Bulunan 1 den 9 - Toplam 9
Ağaç Şeklinde Aç11Beğeni
 • 3 gönderen financier
 • 2 gönderen sensusvitae
 • 1 gönderen paradoxus
 • 1 gönderen sensusvitae
 • 4 gönderen relaxy

YDS'den Sonra Sorular Yayınlanmayacak

Genel Güncel Olaylar Forumunda YDS'den Sonra Sorular Yayınlanmayacak Konusunu İncelemektesiniz

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 1 Eylül Pazar günü yapılacak Yabancı Dil Seviye Tespit ...


 1. #1
  financier
  Misafir

  YDS'den Sonra Sorular Yayınlanmayacak

  Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 1 Eylül Pazar günü yapılacak Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı'ndan (YDS) sonra soruları yayınlamayacak.

  ÖSYM'den yapılan açıklamada, 2 Ağustos'ta Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 6495 sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun gereğince ÖSYM tarafından uygulanan sınavlara ait soru ve cevapların Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamı dışına çıkarıldığı anımsatıldı.

  Böylece soru havuzunun oluşturulması ile soruların gizliliği ve bilimsel ölçme değerlerinin korunması adına önemli bir gelişmenin yaşandığı ifade edilen açıklamada, ÖSYM'nin misyonu ve vizyonu doğrultusunda sınavlarda sorulan sorular konusunda yapılacak uygulamalara yer verildi.

  Açıklamaya göre, 6495 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren, ÖSYM tarafından yapılan sınavlarda sorulan sorular hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında bedelli veya bedelsiz olarak telif hakkı devri yapılmayacak, başka bir yolla da yayımlanmasına izin verilmeyecek.

  1 Eylül'de yapılacak 2013-YDS Sonbahar Dönemi sınavından itibaren, yapılan sınavlardan sonra sorulan soruların tamamı internet üzerinden veya basın yayın organları vasıtasıyla yayınlanmayacak.

  ÖSYM'nin misyonunun önemli bir boyutu olan "şeffaf bir kurum oluşturmak" doğrultusunda sınav sonuçları açıklandıktan sonra adayların erişimine açılan "cevap kağıtlarının" adaylar tarafından görüntülenmesi uygulamasına devam edilecek.

  Sınav güvenliğinin en önemli unsuru olan "Her Adaya Farklı Soru Kitapçığı" uygulaması nedeniyle adayların sorulara verdikleri cevapları da izlemesini ve cevap kağıdı üzerindeki işaretlemelerini kontrol etmelerini temin etmek amacıyla ÖSYM Yönetim Kurulu tarafından belirlenecek sınavlarda yer alan test sorularının tamamından rastgele seçilen yüzde 10'u adaylara ait soru kitapçıklarındaki soru numaraları ve cevap seçenekleri ile adayların incelemesine açılacak.

  "Temel Soru Kitapçığı"

  Sınav sonuçları açıklandıktan ve cevap kağıtlarının görüntüleri adayların erişimine açıldıktan sonra, sınav sorularının yüzde 10'unu oluşturan ve adayların incelemesine açılan sorular, ayrıca "Temel Soru Kitapçığı" adı altında ÖSYM'nin internet sitesinden tüm kamuoyunun da bilgisine sunulacak. ÖSYM'nin internet sitesinden yayımlanan "Temel Soru Kitapçığı" basın yayın organları tarafından, telif hakları ÖSYM'de saklı kalmak kaydıyla, herhangi bir telif hakkı bedeli ödenmeksizin kullanılabilecek.

  "Temel Soru Kitapçığı" adı altında ÖSYM'nin internet sitesinden yayımlanan sorular dışında kalan ve artık Merkeze ait gizli bilgi olarak nitelenecek tüm sorular yazılı, görsel veya işitsel olarak herhangi bir yolla bir bütün olarak veya kısmen paylaşılması halinde, paylaşan kişi ve kuruluşlar hakkında ilgili mevzuat çerçevesinde gerekli yasal işlemler başlatılacak. Sınav sonunda tüm adayların soru kitapçıkları ile cevap kağıtlarını sınav görevlilerine salonda teslim etmeleri gerekiyor.

  Sınavlarda adaylara verilen soru kitapçıkları üzerindeki karekodun eşleniği sınav öncesinde aday yoklama listesinde adayın isminin karşısına yapıştırıldığından ve merkezce uygulanan sınavlarda soru kitapçığı ve cevap kağıdını salon görevlisine teslim etmekle aday yükümlü olduğundan ÖSYM'ye ulaşmayan soru kitapçığını kullanan adayın sınavı geçersiz sayılacak ve 6114 sayılı kanun kapsamında işlem yapılacak.

  Adaylar sınava sadece kişisel kimlik belgeleri (güncel fotoğraflı nüfus cüzdanı veya süresi geçerli pasaport) ve Sınava Giriş Belgeleri ile girecekler ve sadece kişisel kimlik belgeleri ile sınav salonunda ayrılacaklar.

  Adayların giriş belgeleri, soru kitapçıklarıyla toplanacak.

  Kaynak:YDS'den sonra sorular yayınlamayacak CNNTurk.com
  Nazmi, Cashmere ve sabihagökçenn bunu beğendiler.

 2. #2
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  04-2011
  Mesaj
  49
  Soruların yayınlanmayacagini müjdeleyen osym, sınavın ne zaman açıklanacagini da söyleseydin.
  Makaleden soru araklamaya devam

 3. #3
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  01-2011
  Nerden
  Erzurum
  Mesaj
  49
  YDS ye artık eğlence için giriyoruz ÖSYM nin adalet sistemini attık bir kenara işimize bakıyoruz. Boşverin ielts e girin para ingiltereye gitsin ösym ye gidene kadar. Çünkü ingilizlerin yapmadığı zulmü ösym yapıyor.

 4. #4
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Mesaj
  26
  "şeffaf bir kurum oluşturmak" ifadesine çok güldüm
  Haku ve Cashmere bunu beğendiler.

 5. #5
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  03-2013
  Mesaj
  220
  Saçmalıktan başka birşey değil. Birileri cidden mahvetti Ösym'yi. Yazık çok yazık. Sözde şefaflık sağlayacak. Biz ne yaptığımızı göremedikten sonra sınavın ne güvenilirliği kalacak.

  - - - Güncellendi - - -

  Yarın YDS ye girecek tüm arkadaşlara başarılar diliyorum. İyi çalışan kazansın Gerçi "şeffaf Ösym" sayesinde bu zor görünüyor.
  Haku bunu beğendi.

 6. #6
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Mesaj
  26
  Bence Ösym'nin bu kararına tepki olarak sınava girenler herzamankinden daha çok soruları paylaşmak isteyecek, forumlar şenlenecek Tişikkirlir isym
  sicilya bunu beğendi.

 7. #7
  Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  1.629
  oysa her şey bir "şifre" ve "kişiye özgü kitapçık zırvası" ile başlamıştı !!!
  Haku, sicilya, Cashmere ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
  Hayat hayal kırıklıklarıyla doludur, tabi akademisyenler için...

 8. #8
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  01-2011
  Nerden
  Erzurum
  Mesaj
  49
  Naparsınız. Son yds den sonra ösym kurumuna olan saygımı sınavlara olan güvenimi kaybettim maalesef. Bu yüzden artık umrumda değiller alternatif yöntemleri kullanma kararı verdim.

 9. #9
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  08-2013
  Mesaj
  81
  Alıntı Haku Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Naparsınız. Son yds den sonra ösym kurumuna olan saygımı sınavlara olan güvenimi kaybettim maalesef. Bu yüzden artık umrumda değiller alternatif yöntemleri kullanma kararı verdim.
  hocam geç kalmışız alternatiflere yönelmekte. Zararın neresinden dönersek kardır herhalde. (Ben mesela bu dönem öğrendim ielts sınavının çok güzel bir alternatif olduğunu)
  Hayır yolda uğraş ...

Benzer Konular

 1. ÖYP Önemli Sorular
  ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan emrahlife
  Cevap: 455
  Son Mesaj: 04-03-2015, 12:40
 2. Önemli ve Zor Sorular...
  YDS - Yabancı Dil Sınavı Takıldığınız/Çözemediğiniz Sorular forum içinde, yazan PaNDoX
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 22-03-2013, 01:35
 3. 50 d için sorular
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan onur38
  Cevap: 8
  Son Mesaj: 06-06-2012, 16:32
 4. Öyp ve sorular
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan hly
  Cevap: 9
  Son Mesaj: 02-01-2012, 20:53
 5. öyp ve sorular
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan hly
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 30-06-2011, 11:27

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git