Doğuş Yayın Grubu tarafından düzenlenen Yeni Medya Düzeni Konferansı, dün İstanbul Kongre Merkezi'nde geniş bir katılımla gerçekleştirildi.

Konuşmacılar arasında en dikkat çeken isimlerden olan, Wired dergisi yayın yönetmeni Chris Anderson, derginin iPad uygulaması üzerinden yürüttüğü sunumunda tablet bilgisayarların ‘kültür tüketimine getirdiği farklılıkla yeni bir çağı başlattığını’ söyledi.

Film izlenip müzik dinlenebilen, kitap ve gazete okunabilen, kullanıcıya çok farklı uygulama ve deneyimleri sadece tek bir ekranda yaşatan tabletlerin “bir yaşam biçimi” haline geleceğini savundu.
Haberin devamı ↓reklam

“Kindle, insanların ekrandan kitap okuyabileceğini kanıtladı” diyen Anderson, tabletlerde kullanıcı dikkatinin basılı ve web sayfalara kıyasla çok daha fazla olduğunu belirtti.

Anderson şöyle devam etti: “Tabletler, beş ana unsuru mobil olarak kullanıma sokuyor: Web’de gezinme, oyunlar, yararlı uygulamalar, zengin multimedya deneyimi, video. Çok uzak olmayan gelecekte netbook’ların yerini alacağını düşünüyorum”.

KULLANICI TABLETLERDEKİ İÇERİĞE PARA VERİYOR

Bugünkü web siteleri üzerinden kullanılan servislerden çok farklı bir “uygulamalar” dünyasını barındıran tablet platformunun, yaşattığı deneyimin farklılığı sayesinde içeriği ücretlendirme olanağı sağladığını belirtti.

Wired dergisinin iPad uygulaması üzerinde grafik ve gezinme özelliklerini gösteren Anderson, bu keyifli deneyimi yaşamak için kullanıcının, derginin basılı edisyonundan bile daha fazla ücret ödeyerek dergiye abone olduğunu söyledi.

“Tablet bilgisayarlar, mobil iletişimin içine doğan kuşağın medya taşıyıcısı olacak” diyen Anderson’a göre özel içeriği ücretlendirme dışında uygulamalar için henüz farklı gelir modelleri kurulamadığını belirtti.

Verilen arada NTV'nin sorularını yanıtlayan Anderson, şunları kaydetti:

"Konferanstan çok etkilendim, gerçekten çok büyüleyiciydi. Bugünkü konuşmamda internetten iPad gibi tabletlere geçişten bahsettim. Medya tarayıcıdan mobile doğru geçtikçe değişiklikler oluyor.

Yeni araçlar, tablet gibi aygıtlar geliştikçe her şeyi bir pakette toplayabiliyorsunuz. Bu medya paketleri kullanıcılar açısından internete kıyasla çok daha ilginç. Bunun üzerinde daha fazla zaman harcıyorlar, daha fazla ödeme yapıyorlar, video kullanıyorlar. Tabletler üzerindeki medya internete kıyasla daha fazla gelecek vaat ediyor."

CHRIS ANDERSON KİMDİR?

Wired Dergisi'nin, kariyeri boyunca 3 kere National Magazine Award (Ulusal Magazin Ödülü) kazanmış, genel yayın yönetmenidir.

“Uzun Kuyruk” kavramını, 2004 yılında, Amazon.com ve Netflix benzeri iş ve ekonomik modelleri anlattığı, Türkçe olarak da yayınlanmış olan “The Long Tail: Why the Future of Business Is Selling Less of More (2006)” adlı kitabında okurlarına anlattı. “The Long Tail” New York Times en çok satanlar listesinde yer almıştır.

2001 yılında Wired'a katılmadan önce internet hakkındaki fikirlerini yayınladığı The Economist dergisinde çalıştı. Son kitabı "Free: The Future of a Radical Price" New York Times en çok satanlar listesine 12. sıradan girdi ve internetten ücretsiz olarak sunulduğu sırada 300.000 kişi tarafından indirilerek, okundu.

Şu anda California, Berkeley’de yaşamakta olan Andersen, Booktour.com'un kurucusu ve sahibidir.