+ Konuyu Cevapla
Bulunan 1 den 3 - Toplam 3

YÖK ün adaletsizliği

Öğretim Üyesi Forumunda YÖK ün adaletsizliği Konusunu İncelemektesiniz

Deprem sonrası inanılmaz bir hukuksuz uygulamaya imza atan YOK Başkanı Gökhan Çetinsaya üniversitelere gönderidiği yazıda ...


 1. #1
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  02-2012
  Mesaj
  2

  YÖK ün adaletsizliği

  Deprem sonrası inanılmaz bir hukuksuz uygulamaya imza atan YOK Başkanı Gökhan Çetinsaya üniversitelere gönderidiği yazıda Yüzüncü Yıl Üniversitesinden akademik ya da idari personellerin ne şekilde olursa olsun alınmaması için üniversiteleri açıkça tehdit etmiştir.  Bilindiği gibi Van depremi her kesimleri etkilerken tüm halk ile birlikte memur kesimi ve üniversite personeli de bu etkiden payına düşeni almıştır. Bir çok memurdan faklı olarak üniversite personeli bu doğu ilimizde uzun yıllar çalışarak şehre ve öğrencilere hizmet vermeye devam etmiştir. Deprem yapılan merkezi idare tarafından halka yönelik yapılan açıklamalarda izin verilmeyeceği belirtilmesine rağmen binlerce öğretmen, hakim, yargıç, subay, sağlık personeli başka illerde görevlendirme ya da tayin hakkı elde etmiştir. tüm bunlar yapılırken öğrenci eğitimine hala doğru düzgün başlamamış Yüzüncü Yıl Üniversitesinde deprem öncesinde bile atama işlemlerini halletmiş ama saece bir imzanın eksikliği ile işi yarım kalmış akademik personel hizmet vermeden sadece maaş alarak konumlarında bulunmak zorunda bırakılmışlardır.

  YÖK başkanı ise afet bölgesi bile ilan edilmeyen Van ın bu durmuna rağmen hiç bir yasal ve hukuki gerekçeye dayanmadan depremden herkes kadar etkilenen üniversite personelini cezalandırma yoluna giderek çok vahim bir insan hakkı ihlaline imza atmıştır. Bilindiği gibi bir akademik ilan olduğunda şartları karşılayn her akademisyenin bu kadroya başvurması mümkün olacağı gibi Yüzüncü Yıl üniv. personelide bundan muaf tutulamaz. Buna rağmen atanma sonrası süreçlerde zorluk çıkartma kozu ile üniversitelerin tehdit edilmesi inanılmaz derecede görevi suistimaldir. Bu tehditi yapan YOK başkanı bir taraftan Şubat ayı içinde Yüzüncü Yıl Üniversiteinde görevli Prof. Dr. Hasan Boynukara yı Namık Kemal Üniversitesine dekan olarak atamıştır. Bir taraftan üniversiteleri Vandan adam almayın diye tehdit eden YOK Başkanı Namık Kemal üniversitesinde bu işi yapacak başka eleman yokmuş gibi hareket ederek kendi kendisini hukuksuz konuma düşürmektedir.

  Herkes kadar depremden etkilenen Yüzüncü yIL üniversitesi personelinin bu tehdit, adam kayırma şartlarının hakim olduğu bir durumda depremin yaratığı sorunlara ek olarak bu hukuksuzlukları yaşaması ayrı bir travma etkisi yaratmıştır. Kamuoyuna duyurulur.

  Saygılarımla

 2. #2
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  08-2011
  Mesaj
  142
  Peki bu durumda ÖYP ile görevlendirme talep edenlerin durumu ne olacak. Herhangi bir bilginiz var mı, bu konuda ... Geri mi çağrılacaklar ...

 3. #3
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  02-2012
  Mesaj
  2
  maalesef bu komuda bilgim yok.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git