Bulunan 1 den 8 - Toplam 8
Ağaç Şeklinde Aç11Beğeni
 • 3 gönderen bkmtkm
 • 5 gönderen shockhan
 • 1 gönderen lansetucu
 • 1 gönderen
 • 1 gönderen shockhan

Tersine Beyin Göçü 5 Kat Arttı

Genel Güncel Olaylar Forumunda Tersine Beyin Göçü 5 Kat Arttı Konusunu İncelemektesiniz

Türkiye’de son yıllarda Ar-Ge’ye ayrılan kaynak ve yatırımlar meyvesini veriyor. Yeterli destek ve çalışma ortamı ...


 1. #1
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376

  Tersine Beyin Göçü 5 Kat Arttı

  Türkiye’de son yıllarda Ar-Ge’ye ayrılan kaynak ve yatırımlar meyvesini veriyor. Yeterli destek ve çalışma ortamı bulamadıkları için yurtdışına giden araştırmacılar, dönüş yapmaya başladı.

  Bu durumun oluşmasında araştırmacılara cazip fırsatlar sunan Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'nun (TÜBİTAK) rolü büyük. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün TÜBİTAK'ın başlattığı burs programı sonrasında Türkiye'ye dönüş için yapılan başvuru sayısının önceki yıla göre 5 kat arttığını açıkladı. Ergün, bu yıl 117 araştırmacının dönüş için başvuru yaptığını ve bunların yüzde 75'inin ABD'den olduğunu söyledi.

  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, "2013 yılında şu ana kadar ülkemize dönüş yapmak için 117 Türk araştırmacı başvuru yaptı. Başvurulardan 74'ünün desteklenerek araştırmacıların dönüşü sağlandı. 31 başvurunun ise değerlendirmesi sürüyor." dedi. Yapılan başvuruların yüzde 75'i Amerika Birleşik Devletleri'nden gelirken, Almanya, Kanada, Avusturya, İngiltere, İtalya, Avustralya, Japonya, Çin, Güney Kore, Danimarka, Hollanda, İspanya, İsrail ve Bosna-Hersek geldi. Program kapsamında Türkiye'ye dönüş yapan araştırmacılar üniversiteler, kamu Ar-Ge merkezleri ile Ar-Ge faaliyeti yürüten özel kuruluşlarda çalışmalarını yürütebiliyor. Geri dönüşlerde en çok tercih edilen kurumlar yüzde 88 oranla üniversiteler olduğu bilgisini veren Ergün, "10 araştırmacı kamu araştırma enstitülerine dönüş yapmak için başvururken, 3 araştırmacı sanayi kuruluşlarına geldi. En çok tercih edilen üniversiteler ODTÜ (16), Bilkent (15) ve Sabancı üniversiteleri (10) oldu. Bunları Abdullah Gül Üniversitesi (5) takip etti. Dönen araştırmacıların geldikleri kurumlarda kadrolu olarak istihdam edilmeleri durumunda da bursları aynen devam ediyor." şeklinde konuştu.

  TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı'nın başlattığı '2232 Yurda Dönüş Araştırma Burs Programı' kapsamında araştırmacılara 2 yıl boyunca aylık 3 bin 250 TL burs veriliyor. Dönüş yaptıklarında herhangi bir kurumda çalışmaya başlayan araştırmacılar da aynı bursu almaya devam ediyor. Aynı zamanda Türkiye'de yürütecekleri araştırmalar için de 25 bin TL destek alabilen araştırmacılar, bilim ve teknoloji alanına katkılarını artırmak amacıyla TÜBİTAK'ın diğer destek programlarına da başvurabiliyor. Ayrıca araştırmacıların Türkiye'ye dönüş yol masrafları ile bursiyerlik süresince sağlık sigortası giderleri TÜBİTAK tarafından karşılanıyor.

  Kaynak: Zaman

 2. #2
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  09-2013
  Mesaj
  140
  Ben bu habere pek inanmıyorum. Aslında durum bence tam tersi. Özellikle gerçekten bilim yapan insanlar için, yılda kazandığı para ve uğraşması gereken bir ton idarecilik, ders yükü vs gibi sorunlarla uğraşmaktansa, bir yılda Türkiye'den aldığının en az iki katını yurtdışında bir araştırma merkezinden alabiliyor ve idarecilik, ders yükü vb gibi şeylere zaman ayırmasına gerek kalmıyor.

  Ben geri dönen öğretim üyelerinin de ülkemizde ortalama bir öğretim üyesinden pek farkının olmadığını düşünüyorum. Geri döndükleri üniversitelere bakarmısınız, ODTÜ, Bilkent, Sabancı, neden az gelişmiş üniversitelere dönmüyorlar da Türkiye'nin ilk 10 üniversitelerini seçiyorlar, üstelik bunlar özel üniversiteler (kısmen).

  Yine belki ağır olabilir ama, bence tamamen duygusal bir yaklaşım var, demek istediğim şu, zaten ODTÜ, Bilkent gibi özel üniversitelere ABD'den gelen bir öğretim üyesi, aylığı en az 10.000TL den aşağı anlaşma yapmamıştır, kaldı ki Tübitak'tan aldıkları da cep harçlığı oluyor. Geçen Haziran ayında uluslararası bir kongrede Bilkent'li bir doçent ile tanışmıştım, yurda döneli 4 yıl oldu diyordu, bende sormuştum neden döndünüz diye, başta söylemek istemedi ama lafların arasında ağzından kaçırdı bi ara, yıllık ortalama 120-150 bin TL maaşlar fark yaratıyor demişti.

  Aslında bence durum bildiğimizden de vahim, bu sanki Tübitak ve Sanayi Bakanlığının son çırpınışları gibi geliyor.
  shockhan, turabe ve Cashmere bunu beğendiler.

 3. #3
  shockhan
  Misafir
  Senedi imzalattır... kefil olarak anneyi-babayı-dayıyı-amcayı rehin al ; sonra geri dönüyorlar de
  turabe, Mr December, fallenangel ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

 4. #4
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  08-2013
  Mesaj
  81
  Gelseler bile onlar sizce şu an ki maaşların cazibiyetine mi kapıldılar ?

  Bence üst düzey projelere verilen devlet desteğinden dolayı geliyorlar. Maaşlardan dolayı geldiklerini zannetmiyorum. Keşke birileri şu an aldıkları projelerdeki devlet desteğinin bir tanesini açıklasa
  Cashmere bunu beğendi.
  Hayır yolda uğraş ...

 5. #5
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Nerden
  ANKARA
  Mesaj
  845
  Hocam işte bu haberleri yapabilmek için Tübitak geri dönüş yapanlara hatırı sayılır paralar ödüyor. Birkaç yıl önce ilan etmişlerdi açıktan. Ama cidden hatırı sayılır miktarlar..
  " Kimin himmeti milleti ise, o tek başına bir millettir." B.S.N.

 6. #6
  Kısıtlanmış Üyelik
  Üyelik Tarihi
  06-2013
  Mesaj
  133
  Alıntı shockhan Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Senedi imzalattır... kefil olarak anneyi-babayı-dayıyı-amcayı rehin al ; sonra geri dönüyorlar de

  doğru tespit
  shockhan bunu beğendi.

 7. #7
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Bu haber neredeyse tüm basındı yayınlandı. Ancak gelenler için bizlere sunulmayan ne imkanlar sunuldu? Hak ettikleri kesin ama Caminin içi neden boş?

 8. #8
  shockhan
  Misafir
  Alıntı Vahdet Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Bu haber neredeyse tüm basındı yayınlandı. Ancak gelenler için bizlere sunulmayan ne imkanlar sunuldu? Hak ettikleri kesin ama Caminin içi neden boş?
  yol geçecekmiş cami'nin üzerinden herkes kaçmış
  fallenangel bunu beğendi.

Benzer Konular

 1. DGS Kontenjanları Arttı
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 14-08-2014, 18:21
 2. Tersine Beyin Göçü: 3 yılda 148 araştırmacı Türkiye’ye döndü
  Anasayfa Haberleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 07-05-2013, 09:28
 3. KPSS Sınav Ücreti Arttı
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 06-05-2013, 09:32
 4. Cevap: 1
  Son Mesaj: 14-02-2013, 11:52
 5. Beyin göçümüz beyin gücümüz oldu
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 02-02-2013, 21:53

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git