Sonuçları Görüntülenen Anket: Sizce de “Türkiye’de İngilizce’nin Adı Var Kendisi Yok” Mu?

Oy
16. Sizin bu ankete oy verme yetkiniz yok
 • Evet, maalesef durum bu.

  14 87,50%
 • Hayır, yabancı dil iyi öğretiliyor.

  2 12,50%
Çok Seçmeli Anket
Bulunan 1 den 9 - Toplam 9
Ağaç Şeklinde Aç18Beğeni
 • 7 gönderen aDNA
 • 3 gönderen ch.accepted
 • 3 gönderen Ygt
 • 2 gönderen
 • 2 gönderen shockhan
 • 1 gönderen Ygt

“Türkiye’de İngilizce’nin Adı Var Kendisi Yok”

Genel Güncel Olaylar Forumunda “Türkiye’de İngilizce’nin Adı Var Kendisi Yok” Konusunu İncelemektesiniz

Özel bir eğitim kuruluşunun Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Dündar Uçar, “Türkiye’de İngilizce’nin adı var kendisi ...


 1. #1
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376

  “Türkiye’de İngilizce’nin Adı Var Kendisi Yok”

  Özel bir eğitim kuruluşunun Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Dündar Uçar, “Türkiye’de İngilizce’nin adı var kendisi yok. Klasik lise veya üniversitede okuyan birisi, kendisi bir şey yapmadan bu dili biliyor olarak mezun olamıyor” dedi.

  İngilizce eğitim sektörü kuruluşlarından Wall Street English (WSE)’nin Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Dündar Uçar, dijital alanda yapılan çalışmalar konusunda bilgi verdi. Uçar, “Türkiye’de İngilizce’nin adı var kendisi yok. Klasik lise veya üniversitede okuyan birisi, kendisi bir şey yapmadan bu dili biliyor olarak mezun olamıyor. Bu iş, vakıf üniversitelerine veya kolejlere kalmış durumda” diye konuştu. Şirketin, eğitim, medya ve yayıncılık kuruluşu Pearson tarafından satın alınmasından sonra kabuk değiştirdiğini anlatan Uçar, bu alandaki yeniliklerden bahsetti. Uçar, dünyada uygulanan İngilizce öğretme teknikleri hakkında da bilgi verdi.

  Uçar, dünya genelinde İngilizce’yi anadili olarak konuşan 600 milyon, ikinci dili olarak konuşan ise 900 milyon kişi olduğunu söyledi.7 milyar insanın 1,5 milyarının İngilizce konuştuğunu, 2 milyar kişinin de İngilizce öğrendiğini dile getirdi.

  İngilizce pazarının dünyada 100 milyar dolara ulaştığını belirten Uçar, şöyle devam etti:

  “Türkiye’de İngilizce’nin adı var kendisi yok. Klasik lise veya üniversitede okuyan birisi, kendisi bir şey yapmadan bu dili biliyor olarak mezun olamıyor. Bu iş vakıf üniversitelerine veya kolejlere kalmış durumda. Onların da Türkiye’deki payı yüzde 4. Onların da zaten sınava hazırlama süreçlerine önem vermeleri gerekiyor. Pearson, 2012’de WSE’nin eğitim sistemine yönelik yenilikçi teknolojik projeleri için 17,2 milyon dolar Ar-Ge yatırımı yaptı. Eğitim modeli’, ‘esnek ders saatleri’, ‘kişiye özel İngilizce’ ve benzeri özgün farklılıkları tüm bu yatırımlarla daha da zenginleştirildi.”

  “Dijitalleşme Projesi ile dünyadaki bütün öğrencilerimiz bir arada olacak”

  Uçar, fark oluşturacak projelerinden birinin “Dijitalleşme Projesi” olduğunu dile getirdi. Uçar, çalışma ile dünyadaki öğrencilerini bir araya getirecek benzersiz bir platforma sahip olacaklarını anlattı.
  İngilizce öğretiminde, özellikle çalışanlar için saatlere bağlı olmadan kendi seviyelerindeki öğrencilerle beraber sürekli ölçülerek ilerleyen eğitim programlarına devam edeceklerin söyledi.

  Kaynak: DHA
  Gamze, sidneh, globalerol ve 4 diğerleri bunu beğendiler..

 2. #2
  ch.accepted
  Misafir
  Alıntı Vahdet Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  “Türkiye’de İngilizce’nin adı var kendisi yok. Klasik lise veya üniversitede okuyan birisi, kendisi bir şey yapmadan bu dili biliyor olarak mezun olamıyor.
  Sayın Uçar ne bekliyordu acaba? Şu haliyle bu makale bence sadece viral reklam örneğidir ve amacına da ulaşmış görünmekte. Türkiye'de İngilizce gayet de güzel öğretiliyor bence ama çaba sarfedilirse tabi. Kendisi bir şey yapmadan öğrenemiyor ne demek? Tabi ki kendisi ekstra çaba sarf etmek zorunda. Her şeyin okulda öğretildiği bir model nerede var? Hangi ülkede insanlar sadece okula giderek bir şeyi öğrenebiliyor ki. Bu yazıyı okuyan biri de diyecek ki bir wall street'e de bakayım belki orada "kendim bir şey yapmadan" öğrenirim. Bir bak bakalım öğrenirsen buradan da yaz herkesin haberi olsun

  Okullar bize gerekli kapıyı açarlar biz de kendimiz çalışarak üstüne ekleyerek ancak öğrenebiliriz bu dili ve Türkiye İngilizcesi iyi olan toplumlardandır. Tüm dünyada otorite olarak kabul edilen TOEFL IBT sınavının ülke ortalamalarına şu linkten bakabilirsiniz. http://www.ets.org/s/toefl/pdf/94227_unlweb.pdf görüldüğü gibi Türkiye'nin ülke ortalaması 75'tir ve çoğu ülkeye göre iyi bir ortalamadır bu. 75 TOEFL puanı demek her bölümden ortalama 18-19 puan demektir ki bu da Türkiye'de okuma anlama yazma ve konuşma açısından ortalama %60 başarı var demektir. Yani bir Türk ortalama olarak gelen 10 TOEFL okuma yazma konuşma dinleme sorusunun 6 sını doğru bilir demektir bu. Şimdi bu hafife alınacak bir şey mi? Hani adı yoktu. Kursun viral reklamını yapıp 3-5 kuruş fazla kazanacağız diye ne gerek var böyle koca ülkeyi karalamaya anlayamadım.
  saithoca, hikmetselim ve Salper bunu beğendiler.

 3. #3
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  95
  tamamen yalan. sektörü meşrulaştırmak için reklam yapılıyor. yabancı dil seviyesi yeteneğe, yatkınlığa göre gelişir. ben doğuda, batıda en kötü devlet okullarında okudum, hiç kursa gitmedim, liseyi bitirdiğimde ilk seferde TOEFL'ı geçebildim. çevremdeki insanlardan bazıları 5 yıl kursa gidip, ingilizce lise okuyup (eski tip GERÇEK anadolu lisesi) yine de şu an ÜDS'den, KPDS'den 60 alamıyor.
  kendi başına ilgilenip çalışan insan yeteneği olmasa da çok rahat ingilizce konuşur. bizim milletin hastalığı bu, özel ders, dersaneye kendisini yoldurmadan rahatlamaz. oralara para kaptıran kişilerin de %90'ı bu sevdadan vazgeçer.

  anahtarı veriyorum: okulda cümle yapılarını öğretiyorlar. birkaç tane zaten. gerisi kelime öğrenmek. kelime bilmeden İNGİLİZCE ÖĞRENEMEZSİNİZ. bu kadar basit.
  varsa "ben 1 yıl boyunca sözlüğü açıp her gün 10 kelime öğrendim, yine de sınavlarda başarısız oldum, ABD'de bakkaldan bi oreo püskevit alamadım" diyen, bundan sonra Hello bile demem.
  ch.accepted, Salper ve fatma5388 bunu beğendiler.

 4. #4
  ch.accepted
  Misafir
  Alıntı Ygt Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  bizim milletin hastalığı bu, özel ders, dersaneye kendisini yoldurmadan rahatlamaz. oralara para kaptıran kişilerin de %90'ı bu sevdadan vazgeçer.
  vallahi tebrik ederim hocam birkaç cümle ile olayı çok güzel ifade ettin genel sorun bu sanırım. Arkadaşım ingilizce öğreneceğim diye hevesle English Time'dan 4 kur satın aldı 3600'e. İlk kurun yarısına doğru sıkılmaya başladı. Hava soğuk gitmeyim, kitaptan ibakarım bugün gitmeyim vs vs.

  Geçen gördüm kalan 3 kuru birine satıp devretmeye uğraşıyormuş. Ben 2700 ödedim bu kalan 3 kura siz 2000 lira verin yeter diyor. Bir de bahanesi de hazır, yeni iş yerine uzakmış ondan devrediyormuş.

 5. #5
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  05-2013
  Mesaj
  42
  Yine de ben, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan itibaren 'sistematik', 'işe yarar' bir çözüm getiremediğimiz iki ana problemimiz olduğu kanısındayım. Bunlardan birincisi Türkiye'nin cari açığının kapatılamaması -ki bu meselemizin dışındadır, ikincisi ise yurdumun insanına yabancı dil öğretememek. Yurdum insanı yabancı dil öğrenemedi, öğrenemiyor -- gerçeği söyleyelim -- geldiğimiz yollarda devam edersek, öğrenemez de... Acıklı bir öykü...

 6. #6
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  10-2012
  Nerden
  İl sınırı
  Mesaj
  102
  Kendimizi turistlere maruz bırakmalıyız. en güvenilir ve kestirme yol )

  Ama Geçenlerde Beyazıtta bir turistle karşılaştım. çok güzel Türkçe konuşuyordu. nedense ilk anda bende ingilizce cevap verme isteği uyandı. sonra vazgeçtim türkçe anlattım. anladı. Biz İngilizceyi öğrenemeden onlar Türkçe yi öğrenecek
  aDNA ve Emre Aslan bunu beğendiler.

 7. #7
  shockhan
  Misafir
  +İngilizce biliyor musun?

  -Come oooon.Peh.Dediği lafa bak ya.Manyak mıdır nedir(?)

  +Biliyor musun?

  -Derdimi anlatacak kadar...

  +Derdin ne ?

  -İngilizce bilmiom
  saithoca ve sabihagökçenn bunu beğendiler.

 8. #8
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  95
  Alıntı hikmetselim Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Yine de ben, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan itibaren 'sistematik', 'işe yarar' bir çözüm getiremediğimiz iki ana problemimiz olduğu kanısındayım. Bunlardan birincisi Türkiye'nin cari açığının kapatılamaması -ki bu meselemizin dışındadır, ikincisi ise yurdumun insanına yabancı dil öğretememek. Yurdum insanı yabancı dil öğrenemedi, öğrenemiyor -- gerçeği söyleyelim -- geldiğimiz yollarda devam edersek, öğrenemez de... Acıklı bir öykü...
  hocam zaten sorun da bu. cari açık kapatılmaz. başka şeyler yaparsan kendiliğinden yan etki olarak kapanır. cari açık bir sorun değil.
  yabancı dil öğreniminde sorun yok. eğitimde sorun var. fizik kimya matematik biyoloji din kültürü dersleri çok mu iyi de ingilizce eğitimi kötü?

  problem çözümünün aşamaları uygulanmıyor.
  saithoca bunu beğendi.

 9. #9
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  03-2013
  Nerden
  SistemDil-Eskişehir
  Mesaj
  733
  Evet YGT çok güzel söylemiş. This is not a problem restricted to English.

Benzer Konular

 1. Vekil Oğlu LYS'ye Kendisi Yerine Başkasını Soktu
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 24-06-2013, 10:37
 2. Türkiye İngilizce'de 32'inci Sırada
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 15-02-2013, 23:20
 3. İSTANBUL 29 MAYIS ÜNİVERSİTESİ Türkiye üniversitelerindeki bir fakültenin İngilizce Öğretmenliği bölümünden mezun olmak.
  Süresi Dolmuş Akademik Personel İlanları forum içinde, yazan nonova
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 25-04-2012, 15:54
 4. alan belirlemede üniversite mi yoksa kişinin kendisi mi belirleyicidir
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan aysemlym
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 12-01-2011, 22:32
 5. Cevap: 0
  Son Mesaj: 25-10-2010, 15:24

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git