanlara başvurmam söyleniyor. cevap verirseniz sevinirim, iyi çalışmalar...

 15. #15
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Alıntı karayeliz Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Alınan karara göre git gel olayına son verimiş ama bunu uygulatmaya zorlayan üniversiteler var malesef, bu karar üniversite rektörlüğüne ve öyp koordinatörlüklerine iletildi mi? Çok zor durumda kalanlar var çünkü..
  ıletıldı ve kesınlıkle kalktı. Hemen OYP KOORD. ıle ırtıbata gecınız.Kurul Kararı ıle kesınlıkle kaldırılmıstır.


       

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Benzer Konular

 1. Cevap: 10
  Son Mesaj: 20-11-2015, 22:33
 2. Doçentlik Sınavına İlişkin Dil Mevzuatı Düzenlemesi
  Öğretim Üyesi forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 10
  Son Mesaj: 22-05-2014, 11:11
 3. ÖYP Yüksek Lisans bilgisi hakkında bir sorun..
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan warlordares
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 31-07-2012, 22:13
 4. Doktora ve yüksek lisans yapanlara öncelik olmamalı! yök forum destek
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan biyofizik
  Cevap: 57
  Son Mesaj: 29-03-2012, 22:49
 5. Yükseköğretim Genel Kurulu Toplantısına İlişkin Duyuru
  Üniversite İstatistikleri forum içinde, yazan Fırat
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 27-10-2010, 22:52

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git