Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 12

ALES'te soru kitapçığı krizi

Genel Güncel Olaylar Forumunda ALES'te soru kitapçığı krizi Konusunu İncelemektesiniz

ÖSYM tarafından düzenlenen Akademik Personel ve Lisanüstü Eğitimi Giriş Sınavı’nda ( ALES ) İzmir’de soru ...


 1. #1
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.053

  Thumbs down ALES'te soru kitapçığı krizi

  ÖSYM tarafından düzenlenen Akademik Personel ve Lisanüstü Eğitimi Giriş Sınavı’nda (ALES) İzmir’de soru kitapçığı krizi yaşandı. Kitapçıklardaki soruların eksik ve sayfa sıralarının karışık olması nedeniyle Manisa’dan yedek kitapçık getirildi ve sınav gecikmeli başladı. Bazı adaylara ise yedek kitapçık da gelmeyince sınava giremediler.

  İzmir’de Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde yapılan ALES’te sınava giren yaklaşık 500 kişi, hatalı soru kitapçığı yüzünden sıkıntılı anlar yaşadı. Saat 09.30’da başlaması gereken sınav, soru kitapçıklarının hatalı basılması, soruların eksik, sayfa sıralarının karışık olması nedeniyle başlayamadı. Bunun üzerine yedek kitapçıklarla soruna çözüm bulunmak istendi. Ancak eldeki yedek kitapçıklar da yeterli gelmedi. Manisa’daki Celal Bayar Üniversitesi’nden yedek sınav kitapçıkları getirildi.

  Bu sayede sınavın bir saat gecikmeyle, saat 10.30’da başladığı belirtildi. Saat 12.30’da sona ermesi gereken sınavın, saat 13.30’da sona ereceği belirtildi. Soru kitapçıklarını, Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) şifre iddialarını soruşturan Cumhuriyet savcısının inceleme yaptığı Meteksan firmasının bastığı belirtildi.

  Öte yandan fakültenin A ve D bloklarında sınava giren adaylar, sınav sonrası yaptıkları açıklamada, kitapçıklardaki sıkıntı nedeniyle sınavın tekrarlanmasını istedi.

  Sınavdan çıkan adaylardan Olcay Yılmaz, kitapçıkların yanlış ve eksik olduğunu söyleyerek, “Saat 9.30'da sınava başlamamız gerekti, kitapçıklardaki hata görülünce kitapçıkları topladılar. Ben sayısal alanda girecektim, ama alanımla ilgili 10 tane soru vardı. Yüksek lisans için başvurmuştum, iyi hazırlanmıştım. Şoktayım. Hiç soru çözemedim. Çözmeye çalışanlar da bir süre sonra bıraktı. A bloktaydım ben, yedek kitapçık yetmedi. 'Siz çözün, cevapladığınız sorular üzerinden sınav değerlendirilir' denildi” diye konuştu.

  Olcay Holat da kitapçıkların içeriğinin karışık olduğunu, alanı dışında soruların kitapçığında yer aldığını öne sürerek, “Benim kitapçığımda başka adayların da soruları vardı. Sorular 12. sorudan başlıyor, sonra 20'ye geçiyor sonra 1. soruya dönüyor” dedi.

  Yasemin Erkan ise sınav için 1 yıldır hazırlandığını, emeğinin boşa gittiğini söyleyerek, şunları kaydetti:

  “Yaş sınırındayım zaten. 2 çocuğumla ilgilenirken geceleri ders çalışarak hazırlandım. Bizim 29 kişilik sınıfa hiç yedek kitap gelmedi. Kimse soru çözemedi. Boş kağıt verdik, çıktık. Maddi manevi tazminat davası açacağım. Sınav tekrarlanmalı. Yedek kitapçık gelenler de 10.30 gibi başlamış sınava.”

  ÖSYM İzmir Temsilciliği yetkilileri de kent genelinde yaklaşık 15 bin adayın girdiği sınavda, DEÜ'nün A ve B bloklarında, bazı kitapçıklarda basımdan kaynaklı sıkıntı yaşandığını, İzmir ve Manisa'daki yedek kitapçıkların okula yönlendirildiğini belirtti. Yedek kitapçıkların yetmediğini ifade eden yetkililer, yedek kitapçığı gelen adaylara normal sınav süresi kadar ek süre tanındığını, yedek kitapçığı olmayan adaylar için çözüm düşünüleceğini kaydetti. Yetkililer, “ÖSYM konuyu değerlendirecektir, çözüm üretecektir. Kimseyi mağdur etmeden çözüm üretilir” diye konuştu.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 2. #2
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.053
  MAĞDUR OLAN ADAYLAR NE DİYOR: "AĞLAYARAK SINAVDAN ÇIKTIM"

  Hukuk Fakültesi son sınıfta okuyan Selen Şenbahar, yüksek lisans yapmak için girdiği sınavdan ağlayarak çıktığını belirterek, "Kitapçığı açtım, sayfalar eksikti ve 2 sayfa bomboştu. Sayfaların dizimi de hatalıydı. Hiç soru çözmedim. Sınıfta boş boş oturduk, sınavdan çıkma yasağı için 135 dakikalık süre dolunca çıktık. Moralim çok bozuk. Beş ay sonra okulum bitiyor ama hayalim gerçekleşmiyor. Emeklerim boşa gitti" dedi.

  "TAZMİNAT DAVASI AÇACAĞIM"

  Yasemin Erkan, doktora yapmak için sınava girdiğini ancak soru çözmeden çıktığını belirterek, "Sınav numaram ile kitapçık numaram aynı değildi. Kitapçıkların karıştığı yenisinin geleceği söylendi. Yedi aydır bu sınava hazırlanıyorum ve iki çocuğum var. Üstelik doktora için yaş sınırı 35. Bir yıl sonra doluyor. Bu sınav benim için çok önemliydi. Boş bir kağıt bulup dilekçe yazdım. ÖSYM’ye maddi ve manevi tazminat davası açacağım" diye konuştu.

  "KİTAPÇIKTA SÖZEL SORU YOK!"

  Ceyda Çetiner, "Benim kitapçığım 15 sayfadan başlıyor, arkasında da 3’üncü sayfa var. Sayfalar karışık, kitapçık hatalı. Sözel çözmem lazım, kitapçıkta sözel soru yok. Böyle bir şey olabilir mi? Şoktayım" dedi.

  "RESMEN DALGA GEÇTİLER"

  Olcay Holat ise "Tam bir kabus gibiydi. 135 dakika dışarı çıkarmadılar. Bir de üstelik ’Başka arkadaşlarınız soru çözüyor, sessiz olun’ diyerek, resmen bizimle dalga geçtiler. Tuvalete bile gözetmenle gittik, şüpheli muamelesi gördük. Benim matematik çözmem lazım ama kitapçıkta matematik sorusu yoktu" dedi.

  "GERİLİM FİLMİ GİBİYDİ"

  Fethiye Yüksel de "Çok çalıştım ama çözecek soru bulamadım. Çünkü benim çözmem gereken alandan sadece 10 soru vardı. Bu kadar yeterliyse hepsini çözdüm. Bize ’Kitapçık gelecek bekleyin’ denildi. Bekleyecek moral mi kaldı? Sınav değil gerilim filmi gibiydi. Çok üzgünüm, tüm emeklerim boşa gitti" dedi.

  "ÜÇ AYLIK BEBEĞİMİZİ BIRAKIP GELDİK"

  Yakınları Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde sınava girenler, hataya büyük tepki gösterdi. Hemşire eşi Özlem Özyıldız’ı dışarıda bekleyen İlker Özyıldız, "Üç aylık bebeğimizi komşuya bırakıp sınava geldik. Eşim sınav görevlisinin cep telefonunundan beni arayarak sıkıntıyı iletti. Mağduruz" dedi.

  Anne Mehtap Cerit de "Çocuğum balkondan sınavın hala başlamadığını söyledi. Bu çocuklar bu moral bozukluğu ile nasıl sınava girecekler?" diye konuştu.

  "BU ÜLKEDE HERKES TAHMİN OLUYOR ANCAK BİZ OLMUYORUZ"

  Mehmet Kazaker ise "Bu ülkede herkes tatmin oluyor, ancak biz olamıyoruz. Bu kadar basit bir sınavın organizasyonunda bile sorun yaşanıyor" diyerek tepkisini dile getirdi.

  BASKIDAN KAYNAKLANAN KARIŞIKLIK OLMUŞ

  Öte yandan ÖSYM İzmir İl Temsilcisi Prof. Dr. Hüsnü Erkan, sınavın yapıldığı bazı salonlarda dağıtılan kitapçıkların hatalı çıktığını söyledi.

  Prof. Dr. Erkan, "Baskıdan kaynaklanan karışıklık olmuş, sayfalar karışık basılmış, kitapçık numaraları da farklıymış. Bu durumdan etkilenenler oldu. Elimizdeki yedek kitapçıkları dağıttık, yedek kitapçıklar yetmedi, Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nden kitapçık getirttik. Bazı adaylar hiç soru çözmeden çıktı. Yedek kitapçık dağıttığımız adaylara da eşit süre yani 180 dakika verdik" dedi.
  Yetkililer, soru kitapçıklarını, Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) şifre iddialarını soruşturan Cumhuriyet savcısının inceleme yaptığı Meteksan firmasının bastığı belirtildi.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 3. #3
  Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  578
  Şu ösym meteksan'la çalışmayı neden bırakmıyor acaba çok merak ediyorum..

 4. #4
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  04-2011
  Nerden
  Kahramanmaraş
  Mesaj
  8
  sizce iptal olur mu ?

 5. #5
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  11-2010
  Mesaj
  270
  Alıntı bergerac Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Şu ösym meteksan'la çalışmayı neden bırakmıyor acaba çok merak ediyorum..
  Sence AKP vekiliydi son dönemde sahibi ama "genede" günahlarını almayalım öte yandan bu millette de bi mallık var ayrıca. 135 dk niye bekliyorlar. Ne demek çıkarmıyorlar. Yani anlamadığım sınıftan herşeyi göze alarak çıktığımızda "dur" ihtarına uyulmadığı için polis tarafından vurulacak mıyız? Kime ne kardeşim. İstediği zaman çıksın herkes. Öte yandan ÖSYM bu sınavlara devam ederse bence bi 5 sene sonra bütün genç nesil sidik zoru olacak. Bu ne rezalettir yahu.
  Ayrıca her sınavda abuk sabuk soru tarzlarını değiştiriyorlar. Buna resmen t***k geçmek denir. İyice b*kunu çıkardılar. Ki benim sınavım iyi geçti, düşünün! İyi oldu ama. ALES bence bu kadrolaşma hikayeleri içinde görmezden gelinmiş, farkedilmemiş bir sınavdı. Ki bence kadrolaşmanın bel kemiği. Ne demek istediğimi herkes anlamıştır.
  Ama son kertede ben tüm bu hikayeyi koyun olmamıza bağlıyorum. Kim ne derse desin içten içe hepimizin bildiği bir gerçek bu.

 6. #6
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  11-2010
  Mesaj
  70
  kesinlikle haklısın nirvana.ben o kadar emek harcayıp sınava gircem,bana kitapçık vermeyip bi de 135 dk bekleticekler.Sonucu ne olursa olsun orayı birbirine katarım.Dediğin gibi koyun gibi bekleyip,bi de ikaz edilmişler.ÖSYM zaten baştan bozuk.İstifa falan hikaye,başa gelen de istifayla geldi sonuç koca bir sıfır.

 7. #7
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  11-2010
  Nerden
  ANKARA
  Mesaj
  223

  Ales iptal edilmeli

  :Mad:Lanet Olsun Yaa.Millet O Kadar Emek Harcıyor.O Kadar Paralr Harcıyor...Sabah Sınava Gidiyor...Kitapçıkda Soru Yok..Kitapçık Yok....

  Bu Ne Biçim Bir Olay Artık Yeteeeeeeeeeeeerrrrrrrrrrr Diyoruz.......

  Böylesine Önemli Bir Sınavda Sınırlı Bile Olsa Hata Yapılır Mı Yaa...Birde Hiçbirşey Yokmuş Gibi Açıklama Yapıyorlar, Sınav....Gerçekleştirilmiş Diyorlar..

  İzmir Deki Arkadaşlara Da Tekrar Sınav Yapacaklarmış...Böle İş Olur Mu Yaa..Bu Sınavın Komple İptali Gerekir...Çünkü Oradaki İnsanlara Nasıl Sorular Sorulacak Yapılacak Yeni Sınavda...O Arkadaşlara Bişey Demiyoruz Ama Onlarda İster İstemez Değişen Soru Tarzlarını Gördüler Artık...Ona Göre Tedbir Alacaklar..Haklılarda...Pekii Ankara Da Sınava Giren Ne Yapsın...Keşke Onun Kitapçığıda Eksik Olsaydı Da Soru Tarzlarını O Da Görseydi...Yada İzmir Deki Kitapçığı Tam Olanların Ne Suçu Var....

  Kesinlikle Bu Rezil Sınavın İptali Gerekirr...Tamam Zor Olabilirr Yada Kolay...Fakat İzmirdeki Rezalet Yuhhhhhh Denecek Seviyede....

  Bir De Merak Ettiğim Bu Soruları Hazırlayanlar Permütasyon Bilmiyorlar Mı Yaa...Dört Tane Kitapçık A,B,C,D 30 Kişilik Bir Sınıfta Yüzlerce Çeşit Şekilde Dağıtılabilir...Neden Herkese Özel Kitapçık Yaa Neden.....Ne Yararı Oldu Bu Saçma Sistemin....

  Bence Bu Ales Sınavı Daha Doğrusu Rezilliği İptal Edilmeli.....
  Son düzenleyen Nazmi, 24-04-2011 saat 21:53.
  ÖYP-Arş. Gör.

 8. #8
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  04-2011
  Nerden
  taŞra
  Mesaj
  2
  sevgili arkadaşlar öncelikle hepinize merhaba diyerek hoşbulduk diyorum. Ben doğuda ki bir üniversitede yardımcı doçent olarak görev yapıyorum. Sizlerin aklına gelecek soruyu cevaplandırayım. neden ALES sınavıyla ilgili formda bulunduğumu. Çünkü kuzenim de ALES mağduru. hatta daha doğrusu bir ÖSYM kazazedesi. Aylarca (sizler gibi) bu sınava çalışıp, aldığı harçlıkları ALES soru kitaplarına yatıran ve benim gibi akademisyen olmak isteyen ve artık umudunu-motivasyonunu kaybetmeye başlayan bir genç insan.
  Bu ülkede bir yerlere gelebilmek zor arkadaşlar.Gelebilmek için ya kendi doğrularından ve gururundan ödün vereceksin ya da üç maymunu oynayacaksın. Üç maymundan hangisi olacağınıza da siz karar verin...Yoksa birbirine kenetlenmiş bu sistem içinde un ufak olmak çok kolay...Kimi kime şikayet edeceksin, eğer protesto edip sesini duyarmaya çalışırsan da provokatif ilan edilip damgalanacaksın. Karşına yandaşlarının helal süt emmiş evlatlarını çıkartacaklar. Meydan muharebesine girer gibi onlarla çatışmanı isteyecekler.Bu nasıl bir anlayış bu nasıl bir yangına körükle gitme olayı....Şu an ÖSYM nin acınası haline güleyim mi, ağlayayım mı ya da kızayım mı bilmiyorum.Gerçek olan şu ki onca emeklerin heba olması...hakların heba olması...Ey sayın yöneticiler siz ki hak hukuk kulluk hakkı haram helal deyip yaradana sığınırsınız. Ama tövbe haşa kendi yaradınıza..peki ne olcak onca gencin kulluk hakkı onca emeği....Onların da yaradanı var. Onlar da analarının babalarının yakınlarının ve kendisinin dualarıyla ÖSYM sınavlarına giriyorlar....Söylenecek çok şey yok aslında arkadaşlar...Olay sadece yandaş yerleştirme sınavından ibaret....Sanmayın ki akademisyen olucağınız üniversitelerde durum farklı.....hepinize ve kendime iyi şanslar diliyorum. Allah sonumuzu hayır etsin....ve o muhteşem ilahi adaletini en yakın zamanda göstersin....
  zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim
  Yrd.Doç.Dr
  Akademisyen

 9. #9
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.053
  Güzel bir tespit hocam, teşekkürler.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 10. #10
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  01-2011
  Mesaj
  138
  başka bir forumda okuduğuma göre İzmir'de yaşananlar Muğla ve Rize'de de yaşanmış arkadaşlar. Aynı şeyi diğer illerde de yaşayanların susmaması gerekiyor. Herhangi bir şehirde 1 kitapçık bile sorun olduysa, duyurulmalı. Bu sınavda standart sapma çok önemli biliyorsunuz, 1000 kişinin mağdur olduğu bir sınav geçerli olamaz. Hepimizin hakkı yenmiş olur.
  ALES iptal edilmelidir.

Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon

Benzer Konular

 1. ALES 2012 İlkbahar SÖZEL-1 Hatalı Soru (20.Soru)
  ALES - Takıldığınız-Çözemediğiniz Sorular forum içinde, yazan Puskuut
  Cevap: 23
  Son Mesaj: 12-04-2013, 17:58
 2. Makale: ÜDS Soru Kitapçığı ve Cevap Anahtarı
  Anasayfa Haberleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 10-10-2011, 11:16
 3. 15 mayıs ales kitapçığı neden yayınlanmıyor?
  ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan celeritas
  Cevap: 7
  Son Mesaj: 18-05-2011, 13:06
 4. Ales 2011 İlkbahar Dönemi Soru Kitapçığı ve Yanıtları
  ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 6
  Son Mesaj: 25-04-2011, 15:34
 5. ÖSYM'den Adaya Özel Paketli Soru Kitapçığı
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 02-12-2010, 17:00

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git