Bulunan 1 den 2 - Toplam 2
Ağaç Şeklinde Aç5Beğeni
 • 5 gönderen turabe

Yeditepe Asistan Dayanışması: Ya Hep Beraber Ya Hiçbirimiz!

Genel Güncel Olaylar Forumunda Yeditepe Asistan Dayanışması: Ya Hep Beraber Ya Hiçbirimiz! Konusunu İncelemektesiniz

Yeditepe Asistan Dayanışması, YÖK`ün vakıf üniversitelerine tanıdığı imkânla `bursiyer` adı altında sigortasız çalıştırılmayı protesto etti. ...


 1. #1
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Nerden
  ANKARA
  Mesaj
  845

  Yeditepe Asistan Dayanışması: Ya Hep Beraber Ya Hiçbirimiz!

  Yeditepe Asistan Dayanışması, YÖK`ün vakıf üniversitelerine tanıdığı imkânla `bursiyer` adı altında sigortasız çalıştırılmayı protesto etti.

  Güvencesiz ‘iş gücü` üzerinden kar etme ihtiyacını karşılamak için her yola başvuran vakıf üniversitelerinde, bu kez araştırma görevlileri, "merdiven altı" diye tabir edilen haksız ve hukuksuz bir uygulama ile "bursiyer" adı altında sigortasız çalıştırılıyor. Akademinin en alt basamağında çalışan araştırma görevlilerinin emeğini görünmez kılan, haklarını hiçe sayan düzene zemin hazırlayan bu uygulama, YÖK`ün vakıf üniversitelerine tanıdığı bir özerklikle uygulanıyor.

  yeditepe araştırma görevlileri ise bu haksız uygulamalara karşı direnmek ve dayanışmak için kısa bir süre önce bir araya geldi. Ancak Rektörlük, bu birliktelikten dahi korkarak Dayanışmanın bileşenlerinden üç araştırma görevlisini işten çıkardı. Kendilerine 31 Temmuz itibariyle "yaşam destek bursu" adı altında verilen maaşlarının kesileceğine dair tebligat sunulan araştırma görevlilerine maaş kesintisinin gerekçesine ilişkin hiçbir bilgi verilmedi.
  Yeditepe Asistan Dayanışması, yaşananları protesto etmek üzere bugün eylem yaptı. Yeditepe Üniversitesi Rektörlük binası önünde yapılacak olan eylem, güvenlik görevlilerinin asistanlara desteğe gelen öğretim elemanlarının 26 Ağustos Yerleşkesi‘ne girişlerine izin vermemesi dolayısıyla yerleşke kapısında gerçekleştirildi. Eyleme, Eğitim Sen Ankara Üniversiteler Şubesi (5 No‘lu), Eğitim Sen İstanbul Üniversiteler Şubesi (6 No‘lu), İTÜ Asistan Dayanışması, Yeditepe Forumu, Özyeğin Üniversitesi Asistanları, Vakıf Dayanışma da destek verdi.
  Burada açıklama yapan Yeditepe Asistan Dayanışması, "Biliyoruz ki, tüm bunlar sermayeyi elinde barındırarak, gücü de elinde barındırdığını zanneden her otoriter egonun kendini tatmin etme, geride kalanı susturma ve baskılama şeklidir. Ama biz geride kalanlar susmuyor, baskı ve otorite karşısında yılmıyoruz!" dedi.
  Özlük haklarının gasp edilmesine karşı çıkan Yeditepe Asistan Dayanışması, emeklerinin görünür, ünvanlarının resmi ve tanınır olmasını; üniversitede güvencesiz/sigortasız çalıştırılmaya son verilmesini ve gerekçe gösterilmeden işten çıkarılan arkadaşlarının derhal işlerine iade edilmelerini talep ederek, "Akademik özgürlüğü, özgür düşünceyi ve bilimi ortadan kaldırmayı amaçlayan her türlü baskı ve dayatmayı reddediyoruz. Bizler akademik özgürlüğümüzü ve özlük haklarımızı geri kazanmak ve akademik köleliğe son vermek için mücadelemize devam edeceğiz. Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz!" dedi.
  Eğitim Sen Ankara Üniversiteler Şubesi adına açıklama yapan Cenk Yiğiter de Yeditepe asistanlarının taleplerinin yanında olduklarını dile getirerek bu taleplerin takipçisi olacaklarını belirtti.
  aDNA, Mr December, nefertitism ve 2 diğerleri bunu beğendiler..
  " Kimin himmeti milleti ise, o tek başına bir millettir." B.S.N.

 2. #2
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  473
  Konuyu yanlış hatırlamıyorsam Vahdet Hocam foruma taşıyarak başlık açmıştı. Çok üzüldüm ve sinirlendim gördükleri muamele ve maruz kaldıkları saçmalıklar için.Ancak bakıyorum konu gündeme düşmedi bile

  Bir Abbas Güçlü mü var öğrencilerin, öğretmenlerin aracı olarak danışacağı yardım isteyebileceği koskoca memleketimde?!

  Mutlaka bir "dayı"nız mı olmalı size yapılan zulmü gözlerönüne çıkarabilmek vedahi hak aramak için?

  Akademik özgürlüğü, özgür düşünceyi ve bilimi ortadan kaldırmayı amaçlayan her türlü baskı ve dayatmayı reddediyoruz. Bizler akademik özgürlüğümüzü ve özlük haklarımızı geri kazanmak ve akademik köleliğe son vermek için mücadelemize devam edeceğiz. Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz!
  Bir garip akademisyen...

Benzer Konular

 1. Yeditepe Rönesansin Değil, Engizisyonun İzinde Mi?
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 18-07-2013, 13:48
 2. ODTÜ Asistan Dayanışması! Her Üniversiteye Yayılması Ümidiyle...
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 27-03-2013, 10:37
 3. Yeni Açılan Bölümlerde Asistan Olmak
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan nurcihan
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 17-08-2012, 15:50
 4. Değişen Oranlarla Beraber Yeni ÖYP Puanınızın Durumu Ne Oldu?
  ÖYP 2012- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 152
  Son Mesaj: 11-07-2012, 12:22
 5. Dil puanı olmadan asistan olmak
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan goksu
  Cevap: 9
  Son Mesaj: 01-02-2012, 15:48

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git