reklam
Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon
Bulunan 1 den 15 - Toplam 20

YÖK'ten "Mevlana Değişim Programı"

Güncel Eğitim Haberleri Forumunda YÖK'ten "Mevlana Değişim Programı" Konusunu İncelemektesiniz

Yurtiçindeki üniversiteler ile yurtdışındaki üniversiteler arasında öğrenci ve öğretim elemanı değişimi yapılabilecek. YÖK'ün ''Mevlana Değişim ...

 1. #1
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  16.873

  Thumbs up YÖK'ten "Mevlana Değişim Programı"

  Yurtiçindeki üniversiteler ile yurtdışındaki üniversiteler arasında öğrenci ve öğretim elemanı değişimi yapılabilecek.

  YÖK'ün ''Mevlana Değişim Programı'' olarak isimlendirdiği yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

  Yönetmelik, ''yurtiçinde eğitim veren yükseköğretim kurumları ile yurtdışında eğitim veren yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim elemanı değişim programının işleyişine ilişkin usul ve esasları'' düzenliyor.

  Yönetmelikte yurtdışındaki yükseköğretim kurumları, ''yurtdışında, ikili veya çok taraflı uluslararası anlaşmalar yoluyla kurulan ve/veya bulundukları ülkenin yükseköğretim mevzuatına tabi olarak eğitim ve öğretim veren üniversite, akademi, yüksekokul, yüksek teknoloji enstitüsü ve benzeri yükseköğretim kurumları'', yurtiçindeki yükseköğretim kurumları da ''2547 sayılı kanuna tabi olarak eğitim ve öğretim veren üniversiteler ve yüksek teknoloji enstitüleri ile vakıf meslek yüksekokulları'' olarak tanımlandı.

  Yurtiçindeki yükseköğretim kurumları, yurtdışında eğitim veren ve YÖK tarafından diploma denklikleri tanınan yükseköğretim kurumları ile Mevlana Değişim Programı Protokolü imzalayabilecek.

  Mevlana Değişim Programı kapsamında öğrenci değişimine yükseköğretim kurumlarında örgün eğitim programlarına kayıtlı öğrenciler katılabilecek. Değişim, yükseköğretim kurumunda kayıtlı öğrencinin öğreniminin bir bölümünü Mevlana Değişim Programı Protokolüne taraf eğitim veren başka bir yükseköğretim kurumunda sürdürmesini içeriyor. Öğrenci değişimi süresi en az bir, en fazla iki yarıyılı kapsayacak. Yarıyıl hesabı, eğitim sistemi dikkate alınarak değiştirilebilecek. Ancak değişimin toplam süresi bir eğitim-öğretim yılını aşamayacak.

  Mevlana Değişim Programından açık, dışarıdan, yaygın veya uzaktan eğitim-öğretime kayıtlı olan öğrenciler faydalanamayacaklar. Ön lisans ve lisans programlarının hazırlık ve birinci sınıfında okuyan öğrenciler ile hazırlık ve bilimsel hazırlık dönemlerinde bulunan yüksek lisans ve doktora öğrencileri, esas eğitime başladıkları ilk yarıyıl için bu programdan yararlanamayacaklar.

  ÖĞRENCİLERDE ARANAN KOŞULLAR

  Yükseköğretim kurumları, yapmış oldukları Mevlana Değişim Programı protokollerini kendi internet sayfalarında ilan edecekler ve bu protokollerle belirlenmiş kontenjan dahilinde başvuru çağrısı yapacaklar.

  Mevlana Değişim Programı öğrencisi olabilmek için; örgün eğitim verilen yükseköğretim programlarında kayıtlı ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencisi olması, ön lisans ve lisans öğrencilerinin genel akademik not ortalamasının dört üzerinden en az iki buçuk olması, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin genel akademik not ortalamasının dört üzerinden en az üç olması şartları aranıyor.

  Mevlana Değişim Programı öğrencilerinin, ortak bir kredi sistemi çerçevesinde belirlenen kredilere dayalı ders yükleri, kayıtlı oldukları yükseköğretim kurumlarında aynı yarıyılda almaları gereken ders yükünden daha az olamayacak. Değişimde ders sayısı değil, derslerin kredileri dikkate alınacak. Yükseköğretim kurumları imzaladıkları protokolde karşılıklı olarak mutabık kaldıklarını beyan etme şartıyla, ortak bir kredilendirme sisteminde anlaşabilecekleri gibi, Avrupa Kredi Transfer Sistemini değişimde esas alabilecekler.

  Öğrenciler, Mevlana Değişim Programı öğrencisi olarak gittikleri yükseköğretim kurumunda almaları gereken derslerden her ne sebeple olursa olsun başarısız olmaları durumunda, ilgili dersin tekrarını, öğrenci olarak kayıtlı oldukları yükseköğretim kurumunda yapacaklar.

  Mevlana Değişim Programı öğrencileri, değişim süresince gidilen yükseköğretim kurumunun disiplin kurallarına uymak zorunda olacaklar. Öğrencilerin değişim süresi içinde disiplin kovuşturmasına neden olan eylem ve işlemleriyle ilgili soruşturma, gidilen yükseköğretim kurumu tarafından yürütülecek.

  Öğrenciler Mevlana Değişim Programı öğrencisi oldukları süre boyunca kendi yükseköğretim kurumlarına kayıtlarını yaptırarak ödemekle yükümlü oldukları katkı payı/öğrenim ücretini kendi kurumlarına ödemeye devam edecekler. Değişime katılan öğrenciler kayıtlarını donduramayacaklar. Öğrenciler, değişim programı çerçevesinde gidecekleri yükseköğretim kurumuna ayrıca eğitim öğretim ücreti ödemeyecekler.

  Kaynak: Sabah
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 2. #2
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  İzmir/Söke
  Mesaj
  830
  ne olursan ol yine döneceksin programı bu herhalde Çok sağol nazmi hocam bilgilendirme için.
  mmrn bunu beğendi.
  Ben bilim'i sadece 15 inden 15 ine değil üzerine 1'inde döner 7'sinde burs ile yaparım

 3. #3
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  237
  Mevcut Farabi programını biraz geliştirmişler. Artık yurtdışına da gönderiyor. Destek miktarı ne kadar olacak acaba?

 4. #4
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  16.873
  Tam resmi gazete metni BURADA
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 5. #5
  Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  578
  vallaha süper. bunu da kullanırım acımam

 6. #6
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  03-2011
  Mesaj
  58
  erasmustan ne farkı var ki?

 7. #7
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  357
  bu programın farabi değişim programından farkı ne?

 8. #8
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Nerden
  Ankara'dan
  Mesaj
  104
  Alıntı bergerac Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  vallaha süper. bunu da kullanırım acımam
  acımasız hain kalleş
  Her nereye gitsem yolum dumandır
  Bizi böyle kılan ahd ü amandır
  Zincir boynum sıktı halim yamandır
  Açılın kapılar Şah’a gidelim

 9. #9
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Mesaj
  4
  Erasmus' tan farkı galiba sadece Avrupa ülkelerini değil, başka ülkeleri de kapsaması olacak

 10. #10
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  11-2010
  Mesaj
  1.279
  Alıntı bergerac Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  vallaha süper. bunu da kullanırım acımam
  aman geç kaldın yetmedi mi 3 ay malta
  Tek Bir Şeye İhtiyacımız Vardır; Çalışkan Olmak !...
  Mustafa Kemal Atatürk

 11. #11
  Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  578
  Alıntı CemSoganci Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  aman geç kaldın yetmedi mi 3 ay malta
  yetmedi yetemedi daha duur gidilecek çok yer var cemo

 12. #12
  Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  578
  Alıntı acquatina Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  acımasız hain kalleş
  sizi de görecez

 13. #13
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  322
  Alıntı deucan Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  ne olursan ol yine döneceksin programı bu herhalde Çok sağol nazmi hocam bilgilendirme için.
  bende tam bunu diyecektim, ağzına sağlık

 14. #14
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  03-2011
  Mesaj
  483
  -4270-abbas-guclu.jpeg
  Milliyet Gazetesi yazarı Abbas Güçlü 3 Eylül 2011 tarihli yazısı: ERASMUS'A KARŞI MEVLANA
  Avrupa Birliği’nin en büyük projelerinden birisi de öğrenci değişim programı ERASMUS’tu. Ortak Avrupa kültürü yaratmak için AB ülkelerinin üniversite öğrencileri, bir ya da iki yarıyıl, farklı bir ülkede öğrenim görüyorlardı. Bizden de çok öğrenci gitti. Çok öğrenci de geldi...
  YÖK de benzer projeler peşinde. Hem yurtiçine hem de yurt dışına yönelik olanlar var. Ama henüz tam anlamıyla oturtabilmiş değil.
  İsterseniz gelin önce bu yöndeki haberi okuyalım. Sonra da yapılması gerekenleri sesli olarak düşünelim:

  Mevlana’yla ülke ülke...
  “YÖK, ‘Mevlana’ programıyla yurt dışına öğrenci ve öğretim üyesi gönderecek. Öğrenciler öğrenimlerinin bir bölümünü Arjantin gibi ülkelerde geçirecek. Masrafları YÖK ödeyecek.
  Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) uygulamaya koyacağı yeni bir proje ile öğrenciler, üniversite yaşamlarının bir bölümünü Arjantin, Moğolistan, Bulgaristan ya da Japonya gibi ülkelerde geçirecekler. ‘Mevlana’ adı verilen programla yurt dışında en fazla iki yarıyıl kalacak öğrencilerin masrafları YÖK tarafından karşılanacak. Yabancı ülkede ders verecek öğretim üyelerine de Harcırah Kanunu’na göre maaşları zamlı yatırılacak.
  YÖK Başkanvekili Prof. Dr. Şaban Çalış, Suudi Arabistan, Suriye, Irak, İran, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri’nden Türkiye’ye ‘tam zamanlı’ öğrenci getirmek için yapılacak değişimin ‘ön ayağının’ Mevlana olduğunu belirterek, ‘Daha sonra tam zamanlı öğretim üyesi ve tam süreli öğrenci çekmeyi düşünüyoruz’ dedi.

  Erasmus’a rakip olacak
  Avrupa ülkeleri arasında uygulanan Erasmus’a “rakip olacak” Mevlana Değişim Programı’na göre; öğrenciler en fazla iki yarıyıl yurt dışındaki üniversitelere gidebilecek. YÖK tarafından diploma denklikleri tanınan üniversiteler ile Türk üniversiteleri protokol imzalayacak. Değişime örgün eğitim programlarına kayıtlı öğrenciler katılabilecek.
  Programdan açık, dışarıdan, yaygın veya uzaktan eğitim-öğretime kayıtlı olan öğrenciler faydalanamayacak. Programa katılabilmek için ön lisans ve lisans öğrencilerinin genel akademik not ortalamasının dört üzerinden en az iki buçuk olması, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin genel akademik not ortalamasının dört üzerinden en az üç olması şartı aranacak. Öğrenciler, gidecekleri üniversiteye ayrıca eğitim-öğretim ücreti ödemeyecek. Öğretim üyelerinin ise maaşları 10 katına kadar artırılabilecek.

  Ülkeye göre harcırah
  Çalış, şu bilgileri verdi: ‘Mevlana ile Arjantin’den Moğolistan’a, Kore’den Güney Afrika’ya öğrenci ve öğretim üyesi değişimi yapılacak. Öğrenciler isterse Amerika ve İngiltere’ye de gidebilecek. Harcırahlar ülkeler, bölgeler ve kıdemlere göre farklılık gösterebilecek.’
  Değişim kapsamında öğrenci ve öğretim üyesi sayısına ilişkin kota ve sınırlama olmayacağını, programa başvuran herkesin yurt dışına çıkabileceğini vurgulayan Çalış, ‘YÖK’ün kaynakları bu program için yeterli. Arap ülkeleri şu anda çok güvenlikli görünmüyor. Başta Balkan ülkelerine gidilebilir. Kaynağı YÖK koyacak. Türk üniversiteleri de değişim yapacağı üniversiteleri kendisi belirleyecek. İki üniversite arasındaki protokolü YÖK onaylayacak’ diye konuştu.”

  Artıları, eksileri?
  Öğrenci değişim programları, dünyanın en zor projeleridir. Sadece istemek ve para harcamakla olmuyor. Gönderdiğiniz ve getirdiğiniz her öğrenci, ayrı bir problem kaynağı olabiliyor. Bu yüzden, pilot uygulamalarla projeyi hayata geçirmek, en doğru başlangıç olacaktır.
  Sadece eğitim düzeylerinin farklılığı değil, sosyo kültürel farklılıklar da beraberinde pek çok sorun getiriyor. Peki onlara ne kadar hazırlıklıyız, ne kadar deneyimliyiz?
  ERASMUS ve benzeri diğer AB projeleri için kurulan Ulusal Ajans’tan, bu proje çerçevesinde de yararlanılabilinir mi? Eğer yasal bir sakınca yoksa çok yerinde bir katkı olur.
  YÖK yetkilileri, zaman zaman yaptıkları açıklamalarda, “isteyen her öğrenci, her öğretim üyesi yararlanacak” gibi abartılı ifadeler kullanıyorlar. Muhtemelen gönüllerinden geçenleri açıklıyorlar. Yoksa böyle bir külfeti karşılayacak ekonomik gücü bulmak ve sürekli kılmak, kolay bir iş değil.
  Gençlerimizi öyle ya da böyle dünyaya açmak zorundayız. Mevlana da bu projelerden birisi. Umarız hayata geçer ve yarı yolda kalmaz...
  Özetin özeti: Bilişim Çağı’nda, tabletli eğitime geçerken bilişim sınıflarını kapattık, dünyaya açılıyoruz derken anadolu liselerinde yabancı dille eğitime son verdik, Mevlana ile de umarız içimize kapanmayız!..
  Department of Mathematics Education
  Research Assistant

 15. #15
  Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  578
  teşekkürler rheuman


       
Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon

Benzer Konular

 1. ÖYP Başvuru-"Yüksek Lisans Yapıyor Olmak" Maddesi Hakkında
  ÖYP Tercih Rehberi ve Yardımı forum içinde, yazan Choose
  Cevap: 167
  Son Mesaj: 29-12-2015, 23:14
 2. İlanlardaki "ve", "veya", ".(nokta)" terimlerinin açığa kavuşturulması
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan akademikemre
  Cevap: 7
  Son Mesaj: 22-07-2012, 14:05
 3. "YÖK'te asıl değişim Şubat'ta" Nuran Çakmakçının Yazısı
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 08-01-2012, 13:31
 4. İSTANBUL AREL ÜNİVERSİTESİ "Enerji Sistemleri" veya "İşaret İşleme" alanından en az yüksek lisans mezunu olmak
  Süresi Dolmuş Akademik Personel İlanları forum içinde, yazan nonova
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 24-04-2011, 14:30
 5. Cevap: 0
  Son Mesaj: 24-02-2011, 15:14

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git