Bulunan 1 den 8 - Toplam 8
Ağaç Şeklinde Aç3Beğeni
 • 1 gönderen Ygt
 • 1 gönderen Mustafa
 • 1 gönderen sidneh

"Okul ve Üniversitelerde Kitaptan Fotokopi Çekmek Suçtur"

Genel Güncel Olaylar Forumunda "Okul ve Üniversitelerde Kitaptan Fotokopi Çekmek Suçtur" Konusunu İncelemektesiniz

Yayımcı Meslek Birlikleri Federasyonu (YAYFED) Başkan Yardımcısı Serhat Baysan, okulların açılması ile fotokopi çekimlerinde artış ...


 1. #1
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376

  "Okul ve Üniversitelerde Kitaptan Fotokopi Çekmek Suçtur"

  Yayımcı Meslek Birlikleri Federasyonu (YAYFED) Başkan Yardımcısı Serhat Baysan, okulların açılması ile fotokopi çekimlerinde artış olacağını belirtti. Bir kitaptan fotokopi çekip çoğaltmanın suç olduğunu ve 2 yıldan 4 yıla kadar hapis, 50-150 bin lira arası para cezası bulunduğunu söyledi.

  YAYFED Başkan Yardımcısı Baysan, yaptığı yazılı açıklamada, YAYFED'in öncelikle fikri mülkiyet hukukunun güçlendirilmesi, yayımcıların yasalar nezdinde mali haklarının savunulması, fikri hak takibinin yapılması ve hak ihlallerinin önlenmesi ile kayıt, tescil, bandrol ve sertifika konularında sektörün yönlendirilmesine çalıştığını belirtti. Baysan, korsan yayımcılık, intihal ve çeviri korsanlığı, fotokopi korsanlığı ve korsan satışın sona ermesini hedefleyerek, ülke ekonomisindeki kayıt dışılığın önemli bir bölümünün önüne geçilmesine çalıştıklarını da sözlerine ekledi.

  Sektörde korsan yayım probleminin sürdüğünü anlatan Baysan, bu konudaki yaptırımların yetersiz kaldığını dile getirdi. Özellikle elektronik alanda çok büyük boşluk olduğuna değinen Baysan, iki yıllık çalışmayla kamu ve sivil toplum yapılanmalarının birlikte hazırladığı yeni telif hakları kanununun yasalaşması için ilgili bakanlığın ve Meclis'in konuyu gündeme almaları gerektiğini söyledi. Baysan, korsan yayım konusunda yapanın yanına kar kalan bir durum olduğunu savunarak, "Fikir hırsızlıkları ve telif hakları konusunda işlenen suçların katalog suç kapsamına alınması gerekiyor. Bu konuda kamuoyunda duyarsızlık var. Ekonomik seviyesi yüksek insanlar bile korsan ürüne ilgi gösteriyor. Bu da fikir hırsızlığı yapanların ekmeğine yağ sürüyor" dedi.

  Geçen yıl 10 milyon 432 bin liralık korsan kitap ele geçirildi

  Özellikle okulların açılması ile fotokopi çekimlerinde artış olacağına işaret eden Baysan, "Bir kitaptan fotokopi çekip çoğaltmak da suç ve 2 yıldan 4 yıla kadar hapis, 50-150 bin lira arası para cezası var. Bu tip korsanlıklar genellikle okul ve üniversitelerde meydana geliyor. Milli Eğitim Bakanlığı'nın genelge yayınlayarak bu işin suç olduğuna dikkat çekmesi gerekiyor. Akademik ve kültür kitaplarının fotokopi çekimleri, kırtasiyecilerin gerekli duyarlılığı göstermemeleri, insanların fikir hakkını bir hırsızlık olarak değerlendirmemesi korsanla mücadelede en büyük engeli oluşturuyor. Bu işi yapan insanlardan bir kısmı kasten, bir kısmı iyi niyetten bu suçu işlemeye devam ediyor. Hiçbir kitabı fotokopi ile çoğaltarak kitaptan daha ucuza mal etmek mümkün değil. Eğitim kurumlarının bu işe bulaşması bizi ciddi ümitsizliğe itiyor" değerlendirmesinde bulundu.

  Serhat Baysan, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı'nın katkılarıyla ortaya koydukları etkin mücadele sonucunda gelişmiş ülkelerle aynı seviye yakalanamasa da korsan piyasasını daraltmayı başardıklarını belirtti.

  Açıklamaya göre, eğitim-öğretim döneminin başlamasıyla yayıncılık sektöründe yaşanan yoğunluğu fırsat bilerek harekete geçen korsancılara karşı geçen yıl gerçekleştirilen 191 baskında, kitap, kitap kapağı, forma, kalıp, bandrol, matbaa makinasının yer aldığı toplam 1 milyon 207 bin 162 materyale el konulurken, 10 milyon 432 bin liralık korsan kitap ele geçirildi.

  Kaynak: DHA

 2. #2
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  95
  Devlet 3 kuruş maas veriyor biz bile alamıyoruz orijinal kitapları. Turkce kitap zaten yok. İngilizce kitap 100 liradan başlıyor. Atıp tutacağınıza sebebi neymiş onu öğrenin.
  Cashmere bunu beğendi.

 3. #3
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  03-2011
  Mesaj
  483
  libgen'e devam .)
  kaamos bunu beğendi.
  Department of Mathematics Education
  Research Assistant

 4. #4
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  473
  Fikir hırsızlıkları ve telif hakları konusunda işlenen suçların katalog suç kapsamına alınması gerekiyor. Bu konuda kamuoyunda duyarsızlık var. Ekonomik seviyesi yüksek insanlar bile korsan ürüne ilgi gösteriyor. Bu da fikir hırsızlığı yapanların ekmeğine yağ sürüyor
  Yapana değil yaptırana bak demek istiyorum. Öğrencinin durumu zaten malum, öğretim görevlileri de hangi yayına makaleye kitaba bütçe ayıracak? Her bölümün yayın takip oranı aynı değil, kaldı ki teknik bölümlerde (mühendislik gibi) yayınlar hem yükte hem pahada ağır...

  Alıp okumasa, takip etmese bu sefer de memurkafalı akademisyen mi olur diye dövünüyolar...
  Bir garip akademisyen...

 5. #5
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  08-2012
  Mesaj
  647
  bence bu konuda her eylül bir haber yayınlanıyor

 6. #6
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  574
  Bence de suç ama elden başka bir şey gelmiyor, mecburuz yani

 7. #7
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055
  Kitabın 174 dolarlık ücretini YAYFED verecekse yapmayalım tabii, suç.
  aDNA bunu beğendi.

 8. #8
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2013
  Mesaj
  53
  Kitabın tamamını A4'e fotokopi çektirip tamamını okuyan hiç görmedim ben. Genellikle ihtiyaç olan bazı bölümlerdir, o bölümleri çektirir insanlar. Tamamını çektirenler zaten tamamını okumuyor, okuldan falan zorunlu tutuyor hocalar, onlarda mecburen çektiriyorlar. Sonuçta zaten okumadığı için fikir hakkına da bir şey olmuyor yani

  En güzeli kitap taşıma ve bulundurma için ruhsat sistemi gelsin. Bulundurma ruhsatı ayrı taşıma ruhsatı ayrı olsun.

Benzer Konular

 1. Asistan Alımlarında "Cari Usul" Kaldırılsın,"Öyp" Gibi Sadece Puanlarımızla Olsun
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan glory_2008
  Cevap: 30
  Son Mesaj: 11-05-2015, 09:45
 2. "Bilimsel Özerklik" ve "Akademik Özgürlüğe" Müdahele Kabul Edilemez
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 24-02-2013, 11:38
 3. Cevap: 5
  Son Mesaj: 14-01-2013, 10:52
 4. İlanlardaki "ve", "veya", ".(nokta)" terimlerinin açığa kavuşturulması
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan akademikemre
  Cevap: 7
  Son Mesaj: 22-07-2012, 15:05
 5. İSTANBUL AREL ÜNİVERSİTESİ "Enerji Sistemleri" veya "İşaret İşleme" alanından en az yüksek lisans mezunu olmak
  Süresi Dolmuş Akademik Personel İlanları forum içinde, yazan nonova
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 24-04-2011, 15:30

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git