reklam

+ Konuyu Cevapla
Bulunan 1 den 5 - Toplam 5

Yrd. Doçentlik Dil Sınavı Geçersizdir.

Öğretim Üyesi Forumunda Yrd. Doçentlik Dil Sınavı Geçersizdir. Konusunu İncelemektesiniz

Bilindiği üzere üniversiteler kendi yabancı dil sınavını yapmakta, önceden atanacağı bilinen kişilere sınavda sorulacak sorularını ...


 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  03-2016
  Mesaj
  6

  Yrd. Doçentlik Dil Sınavı Geçersizdir.

  Bilindiği üzere üniversiteler kendi yabancı dil sınavını yapmakta, önceden atanacağı bilinen kişilere sınavda sorulacak sorularını vermektedir. Eğer kadroya başvuracak kişinin bilimsel çalışmaları yetersiz ise, diğer adayı dil sınavından bırakmaktadırlar.
  Çoğunlukla dil sınavlarında sorulan sorular bilimsel çalışmalardan alınmamakta, İngilizceden Türkçeye çeviri, Türkçeden İngilizceye çeviri farklı kaynaklardan verilmektedir. Bu çeviriler aynı bilimsel çalışmalardan alınmak zorundadır. Üniversitelerce yapılan bu sınav mevzuata uymamakta idari mahkeme kararlarındada belirtildiği gibi iptal nedenidir.
  Yine bu sınav Anayasa’nin esitlik ilkesi ile 111 sayili Milletlerarasi Sözlesme’ye aykirilik teskil ettigini, islemin iptali ve yürütmenin durdurulmasi gerektiği idari mahkemelerce vurgulanmıştır.
  Bu sınavlar hukuken geçersizdir. Dil sınavından geçirilen kişilerin çoğu ÜDS, YDS den puan alamayan kişilerdir. Eğer yabancı dil sınavında kasten başarısız gösterildiğinize, sınavların önceden diğer adaya verildiğine, sınavın şaibeli olduğuna inanıyorsanız, üniversite rektörlüğüne sınav kağıdınızın tekrar incelenmesi için dilekçe verin. Dilekçeniz için rektörlük yazı işlerinden kayıt numaranı alın. Eğer sonuç değişmez ise doğrudan idare mahkemesine giderek yürütmeyi durdurma kararı alabilirsiniz. Yürütme durdurulduğunda, diğer atanan kişinin almış olduğu maaşları kolaylıkla alabilirsiniz.
  Samsun İdari Mah. 2011/338 Esas sayılı dosya

  Amasya Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi bünyesinde açık bulunan Biyoloji Bölümü Akademik Personel ilanındaki ?Yardımcı Doçentlik? yabancı dil sınavında başarısız sayılmasına ilişkin işlem ile bu işleme karşı yapılan başvuruya karşılık tesis edilen davalı idare işleminin; Üniversitelerarası Dil Sınavı'ndan 65 puan aldığı, bilimsel yayın ve çalışmaları ile doçentlik şartlarını taşıdığı, kendisine yöneltilen çevirinin ilk baskısı 1957 tarihinde yapılan bir kitaptan alıntı yapıldığı ve sözlüklerinde kelime karşılıklarının bulunmadığı, sınava giren diğer adaya İngilizce ve güncel çeviri verildiği, bu durumun Anayasa'nın eşitlik ilkesi ile 111 sayılı Milletlerarası Sözleşme'ye aykırılık teşkil ettiğini belirterek, işlemin iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle Samsun 1. İdare Mahkemesi'nde dava açılmıştı.

  Kararda, ?Davacının yabancı dil sınavını değerlendiren jüri üyelerinden en az birinin o dilin öğretim üyesi olması gerekirken, Yrd. Doç. Dr. ...'ın Almanca diline ilişkin bölümün öğretim üyesi olmadığı, diğer iki öğretim üyesinin ise 19 Mayıs Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü'nde öğretim üyesi oldukları, bu şekilde davacının sınavını değerlendiren jürinin mevzuat hükümlerine uygun olarak oluşturulmadığı, sınava İngilizce ve Almancadan giren iki adaya yabancı dile çevrilmesi için verilen Türkçe metinlerin de aynı bilimsel yayından alınması gerekirken, farklı bilimsel yayınlardan iki farklı Türkçe metin verildiği ve jüri üyelerince yapılan değerlendirme ile ilgili olarak yalnızca ?başarılı' ve ?başarısız' ibarelerinin yer aldığı sınav sonucuna, hangi objektif kriterlere dayanılarak ulaşıldığının da somut olarak ortaya konulamadığı anlaşıldığından, dava konusu işlemlerde hukuka, mevzuata ve hakkaniyete uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmıştır? denildi.

  Mahkeme heyeti, ?hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin, uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden? yürütmesinin durdurulmasına oybirliğiyle karar verdi.

  SİVAS iDARE MAHKEMESİ ESAS NO : 2011/1989 dosya

  İSTEMİN ÖZETİ : Sivas Devlet Hastanesinde uzman hekim olarak görev yapan davacının, 12.09.2011 tarihinde girdiği ve başarısız olduğu yardımcı doçentlik yabancı dil sınavı ve buna karşı yaptığı itirazın reddine ilişkin 17.10.2011 tarih ve 1126/3777 sayılı işlemin; davacının ileri seviyede ingilizce bildiği, değişik dergilerde yayımlanmış birçok İngilizce makalesinin bulunduğu, 2010 yılı Kamu Personeli Sınavı'ndan 77 puan aldığı, İngilizce seviyesi bu kadar iyi olan birisinin bu sınavdan başarısız olmasının olağan dışı olduğu, Üniversite tarafından yapılan yardımcı doçentlik yabancı dil sınav kağıtlarının hangi kriterlere dayanılarak değerlendirildiğinin belli olmadığı, sınavda başarısız sayılmasında hangi neden ve hatalara dayanıldığının belirtilmediği, diğer adaylara sınav öncesinde sınavda sorulacak metinlerin verildiği yönünde duyumların olduğu, bu şekilde sınav yapılmasının şaibeli ve objektiflikten uzak olduğu ileri sürülerek iptali ve yürütmesinin durdurulması istenilmektedir.

 2. #2
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  03-2016
  Mesaj
  6
  Bu dil sınavını yapan üniversite rektörlüğü, dekanlığı yada jurilerinede maddi ve manevi zararlarınızın giderilmesi için tazminat davası açabilirsiniz.
  Üstelik haklı olmanız YDS yada denk bir sınavdan yeterli puan almış olmanıza bağlı değildir. Üniversitenin yapmış olduğu dil sınavı doğrudan şaibelidir.
  Son düzenleyen stargate, 13-03-2016 saat 15:40.

 3. 06-08-2016, 03:05

  Yeni Üye

  Sebep
  Mükerrer

 4. #3
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  10-2015
  Nerden
  Bikini Kasabası
  Mesaj
  134
  Bu tip davalar son yıllarda sıklıkla açıldığından Rektörlükler bence kadro açarken artık bir şahsı belirtecek metinler kurmamaya özen gösteriyor. Bİr de olayın şu yönü var. Diyelim ki 2 aday yrd.doçentliğe başvurdu ve ikisi de dilden başarılı sayıldı.

  Sonrasında bağımsız (!) 3 jüriye gönderiliyor ve o jüriler hangi adayın kadroyu alması gerektiğini belirliyor. Bu yüzden ilgili kadroyu açan üni. ingilizce sınavı sonrasında ilgili jürilerle irtibat kurup istedikleri adayın alınmasını sağlayamaz mı? Sağlarsa böyle bir durumda ilgili aday haklılığını nasıl ispat edebilir?
  ⛵️


 5. #4
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  08-2016
  Mesaj
  2
  Alıntı superEGO_ Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Bu tip davalar son yıllarda sıklıkla açıldığından Rektörlükler bence kadro açarken artık bir şahsı belirtecek metinler kurmamaya özen gösteriyor. Bİr de olayın şu yönü var. Diyelim ki 2 aday yrd.doçentliğe başvurdu ve ikisi de dilden başarılı sayıldı.

  Sonrasında bağımsız (!) 3 jüriye gönderiliyor ve o jüriler hangi adayın kadroyu alması gerektiğini belirliyor. Bu yüzden ilgili kadroyu açan üni. ingilizce sınavı sonrasında ilgili jürilerle irtibat kurup istedikleri adayın alınmasını sağlayamaz mı? Sağlarsa böyle bir durumda ilgili aday haklılığını nasıl ispat edebilir?
  2. Sorumda belirttiğim gibi söz konusu şahsın doktorası ilan şartlarına uymuyor. Madem bu kişiyi alacaklar, bari ilana orta öğretim matematik ve fen eğitiminden doktora yapmış olmak şartı koysunlar. Sadece matematikten doktora yapmış olmak şartı koymuşlar. Bu durumda o şahsın başvuramaması lazım. Bu işte bi saçmalık var ama anlamadım. Bu kadar bariz bir hatayı nasıl yaparlar?

 6. #5
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  03-2016
  Mesaj
  6
  Bu tip personel alımı örgütlü suça ve evrakta sahteciliğe girdiğinden, bir ihbarla Terörle mücadeleden arattırıp ifadenizi aldırıyor Savcılar.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Benzer Konular

 1. Doçentlik Sınavı Değişti: Doçent Adayları Artık Jüriyi Bilemeyecek
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan Akademik.org
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 25-10-2015, 16:39
 2. doçentlik sınavı
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan selinozder
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 12-03-2015, 17:44
 3. ÖYP Araştırma Görevlilerinin İmzalayacağı Senetler Geçersizdir!
  ÖYP 2014- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı forum içinde, yazan o_fenerci
  Cevap: 92
  Son Mesaj: 13-10-2014, 12:00
 4. Doçentlik Sözlü Sınavı
  Öğretim Üyesi forum içinde, yazan adanadurum
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 08-10-2014, 20:50
 5. Yardımcı Doçentlik İçin Dil Sınavı
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan marikuri
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 04-01-2014, 14:24

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git