YÖK Başkanı Özcan, ''Üniversiteler üzerinde, uluslararası faaliyetlerden daha ziyade yerel ya da milli sorumluluklarını yerine getirmeleri noktasında ciddi boyutlarda sosyal, ekonomik ve politik baskılar mevcuttur'' dedi.

Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesince düzenlenen ''Dünya Üniversiteler Kongresi''nin açılış törenine, YÖK'ten video konferans bağlantısıyla katıldı.
Törende yaptığı konuşmada, küreselleşme sürecine değinen Özcan, yerelde yaşanan sorunların küresel bir sorun haline gelebildiğini, herhangi bir ülkede yaşanan bir sorunun farklı bağlantılar üzerinden kolaylıkla diğer ülkelerde yaşanan problemlerle ilişkilendiğini anlattı.
Üniversitelerin önemli bir rolünün de yerel sorunlar kadar küresel sorunların da bilincinde ve bu sorunların çözümüne yönelik düzeltici adımlar atmaya hazır insanlar yetiştirmek olduğunu ifade eden Özcan, bu noktada üniversitelerin eğitim-öğretiminin sadece normal müfredatla sınırlandırılmaması gerektiğini söyledi.
Özcan, şöyle devam etti:
''Üniversiteler üzerinde, uluslararası faaliyetlerden daha ziyade yerel ya da milli sorumluluklarını yerine getirmeleri noktasında ciddi boyutlarda sosyal, ekonomik ve politik baskılar mevcuttur. Tabii ki bu baskılar, uluslararası sorun haline gelen küresel problemlerin çözümünde kendilerinden beklenen rollerini yerine getirmesi hususunda üniversiteleri kısıtlamaktadır. Buna rağmen şuna inanıyorum ki çoğu üniversitenin küresel olarak karşı karşıya kaldığımız problemlerin çözümüne katkıda bulunacak kapasitesi ve isteği bulunmaktadır. Bu kongre bu isteğin bir belirtisi olarak değerlendirilebilir.
Bu bağlamda, bu kongrenin küresel sorunlara duyarlı bir üniversite olgusunun geliştirilmesine yönelik düşüncelerin paylaşıldığı verimli ve başarılı bir toplantı ortamı sunmasını ümit ediyorum.''
Konuşmasının ardından gazetecilere de konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Özcan, üniversitelerin bilgi temelli ekonomiye yaptıkları katkılara değinerek, küreselleşmenin etkisiyle üniversiteler önemli görevler üstlendiler. Rolleri ve önemleri değişti. Değişen şeylerden biri, çok yüksek oranda yükseköğretim talebiyle karşı karşıya kaldılar'' dedi.


Kaynak: AA