10 Farklı Kategoride Düzenlenen TOYP Programının Türkiye Ayağı Sonuçlandı.

Her kategoriden önde gelen isimlerin yer aldığı jüri değerlendirmesinde birincilik elde eden TOYP finalistleri önümüzdeki sene düzenlenecek dünya finallerine katılarak ülkemizi temsil edecek.

Çalıştığı alanda çığır açan, yenilikçi ve başarılı gençleri topluma tanıtarak yeni nesillere ilham vermeyi amaçlayan "Ten Outstanding Young Persons of the World" programında Türkiye bu yıl 16. kez yer alıyor.

ECE ERÇEL: "KENDİNİZDEN ÖTE AMAÇLAR EDİNİN, KENDİNİZDEN ÖTE HAYALLERİNİZ OLSUN VE BU AMAÇLAR İÇİN KENDİNİZİ CİDDİYE ALIN"

Sosyal Girişimci Liderler Akademisi (SOGLA)'nın kurucu başkanlarından biri olarak "İnsanlığa ve Gönüllü Kuruluşlara Hizmet" kategorisinde birinci olan Ece Erçel, SOGLA'nın, "Toplum için FARK Yarat" sloganı ile sosyal girişimciliği gençler arasında yaymak ve geleceğin sosyal girişimcilerini yetiştirmek amacı taşıdığına değindi.

Sosyal gelişimciliğin Türkiye'de gelişmekte olan bir kavram olduğunu belirten Erçel, "Bir rol model olarak; tek bir mesaj vermek istesem, gençlere 'kendinizden öte amaçlar edinin, kendinizden öte hayalleriniz olsun ve bu amaçlar için kendinizi ciddiye alın' derim" şeklinde konuştu. Pozitif değişimler yaratacak, gençleri yetiştirecek ve gençler tarafından yönetilecek bir yapının hayaliyle çalışmasının başladığını ifade eden Erçel, projenin 2009 yılında da Dünya Bankası tarafından Türkiye'nin Yaratıcı Kalkınma Fikirlerinden biri olmaya layık görülerek ilk ödülünü kazandığını söyledi.

A MİLLİ BASKETBOL TAKIMI'NA ÖZEL ÖDÜL

Elde ettikleri dünya ikinciliği ile ülkemize büyük gurur yaşatan A Milli Basketbol Takımı da TOYP Gala Gecesi'nde özel ödül ile onurlandırıldı. Zeki, Çevik ve Ahlaklı Spor Adamı kategorisinde Türkiye'nin En Başarılı Gençleri Ödülü, Milli Takım adına gece katılan İdari Menajer Barbaros Akkaş'a verildi.

Kategoriler ve TOYP 2010 Türkiye ödül listesi:

-

Siyaset, Hukuk ve Kamu Yönetimi - Ali Çınar

Kültürel Başarı - Ayşe Ören

İnsanlığa ve Gönüllü Kuruluşlara Hizmet - Ece Erçel

İş Dünyası Ekonomi - Girişimcilik - Emre Sokullu

Kişisel Başarı - Ekrem Şenol Balcıoğlu

Bilimsel Önderlik - Ender Suvacı

Çevre Korumacılığı ve Ahlaki Önderlik - Kaan Sarı

Tıbbi Yenilik ve Buluşlar - Rıfat Raiser

İnsan Haklarına, Çocuklara ve Dünya Barışına Katkı - Şafak Pavey

Fen ve Teknik Gelişme - Erkan Aktakka

JCI Türkiye Özel Ödülü - Itır Erhart

JCI Senato Özel Ödülü - Sıla Eser
Kaynak:www.haberler.com