reklam

+ Konuyu Cevapla
Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 16

Mesai Saatleri ve Emeklilik Yaş Haddi

Öğretim Görevlisi Forumunda Mesai Saatleri ve Emeklilik Yaş Haddi Konusunu İncelemektesiniz

1-) 2547 sayılı Yök Kanununun 36. Maddesinin (C) bendinde “Devamlı statüde bulunan öğretim üyeleri ile ...


  1. #1
    Yeni Üye
    Üyelik Tarihi
    12-2012
    Mesaj
    41

    Mesai Saatleri ve Emeklilik Yaş Haddi

    1-)
    2547 sayılı Yök Kanununun 36. Maddesinin (C) bendinde “Devamlı statüde bulunan öğretim üyeleri ile aylıklı öğretim yardımcıları en az Devlet memurları için kabul edilmiş olan haftalık çalışma süresi kadar bir süre eğitim-öğretim, bilimsel araştırma, uygulama ve yönetim görevleriyle üniversite organlarınca verilen diğer görevleri yapmakla yükümlüdürler.” denilerek öğretim üye ve yardımcılarının haftalık çalışma saatleri belirtilmiş ancak, yök kanununda öğretim görevlisi ve okutmanların mesai saatleri belirtilmemiştir.

    Üniversitenizde, öğretim görevlisi ve okutmanlar ders saatleri dışında ve başka görevleri olmadıkları zamanlarda da belli bir saate kadar üniversitede durmakla yükümlü tutuluyor mu? Eğer yükümlü tutuluyorsa bu 657 sayılı devlet memurları kanununa mı yoksa başka bir kanun ya da yönetmeliğe atıfta bulunarak mı yapılmaktadır?

    2-)
    2547 sayılı Yök Kanunun 30. Maddesinde “Öğretim üyelerinin görevleri ile ilişkilerinin kesilmesini gerektiren yaş haddi 67 yaşını doldurdukları tarihtir.” denilmektedir. Ancak söz konusu kanunda öğretim üyesi dışında kalan öğretim elemanlarının emeklilik yaş haddi ile ilgili bir madde yer almamaktadır.

    Üniversitenizde Öğretim üyesi dışında kalan öğretim elemanları için uygulanan bir yaş haddi var mıdır? Varsa, yaş haddi 657 sayılı kanuna atıfta bulunarak 65 olarak mı, yoksa başka bir kanuna ya da yönetmeliğe atıfta bulunularak başka bir yaş olarak mı kabul edilmektedir?

  2. #2
    Akademikpersonel.org
    Üyelik Tarihi
    09-2010
    Nerden
    İstanbul
    Mesaj
    17.053
    Bizim personel kanunumuz 2914 sayılı yüksek öğretim personel kanunudur. Şurdan bakabilirsiniz: Yükseköğretim Kurulu - 7.Yüksek Öğretim Personel Kanunu (2914) Bu kanunda olmayan her türlü madde için de 657'ye tabiyiz. "Madde 20 – Bu Kanunda hüküm bulunmayan hallerde 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümleri uygulanır."
    Mr December bunu beğendi.
    Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

  3. #3
    Yeni Üye
    Üyelik Tarihi
    12-2012
    Mesaj
    41
    mesai saatleri öğretim üyeleri ve yardımcıları için belirtilmiş. diğer öğretim elemanları için unutulmuş da o yüzden mi 657 ye bakılıyor. bu bana saçma geldi
    zaten 2. sorumda da öğretim üyesi dışındakilerin yaş haddinden bahsedilmediğini yazdım. bu durumda da 657 ye bakılması lazım aynı mantıkla.. ama öğretim görevlilerini de genellikle 67de emekli ediyorlar. ki şuan bildiğim bir üniversitede 67yi geçmesine rağmen emekli olmayanlar var...

    yani üniversite kafasına göre 657 ye bakıyor ya da bakmıyor. benim anladığım bu... sizin üniversitenizde öğretim görevlileri 65te mi 67de mi emekli oluyor?

  4. #4
    Akademikpersonel.org
    Üyelik Tarihi
    09-2010
    Nerden
    İstanbul
    Mesaj
    17.053
    Yeni kurulan üniversitelerde emeklilk yaşı özel kanunla uzatılabilir. 67'i geçildiği anda emekli ederler ama yine de emekli olarak görev yapabilirler. Hocam üniversite kesinlikle 657'ye uymak zorunda bizde yaş haddi 67.
    Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

  5. #5
    Yeni Üye
    Üyelik Tarihi
    12-2012
    Mesaj
    41
    nazmi bey 67 yök kanununda var. o da öğretim üyeleri için... benim dediğim öğretim üyeleri dışındakiler için bir madde olmaması. 657 de yaş haddi 65. yök kanununda öğretim üyeleri için 67... bu durumda öğretim üyesi dışındakiler için 657 mi olmalı yoksa yök kanununda öğretim üyeleri için yazılan madde öğretim üyeleri dışındaki öğretim elemanları için de mi kabul edilmeli. yoksa zaten öğretim üyesi dışındakiler 2 senede bir tekrar atanıyor üniversite onların yaşlandığına karar verdiğinde tekrar atamaz olur biter mi?

  6. #6
    Akademikpersonel.org
    Üyelik Tarihi
    09-2010
    Nerden
    İstanbul
    Mesaj
    17.053
    Anladım hcam şimdi siz öğretim üyesi haricindeki kadroları soruyorsunuz onu ancak pazartesi öğrenebilirim, hatırlatırsanız sevinirim.
    Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

  7. #7
    Yeni Üye
    Üyelik Tarihi
    12-2012
    Mesaj
    41
    ben bilgi edinme kanunu kapsamında da öğrenmeye çalıştım kapsam dışı falan diyip cevap vermek istemediler. umarım öğrenebilirsiniz.

  8. #8
    Yeni Üye
    Üyelik Tarihi
    12-2012
    Mesaj
    41
    Bugün öğrenebilirseniz sevinirim. hatırlatmış olayım.

  9. #9
    Akademikpersonel.org
    Üyelik Tarihi
    09-2010
    Nerden
    İstanbul
    Mesaj
    17.053
    Alıntı akinaldemir Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Bugün öğrenebilirseniz sevinirim. hatırlatmış olayım.
    Hocam ne yazık ki bugün gidemedim, en kısa zamanda öğreneceğim.
    Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

  10. #10
    Yeni Üye
    Üyelik Tarihi
    12-2012
    Mesaj
    41
    var mı bir gelişme?

    - - - Güncellendi - - -

    bugün bi bilen çıksın artık





Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Benzer Konular

  1. Merkezdeki kurumların çalışma saatleri yeniden düzenlendi
    Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
    Cevap: 2
    Son Mesaj: 06-10-2012, 16:28
  2. Cevap: 112
    Son Mesaj: 15-08-2012, 20:42
  3. Öyp'li Yüksek Lisans Öğrencisinin Çalışma saatleri?
    ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan xkare
    Cevap: 3
    Son Mesaj: 15-06-2012, 09:22

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

  • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
  • Cevap yazmaya yetkiniz var
  • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
  • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
  •  
Yukarı Git