Bulunan 1 den 3 - Toplam 3

Memura Part-Time Çalışma Geliyor

Genel Güncel Olaylar Forumunda Memura Part-Time Çalışma Geliyor Konusunu İncelemektesiniz

Memur part-time çalışabilecek. Anneye maaş müjdesi, küçük çocuğu olana evden iş imkanı geliyor Hükümet, çalışma ...


 1. #1
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376

  Memura Part-Time Çalışma Geliyor

  Memur part-time çalışabilecek. Anneye maaş müjdesi, küçük çocuğu olana evden iş imkanı geliyor

  Hükümet, çalışma hayatıyla ilgili devrim gibi bir paket hazırlıyor. Esnaftan memura, öğretmenden ev kadınına kadar pek çok kesimi yakından ilgilendirecek paket, Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda tartışıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, kapsamlı paketin esnek-uzaktan çalışma ve kıdem tazminatı gibi konuları da içereceğini söyledi. İşte paketin ayrıntıları:

  KAMUDA 4 SAATLİK İŞ

  Paket yasalaşırsa kamuda da yarı zamanlı çalışma yaygınlaştırılacak. Talebe göre isteyen günde 4 saatlik bir işte çalışabilecek. İş Yasası uzaktan çalışmaya da olanak tanıyacak şekilde düzenlenecek. Yeni göreve başlayan memurlar, ilk olarak Batı illerine atanacak. Tecrübe edindikten sonra Doğu'ya gidecek.

  ŞARK GÖREVİNE GÖNÜLLÜLÜK

  Şark görevinin gönüllülük esasına göre işlemesi için adım atılacak. Bakanlıkların uyguladığı beş yıllık şark hizmetinin düşürülmesi hedefleniyor. Memur az gelişmiş illerde ve bölgelerde 3 yıl süreli zorunlu hizmet yapacak. Bunun hangi memurlar için geçerli olacağı yönetmelikle belirlenecek. İhtiyaç bulunan alan için görevlendirilecek memur hızlı bir şekilde gönderilecek.

  KREŞLERE TEŞVİK

  Organize Sanayi Bölgeleri başta olmak üzere kreş teşvikleri geliyor. Kamu kurumlarına kreş zorunluluğu getirilmesi de teşvik kapsamında.

  PRİME GÖRE İŞSİZLİK PARASI

  İşsizlik maaşı prime göre belirlenecek. Mevcut sistemde işsiz kalan eline brüt asgari ücretin yüzde 80'ini geçmiyor. Yeni sistem olursa işsizlik maaşı 1.500 TL'ye çıkacak.

  EVLİLİK KREDİSİ VERİLECEK

  Gençlerin evliliğe teşviki için faizsiz kredi verilmesi ve TOKİ'den öncelikli ev sahibi olmaları pakette yer alıyor. Evlenen çiftlere destek kıdem düzenlemesinde de yer alacak. İlk kez ev alanlar kıdem tazminatının yarısını, 15 yıllık süreyi doldurma zorunluluğuna bakılmadan isteyebilecek.

  TAŞERON İŞÇİSİNE MÜJDE

  Yaklaşık 1 milyonu aşkın taşeron işçisi ile 3 yıllık sürelerle sözleşme yapılarak, her yıl sözleşmesi yenilendiği için yaşanan hak kayıpları önleniyor. Bu kapsamdaki işçilerin ücretleri iyileştiriliyor. Devlet bu koşullarda çalışan işçinin garantörü olacak. İşçi ücretini alamadığı durumda devlet devreye girecek. Taşeron firmanın alacağından keserek, işçinin maaşını yatıracak. Kıdem sorunları son bulacak, yıllık izin kullanmalarının yolu açılacak.

  ANNEYE MAAŞ MÜJDESİ

  Doğum izni 16'dan 18 haftaya çıkıyor. Bebeği olan kadına yarı zamanlı çalışma izni geliyor. Kısmi çalışsa da maaşını tam alacak. Kadın memura ücretsiz izinde kolaylık sağlanacak. Çocuk yardımı artacak.

  EVDEN ÇALIŞMA İMKANI

  Çocuğu iki yaşına gelene kadar annelere evden veya kısmi süreli çalışma olanağı tanınacak. Kadınların "kademeli yükselme ve kıdem" dahil tüm özlük hakları korunacak. Çocuğun kritik büyüme dönemini kapsayan esnek çalışma modelinin öğleden sonraki zamanı kapsaması planlanıyor. Sabah işe gelecek olan kadın, öğlene kadar çalışacak. Sonrasında evine gidebilecek. Ayrıca doğum izninden dönen kadın için işe alınma zorunluluğu getirilecek.

  ÖZEL BÜROLAR

  Özel istihdam büroları doğum iznine giden kadın çalışanın yerine eleman bulabilecek. Geçici işçinin sigortası ve ücreti istihdam bürosu tarafından ödenecek. İşveren de istihdam bürosuna ödeme yapacak. Bu bürolar, yarı zamanlı, ev hizmetleri, mevsimlik işçiler gibi konuları kayıt altına almak için aktif rol üstlenecek.

  Kaynak: SABAH

 2. #2
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  09-2011
  Mesaj
  25
  araştırma görevlileri de buna dahil mi acaba

 3. #3
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  06-2013
  Mesaj
  54
  part time çalışan bir sürü memur var zaten ...

  evlilik kredisine çok ihtiyaç var

Benzer Konular

 1. Cevap: 13
  Son Mesaj: 18-03-2016, 18:04
 2. Memura Servis Ve Fazla Mesai Geliyor
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 19-08-2013, 11:50
 3. Memura 3 Yılda Bir Tayin Geliyor!
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 7
  Son Mesaj: 28-03-2013, 22:57
 4. Öyp başvurusu- part time iş
  ÖYP 2012- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan dergas
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 09-01-2013, 23:53
 5. Yılbaşında memura çifte zam geliyor!
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 31-10-2012, 23:50

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git