Gazi’de 'komün' rahatsızlığı

Melih Gökçek’in talepleri doğrultusunda Gazi Üniversitesi’nde hazırlanan ve kamuoyundan gizli yürütülen Ankara Ulaşım Ana Planı 2038’le ilgili skandallar sürüyor. Plana karşı çıkan öğretim görevlileri üniversiteden bir bir atılırken, Dekan ve Rektör’ün komüne benzettiği atölyeler de kapatılmaya çalışılıyor.

Nurettin Öztatar - soL

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Gazi Üniversitesi’ne sipariş edilen ve Melih Gökçek’in talepleri doğrultusunda şekillendiği anlaşılan Ankara Ulaşım Ana Planı 2038’le ilgili tartışmalar sürüyor.

Projeyi ısmarlayan Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İmar Daire Başkanı, Mimarlık Fakültesi’nde öğretim görevlisi yapılırken, hafta içinde toplanan Bölüm Kurulu’nda Dekan Vekili Mahmut Özbay’ın şehircilik atölyesi oluşumunun bir “komün” oluşumunu özendirdiği ve komünist yapılanma olduğu yönündeki ifadelerinin iletilmesi tartışmalara neden oldu.

Atölyelere komün benzetmesi
Rektör Süleyman Büyükber-ber’in gazetemizde de yer alan “Mimarlıkta kemikleşmiş bir sol yapı var” eleştirisi ve “bunu değiştireceğine” ilişkin sözleri üzerine hızlanan atölyelerle ilgili tartışmalar bu hafta yapılan Şehir ve bölge Planlama Bölüm Kurulu toplantısına damga vurdu. Hafta içinde toplanan Bölüm Kurulu’nda Dekan Vekili Mahmut Özbay’ın şehircilik atölyesi oluşumunun bir “komün” oluşumunu özendirdiği ve komünist yapılanma olduğu yönündeki ifadelerinin iletilmesi tartışmalara neden oldu. Dekanlığın bu “kemikleşmiş” yapı nedeniyle, yapının değiştirilmesine karar verdiği iddialar arasında. Özbay’ın Tıp Fakültesi’ndeki “klinik” ve “vizit” ekiplerinde de buna benzer “komünler” olduğu yönündeki ifadeleri kendilerine iletilince, öğretim üyelerin büyük çoğunluğu buna tepki gösterdi.

Öğretim üyeleri atölyelerin kaldırılması ve teorik ders sistemine geçilmesi konusunda hazırlıklar yapıldığına dikkat çekiyorlar. Bu konu aylardır gündemde tutuluyor.

Atölyeye Gökçek'in adamı
Fakültede bu gelişmeler yaşanırken, Ankara Büyükşehir Belediyesi İmar Daire Başkanı Ömer Faruk Erciyes, öğretim görevlisi olarak Şehir ve Bölge Planlama Bölümü 4. sınıf atölyesinde görevlendirildi. İmar Dairesi ise Gazi Üniversitesi tarafından hazırlanacak AUAP 2038’i onaylayacak olan kurum.
4’üncü sınıfların atölye başkanı Prof. Dr. Şule Karaaslan ise İstanbul’da bulunan İETT arazisinin yapılaşmaya açılarak Dubai şeyhine satılmak istenmesi sırasında şeyhi sevindiren bilirkişi raporunu hazırlayanlardan biriydi.

Dubai Emiri Şeyh El Maktum’un şirketi Sama Dubai’ye ihale edilen Levent’teki İETT Garajı arazisi, bilirkişi komedisine sahne olmuştu.
İlk bilirkişi heyetinin raporu Mimarlar Odası’nı haklı bulunca, içinde Karaaslan’ın da bulunduğu yeni bir bilirkişi heyeti atanmış ve İBB’nin 1/5000’lik planları yasaya ve imar mevzuatına uygun bulunmuştu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Dubai Holding bünyesindeki Dubai International Properties arasında gayrimenkul yatırım ortaklığı kurulmasına ilişkin anlaşma, İstanbul’da imzalanmıştı. Dolmabahçe Sarayı’nda düzenlenen törene Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dubai Veliaht Prens Şeyh Muhammed Bin Raşit El Maktum da katılmıştı. Ancak satış daha sonra, El Maktum parayı ödemeyince iptal olmuştu.

Bir oda dolusu belge!
AUAP’nin büyük bir gizlilikle yürütüldüğünü ortaya koyan haberlerimiz üzerine Milliyet gazetesi Ankara Eki’nde her halinden ısmarlama olduğu anlaşılan bir haber yayımlandı. Birinci sayfadan “Sıra planda” başlığıyla verilen haber, iç sayfada “Ulaşım Planı’nda ilk adım atıldı” başlığıyla yer bulmuş. Ali İnandım tarafından yazılan haber-yorumda Gazi Üniversitesi’nin yaptığı anket çalışmalarıyla ilgili kısa notlar yer alıyor ancak planın içeriğine dair herhangi bir bilgiye yer verilmiyor. İnandım “Gözlerimle gördüm; dökümü yapılan veriler 20 metrekarelik bir odanın dört duvarından tavanına doğru yükseliyordu. ‘Yıkılacak olursa altında kalacak ilk kişi olmayı kesin ben hak etmiyorum’ diye düşünüp çabuk çıktım odadan” diyerek yapılan çalışmaların “boyutunu” anlatmaya çalışmış.