Bulunan 1 den 2 - Toplam 2

Hakkari Üniversitesi Yüzde 99 Tercihle Kontenjanlarını Doldurdu

Genel Güncel Olaylar Forumunda Hakkari Üniversitesi Yüzde 99 Tercihle Kontenjanlarını Doldurdu Konusunu İncelemektesiniz

Hakkari Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ebubekir Ceylan, bu yıl için açılan 850 öğrenci kontenjanından 833'ünün ...


 1. #1
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376

  Hakkari Üniversitesi Yüzde 99 Tercihle Kontenjanlarını Doldurdu

  Hakkari Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ebubekir Ceylan, bu yıl için açılan 850 öğrenci kontenjanından 833'ünün tercih döneminde dolduğunu açıkladı.

  Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonrasında Türkiye'nin çeşitli illerinden 833 öğrencinin Hakkari Üniversitesini tercih etmesi, hem üniversite yönetiminin hem de yöre halkının yüzünü güldürdü. Çözüm süreci kapsamında bölgede sağlanan barış ortamıyla operasyonların, çatışmaların ve izinsiz gösterilerinin durma noktasına geldiği kentte, üniversitenin de öğrenciler tarafından tercih edilmesi yaşanan olumlu gelişmelere bir yenisini ekledi. Hakkari Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ebubekir Ceylan, açılan 850 kontenjandan 833'ünün dolmasıyla yerleştirmede yüzde 98-99'luk bir başarı elde ettiklerini söyledi.

  Ceylan, talep edilen öğrencilerden tamamına yakınının üniversitelerini tercih etmesinin mutluluk ve memnuniyet verici olduğuna değinerek, çözüm sürecinin de buna önemli katkı sunduğunu belirtti. Türkiye'nin hemen her ilinden öğrencinin eğitim için Hakkari'ye geldiğini anlatan Ceylan, şöyle konuştu:

  "Bu yıl için açılan 850 öğrenci kontenjanından 833'ünün tercih döneminde dolması büyük bir başarıdır. Birçok ilimizden üniversitemizi tercih edenler olmuş. Hatta Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinden bile üniversitemizi tercih eden var. Bizi tercih eden öğrenciler arasında ilk tercihine Hakkari Üniversitesini yazan 229 öğrencimiz var. Yani 833 öğrencinin 229'u Hakkari Üniversitesi'ni birinci tercih olarak yapmışlar ve bu öğrencilerden 115'i erkek, 114'ü ise kız. Kendilerine başarılar diliyoruz.
  Hakkari halkı son derece misafirperver ve kendisine gelen insanları bağrına basar, en iyi şekilde misafir eder. Bu konuda hiçbir öğrencimiz, öğrencimizin annesi, babası, velisi tereddüt etmesin. Anne ve babalar çocuklarını çok rahat bir şekilde buraya gönderebilirler."
  Ek kontenjanlardan faydalanmak isteyen öğrencilere de çağrı da bulunan Ceylan, "Üniversitemizi tercih edenlerin sayısı ve yüzdesi oldukça yüksek. Bu da burada öğrencilerin çok rahat barınabileceğini ve üniversitemizi tereddüt etmeden tercih edebileceğini gösteriyor" dedi.

  Prof. Dr. Ebubekir Ceylan, akademik personel sıkıntısından dolayı yeni bölümler açamadıklarına dikkati çekerek, üniversitede görev yapmak isteyen akademisyenleri, imkanların her geçen gün arttığı kente davet etti.

  Hakkari Üniversitesi’ne yeni kampüs

  2008 yılında hizmete açılmasına rağmen kampüsü olmayan Hakkari Üniversitesi Zeynel Bey yerleşkesinde kampüs alanında inşaat çalışmalarına başlandı.

  Hakkari Üniversitesi Kıran Mahallesi'nde bulunan 603 bin metrekare arazinin üzerinde kurulacak olan kampüs için Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ile yapılan protokol sonucunda 25 Mart tarihinde yapım ihalesi gerçekleştirildi. İhale kapsamında 700 gün içerisinde tamamlanacak birinci etap olan kafeterya, yemekhane, lojman, kantin ve derslik binaları inşaatı ile altyapı ve çevre düzenlemesi çalışmalarına başlandı.
  Kampüs yerleşkesinin bir an önce tamamlanması için sık sık alanda incelemelerden bulunan ve şantiye yetkililerinden bilgiler alan Rektör Prof. Dr. Ebubekir Ceylan, kazı ve kaya parçalama çalışmalarını yerinde inceleyerek demir kalıp çalışması yapan teknikerlerle demir bükme makinesini çalıştırdı.

  Kampüse en kısa zamanda kavuşacağız

  Rektör Ceylan, "Hakkari'nin yıllardır beklediği kampüsüne kavuşması için elimizden gelen tüm çalışmaları yoğun olarak yapıyoruz. Gerekirse her gün gelip çalışmaları kontrol edeceğim ve Hakkari Üniversitesi'ni kampüsüne en erken zamanda kavuşturacağız. Türkiye'nin batı ucundaki öğrencilerimiz bizleri tercih etmeye başladı. ÖSYM'nin bu yılki ilk yerleştirmelerine göre 833 genç arkadaşımız Hakkari Üniversitesi ailesine katılmış bulunmakta. Kampüsümüzün tamamlanması ile Hakkari’mizin sosyo-ekonomik çehresinde çok olumlu değişmeler yaşanacak" dedi.

  Kaynak: DHA

 2. #2
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  06-2012
  Nerden
  istanbul
  Mesaj
  399
  Bölgenin iyiliği için Dicle'nin hegemonyası bitmeli. Özellikle Artuklu'dan beklentim yüksek. Bu haberler güzel haberler.

Benzer Konular

 1. ÖYP 2011 Hakkari Üniversitesini Kazananlar
  ÖYP 2011- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 38
  Son Mesaj: 20-06-2017, 16:04
 2. Hakkari Üniversitesi ÖYP Araştırma Görevliliğini Kazananlar
  Hakkari Üniversitesi forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 7
  Son Mesaj: 30-12-2014, 02:19
 3. Türkiye'nin Yüzde 61'i 'Mutlu'
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 27-02-2013, 22:52
 4. Hakkari üniversitesine 2011 öyp ile yerleşenlerin yeri
  ÖYP 2011- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan mustafatanis
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 01-08-2011, 22:05
 5. Cevap: 0
  Son Mesaj: 21-01-2011, 17:06

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git