Gökçek'i eleştirdi Rektör taktı06 Şubat 2014 Perşembe 11:54
Gökçek'i eleştirdi Rektör taktı

Gazi Üniversitesi-Gökçek ortaklığındaki "Ankara ulaşım planı 2038" çalışmasına yönelik açıklamalarda bulunan Araştırma Görevlisi Tahir Çalgüner'e "akademik mobbing" uygulandığı iddia ediliyor.
Facebook'ta Paylaş Tweetle Google+ Paylaş
Gökçek'i eleştirdi Rektör taktı
Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama araştırma görevlisi Çalgüner hakkında rektörlüğün 12 Aralık 2013 tarihli talebine dayanılarak soruşturma açıldı. Soruşturmacı Yrd. Doç. Dr. Yusuf Usta, soruşturma nedeni olarak "mesaiye geç geldiğiniz ya da gelmediğiniz ve verilen işi zamanında yapmadığınız iddiasıyla hakkınızda disiplin soruşturması başlatılmıştır" ifadelerini kullandı. Usta'nın aynı zamanda Ankara Ulaşım Ana Planı'nı hazırlayan akademisyenler arasında bulunması da dikkat çekti.

Çalgüner, Gazi Üniversitesi "Rektör"ü hakkında suç duyurusunda bulundu.Çalgüner'in, "Ankara ulaşım planı 2038" çalışmasına yönelik eleştirel teknik yazı ve görüşlerinin yer aldığı internet sitelerinin erişimine üniversite yönetimi tarafından engelleme getirilmişti.

Bu yeni soruşturma dalgası da "idari mobbing","akademik mobbinge" mi dönüştü sorusunu gündeme getirdi.

Konuyla alakalı bir haber de Cumhuriyet Gazetesi'nin resmi internet sitesinde şöyle yayınlanmış ;

Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Büyükberber’in üniversitenin doçent düzeyindeki akademisyenleriyle yaptığı basına kapalı toplantıda söylediği sözler dikkat çekti. Büyükberber, üniversitede “eli satırlı ideolojiler var” olduğunu belirtti. “Mimarlıkta sol bir kemikleşmiş yapı ile üniversite normalleşemez” diyen Büyükberber, Bilimsel Araştırma Projelerini (BAP) de mali yolsuzluk yapıldığı gerekçesiyle durdurduğunu söyledi. Büyükberber, hep akademik çalışma yapılamayacağını biraz da üniversitenin para kazanması gerektiğini dile getirerek, “Dış dünya ve uygulama ile bütünleşmeyen sadece teorik çalışmalar yapan bir akademisyen olamaz” dedi.
Gazi Üniversitesi’nde geçtiğimiz Çarşamba günü kahvaltılı bir toplantı yapıldı. Rektörlüğün organize ettiği toplantıda üniversitenin rektörü Prof. Dr. Büyükberber, üniversite bünyesindeki doçent seviyesindeki akademisyenlerle görüştü. Sorunları ve soruları dinleyen Büyükberber’in yaptığı açıklamalar dikkat çekti. Okuldaki siyasi kavgalara dikkat çeken Büyükberber, “Gazi Eğitim Fakültesi’nde eli satırlı ideoloji ile Mimarlık Fakültesi’nde de sol bir kemikleşmiş yapı var. Bu kemikleşmiş yapı ile üniversite normalleşemez” diye konuştu. Normalleşmeden ne kastettiğini belirtmeyen Büyükberber, Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek’e teşekkür etmesini de “Belediye başkanımızın rektörlük önünde yaptığı düzenlemelerden dolayı teşekkür ettiğim bir pankartı bile CHP’li milletvekilleri eleştirdi. Kendisine verdiğim yanıt ideolojik düşünüyorsunuz oldu. Ben Ankaralıyım hizmete teşekkür etmemi bile eleştirdiler” sözleriyle açıkladı.

Araştırmalar durdu

Atama ve kadroları da kendisinin belirlediğini belirten Büyükberber, akademisyenleri de uyararak, “Atama ve kadroları ben tayin ederim. Bir gün yanınızdaki odada tanımadığınız bir kişiyi görürseniz şaşırmayın. Onu ben atadım demektir” demesi, akademisyenleri şaşırttı. Üniversitelerin kuruluş amaçlarının temelinde bulunan BAP projeleri ile ilgili de konuşan Büyükberber, “Bazı mali yolsuzluklar saptadım. Adam kafasına göre kırtasiyeden makbuz kestirmiş. Onun için bu konu donduruldu” diyerek bilimsel araştırmaların durdurulduğunu söyledi. Üniversitenin para kazanması gerektiğini aktaran Büyükberber, “En azından bütçesinin yarısını projeler yolu ile döner sermaye işleri yapmak durumundayız. Bu özerk bir üniversite için gerekli bir şarttır. Yurt dışındaki örnekleri incelemenizi öneririm. Her türlü projelerinizle bize gelebilirsiniz. Projelerinize destek verelim” dedi.