Bulunan 1 den 2 - Toplam 2
Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
 • 1 gönderen aDNA

Yılda Eğitim İçin 2 Milyar Dolar Harcıyoruz

Genel Güncel Olaylar Forumunda Yılda Eğitim İçin 2 Milyar Dolar Harcıyoruz Konusunu İncelemektesiniz

Türkiye, yurtdışına gönderdiği öğrenci sayısı bakımından dünyada 13. sırada. Türkiye'nin, bu kapsamda eğitime harcadığı para ...


 1. #1
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376

  Yılda Eğitim İçin 2 Milyar Dolar Harcıyoruz

  Türkiye, yurtdışına gönderdiği öğrenci sayısı bakımından dünyada 13. sırada. Türkiye'nin, bu kapsamda eğitime harcadığı para yıllık 2 milyar dolar seviyesinde bulunuyor


  TÜRKİYE'den yurtdışına üniversite eğitimi amacıyla giden öğrenciler, en çok işletme, iktisat, finans ve uluslararası ticaret ile mühendislik bölümlerini tercih ediyor.
  Türkiye Uluslararası Eğitim Fuarları (IEFT) Genel Koordinatörü Deniz Akar, yurtdışında eğitime ilginin gün geçtikçe arttığını belirterek, “Türkiye'nin, yurtdışı eğitime harcadığı para yıllık 2 milyar dolarseviyesinde bulunuyor" dedi.
  Akar, "küreselleşme, internet, İngilizce'nin ortak dil olarak kullanılması"gibi etkenlerle dünyada yurtdışı eğitime talebin arttığını, UNESCO raporlarına göre 2020'de kendi ülkesi dışında okuyan öğrenci sayısının 8 milyona çıkacağını söyledi.
  Yurtdışında eğitim için en çok talep gösterilen ülkelerin Amerika ve İngiltere olduğunu ifade eden Akar, "Son rakamlara göre Amerika'ya 700 binin üzerinde öğrenci gidiyor. İngiltere'de ise bu rakam 350-400 bin dolaylarında seyrediyor. Bu iki ülkenin ardından ise 300 bin öğrenciyle Fransa, 250'şer binle Almanya ve Çin geliyor. Son yıllarda diğer ülkelerde de önemli gelişmeler yaşanıyor" diye konuştu.
  Türkiye'nin, yurtdışına öğrenci gönderen ülkeler arasında 13. sırada olduğunu ifade eden Akar, lisans ve yüksek lisans programları ile dil kurslarına kayıt yaptıranlar başta olmak üzere, yılda yaklaşık 120 bin öğrencinin yurtdışına gittiğini tahmin ettiklerini belirtti. Öğrencilerin yaklaşık üçtebirinin üniversite eğitimi amacıyla yurtdışına çıktığını anlatan Akar, en çok tercih edilen ülkelerin Amerika, İngiltere, Kanada, Avustralya ve Almanya olduğunu bildirdi.
  Yurtdışında üniversiteye ortalama 10-15 bin dolar ödeyen öğrencilerin, yıllık 20 bin dolarcivarında harcama gerçekleştirdiklerine dikkati çeken Akar, “Üniversite eğitimi amaçlı yurtdışında 40 bin öğrenci olduğuna göre, yıllık yaklaşık 800 milyon dolarTürkiye'den yurtdışında üniversite eğitimine gidiyor” ifadesini kullandı.
  Kalan 80 bin öğrencinin de yıllık ortalama 10-15 bin dolar seviyesinde harcama yaptığına işaret eden Akar, “Türkiye'nin, yurtdışı eğitime harcadığı para yıllık 2 milyar dolarseviyesinde bulunuyor" dedi.

  YETERLİ GELİR ELDE EDEMİYOR

  Akar, Türkiye'ye 30 bin civarında yabancı öğrenci geldiğini ve bunların 20 binden fazlasının burslu olduğunu söyledi. Yabancı öğrencilerden yeterli gelir sağlanamadığına işaret eden Akar, "Türk öğrenciler sadece Ukrayna'da 30 milyon dolar harcama yaparken, tüm dünyadan gelen öğrenciler ülkemize maksimum 70 milyon dolar para bırakıyor" şeklinde konuştu.

  EN ÇOK HANGİ BÖLÜM TERCİH EDİLİYOR

  Akar, Türkiye'den yurtdışına üniversite eğitimi amacıyla giden öğrencilerin en çok işletme, iktisat, finans ve uluslararası ticaret ve mühendislik bölümlerini tercih ettiklerini ifade etti. Özellikle uçak, uzay ve nükleer mühendisliğe çok ciddi rağbet olduğunu aktaran Akar, "Rusya'da uzay mühendisliğine de ciddi bir talep olduğunu görüyoruz, ABD'de bu bölümü okumak çok zor olduğu için öğrenciler bu tarz bölümlere talep gösterebiliyor" değerlendirmesinde bulundu.
  Akar, Çin'de alternatif tıp konusunda eğitim veren üniversitelere de ilgi olduğunu sözlerine ekledi.

  Kaynak: İnternethaber
  fallenangel bunu beğendi.

 2. #2
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  06-2012
  Nerden
  istanbul
  Mesaj
  399
  "Yabancı öğrencilerden yeterli gelir sağlanamadığına işaret eden Akar" Tüccar zihniyet her yerde.

Benzer Konular

 1. Dolar 2 TL Oldu, Memur 135 Dolar Daha Fakirleşti
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan willywonka
  Cevap: 92
  Son Mesaj: 24-08-2013, 23:15
 2. Eğitim İçin Gideceğim Kurs Ücretimi Karşılamak İçin Ödenek Alabilir miyim?
  ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan selimii
  Cevap: 7
  Son Mesaj: 02-04-2013, 09:39
 3. ÖYP Tercihleri Yılda Kaç Kez Yapılıyor?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan xkare
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 23-08-2011, 12:28
 4. Diyelim ki 6 yılda bitmedi
  ÖYP 2011- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan Kataruna
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 05-08-2011, 16:12
 5. Okulu 4.5-5 yılda bitirenler
  ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan xman
  Cevap: 6
  Son Mesaj: 03-07-2011, 14:02

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git