Bulunan 1 den 3 - Toplam 3
Ağaç Şeklinde Aç2Beğeni
 • 1 gönderen Mr December
 • 1 gönderen aDNA

Sınavlara Nasıl Hazırlanmalıyız?

Genel Güncel Olaylar Forumunda Sınavlara Nasıl Hazırlanmalıyız? Konusunu İncelemektesiniz

Her gün ders çalışmak için belirli bir zaman ayırmalı ve zor öğrenilen derslere daha çok ...


 1. #1
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376

  Sınavlara Nasıl Hazırlanmalıyız?

  Her gün ders çalışmak için belirli bir zaman ayırmalı ve zor öğrenilen derslere daha çok zaman verilmelidir. Çalışma zamanı yavaş yavaş arttırılmalıdır.  Sürekli ders çalışmak, her zaman iyi öğrenmeye yol açmaz. Çalışmanın yanında, dinlendirici boş zaman uğraşlarına ve spora da yer vermek, bireyi uyumlu ve daha başarılı yapar. Bu nedenle ders çalışma programlarının aralarına boş zaman etkinliklerini de koymak faydalıdır.

  Verimli ders çalışmada en yararlı sürelerin birer saatlik süreler olduğu söylenebilir. Örneğin, 40-50 dakikalık çalışmadan sonra 10 dakikalık tekrar yapmak çalışmanın bitiminde ise 10-15 dakika dinlenme zamanı ayırmak faydalıdır. Çalışma ortamının uygun şekilde düzenlenmesi gerekir.  Öğrendiklerinizin aynı gün tekrarı yararlı olduğu gibi, aralıklı tekrar da önemlidir. Çünkü, kullanılmayan bilgiler unutulur.

  Programında kesinlikle bir günü kendine tatil olarak ayırıp derslerden uzaklaşma. Her gün düzenli olarak azda olsa derslerine mutlaka zaman ayırmalısın. Senin tatillerin dersler arasındaki saatlik zamanlar, günler değil!  Çalışmalarında mutlaka günlük, haftalık ve aylık tekrarlarına dikkat et. Bizim istediğimiz, çalıştığımız, öğrendiğimiz konuları uzun süreli olarak saklamak. Bunun en güzel yolu da tekrar etmek. UNUTMAYALIM Kİ, öğrenilen bilgiler üzerinde en az bozucu etkiye sahip olan dönem uyku dönemidir. Yani uyku öncesinde yapılan tekrarlar sayesinde çalıştığımız konuları, ilerleyen zaman içinde hatırlamak çok daha kolay olacaktır. Günlük, haftalık ve aylık tekrarlar sayesinde çalışmalarının karşılığını alabilecek ve daha başarılı olacaksın. Tekrar yaparken bugün ne öğrendim? Bu hafta ne öğrendim? Bu ay ne öğrendim? Sorularını kendine sormalısın. Vereceğin yanıtlar senin ne kadar verimli ders çalıştığının da bir göstergesi olacak. Çok çalışma ile değil etkili çalışma ile ancak istediğiniz başarıları elde edebilirsiniz. Bunu sağlamanın da en güzel yolu tekrarlara önem vermektir. Çalışma planını tanımlamak ve bunun yararlarını anlatmak kolaydır. Fakat plan yapmak ve uygulamak oldukça zordur. Eğer planlı çalışmaya karar verdiysen bilmelisin ki bir süre zorlanacak, keyfe keder çalışmak isteyeceksin. Sakın vazgeçme! Kısa bir süre sonra planlı çalışmaya alışacaksın. Öyle ki planına uymadığında rahatsız olacak ve bir an önce telafi etmeye çalışacaksın.  Öğrenilenlerin en son tekrarını yüksek sesle okumanın, yüksek faydaları var!

  İçinden veya hafif sesle okunan ya da çalışılan şeyler, bütünüyle zihinsel bir izlenim olarak kalır. Kelimeler ve cümleler varlıklarını ve biçimlerini sadece kâğıt üzerinde gösterirler. Anlamları gözümüz içinde, beynimiz için de aynıdır.

  Yüksek sesle okuyan veya düşünen kişi, okuduğu şeyden bütünüyle yeni bir izlenim kazanır. Bu görüntüler canlanır. Kelimeler hayal gücü yardımıyla vücut kazanırlar. Cümleler göz, kulak ve beyin için eşit anlamda varlıklar olurlar. Bu yolla görsel nitelik işitsel niteliklerle pekiştirilmiş olur. Öğrenmekte çok zorluk çektiğiniz parçaları anlamanızı sağlar, kalıcı bir bellek izlenimi yaratır.

  Yüksek sesle okuyun! Okuduğunuz belleğinizde yüksek sesle tekrarlayın. Okuduğunuzu yazın, özet çıkarın! Çevrenizdeki koşullar şayet yüksek sesle okumanıza olanak vermiyorsa, bu durumda elinize bir kalem ve kağıt alarak, okuduğunuzu yazın veya özet çıkarın. Bu da iyi bir yöntemdir.  Çalışma aralarında televizyondan uzak durun! Çünkü öğrenme üzerinde en bozucu etkiyi televizyon yapmaktadır

 2. #2
  Baş Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  5.089
  Eğitim fakültesi mezunu olarak bunları biliyorum ama asla uygulayamadım, uygulayamıyorum hala.
  aDNA bunu beğendi.
  --------------------------------------
  #akademikzam

 3. #3
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Uygulayın diye değil Hocam öğretin diye yayınladım. ''Hocanın dediğini yap yaptığını yapma'' buradan çıktı.
  Mr December bunu beğendi.

Benzer Konular

 1. ÖYP'ye Nasıl Başvurabilirim?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 470
  Son Mesaj: 22-11-2016, 23:03
 2. Nasıl ÖYP Yapabilirim?
  ÖYP 2013- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı forum içinde, yazan kafka
  Cevap: 16
  Son Mesaj: 02-07-2013, 12:05
 3. Nasıl olacak?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan Selda Stbk
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 13-04-2012, 16:13
 4. Artık Sınavlara Başörtüsü İle Girilebilecek
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 20-10-2010, 11:14

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git