Bulunan 1 den 2 - Toplam 2
Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
 • 1 gönderen bigthunder

ÖSYM'den Klasik Sınav Adımı

Genel Güncel Olaylar Forumunda ÖSYM'den Klasik Sınav Adımı Konusunu İncelemektesiniz

Geçenlerde ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir ile birlikte yardımcıları Prof. Dr. Ercan Öztemel veProf. ...


 1. #1
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376

  ÖSYM'den Klasik Sınav Adımı

  Geçenlerde ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir ile birlikte yardımcıları Prof. Dr. Ercan Öztemel veProf. Dr. Ömer Pekşen'i ziyaret ettim.Gündemlerindeki konu ve yeniliklerle ilgili konuştuk. Ardından, aşağıda aktaracağım yenilikleilgili Ercan Bey ile ayrıca görüştüm. Önce bazı hatırlatmalar.

  Algoritmadan Seçim Malzemesi

  Bilindiği üzere, 2010 KPSS'de kopya tespit edilmesi üzerine Prof. Dr. Ünal Yarımağan istifa etti. Ardından gelen mevcut ÖSYM yönetimi, yaklaşık üç buçuk yıldır görevde. Geldiklerinden sonra çok sayıda yıpratma kampanyasının hedefi oldular.Bugüne kadar ÖSYM'nin hata yaptığı hatta "yandaş"larına kayırmacılık yaptığına ilişkin bir sürü iddia ortaya atıldı. Örneğin, 2011 Haziran genel seçimi öncesi, Ana Muhalefet Partisi Genel Başkanınınsonradan asılsız olduğu anlaşılan iddialarını, birçok okuyucu hatırlayacaktır. Aslında herhangi bir adayakayırmacılık yapıldığını gösteren somut bir delil yok. Örneğin, 2011 YGS'nin savcılık incelemelerinde de herhangi bir suç unsuruna rastlanmadı.

  Ali Demir, herhangi bir adayın kayırıldığına ilişkin bir durumun söz konusu olamayacağını, olmasıdurumunda gerekeni yapacağını defalarca ifade etti. Hatırlayacaksınız, ÖSYM Mayıs 2012'de 1.546 avukatın yarıştığı adli yargı hakim ve savcı adaylığı sınavını, kopya çekildiğine ilişkin hiçbir somut kanıt olmadığı halde, yaptığı istatistiksel analizlerde tespit ettiği anormalliklere dayalı olarak iptal etti.Yani, ÖSYM sadece 1.546 adayı ilgilendiren bir sınavdaki anormalliklerin üstünü örtmedi. Ama bu iptal, bazı avukatlar tarafından mahkemeye taşındı. Mahkeme, ÖSYM'nin istatistiksel analizlerini, sınavı iptal etme gerekçesi olarak kabul etmeyerek tartışılan bir karara imza attı.

  Ali Demir ve ekibi, sürekli eleştirilse de ÖSYM'yi yeniden inşa ediyor ve güvenlik tedbirlerini artırmak için doğru bildiklerini yapmaktan sakınmıyor.

  Klasik Formatla Sınav

  Malum, Türkiye'de çoktan seçmeli testleri eleştirmek moda. Fakat testlerin üstünlüğü, yüzbinlerce adayınsınav sonuçlarının hızlıca ve nesnel bir şekilde değerlendirilmesine olanak sunması. Açık uçlu formatınüstünlüğü ise, şans faktörünü azaltması ve daha zengin veri sunması. Sanıldığının aksine, açık uçluformatta da bazı sınırlılıklarla birlikte nesnelliği sağlamak mümkün. Bundan dolayı, TOEFL gibi dilsınavlarında açık uçlu format kullanılıyor.

  ÖSYM, bazı küçük çaplı sınavlarda (örneğin az sayıda adayın girdiği yabancı dil sınavları) açık uçlusorular kullanıyor. Fakat büyük çaplı sınavlarda açık uçlu sorular sormanın pratik zorlukları var. Birincizorluk, değerlendiriciler arasında birlikteliği sağlamak ve böylece sonuçları nesnel kılmak. İkincisi,değerlendirmeleri kısa zaman içerisinde açıklamak.

  ÖSYM zorlukları aşmak adına öngördüğü sistemi denemek üzere, bu hafta sonu bir pilot çalışmayapacak. Ankara'da 20 farklı lise türünden yaklaşık 2.600 lise son sınıf öğrencisi, yarısı test yarısı açıkuçlu hazırlanan bir deneme sınavına girecek. Pilotun amacı, adaylara not vermek değil, ÖSYM'nin açıkuçlu sınav uygulamasını öğrenmesi. Yani, ÖSYM, bu defa kendini sınava sokuyor!Her bir soru, iki öğretmen/uzman tarafından notlandırılacak. Bu kişiler, adayın adını ve birbirlerinin notlarınıgörmeyecek. İki kişi arasında belli bir puan farkı olursa, soru üçüncü bir süpervizöre gönderilecek.Öngörülen sistem, bir çok ülkede yaygın olarak kullanılıyor. Örneğin, geçen Nisan ayında TürkçeOlimpiyatları vesilesiyle ziyaret ettiğim Avusturalya'da benzer bir sistem kullanılıyor.

  Şayet pilot uygulama başarılı olursa, 2-3 bin adayın girdiği ÖSYM sınavlarında 2014 yılından itibaren açıkuçlu sorular da sorulacak.ÖSYM'nin sisteminde ilginç yenilikler var. Örneğin, çoktan seçmeli sorular, doğrudan soru kitapçığındakiyere işaretlenecek ve optik okuyucular orayı okuyacak. Böylece adayların cevaplarını kitapçıktan cevapkağıdına taşıma telaşı ve "kaydırma" derdi olmayacak.Tebrikler.

  Kaynak: Star

 2. #2
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  08-2012
  Mesaj
  1.378
  bu tip bir sınav kuruma olan güvensizliği hat safhaya çıkartacaktır herkes bilir ki klasik test yönteminde notlar hiçbir zaman eşit dağılmaz ortalıkla bir şeyler dönmese bile sınava girenlerin %70i itiraz edecektir sonunu hiç iyi görmüyorum sen insanları yıllardır çoktan seçmeli test tekniğine göre sınav yap ona göre çalıştır birden buna dön acaba bizim ülkemizdekiler eğitim en az değişimin olması gereken yerleşik düzenlerin pat diye kaldırılamayacağı bir alan olduğunu bilmiyorlar mı?
  nathalie bunu beğendi.

Benzer Konular

 1. ÖSYM Sınav Gözetmenlik Ücreti 2017
  ÖSYM-AÖF Sınav Görevlendirme Bilgileri ve Duyuruları forum içinde, yazan chemeng85
  Cevap: 618
  Son Mesaj: 15-09-2017, 10:01
 2. PMYO-ÖSYM Sınav Görevlendirmesi 2013 Yaz
  ÖSYM-AÖF Sınav Görevlendirme Bilgileri ve Duyuruları forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 19-06-2013, 18:32
 3. Ösym Sınav Görevlendirmeleri Hakkında
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan chemeng85
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 16-04-2013, 00:42
 4. 2013 YGS ÖSYM Sınav Görevlileri Paylaşımları
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 23-03-2013, 20:20
 5. ÖSYM 2012-2013 Sınav Takvimi
  Anasayfa Haberleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 9
  Son Mesaj: 05-01-2013, 20:05

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git