reklam
Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon
Bulunan 1 den 15 - Toplam 26

18 Rektör'den Mısır Açıklaması

Genel Güncel Olaylar Forumunda 18 Rektör'den Mısır Açıklaması Konusunu İncelemektesiniz

Türkiye'den 18 üniversite rektörü, Mısır'daki darbe ve sivillere yönelik saldırıları ortak açıklamayla kınadı. Türkiye'den 18 ...

 1. #1
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376

  18 Rektör'den Mısır Açıklaması

  Türkiye'den 18 üniversite rektörü, Mısır'daki darbe ve sivillere yönelik saldırıları ortak açıklamayla kınadı.

  Türkiye'den 18 üniversite rektörü, Mısır'daki darbeyi ve cuntanın sivillere yönelik saldırılarını kınadı.

  Bildiride, Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde başlayan Arap uyanışının, tarihsel bir dönüm noktası olarak bölgede köklü siyasal ve toplumsal değişimler başlattığı, geleceklerini şekillendirme iradesine sahip çıkan milyonların, barışçıl ve sivil yöntemlerle ülkelerinde çoğulcu demokrasilerin kurulması için riskler aldığı ve önemli kazanımlar elde etmeyi başardığı belirtildi.

  Arap dünyasının "kalbi" olarak bilinen Mısır'da, toplumun geniş kesimlerinin katılımı ile anti-demokratik ve baskıcı yönetimin yenilgiye uğratıldığı ve ilk serbest seçimlerin yapılması ile birlikte hukukun üstünlüğü ve eşit siyasal katılıma dayalı demokratikleşmenin temellerinin atıldığı kaydedilen bildiride, "Ancak ülkedeki statükonun önemli aktörlerinden olan silahlı kuvvetler, 3 Temmuz 2013'te yönetime el koyarak, demokratikleşme çabalarına darbe indirmiştir. Serbest ve saydam seçimlerle her türlü görüşten siyasal oluşum ve partilerin katılımıyla yapılan seçim sonuçları yok sayılmıştır. Mısır'da yönetime el koyan ordu, kurduğu geçici hükümet marifetiyle medyaya kısıtlamalar getirmiş, gazete ve televizyonlar kapatılmış, muhalefet partilerinin liderleri gözaltına alınmış ve seçimle gelen Cumhurbaşkanı hapsedilmiştir" denildi.

  Bu gelişmeler karşısında, "meşru siyasi kazanımlarını savunmak isteyen" kitlelerin meydanlarda barışçıl protestolara başladığı, hiçbir şiddet yöntemine başvurmadan ülkede demokratikleşme sürecinin yeniden başlaması çağrısında bulundukları kaydedilen bildiride, şu görüşlere yer verildi:

  "Cunta destekli geçici yönetimin emriyle güvenlik güçlerinin 14 Ağustos 2013'te evrensel insan hakları çerçevesinde protestolarını sürdüren sivillere yönelik acımasız saldırısında, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu çok sayıda insan hayatını kaybetmiş ve yaralanmıştır. Sivillere yönelik bu saldırı, Orta Doğu'nun kaderini değiştirecek demokratikleşme, insan hakları ve hukuk devletini kurumsallaştırma çabalarına yönelik gayrimeşru bir müdahaledir ve lanetlenmelidir. Mısır'da sivillere yönelik saldırı ve katliamı kınamak ve lanetlemek bir aydın sorumluluğudur. Bu çerçevede tarihsel süreç içerisinde farklı medeniyetlerin doğduğu, din, dil, mezhep ve etnik aidiyet bakımından dünyanın en çoğulcu bölgesi olan, Orta Doğu'nun önemli ülkelerinden Mısır'da gerçekleşen darbeyi ve cuntanın sivillere saldırılarını kınıyor ve lanetliyoruz. Dünya kamuoyunu ve bilhassa aydınları vicdani ve ahlaki sorumluluklar çerçevesinde Mısır'daki katliamı kınamaya, meşruiyeti olmayan darbe yönetimine karşı ülkede demokratik düzene dönülmesi yönünde tepkilerini dile getirmeye davet ediyoruz."

  Bildiriye şu isimler imza attı:

  "Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Zafer Gül, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Eruslu, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, Beykent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emin Karahan, Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamit Okur, Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muammer Yaylalı, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Duman, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Galip Akhan, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İrfan Aslan, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat İnanç, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç, Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Ali Sürmen, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Burhanettin Uysal, Bezmialem Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saffet Tüzgen, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer."

  Kaynak: A.A
  erasmous bunu beğendi.

 2. #2
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  561
  Tamam açıklamanıza bir şey demiyorum ama bir gün de bizim sorunlarımız üzerine açıklama yapsanız olmaz mı ? biri mısır için açıklama yapar, diğeri gezi için, öbürü gezi karşıtı, bir diğeri suriye, bir grup da çıkıp öğretim elemanlarının özlük hakları ve maaşları hakkında açıklama yapamaz mı ? hem de biz bu amaç için bu kadar yoğunlaşmışken ..
  Mr December, Cashmere ve metmet84 bunu beğendiler.

 3. #3
  Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  1.628
  bu kadar toplanmışlar bari bir halısaha maçı ayarlayıp oynasınlar !!!
  handikap, fallenangel, axleen ve 2 diğerleri bunu beğendiler..
  Hayat hayal kırıklıklarıyla doludur, tabi akademisyenler için...

 4. #4
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  06-2012
  Nerden
  istanbul
  Mesaj
  399
  Hep gösteriş yahu. Bu rektörler kendi insanı öldüğünde de bir ses çıkarsa yaptıkları daha anlamlı olacaktır. Ayrıca bunların çoğu 12 Eylül darbesi sonrası doç. prof. olmuş kişiler tahminen. Madem bu kadar darbe karşıtı idiler neden o vakitlerde akademiden istifa edenler kervanına katılmadılar acaba.

 5. #5
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Nerden
  ANKARA
  Mesaj
  845
  Alıntı biophysics Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Tamam açıklamanıza bir şey demiyorum ama bir gün de bizim sorunlarımız üzerine açıklama yapsanız olmaz mı ? biri mısır için açıklama yapar, diğeri gezi için, öbürü gezi karşıtı, bir diğeri suriye, bir grup da çıkıp öğretim elemanlarının özlük hakları ve maaşları hakkında açıklama yapamaz mı ? hem de biz bu amaç için bu kadar yoğunlaşmışken ..
  Neden yapsın ki hocam? Adamlar ar. gör. iken maaşlar böyle yerlerde sürünmüyordu. Hatta ortalamaya göre iyiydi. Rektör dediğimiz kişi yıllarca prof.luk yapmış insan. Prof iken üniversitenin balını her türlü yiyorlar. Şimdi de rektör zaten, bizim yılda aldığımız maaş kadar aylık maaşları var. Şimdi bu durumda olan bir insan nasıl olacak da "ya bizim ar. gör. ler yada uzman vs. az alıyorlar, iyileştirme yapılsın" diyecek?
  aDNA, biophysics ve sabihagökçenn bunu beğendiler.
  " Kimin himmeti milleti ise, o tek başına bir millettir." B.S.N.

 6. #6
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  09-2012
  Nerden
  BoLu
  Mesaj
  295
  Saldırıları kınarlar, saldıranlarla ya da buna zemin hazırlayan ne dogrudan ya da dolaylı yardım edenlerle ekonomik, ticari ya da egitim işbirligi yaparlar.

  Bizdeki insanlık, bizdeki tepki bu kadar, milletçe hafızamız 3 gunden oteye gitmez.
  axleen, Cashmere ve sabihagökçenn bunu beğendiler.
  Her şeyi senin için var ettim." diyen Rabb'e; "Her şeyi senin için terk ettim.!" diyebilmektir...ASK

 7. #7
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  11-2011
  Mesaj
  1.411
  Çoğu gösterişten ibaret. Hepsi koltuğunda rahat oturduğu yerden ahkam keser ama bir iş yapmaya gelince kaçacak yer ararlar. Kendilerine verilen yetkileri çoğu zaman kendi istekleri doğrultusunda kullanırlar. Birçoğu da bunların egoisttir. İstisnalar da var elbette ama istisnalar kaideyi bozmuyor malesef. Kendisini sağlama alan geçmişini unutuyor. Adalet insanlık lafta sadece. Hepinizi öperim..
  aDNA ve sabihagökçenn bunu beğendiler.

 8. #8
  willywonka
  Misafir
  Bir Gezi direnişçisi olarak, Mısır'daki katliama elbette sessiz kalmıyorum. Yürüyüş yapanlar her ne kadar Anadolu Gençlik çocukları olsa da, ben bir birey olarak yürüyorum onların yanında. Bir Başbakan'a sahibiz, Mısır'daki insanlarda en doğal hakkı olan demokrasi savaşını vermekteler ve sokaklardalar.. Başbakan, bunlara '' insanlar doğal haklarını kullanıyor'' derken ben bu ülkede elimde limonum ile marjinal grup, çapulcu adam oluyorum. Ayrıca Başbakan; ne diyor Mısır için: “Şu anda Mısır’da ne diyorlar? Demokrasi sandık değildir. '' ama yaklaşık 2 ay önce, ''Derdin varsa, sandıkta cevap verirsin'' dememiş miydi? Demokrasi ile sandığı eş tutmamış mıydı?


  Kimse bu ülkede aptal değil salak da değil.

  Başbakan: '' Eğer Batı bu duruma müdahale etmez ise, dünyada demokrasinin sorgulanması gerektiğini söylemiş. Başbakan, tıpkı Suriye'deki gibi; Mısır'da da Müslüman Kardeşler ilizyonundan çıkabilmiş değildir. Hükümet aslında Batı'nın insanların demokrasi uğruna nesneleştirilmesinin bir sözcüsü olmaktan öteye gidebilmiştir değildir.

  Eğer gerçekten samimi olsalar; halk gösterilerine ''demokratik talep'' diyen bir Hükümet, nasıl oluyor da ''Gezi Parkı'' olaylarındaki insanlara marjinal grup demektedir? Ki, Mısır'daki insanların bir çoğunda silah var iken..
  clara, shockhan, fallenangel ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

 9. #9
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Mesaj
  385
  Yapsınlar açıklama. Bir bildiriyi okuyup imzalamak 10 dakika, toplumsal bilinç yaratmak paha biçilemez. Ama madem böyle bir misyon üstleniyorlar Roboskiyle ilgili de yapsınlar, Gezi ile ilgili de yapsınlar... O zaman gerçekten rahat olur vicdanlar.

  Ne yazık ki şiddet görenler, ölenler arasında ayrımcılık yapan, birine oh olsun diğerine vah vah diyen zihniyet var ya, işte ona tahammül edemiyorum. O kadar çok insan gördüm ki Ethem'e, Ali İsmaile "oh olsun geberdi" diyip Mısır'a ağlayan, artık kimsenin samimiyetine güvenemiyorum. Söz konusu rektörler iyi niyetle her türlü şiddeti kınıyor olsa bile güvenemiyorum. Çünkü bu dünyada aklımın almadığı kadar çirkinlik varmış da ben gözlerimi kapatıyormuşum meğer. Kendi canıma kast edilene, kendi arkadaşım hırpalanana kadar konduramamışım insanın insana bunu yapacağını.

  Artık görüyorum ve gerçekten acıtıyor. Mursi'den de nefret ediyorum Sisi'den de. İkisi de aynı faşistin laciverti bence. Ama filler tepinirken çimler eziliyor, insanlar ölüyor ya... Bunu görmeyip demokrasi dersi vermeye materyal olarak kullanıyor ya birileri medyada bunu, işte o zaman çıldırıyorum!
  shockhan, fallenangel, Cashmere ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

 10. #10
  shockhan
  Misafir
  Sonunda İbrahim Tatlıses de Tatlıses Lahmacun açılışında yorumunu yaptı ;
  -1000942_190333794477357_1338116207_n.jpg

 11. #11
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  851
  bir detay sanırım gözden kaçıyor; gezi parkı eylemleri demokratik yöntemlerle seçilmiş bir hükümeti devirmek için yapılmışken Mısır halkı seçilmiş başkanlarına yapılan askeri darbeye karşı ayaklanmıştır.

  bu noktada burada ölen vatandaşların sorumlusu tüm diyalog çabalarına rağmen kaos çağrısı yapan dayanışmalar, kolektifler, illegal örgütlerdir. Mısır'da tanka karşı durmakla burada tomaya karşı durmayı kıyaslamak her şeyden önce üzerine kurşun yağdırılan insanların cesaretini küçümsemektir.

  bir de r4bia işareti ile dalga geçenler var; onları vicdanlarını düşürdükleri yere koşmaya davet ediyorum. zira vicdan insanın geri dönüş ipidir.
  xeno ve Bob bunu beğendiler.
  2012/2 ÖYP Araştırma Görevlisi

 12. #12
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  06-2012
  Mesaj
  69
  Maalesef akdemisyenlerin ya da akademisyenlik adaylarinin elma ile armutu ayiramadigini birkez daha gormus olduk.. Ulkem adina uzucu...

 13. #13
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Mesaj
  385
  Alıntı Tarko Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  bir detay sanırım gözden kaçıyor; gezi parkı eylemleri demokratik yöntemlerle seçilmiş bir hükümeti devirmek için yapılmışken Mısır halkı seçilmiş başkanlarına yapılan askeri darbeye karşı ayaklanmıştır.
  Hükümeti devirmek? Konudan bağımsız olarak buna ağır itirazlarım var.
  1) Bu nerden çıktı? Kim dedi? Birileri bizim yerimize "bunların niyeti bu" diye açıklama yaptı. Bizi tanımayanlar da inandı. Amacımız hükümeti devirmektiyse neden bundan bizim haberimiz yok?
  2) Bize askeri darbe yanlısı deniyor. Biz hükümet ile TSK arasındaki anlaşmaları bilmeyecek kadar cahil değiliz. Ortada imzalar ve anlaşmalar var eğer ordu olaya müdahil olursa devletin yanında yer alıp halkı dağıtmakla mükellef. Ordunun Gezi denkleminde hiç bir yeri yok.
  3) Amacımız gerçekten hükümeti devirmek olsa yapamaz mıydık? Bence yapardık. Meclisin bulunduğu Kızılay'da yüzbinlerce insandık. İnan niyetimiz bu olsa o meclise girer, ya yıkar ya meclise el koyar bir şekilde köstek olurduk meccut yönetime. O kalabalığa rağmen denemedik. neden? Niyetimiz bu değildi.
  4) Ama "hükümet istifa" sloganı atıldı diyebilirsiniz. Takdir edersiniz ki slogan kısa ve öz olur 5 tane talep sıralayamazsınız. İstifa sloganı "biz bu hükümeti bu haliyle istemiyoruz arkadaş" demenin en kısa öz yolu. Başbakan çıkıp "tamam arkadaş haklısınız ben sizi temsilen buradayım kendi bildiğimi okumak yerine bundan sonra milletin taleplerine göre hareket etmem gerektiğini öğrendim bu olaydan" diyebilirdi... %10 barajını kaldırıp erken seçime de gidebilirdi ki çoğunluğun isteği buydu. Erdoğan da mecliste olsun, ama %10 barajına takılanların, nasılsa beni temsil eden parti yok diyip oy kullanmayanların da mecliste temsili olsun. Taksim dayanışması ilk seçenek için mücadele etti, ben ikinci seçenekten yanayım. Ama görüldüğü üzere hükümeti devirmek seçenekler içerisinde yer almıyor. Hatta bizzat hükümeti muhattap alıp ondan istedik barajı düşürmesini falan. Tanımıyoruz bu adamı demedik değiştirmeye çalıştık, "benim de temsil edilmemden sen sorumlusun bunu sağlamalısın" dedik.
  4) Ölen vatandaşların sorumlusu çığırtkanlık yapanlardır demek çok ağır bir itham ve iki sebepten etik dışı. Birincisi sokağa çıkan insanları aptal yerine koyuyorsunuz. Bizim aklımız beynimiz yok, dolduruşa geldik öyle mi? Benim bir vicdanım var. 31 Mayısta barışçıl bir oturma eylemine uygulanan şiddeti gözlerimde gördüğüm için, kimseyle konuşmadan çıktım sokağa. Gözümle gördüğüme dayanamadım kimse bana "hadi gidelim" demedi. İkinci olarak böyle söylemekle katilleri, Ali İsmail'i tekmeleyerek öldürenleri, Ethem'in kafasına kurşun sıkanı, arabasını Mehmet'in üzerine süren kişiyi aklıyorsunuz. Madem oraya gitti doğal olarak ölecekti diyorsunuz. Öldürenin iradesini yok sayıyorsunuz. Hayır efendim orada insanlar bilinçli olarak, zarar verme kastıyla saldırdılar ve davranışlarından onlar sorumludur. Berkin Elvan 2 aydır komada. Bakkala giderken başından vurulup komaya girdi. Onu ekmek almaya gönderen ailesi mi sorumlu yani durumdan? Sizin mantığınız buna çıkıyor. Ölümden siyaset çıkaranlar derken kastettiğim tavır tam da bu.
  5) Gezideki her bir insan sokağa canının tehlikede olduğunu bilerek çıktı. Üç metre önünüzdeki polis fişeğini suratınıza nişan alarak sıktığında ya gözünü kaybedersiniz, ya beyin travması ölüme kadar götürür, ya suratınız yanar, parçalanır... Lobna kafa darbesi yüzünden konuşma yeteneğini yitirdi biliyor musunuz? Biz bunları bilerek çıktık sokağa. Mısırdakilerin cesaretini sorgulamıyorum, siz de Gezi'dekilerin cesaretini sorgulayıp insanlara haksızlık yapmayın bence.

  Tek bir şeye katılıyorum: Mısırda yaşananlar ile dalga geçilmesi gerçekten hiç hoş değil, çok çirkin. Ama şöyle ufak bir ayrım var, Rabia işareti ile değil, bu işareti yapan bir zihniyet tipiyle dalga geçenler de var. Mesela Türkiye'deki ilk Mısır protestosunda "Tek yok Hilafet" diye pankart vardı. Demokrasi, vicdan diye sokağa çıkıp ülkenin iç işlerinde değişiklik talep eden bu zihniyete ben güldüm mesela. Yaşanan trajedi umurunda değil çünkü adamın, kendi ideolojisini sergileme fırsatı bulmuş bunu kullanıyor. Bu adama saygı duymam kusura bakmayın.

  - - - Güncellendi - - -

  Eklenti: Elma ile armudu ayırmaya gerek yok. Hepsi meyve. Hepsi tepki gösterilmeyi hak eden olaylar. Hepsi trajedi. Sivastan, uludereye kadar... Bambaşka dinamikler ama "hakkında gereken yapılsın ve caydırıcı olsun" demek için olayların kategorik benzerlikler taşıması gerekmiyor.
  shockhan, fallenangel, kaamos ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

 14. #14
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  851
  Alıntı Podof Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Hükümeti devirmek? Konudan bağımsız olarak buna ağır itirazlarım var.
  1) Bu nerden çıktı? Kim dedi? Birileri bizim yerimize "bunların niyeti bu" diye açıklama yaptı. Bizi tanımayanlar da inandı. Amacımız hükümeti devirmektiyse neden bundan bizim haberimiz yok?
  2) Bize askeri darbe yanlısı deniyor. Biz hükümet ile TSK arasındaki anlaşmaları bilmeyecek kadar cahil değiliz. Ortada imzalar ve anlaşmalar var eğer ordu olaya müdahil olursa devletin yanında yer alıp halkı dağıtmakla mükellef. Ordunun Gezi denkleminde hiç bir yeri yok.
  3) Amacımız gerçekten hükümeti devirmek olsa yapamaz mıydık? Bence yapardık. Meclisin bulunduğu Kızılay'da yüzbinlerce insandık. İnan niyetimiz bu olsa o meclise girer, ya yıkar ya meclise el koyar bir şekilde köstek olurduk meccut yönetime. O kalabalığa rağmen denemedik. neden? Niyetimiz bu değildi.
  4) Ama "hükümet istifa" sloganı atıldı diyebilirsiniz. Takdir edersiniz ki slogan kısa ve öz olur 5 tane talep sıralayamazsınız. İstifa sloganı "biz bu hükümeti bu haliyle istemiyoruz arkadaş" demenin en kısa öz yolu. Başbakan çıkıp "tamam arkadaş haklısınız ben sizi temsilen buradayım kendi bildiğimi okumak yerine bundan sonra milletin taleplerine göre hareket etmem gerektiğini öğrendim bu olaydan" diyebilirdi... %10 barajını kaldırıp erken seçime de gidebilirdi ki çoğunluğun isteği buydu. Erdoğan da mecliste olsun, ama %10 barajına takılanların, nasılsa beni temsil eden parti yok diyip oy kullanmayanların da mecliste temsili olsun. Taksim dayanışması ilk seçenek için mücadele etti, ben ikinci seçenekten yanayım. Ama görüldüğü üzere hükümeti devirmek seçenekler içerisinde yer almıyor. Hatta bizzat hükümeti muhattap alıp ondan istedik barajı düşürmesini falan. Tanımıyoruz bu adamı demedik değiştirmeye çalıştık, "benim de temsil edilmemden sen sorumlusun bunu sağlamalısın" dedik.
  4) Ölen vatandaşların sorumlusu çığırtkanlık yapanlardır demek çok ağır bir itham ve iki sebepten etik dışı. Birincisi sokağa çıkan insanları aptal yerine koyuyorsunuz. Bizim aklımız beynimiz yok, dolduruşa geldik öyle mi? Benim bir vicdanım var. 31 Mayısta barışçıl bir oturma eylemine uygulanan şiddeti gözlerimde gördüğüm için, kimseyle konuşmadan çıktım sokağa. Gözümle gördüğüme dayanamadım kimse bana "hadi gidelim" demedi. İkinci olarak böyle söylemekle katilleri, Ali İsmail'i tekmeleyerek öldürenleri, Ethem'in kafasına kurşun sıkanı, arabasını Mehmet'in üzerine süren kişiyi aklıyorsunuz. Madem oraya gitti doğal olarak ölecekti diyorsunuz. Öldürenin iradesini yok sayıyorsunuz. Hayır efendim orada insanlar bilinçli olarak, zarar verme kastıyla saldırdılar ve davranışlarından onlar sorumludur. Berkin Elvan 2 aydır komada. Bakkala giderken başından vurulup komaya girdi. Onu ekmek almaya gönderen ailesi mi sorumlu yani durumdan? Sizin mantığınız buna çıkıyor. Ölümden siyaset çıkaranlar derken kastettiğim tavır tam da bu.
  5) Gezideki her bir insan sokağa canının tehlikede olduğunu bilerek çıktı. Üç metre önünüzdeki polis fişeğini suratınıza nişan alarak sıktığında ya gözünü kaybedersiniz, ya beyin travması ölüme kadar götürür, ya suratınız yanar, parçalanır... Lobna kafa darbesi yüzünden konuşma yeteneğini yitirdi biliyor musunuz? Biz bunları bilerek çıktık sokağa. Mısırdakilerin cesaretini sorgulamıyorum, siz de Gezi'dekilerin cesaretini sorgulayıp insanlara haksızlık yapmayın bence.

  Tek bir şeye katılıyorum: Mısırda yaşananlar ile dalga geçilmesi gerçekten hiç hoş değil, çok çirkin. Ama şöyle ufak bir ayrım var, Rabia işareti ile değil, bu işareti yapan bir zihniyet tipiyle dalga geçenler de var. Mesela Türkiye'deki ilk Mısır protestosunda "Tek yok Hilafet" diye pankart vardı. Demokrasi, vicdan diye sokağa çıkıp ülkenin iç işlerinde değişiklik talep eden bu zihniyete ben güldüm mesela. Yaşanan trajedi umurunda değil çünkü adamın, kendi ideolojisini sergileme fırsatı bulmuş bunu kullanıyor. Bu adama saygı duymam kusura bakmayın.

  - - - Güncellendi - - -

  Eklenti: Elma ile armudu ayırmaya gerek yok. Hepsi meyve. Hepsi tepki gösterilmeyi hak eden olaylar. Hepsi trajedi. Sivastan, uludereye kadar... Bambaşka dinamikler ama "hakkında gereken yapılsın ve caydırıcı olsun" demek için olayların kategorik benzerlikler taşıması gerekmiyor.
  sürekli "biz" diye tanımladığınız muğlak bir kitle var, "siz" kimsiniz?

  eğer biz diyerek "türkiye halklarını" kastediyorsanız, sizin taleplerinizi desteklemediği aşikar olan 21 milyon ak parti seçmenini bu denklemde nerede görüyorsunuz?

  Hükümetin sizin taleplerinizi dinlemesini istemenize diyecek bir şey yok ama bu talepleri uygulamak zorunda olduğu kanaatine hangi hakla varıyorsunuz?

  gezi parkı ile ilgili plebisit sözü verilmesine rağmen halkın demokratik bir yolla vereceği kararı tanımayarak meydanları işgal eden ve huzursuzluk yaratan öncülerin ölümlerdeki payını taksim etmeden polis şiddetine karşı getirdiğiniz eleştirilerin nasıl kıymeti harbiyesi olabilir?

  en önemli soru; referandumda gezi parkı yerine topçu kışlası yapılsın tercihi çıkarsa buna saygı duyacak mısınız?

  teşekkürler.
  2012/2 ÖYP Araştırma Görevlisi

 15. #15
  willywonka
  Misafir
  Alıntı Tarko Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  bir detay sanırım gözden kaçıyor; gezi parkı eylemleri demokratik yöntemlerle seçilmiş bir hükümeti devirmek için yapılmışken Mısır halkı seçilmiş başkanlarına yapılan askeri darbeye karşı ayaklanmıştır.

  bu noktada burada ölen vatandaşların sorumlusu tüm diyalog çabalarına rağmen kaos çağrısı yapan dayanışmalar, kolektifler, illegal örgütlerdir. Mısır'da tanka karşı durmakla burada tomaya karşı durmayı kıyaslamak her şeyden önce üzerine kurşun yağdırılan insanların cesaretini küçümsemektir.

  bir de r4bia işareti ile dalga geçenler var; onları vicdanlarını düşürdükleri yere koşmaya davet ediyorum. zira vicdan insanın geri dönüş ipidir.

  tarko hocam, ben anadolu gençlik ile de yürüdüm. basın açıklaması yaparken de arkalarında idim. Bir başbakanın duyarlılığı kendi ülkesinde de geçerli olması gerekmez mi? Reyhanlı'da ölen çocuklar için de ekran başında ağlaması gerekmez miydi? Ama ertesi gün atlıkarınca da gülerek poz verdi, benim dediğim, AKP kendi iç hesaplamaları için Mısır'ı kullanmaktadır. Hele ki, darbeyi İsrailliler yaptı demek tam bir hezeyan, dış dünyada gülüyorlar artık kendisine.

  ayrıca, rabia olayında gülenlere elbette vicdan sahibi olan insanlar tepki gösteriyor. Gezi Parkı olayları hakkındaki görüşlerine de cevap vermeye değer bulmuyorum.


       
Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon

Benzer Konular

 1. ÖSYM'den ''TÜBİTAK'' açıklaması
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 05-01-2013, 23:25
 2. YÖK Başkanından 2. ÖYP Açıklaması
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 10
  Son Mesaj: 13-10-2011, 19:40
 3. Makale: YÖK Başkanından ÖYP Açıklaması
  Anasayfa Haberleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 25
  Son Mesaj: 21-08-2011, 23:28
 4. yök başkanından başbakana öyp açıklaması
  ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan love_freedom
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 29-07-2011, 21:39

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git