Antalya’da yaşayan Rus asıllı iki kardeşten biri Türk vatandaşlığına geçtikten sonra girdiği LYS’de Türkiye 321’incisi oldu.

16 yıl önce anneleriyle yerleşen Rus asıllı iki kardeşten biri, Türk vatandaşlığına geçtikten sonra bu yıl girdiği LYS’de Türkiye 321’incisi oldu. Antalya’ya, eşinden ayrılıp Türk vatandaşlığına geçen anneleri Yelen Laçugin ile Özbekistan’dan gelip yerleşen Rus asıllı Sergey (22) ve Spartak (24) Laçugin kardeşler, geçen seneye kadar “vatansız” yaşadı. İlk, orta ve lise eğitimlerini ikamet tezkeresi ile tamamlayan Laçugin kardeşlere, 2008 yılında 18 yaşlarını doldurmalarının ardından üniversite eğitimi görebilmeleri için bir ülke vatandaşı olduklarına dair belgeye ihtiyaç duydu.

Özbekistan’ın Ankara Büyükelçiliği başta olmak üzere birçok yere müracaat eden Laçugin kardeşler olumlu bir cevap alamadı. 3 yıl boyunca “vatansız” olarak hayatlarını sürdürdü. Kardeşlerden Sergey Laçugin, geçen yıl özel bir toplantıda tanıştığı Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu’na yaşadıkları sıkıntıları anlattı. Kardeşlerle görüşen Çavuşoğlu, İçişleri ve Dışişleri bakanlıkları ile yaptığı görüşmeler sonucunda kardeşlerin Türk vatandaşı olmalarını ve kimlik almalarını sağladı. Türk vatandaşı olduktan sonra bu yıl LYS’ye giren Spartak Lacugin önemli bir başarı kazanarak Türkiye 321’incisi oldu.

“Yeni kimliğimle yeni bir hayata başladım”

Spartak Laçugin, Antalya Gazi Anadolu Lisesi’ni birincilikle bitirdiğini ancak nüfus cüzdanı olmadığından dolayı üniversite sınavlarına giremediğini söyledi. Bu süre zarfında çok zor durumlar yaşadıklarını anlatan aday, “Yaklaşık 4 sene önce, 18 yaşını doldurduktan sonra Türk vatandaşlığı için başvurduk. Bunun için Özbekistan’dan bazı belgelerin gelmesi lazımdı. Özbekistan Büyükelçiliği başta olmak üzere birçok yere başvurduk ama kimseden cevap gelmedi” dedi. Laçugin, şöyle konuştu:

“Geçen sene Türk vatandaşlığına geçtikten sonra 3 yıl ara verdiğim üniversite sınavlarına tekrar çalışmaya başladım. 2008’de mezun olduk ama kimliğimiz olmadığı için geçen seneye kadar bir şey yapamadık. Kimliğimizi aldıktan sonra dershaneye gitmeye başladım. Günde 8 saat de bir işte çalışıyordum. Bazen işten üniformayla dershaneye gidiyordum. Çoğu kez ders çalışırken uyuyakaldığım oluyordu ancak hedefim büyüktü ve çok çalıştım.”

Sınavda Türkiye 321’incisi olduğunu bildiren Laçugin, “Boğaziçi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Çeviri Bilim Bölümüne yerleştim. Başarımı, bize ağabeylik yapan ve yeni bir hayata başlamamızı sağlayan Çavuşoğlu’na borçluyum” diye konuştu.

“Doğru insana doğru yerde rastladık”

Sergey Laçugin ise Akdeniz Üniversitesi Devlet Konservatuarı Müzik Bölümü öğrencisi olduğunu belirterek, hayatlarının değişmesinde Çavuşoğlu’nun çok büyük etkisi olduğunu söyledi. Bir müzik programında kendisiyle tanıştığını anlatarak, “Yanına giderek kendisiyle tanıştım. Daha sonra derdimi anlattım. O günden beri bize yardımcı oldu” diye konuştu.

Kaynak: DHA