reklam

+ Konuyu Cevapla
Bulunan 1 den 8 - Toplam 8

Öğretim Görevlisi Doktora Eğitimi İzni

Öğretim Görevlisi Forumunda Öğretim Görevlisi Doktora Eğitimi İzni Konusunu İncelemektesiniz

Merhabalar,bir devlet üniversitesinde MYO'da öğretim görevlisiyim, görev yaptığım üniversite alanımla ilgili doktora programı yok bu ...


  1. #1
    Yeni Üye
    Üyelik Tarihi
    11-2015
    Mesaj
    6

    Question Öğretim Görevlisi Doktora Eğitimi İzni

    Merhabalar,bir devlet üniversitesinde MYO'da öğretim görevlisiyim, görev yaptığım üniversite alanımla ilgili doktora programı yok bu nedenle başka şehirdeki doktora programına başvuru yaptım ve kazandım. Doktora derslerine katılabilmek için haftada bir gün olacak şekilde yazılı olarak izin istedim (öncesinde sözlü olarak izin istediğimde olumlu baktıklarını söylediler). Okul müdürlüğümüz 35. maddeyi dayanak göstererek izin veremeyeceklerini yazılı olarak bildirdi. 35. madde ile öğretim görevlisinin doktora eğitimi engellenebilir mi? Bu süreçte benim yapabileceğim bir şey var mı? Yökün buna bağlı bir genelgesi veya hükmü var mıdır? Benzer problemi yaşayan arkadaşlar var mı varsa çözüm önerileri nelerdir? Saygılar..

  2. #2
    Yeni Üye
    Üyelik Tarihi
    04-2015
    Mesaj
    2
    Tamamen sizin kurumunuzun, amirinizin takdirine kalıyor. Bildiğim kadarıyla her üniversite lisanüstü programlarına kayıt alırken il dışında öğretim elemanı olarak görev alanlardan bir izin belgesi istiyor. Yani bu da demek oluyor ki karar verici otorite sizin kurumunuz. Fakat uygulamada kurumlar pek problem etmiyor bunu. Sizlerde biliyorsunuz ki bazı öğretim görevlileri sadece 2-3 gün okula uğruyorlar. Hatta 4 gün uğrayan bile az oluyor. Ders programınızda sıkıntı yoksa, her gün mutlaka ders vermeniz gerekiyorsa kurumunuz haklı. Fakat resmi olarak da ders programınız uyuyorsa izin vermelidir.

    Bende öğretim görevlisiyim ve başka ilde doktora yapıyorum. Genellikle benim gibi doktora yapanlar en az 1 günlerini ve hatta 2 günlerini boşa çıkartıyorlar. Özellikle 2. öğretim derslerine girenler sadece 2 gün okula geliyor.

    Bana yazılı izin belgesi verdiler. Hatta metni sen yaz ben imzalayayım dedi müdür. Kurumumuz ... sicil nolu öğretim görevlisi olarak görev yapan X'in, .. üniversitesi, .... enstitüsünde lisansüstü eğitimi almasında bizim açımızdan bir sakınca yoktur diye.

  3. #3
    Yeni Üye
    Üyelik Tarihi
    11-2015
    Mesaj
    6
    Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Ders programım doktora yapabilmem için uygun. YÖK'ün 2007 yılında üniversitelere gönderdiği bir genelge var. Bu genelgede 35. maddenin öğretim görevlilerine uygulanamayacağına ve il dışında doktora yapan öğretim görevlilerin engellenmemesini belirtiyor. Bu genelgeye dayanarak itiraz ettim, sorun çözülecek gibi görünüyor.

  4. #4
    Akademik Forum
    Misafir
    bende çok itiraz etmiştim. 39. madde ile belirli günlerde izin verildi. gittim döndüm ve şu an 6 yıldır bitirmek için uğraşıyorum. tam bir rezalet

    - - - Güncellendi - - -

    hocam ünip kapsamında doktora yaparsanız yasal olarak perşembe cuma günleri izinli olursunuz

  5. #5
    Akademik Forum
    Misafir

    Doktora izni

    Değerli hocam bu konuda YÖK'ün -yanlış hatırlamıyorsam 2008 yılı olmalı- tüm üniversitelere yayınladığı bir genelge var. Bunu bulabilirseniz işiniz daha da kolaylaşır.

  6. #6
    Akademik Forum
    Misafir
    Merhabalar,
    Bu genelgeye nasıl ulaşabilirim, yardımcı olur musunuz?

  7. #7
    Yeni Üye
    Üyelik Tarihi
    11-2015
    Mesaj
    6
    Hocam bahsettiğim genelge Y.Ö.K. Başkanlığının 16.03.2007 tarih B.30.0.A-GNS.0.00.00.05/08 -1268-6983 sayılı genelgesi olup bu genelgenin bir örneğine DOCUMENTS - TEXT: YÖK yazısı adresinden ulaşabilirseniz. Resim olarak aşağıya ekledim buradan da inceleyebilirsiniz.
    -ayrimcilik_itirafi_2007.jpg

  8. #8
    Yüksek Lisans
    Üyelik Tarihi
    07-2011
    Mesaj
    94
    Merhabalar,
    bir araştırma görevlisinin sürdürdüğü doktora programı ilk başta izin verildiği halde, kadronun bulunduğu alana uymadığı gerekçesiyle değiştirilmeye, baştan doktoraya başlamaya zorlanabilir mi? Bununla ilgili bir yönetmelik var mı?





Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Benzer Konular

  1. Öğretim Görevlisi Doktora Yapma İzni
    Doktora Eğitimi forum içinde, yazan alemdağlı
    Cevap: 7
    Son Mesaj: 04-02-2016, 19:20
  2. Araştırma Görevlisi Yurtdışı Tatil İzni
    Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan metulu
    Cevap: 2
    Son Mesaj: 06-08-2015, 00:16
  3. Doktora İzni Verilmiyor Ama Verdik Deniliyor
    Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan erdemyeler
    Cevap: 4
    Son Mesaj: 31-07-2015, 04:57
  4. Öğretim görevlisi olup doktora eğitimi..
    Doktora Eğitimi forum içinde, yazan diamir
    Cevap: 0
    Son Mesaj: 29-06-2015, 01:12
  5. Cevap: 0
    Son Mesaj: 05-01-2011, 11:22

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

  • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
  • Cevap yazmaya yetkiniz var
  • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
  • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
  •  
Yukarı Git