Bulunan 1 den 5 - Toplam 5

Akademik kariyer mi yapmak istiyorsunuz?

Genel Güncel Olaylar Forumunda Akademik kariyer mi yapmak istiyorsunuz? Konusunu İncelemektesiniz

Akademik kariyer için neler yapmalısınız, Yüksek Lisans için hangi yolları izlemeli... işte aklınıza gelebilecek soruların ...


 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Mesaj
  43

  Akademik kariyer mi yapmak istiyorsunuz?

  Akademik kariyer için neler yapmalısınız, Yüksek Lisans için hangi yolları izlemeli... işte aklınıza gelebilecek soruların cevapları...
  Akademik kariyer yolculuğunun ilk adımı daha üniversite yıllarında atılıyor. Kuşkusuz not ortalaması yüksek, en az bir yabancı dili iyi bilenler en şanslı adaylar.

  Şartlar yerine getirilmeli

  Akademik kariyer amaçlı yüksek lisansa başlamak için mezun olmanın yanı sıra bir takım şartlar gerekiyor. Öncelikle Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’na (ALES) girip başvurduğunuz lisansüstü programın puan türünde en az 55 puan almanız şart. Lisan diplomasıyla doktora veya sanatta yeterlilik programlarına başvuracaksanız en az 70 alın. Çünkü, yükseköğrenim kurumları seçme işleminde sadece bu puanlardan yararlanabiliyor.
  ALES’in yanı sıra yüksek lisansa başlamak için yabancı dil sınavına da girmek zorunlu. Bunların dışında öğrenciyi başka sınavlar da bekliyor. Üniversitelerarası Dil Sınavı (ÜDS), Kamu Personeli Yabancı Dil Sınavı (KPDS) gibi sınavlar üniversitede kadro için gerekli. KPDS’de 100 soruyu 180 dakika, ÜDS’de ise 80 soruyu 180 dakikada cevaplamanız bekleniyor. ÜDS’de fen bilimleri, sosyal bilimler, sağlık bilimleri olmak üzere üç alan sorularını yanıtlamanızı söylemeye gerek yok.
  Gireceğiniz bölümün hocalarından oluşan jüri tarafından sözlü sınavı (mülakat) aşmanız ise üniversitede çalışmanın bir diğer ön koşulu. Bu sınavda hangi alandan sınava giriliyorsa o alandan sorular soruluyor. Mezuniyet notu da hesaplamaya katılıyor.
  Bütün bu zorlu yolculuk sonrası işiniz daha bitmiyor. Asıl zorlu kısım şimdi başlıyor. Lisans eğitiminizden sonra öğrencilik tam bitti derken, öğrenciliğe geri dönüyorsunuz. (Unutmayın, ALES’in, Yabancı Dil Sınavı’nın, Mülakat Sınavı’nın, mezuniyet notunun ne oranda hesaplamaya katılacağı ise okuldan okula değişiklik gösteriyor.)

  Mezun olduğunuz bölümde yüksek lisans daha kolay

  Yüksek lisansa başvurmanız için önce üniversiteden mezun olup, sonra şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Ama istediğiniz her bölümde yüksek lisans programı olmayabilir. Bazı üniversiteler, öğrenci hangi bölümden mezun ise sadece o bölümde yüksek lisans yapmasına izin veriyor. Her üniversite için durum böyle değil. Ancak uzmanlara göre mezun olunan bölümden öğrencinin yüksek lisans yapması daha avantajlı. Çünkü kendi bölümünden farklı yüksek lisans yapan öğrencinin hem sınavda başarılı olması zorlaşıyor hem de bilimsel hazırlık dersleri alması gerekiyor.
  Yüksek lisans normal şartlar altında 2 yılda yapılıyor. Bu sürenin bir yılı ders ve bir yılı da tez. Öğrenci bu süreyi en fazla 2 yıl uzatma hakkına sahip. Tez süresince öğrenci danışmanıyla beraber bir konu belirliyor ve bu konu hakkında araştırmasını yapıyor.

  Tezsiz yüksek lisans da mevcut

  Son yıllarda yüksek lisans programları hem tezli hem tezsiz açılabiliyor. Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) programı tanımlarken o bölüme gelecek kişilere göre bölümü tezli ya da tezsiz diye ayırabiliyor. Doktora yapmayacak ama kendi kariyerini devam ettirecek, kendini geliştirecek kişilerin tercih ettiği bölümler tezsiz yapılabiliyor. Fakat akademik alanda kariyerini devam ettirmeyi düşünenler için yüksek lisansın tezli yapılması gerekiyor.

  Unvanlar için doktora yapmak şart

  Doktora ise, yüksek lisans öğreniminden sonra başlıyor. Normal şartlar altında öğrenim süresi 2 yıl ders ve 2 yıl tez olmak üzere 4 yıl. Ancak, bu süre en fazla 2 yıl uzatılabiliyor. Üniversitede kariyer yapmak isteyenler için doktora şart. Öğrenciye önce yüksek lisans sonra doktora sonra yardımcı doçentlik veriliyor. Doktorası olmayanlar ‘öğretim görevlisi’ olarak çalışabilir, eğitim verebilir. Ama ‘öğretim üyesi’ olamıyor. Öğretim üyesi sıfatı sadece doktora ile kazanılıyor. Doktora akademik kariyerin en önemli aşaması.

  Profesörlük için her üniversitenin ayrı puanı var

  Asistanlık akademik kariyerin ilk halkası. 35 yaşından gün almamış olması gereken asistanlar yüksek lisans ya da doktora yapmak için ve “bursiyer” ya da “araştırma görevlisi” olarak alınıyor. Araştırma görevlisi asistanlar kadrolu oluyor. Bursiyer asistanlar ise, yüksek lisans ya da doktora yaparken okul işlerine yardımcı oluyorlar ama kadro garantileri olmuyor.
  Yardımcı doçentlik doktoradan sonraki ilk aşama. Bundan sonra öğretim görevlisi, yaptığı araştırma ve yayınları yeterli görürse, YÖK’e başvuruyor. YÖK eserleri inceler, beğenirse mülakata çağırır.
  Bu aşamayı da geçen doçent oluyor. Lisan eğitiminden sonra doğrudan doktoraya başlayanların yüksek lisans derslerini de alması şart. Birleştirilmiş doktora (yüksek lisanslar beraber yapılan doktora) için istenen notlar daha yüksek. doktor (Dr.), yardımcı doçent doktor (Yard.Doç.Dr), doçent doktor (Doç.Dr), profesör doktor (Prof.Dr) gibi unvanları almak için ise doktora mezunu olmak gerekiyor.
  Doçentlikten sonraki aşama ise profesörlük. Ancak doçent olduktan sonra profesörlüğe başvurmak için 5 yıl bekleme süresi var. Bu arada yayınlarını sürdüren öğretim üyesi, 5 yılı doldurduktan sonra kadro açığı olduğunda profesörlük için başvurabilir. Profesörlük kadrodur. Her üniversitenin ayrı puanı vardır. O puanı topladığı takdirde önce dekanlığa sonra rektörlüğe başvurur. Senato oluşturulur. Senatonun tamam demesi halinde profesörlük unvanı verilir. Sonra bu karar YÖK’e bildirilir.
  Rakamlarla akademik kariyeri tercih edenler

  Profesör: 13.480 (3.743 kadın, 9.737 erkek)

  Doçent: 7.156 (2.319 kadın, 4.837 erkek)

  Yard. Doç. : 18.275 (6.436 kadın, 11.839 erkek)

  Öğretim görevlisi: 14.250 (5.948 kadın, 8.302 erkek)

  Araştırma görevlisi: 34.764 (16.515 kadın, 18.249 erkek)

  Doktora yapan: 35.669

  Yüksek lisans yapan: 109.281

  Kaynak: Hürriyet

 2. #2
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  Ankara
  Mesaj
  14
  Bu bilgiler konuyu çok güzel özetlemiş.Lisans eğitimine yeni başlayan benim gibi öğrenciler için çok güzel bir ön bilgi.Benim için çok faydalı oldu mesela artık yüksek lisans yapmayı hayal bile etmiyorum.Çok uzun bi süreç benimse bunlara ayıracak vaktim yok.Lisansı tamamlayıp Allahın izniyle öğretmen olabilirsem benim için yeteri kadar büyük bir başarıdır.

 3. #3
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  Ankara
  Mesaj
  54
  ertan ben seni kandırırım bak ALES yaparsın dgs mantığı ÜDS veya KPDS biraz çalışırsın tmmdır hem bu gidişle biz 2 senede bitiririz üniv sonra araştırma görevlisi oluruz ha ne dersin? akademisyen olmak çok daha güzel

 4. #4
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  Ankara
  Mesaj
  14
  sınavlarından yana korkum yok istersem iyi bir derece yaparım tabiki ama sorun bu işlemlerin meyvelerinin uzun zaman sonra olgunlaşması.Benim pek zamanım yok ama kestirip atmıyorum bu konuyu tabiki zaman neler gösterecek bilmiyorum.

 5. #5
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  Ankara
  Mesaj
  54
  anlıyorum seni hayırlısı olsun diyelim

Benzer Konular

 1. Tezsiz yüksek lisans ve akademik kariyer
  Yüksek Lisans Eğitimi forum içinde, yazan _B_a_H_a_R_
  Cevap: 7
  Son Mesaj: 02-09-2012, 15:00
 2. Akademik Kariyer başlangıcı Hk.
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan Soivie
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 07-08-2012, 00:30
 3. akademik kariyer için
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan erthem
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 04-09-2011, 16:40
 4. Neden Akademik Kariyer yapmak İstiyorsunuz ?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan Fırat
  Cevap: 6
  Son Mesaj: 01-08-2011, 23:39
 5. Akademik kariyer için yardım...
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan unalisler
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 10-05-2011, 13:45

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git