Dershanelerle ilgili konuşan Bakan Avcı, “Milli eğitim ile ilgili haberlerde bakan olarak benim, bakan yardımcımızın, müsteşarımızın ve basın ve halkla ilişkiler müşavirliğimizin yaptığı açıklamalarının dışında hiçbir şeye itibar etmeyin” dedi.Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı katıldığı bir resim sergisinde gazetecilerin sorularına yönelik konuştu. Bakan Avcı, Dershanelerin tabelalarının değiştirileceği yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine, “Milli eğitim ile ilgili haberlerde bakan olarak benim, bakan yardımcımızın, müsteşarımızın ve basın ve halkla ilişkiler müşavirliğimizin yaptığı açıklamalaların dışında hiç bir şeye itibar etmeyin. Çok fazla bu konularda spekülasyonlar yapılıyor. Aslı astarı olmayan pek çok şey, sanki Milli Eğitim Bakanlığının açıklamasıymış gibi sunuluyor, bunlar doğru değil. Kulaktan dolma dedikodulara itibar ederek haberyapmamanızı özellikle tavsiye ederim. Biz bunları tekzip etmiyoruz, çünkü o kadar yalan yanlış şeyler konuşuluyor ki sabahtan akşama kadar tekziple uğraşmamız gerekir” diye konuştu.
Düşüncelerini gözden geçirsinler
Bakan Nabi Avcı, kamuda başörtü serbestisi kararı ve öğrenci andı ile ilgili Danıştay’a açılan iptal davalarına yönelik ise, “O Danıştay’a giden arkadaşlarımıza bu sergiye gelmelerini, sergiyi gezmelerini ve dolayısıyla o düşüncelerini bir kere daha gözden geçirmeleri için serginin vesile olmasını diliyorum” değerlendirmesinde bulundu.
Bakan Avcı, TBMM Mustafa Necati Kültür Evi’nde öğrencisi Betül Burnaz’ın resim sergisini açtı .Burnaz’ı Viyana’daki öğrenciliğinden tanıdığını belirten Avcı, “Türkiye’de saçma sapan yasaklar nedeniyle öğrenimini sürdüremediği için Viyana’ya giden öğrencilerimizden. Gördüğünüz gibi Viyana’dan böyle güzelliklerle döndü” diye konuştu.
Bu serginin kendisine pek çok şeyi anımsattığını ifade eden Avcı, sanattaki üslubu nedeniyle kendisine rahmetli resim öğretmenini hatırlattığını söyledi.
Burnaz’a yarattığı eserlerden dolayı teşekkür eden Avcı, “Betül Burnaz adını, sanat dünyamız bundan sonra böyle güzel vesilelerle daha sık duyacak. Tüm Ankaralı sanat severleri bu güzellikleri paylaşmak üzere Nacati Kültür Evi’ne bekliyoruz” dedi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Avcı, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın kamuda başörtüsü serbestisi kararı ve öğrenci andı ile ilgili Danıştay’a açtığı davaların hatırlatılması üzerine, şöyle konuştu:
“O Danıştay’a giden arkadaşlarımıza bu sergiye gelmelerini, sergiyi gezmelerini ve dolayısıyla o düşüncelerini bir kere daha gözden geçirmeleri için serginin vesile olmasını diliyorum. Onları da davet ediyorum, bu sergiye gelsinler şu resimleri görsünler. Bu resimleri hangi emeğin, göz yaşlarının ürünü olduğunu onlar da yaşasınlar.”

Kaynak: DHA