Bulunan 1 den 5 - Toplam 5
Ağaç Şeklinde Aç6Beğeni
 • 1 gönderen aDNA
 • 1 gönderen kaamos
 • 2 gönderen turabe
 • 2 gönderen aDNA

#akademikzam Öğretim elemanlarının maaşları, bu defa düzelecek gibi

Genel Güncel Olaylar Forumunda #akademikzam Öğretim elemanlarının maaşları, bu defa düzelecek gibi Konusunu İncelemektesiniz

Öğretim elemanlarının maaşlarında bir iyileştirmeyapılması, uzun süredir gündemde. Ancak şu ana kadar somut bir gelişme ...


 1. #1
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376

  #akademikzam Öğretim elemanlarının maaşları, bu defa düzelecek gibi

  Öğretim elemanlarının maaşlarında bir iyileştirmeyapılması, uzun süredir gündemde. Ancak şu ana kadar somut bir gelişme maalesef olmadı.

  Konuya ilişkin tablo çok net.

  İstanbul Üniversitesinden Prof. Tekin Akgeyik'in hazırladığı ve SETA tarafından Ağustos 2013'te yayınlanan "Ulusal ve UluslararasıKarşılaştırmalarla Öğretim Üyeliği Maaşı: Tespitler ve Bir Model Önerisi" başlıklı rapora göre, son onyılda öğretim elemanları dışında kalan memur maaşlarında reel olarak ortalama %50civarında bir artış olmuşken, akademik pozisyonların maaşlarındaki artış çok düşük düzeydedir.Daha kötüsü, profesörlerin reel maaşı, %4 oranında gerilemiştir.

  Yani, bir profesörün 2003 yılında reel düzeyde 100 birim olan maaşı, 2013 yılı Haziran ayına gelindiğinde 96'ya gerilemiştir. Oysa aynı dönemde, diğer bazı memur pozisyonlarında reel olarak 1,5 hatta 2 katavaran artışlar olmuştur.

  Doçentlik ve yardımcı doçentlik için de durum kötüdür. Hem doçentlik hem de yardımcı doçentlik maaşı,son on yılda bütün meslekler baz alındığında ortalama artışın çok altında arttığı görülmüştür. Örneğindoçentlik pozisyonunun reel maaşı son on yılda ortalama artışın 40 puan gerisinde kalmıştır. Yardımcıdoçentlerin reel maaşı ise ortalamanın 32 puan gerisinde kalmıştır.

  Peki neden şimdiye kadar somut bir gelişme olmadı?Bu sorunun cevabı, sır değil.

  Ne zaman maaşlarda bir iyileştirme yapılması söz konusu olsa, Maliye Bakanlığı her defasında 30 saatderse giren ve geliştirme ödeneği yüksek olan bir üniversiteden bir profesörün aldığımaaşı gösteren bir bordroyu Başbakan'ın önüne koydu.

  Maliye Bakanlığı'nın bu yaptığının ne derece hakkaniyete uygun olduğunu tartışmaya gerek yok. Fakat şunu hemen ifade edelim ki, sorun, öğretim üyesini maaşını artırmak için ek derse mecbur etmektir. 30saat derse giren bir öğretim üyesinden bilimsel araştırma yapması beklenemez!

  2023 hedefleri

  Hemen herkes şunu kabul ediyor: Güçlü bir üniversite sektörü olmadan, genel olarak 2023 hedeflerineözelde ise AR-GE'ye dayalı ileri teknoloji ağırlıklı bir sanayi yapısına kavuşmamız mümkün değil.

  Yerli otomobil, tank ve uçak gibi devasa projeleri hangi yetenekli genç ve bilim insanlarıyla yapacağız?

  Kendi çalıştığım üniversitenin Mühendislik Fakültesinde son iki yılda işe başlayan 12 asistanın, 11'iüniversiteden ayrıldı! Çünkü mühendis bir asistan üniversitede 2,400 TL civarında maaş alırken, başka bir devlet kurumunda mühendis unvanıyla çalıştığında 3,500 TL maaş almaktadır. Böyle bir denklemde,üniversitelerin en başarılı gençler için cazip olmaktan çıktığı açıktır.Peki, mevcut maaşlarla diğer ülkelerdeki üniversitelerle rekabet edebilir miyiz?

  Biraz zor. Akgeyik'in hesaplamalarına göre, öğretim elemanları maaşı açısından bakıldığında dünyadaki 28 ülke içerisinde Türkiye'nin 20. sırada yer aldığı görülmektedir. Bir başka ifadeyle, Türkiyeüniversitelerinin diğer gelişmiş ülkelerdeki üniversitelerle rekabet edebilmesi çok zordur.

  YÖK, sendika ve Hükümet

  Neyse ki, güzel gelişmeler var. Maaşlar konusu, YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya'nın uzun zamandırgündeminde. 11-12 Ekim 2013'de Bosna'da bu konuyu kendisiyle ayrıntılı konuşma fırsatım oldu.Başbakan'la son görüşmesini anlattı. Başbakan, öğretim elemanlarının maaşlarıyla ilgili bürokratlara konuyu çalışmaları talimatını vermiş. Başkan, Başbakan ile görüşmesinden son derece memnun ayrılmış.

  Konu, eğitim iş kolunda yetkili sendika olan Eğitim-Bir-Sen'in de şu an birinci gündemi. Eğitim-Bir-Sen,geçen ay Başkent Öğretmenevinde konuya ilişkin bir çalıştay düzenledi. Çalıştayda Memur-Sen veEğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu da maaşlara ilişkin hükümetle yapılan görüşmelerin olumlu bir havada geçtiğini ifade etti. Gündoğdu, toplu görüşmelerden ümitli.

  Ben bu satırları yazdığım gün (21 Ekim 2012), Çetinsaya ve Gündoğdu, maaşları görüşmek üzere toplanacaklardı.Umuyorum bütün bu çabalar sonuç verir. Zira YÖK, yetkili sendika ve hükümet; şimdiye kadar hiç olmadığı kadar birbirini dinlemeye hazır.Bekir S. Gür

  Kaynak: Star
  the end bunu beğendi.

 2. #2
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  08-2012
  Mesaj
  647
  bu haberi sabahtan okudum ama şu noktaya gerçekten pis pis güldüm:

  Peki neden şimdiye kadar somut bir gelişme olmadı? Bu sorunun cevabı sır değil.
  Ne zaman maaşlarda bir iyileştirme yapılması söz konusu olsa, Maliye Bakanlığı her defasında 30 saat derse giren ve geliştirme ödeneği yüksek olan bir üniversiteden bir profesörün aldığı
  maaşı gösteren bir bordroyu başbakanın önüne koydu.

  "he gözüm" diyorum bu kısma, sen kapat, ben ararım, aynen katılıyorum :/
  the end bunu beğendi.

 3. #3
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  09-2013
  Mesaj
  117
  Neden 50-100 Akademisyen Kızılay Meydanına Çıkıp yürümüyor. Anlamıyorum.

 4. #4
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Nerden
  ANKARA
  Mesaj
  845
  Akademisyenin tanımı bu ülkede "Salla başı al maaşı kişisi" olmuş, ondandır. Hocası ne derse onu yapar, otoritelere itaat eder, ses çıkarmaz ki böylelikle yaptığı sallama tezlerle en kısa zamanda doç. prof. olur ve o da aynı şeyleri kendi ar. gör.lerinden bekler.
  aDNA ve shockhan bunu beğendiler.
  " Kimin himmeti milleti ise, o tek başına bir millettir." B.S.N.

 5. #5
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Alıntı turabe Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Akademisyenin tanımı bu ülkede "Salla başı al maaşı kişisi" olmuş, ondandır. Hocası ne derse onu yapar, otoritelere itaat eder, ses çıkarmaz ki böylelikle yaptığı sallama tezlerle en kısa zamanda doç. prof. olur ve o da aynı şeyleri kendi ar. gör.lerinden bekler.
  Hükümet bu yapıyı ÖYP ile kırmaya başladı. Umarım Devlet politikası haline gelir de LİYAKAT ile alımlar yapılır. Yoksa sadece dedikodu ve dalkavukluk ile yükselenler ordusu olarak bu maaşı arar oluruz
  Emre Aslan ve the end bunu beğendiler.

Benzer Konular

 1. Öğretim Elemanlarının Mecburi Hizmet Yükümlülüğü
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 79
  Son Mesaj: 06-05-2018, 23:50
 2. Öğretim Üyesi Maaşları
  Öğretim Üyesi forum içinde, yazan Scene_34
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 27-09-2013, 15:06
 3. Çetinsaya: YÖK Algısı Düzelecek Gibi Değil
  Anasayfa Haberleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 25-04-2013, 22:04
 4. Öğretmenlerin ve Öğretim Elemanlarının "Ek Ödeme" Sorunu
  ÖYP 2011- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan ibulut
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 11-05-2012, 00:07
 5. Öğretim Elemanlarının Aldıkları Ücret Sizce Yeterli midir?
  Öğretim Görevlisi forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 22
  Son Mesaj: 29-07-2011, 18:01

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git