reklam

+ Konuyu Cevapla
Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 12

Karşılaştırmalı Edebiyat mezunları ve sorunları

Okutman Forumunda Karşılaştırmalı Edebiyat mezunları ve sorunları Konusunu İncelemektesiniz

Merhabalar hepinize, Öncelikle foruma yeni üye oldum, şimdiden hatalarım olursa mazur görünüz. Gerçekten yardıma, yeni ...


 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  01-2015
  Nerden
  istanbul
  Mesaj
  1

  Karşılaştırmalı Edebiyat mezunları ve sorunları

  Merhabalar hepinize,
  Öncelikle foruma yeni üye oldum, şimdiden hatalarım olursa mazur görünüz.
  Gerçekten yardıma, yeni bakış açılarına ve fikirlere ihtiyacım var.
  Arkadaşlar ben 2009 Karşılaştırmalı Edebiyat mezunuyum(Eskişehir Osmangazi Üniversitesi).4 üzerinden 3.30 la bölümü bitirdim. Çocuk ve Gençlik Edebiyatı üzerine de yan dal yaptım. TRT haber müdürlüğünde stajyer haber editörlüğünde bulundum.Ailevi sebeplerden dolayı yüksek lisansıma başlayamadan İst.a dönüp iş arayışına başladım.
  Komedimiz burda başlıyor.
  Çeşitli dil kurslarında toplam bir buçuk yılı geçmeyecek İngilizce öğretmenlikleri dışında (saat başı çok komik ücretlere ve günde 12-14 saat çalışma şartlarına rağmen)4 yılı tamamen işsiz geçirdim.
  Milyonlarca iş görüşmesine gittim ama bir şekilde hepsi negatif sonuçlandı.Bölümün çok bilinir olmaması, iş verenlerin X üni. mezunu X bölüm mezunu şartları araması sebebiyle ne bildiğimle ya da potansiyelim işe olan uygunluğum/uygunsuzluğumla kimse ilgilenmedi.
  Bölümün ana damarı okuma yazma eleştirme üzerine olduğundan başvurmadığım yayın evi, dergi, gazete kalmadı diyebilirim. Aynı şekilde yabancı dil bilen elemana ihtiyaç duyan her sektöre şansımı denemek adına başvuruda bulundum. Sonuç hüsran.
  Formasyon verilmediği için okul ve kolejlere zaten başvuramıyorsunuz.
  Üniversitelere okutmanlık için başvurmak istedim fakat kriterlerdeki bölümde Karş.Edb. olmadığından o da suya düştü. Hatta yine de birkaç vakıf üniversitesine başvurdum,dönmediler bile.
  Şimdi üniversitelerde okutmanlık da mı yapamıyoruz net kesin olarak bunu da öğrenmek istiyorum.
  İnadına hala çabalıyorum fırsatlar yaratmaya çalışıyorum çat kapı bir yerlere gidip derdimi anlatıp iş istiyorum.Fakat umudum o kadar azaldı ki artık yönümü de şaşırdım.Her şeye rağmen akademik kariyer bana güven veriyor, kendimi ait hissedebileceğimi düşünüyorum.
  Sizden tüm içtenliğimle yardım istiyorum.
  Nasıl bir yol izlemeli bu aşamalardan geçmiş biri?
  Uzun yazdım farkındayım, bir nevi iç dökme gibi oldu Ama sesimi hiç değilse beni anlayabilecek,vizyon sahibi insanlara duyurmak istedim.
  Teşekkürler şimdiden.
  (Bu arada ales78 yds 74 aldım moral bozukluğu sebebiyle çalışamadan girdim)
  Son düzenleyen blackhanım, 18-01-2015 saat 01:38.

 2. #2
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  585
  hocam merhaba. sizi çok iyi anlıyorum, ben de yıllarca özel sektörün çilesini çektim, duygularınızı aynen hissedebiliyorum. bence sizin için en ideal meslek sizin de belirttiğiniz gibi akademisyenlik. bir an önce yüksek lisans yapmanızda fayda var. osmangazi'de yüksek lisans yapıp doktoraya da devam edebilirsiniz. bu arada akademik kadroları da takip edin. alanınızla ilgili etkinliklere katılın, kendinizi hocalara tanıtın. bu işin önemli bir yönü de ilişkiler kurmak. türkiye'de bildiğim kadarıyla çok az karşılaştırmalı edebiyat bölümü var, iletişim kurun o bölümlerle, hocalarla. en önemlisi sabretmek hocam, mutlaka karşılığını alacaksanızdır...sizin bölümünüzün önemli bir avantajı da ingiliz dili ve edebiyatı gibi bölümlerde de çalışabilecek olmanız. bunu da düşünün derim ben.
  Son düzenleyen muleta, 18-01-2015 saat 22:50.

 3. #3
  İsmet kalkavan
  Misafir
  Ne yazık ki yaşadığınız durumun aynısını bende yaşamaktayım. Yüksek lisans yapar, ileriyi düşünürüm diye yola çıkıp saçma sapan işlerde çalıştım. Şuan pazarcılık yapıyorum ama her şeyde bir hayır vardır belki bu işten bir meslek yapsaydım şuan bu kadar para kazanıyor olmazdım. Size tavsiyem acilen yüksek lisans yapmanız ales ve kpds'yi zorlayın derim. Ama gençlere tavsiyem formasyon olmayan bir bölümü okumayın.

 4. #4
  Akademik Forum
  Misafir
  Ben de aynı üniversite-bölümden mezunum ve seninle aynı durumdayım Black Hanım, yani yüksek lisans yapma şansım olmadığından direkt iş hayatına atlamak durumunda kaldım.

  Özel sektörde yönetici asistanlığı yapıyorum fakat kitap okumayan, kültürden uzak, tek derdi işleri yetiştirip hayatı yaşayamayan her türlü insani ve manevi duygulardan uzak, hatta 10-15 yıl önce ünlü üniversitelerden mezun olup da şansa bir yerlere gelmiş insanlar veya lise mezunu olup da kazara yöneticilik tasyalan insanlara rastladım, şu an durumum gayet iyi olsa da bu iş canımı sıkmaya başladı artık.

  Ben de senin gibi bir arayış içerisindeyim, bize okulda öğretilenlerin çoğunu da unuttum ama bir yerlerden başlarsam tekrar eskiye dönme gücünü kendimde bulurum belki diye düşünüyorum. Bana en uygun işin akademisyenlik olduğunu düşünüyorum çünkü ayrı bir dünyada yaşıyorlar, ki bu yüzden bölümde çok gaza getirdiler bizi ki öğüt verenlerden bazıları özel sektörde kendileri bile işsiz kalacak tipten.

  Özel sektör insanları bilgi ve becerilerine göre değil, çevresine, ağzının laf yapmasına, kendini pazarlamasına göre seçiyor ve nefret eder oldum artık insanlara köpek gibi davranıyorlar bu topraklarda bu yüzden kaç defa iş değiştirdim, bundan sonra sevgili İK'cılar da suçu bende ararlar: "Neden sık sık iş değiştiriyorsunuz?" sorularına maruz kalacağım ama umrumda da değil artık. Hayat enerjimi aldı götürdü hem İstanbul hem bu saçma mevzular, iyice içime kapandım.

  Kısacası, bence bir şekilde bizim bölüm olur başka bir bölüm olur, bir yerde yüksek lisans yapıp akademisyen olarak devam etmeliyiz, yaş da ilerledi bir yandan ama 40 yaşında olsam yine de başlamayı düşünüyorım yüksek lisansa.

 5. #5
  Akademik Forum
  Misafir

  Exclamation Işsiz kalmak istemiyorum.......!!!

  DEU karşılaştırmalı edebiyat okumak istiyordum ta ki sizin yorumlarınıza kadar. daha önceden bu tarz duyumlar aldım. İŞSİZ KALMAK gibi.. Ne yapmam gerekiyor bilmiyorum. Bölümün de zor olduğunu duydum. Ne yapmalıyım işsiz kalmak istemiyorum. Entellektüel kapıcı olmak istemiyorum! Bir an önce bu bölümün iş imkanları artsın yoksa bütün edebiyat fakültelerine molotof atacağım. İŞSİZ KALMAMALYIM. BENİ İŞSİZ BIRAKMAYIN.

 6. #6
  Akademik Forum
  Misafir

  şenel kalkan

  bunlar bir bahane değil. dün eskişehir osmangazi üniversitesi karşılaştırmalı edebiyat bölümünü kazandığımı öğrendim ve çok mutlu,umutluyum herşeyin başı çalışmak çabalamak buna gönülden inanıyorum kardeşim kusura bakmada sen alanında uzmanlaştında kimse seni istemedi mi geçin bunları. tabiii başarı tatlıdır ama biraz ter kokar. emek olmadan yemek olmaz ve bir çok söz daha...
  esenle kalın bol kitaplı günler

 7. #7
  Akademik Forum
  Misafir
  Arkadaşım öncelikle hayırlı olsun,aynı umutlarla ve aynı restleri çekerek okudum bölümü, 3 sene önce de mezun oldum. Yeni olduğun için eleştirini karşındakinin uzmanlaşamaması yönünde yapman gayet normal fakat bölümün sorunu zaten tam da bu... Deyim yerindeyse; Little little into the middle ders aldığın için uzmanlaşman imkansız, sonradan birini seçip tekrar bir bölüm okumayı düşünüyorsan ancak mümkün. Diplomanda yazacak olan %30 ingilizce ve %30 Almanca/Fransızca senin o konuda da uzman olmadığını kanıtlar nitelikte olacak. Demem o ki, madem girdin bu yola Türk Dili ve Edebiyatı mı, Dış Ticaret mi,İşletme mi...bitirdiğinde bunlardan hangisinde uzmanlaşmak istediğini belirle ve yolunu çiz. Özel sektör de orada burada işlere girip deneyim edinmek ve aç kalmamak isteyeceğin için seni yetersiz bulacaktır. Bilgine...

 8. #8
  Akademik Forum
  Misafir
  karşılaştırmalı edebiyat hangi fakülteye bağlı oluyor ?

 9. #9
  Akademik Forum
  Misafir
  Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'ndeki Fen-Edebiyat Fakültesine bağlı.

  Yeni tercih eden arkadaşlara başarılar dilerim. Hayırlı olsun. Umarım 4-5 yıl sonra da aynı cümleleri söyleyebilirsiniz. Ben de o bölümden mezunum. Her şeyden azar azar verilen bir bölüm. Ne yazık ki bir şeyler hakkında fikir sahibi olmak yeterli değil, o işte ehil olmak önemli olan. Mezun olduğunuzda şunu soracaksınız kendinize: "Ben hangi işte ehilim?" Çocuk Edebiyatı üzerine yan dal yapmanız sizin için bir kazanç değil zira derslerin yarısı ders işlense de, işlenmese de "boş". Keza Karşılaştırmalı Edebiyat dersleri için de benzerlerini söylemek mümkün. "Sen kendini geliştir, iş seni bulur" lafları ancak bölüme yeni başlayanların ettiği laflar. Ben de o bölümden iyi bir ortalama ile yaklaşık 2 sene önce mezun olmuş biri olarak şuanda yazılımcılık yapıyorum. Yüksek lisans yaparak akademiye giriş yapmak istiyorsam da kapıları açmanın hiç kolay olmadığını biliyorum.
  Tercih edecek ya da yeni tercih etmiş arkadaşlara tavsiyem kendilerine tabiri caizse "altın bilezik" bulmaları. Gerek bu alanda, gerek bu alan dışında.

 10. #10
  Akademik Forum
  Misafir
  Merhaba, ben bu yıl tercih yapacağım. Karşılaştırmalı edebiyat bölümünü tercih etmeyi düşünüyorum dediğiniz gibi iş imkanı olmayan bir bölüm mü? Bu bölümü okuyanlar bölümden gayet memnunlar. Biraz aydınlatırsanız sevinirim

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Benzer Konular

 1. 2014 ÖYP Karşılaştırmalı Edebiyat Bilgi ve Puan Paylaşımı
  ÖYP Bölümlere Göre Bilgi ve Puan Paylaşımı forum içinde, yazan pinarakmn
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 21-07-2014, 08:01
 2. Fen Edebiyat Fakültelerinin Sorunları Masaya Yatırıldı
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 07-03-2013, 13:17
 3. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ İngilizce Öğretmenliği, İngiliz Dili Ve Edebiyatı, Mütercim-Tercümanlık Veya Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümlerinden Lisans Mezunu
  Süresi Dolmuş Akademik Personel İlanları forum içinde, yazan nonova
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 05-11-2012, 18:03
 4. karşılaştırmalı edebiyat mezunları puanları
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan sule87
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 06-07-2012, 15:39
 5. DİCLE ÜNİVERSİTESİ Edebiyat veya Fen Edebiyat Fakültelerinin Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümünden mezun olmak.
  Süresi Dolmuş Akademik Personel İlanları forum içinde, yazan nonova
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 14-10-2011, 17:51

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git