Bulunan 1 den 5 - Toplam 5
Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
 • 1 gönderen globalerol

Eğitim Bir-Sen Toplu Sözleşme Taleplerini Açıkladı (Zam)

Genel Güncel Olaylar Forumunda Eğitim Bir-Sen Toplu Sözleşme Taleplerini Açıkladı (Zam) Konusunu İncelemektesiniz

Geçen yıl yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde 18 maddede eğitim çalışanları adına kazanımalar elde edildiğini ifade ...


 1. #1
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  668

  Eğitim Bir-Sen Toplu Sözleşme Taleplerini Açıkladı (Zam)

  Geçen yıl yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde 18 maddede eğitim çalışanları adına kazanımalar elde edildiğini ifade eden Özer, ancak bu kazanımların özellikle ek ödemenin gölgesinde kaldığını savundu.

  Bu yılki toplu sözleşmelerde, eğitim çalışanları daha güzel kazanımlar elde etmeyi umduklarını söyleyen Özer, geçen yıl 666 KHK ile öğretim elemanları ve öğretmenlerin kapsam dışı bırakıldığı için mağduriyet yaşadığını iddia etti.

  IMF'ye bütün borçları ödeyen Hükümet'ten memurların, öğretmenlerin ve öğretim elemanlarının alacaklı olduğunu öne süren Özer, bu konuda talepleri olacağını belirtti. Memur-Sen'in toplu sözleşme taleplerini dün açıkladığını, eğitim camiasının taleplerinin bunlara ek olacağını anlatan Özer, ilk taleplerinin eğitim çalışanlarına ek göstergenin 3600 olarak uygulanması olduğunu bildirdi.

  Öğretim elemanları için 364, öğretmenlere 328, şeflere 109, memur ve hizmetlilere ise 73 lira özel hizmet tazminatı istediklerini ifade eden Özer, şöyle devam etti:

  "Her yıl eğitim hizmet kolunda çalışanlara verilen öğretim yılına hazırlık ödeneğinin de bu yıl bin 202 liraya çıkartılmasını talep ediyoruz. Eğitim çalışanlarının üzerinde durduğu konulardan birisi de ek ders ücretleridir. Ek ders ücretleri deyim yerindeyse bugün çok komik noktalarda seyrediyor. Bu komik ücretlerden kurtulmak için, herkese hakkının verilmesi için de üniversitede profesör olanlara 35 lira, doçentlere 29 lira, yardımcı doçentlere 23 lira, öğretim görevlisi ve okutman kadrosunda bulunanlara 18 lira, Milli Eğitimde çalışan öğretmenler için ise gündüz öğretimi için 15 lira, gece öğretimi için ise 17 lira ek ders ücretinin verilmesini talep ediyoruz."

  Okul yöneticilerinin 6 saat derse girme zorunluluğunun kaldırılmasını da talepleri arasında sayan Özer, derse hazırlık-planlama karşılığı 10 saate 1 saat olarak verilen ilave ek dersin 6 saate 1 saat olarak düzenlenmesi, pansiyonlu okullarda gece nöbeti ücretlerinin 8 saate çıkarılması, yükseklisans ve doktora için artırımlı ek ders ücreti uygulamasında oranların yüksek lisanslılar için yüzde 25, doktoralılar için yüzde 40 olarak düzenlenmesi ve ikili eğitim yapan okul yöneticilerine fazla mesailerine karşılık haftalık 2 saat olarak ödenen ek ders ücretinin 10 saate çıkarılmasını istedi.

  Özer, öğretmenlerinin sınav ücreti olarak yaklaşık 43 lira aldığını bu ücretin de 122 liraya çıkarılmasını, okul idarecileri arasında ücret adaleti sağlanmasını, öğretmenlere nöbetlerinde 4 saat ek ders ücreti verilmesini de talepleri arasında saydı.

  kaynak
  aDNA bunu beğendi.

 2. #2
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  03-2012
  Nerden
  Ankara
  Mesaj
  374
  Haberi 100 kişi okumuş şimdiye kadar ama kimse yorum yazmamış Artık kimsede zama ilişkin inanç kalmadı heralde

 3. #3
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  06-2013
  Nerden
  Ankara
  Mesaj
  107
  Şunu söylemeliyim ki hükümet, bu sendikalardan kesinlikle daha "insaflı"dır. Hükümet, ya hiç zam yapmayacak ya da bu "sendika"(!)ların talebini birkaç kez katlayan bir zam yapacaktır. Bu işin "orta yol"u yok: Ya tümden silineceğiz ya da hakkımız olana epey yakın bir düzenlemeye muhatap olacağız. Hükümet, bunu çok iyi biliyor. ("Sendika"ymış! Bu talebiniz, belki hükümetin düşündüğünü mahvetmekten başka bir sonuca varmaz.)

 4. #4
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  06-2012
  Nerden
  istanbul
  Mesaj
  399
  işimiz hükümete kalmışsa zaten hepimize geçmiş olsun. Bu sendika düşmanlığını da forumda sık sık görebilmekteyiz artık. Eleştiriler haklı ancak sendikalar olmasa emin olun devlet memurların göz yaşına bakmadan siler atar

 5. #5
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  361
  Öğretmenlerin maaş durumu bizden iyi aslında. Her eğitim öğretim yılına hazırlık hibesi alıyorlar. Biz de o da yok. Maaş zammı konusunda öğretmenlerle aynı kefede tutulmamız da bir ayrı kötü.
  Hayırlısı bakalım.

Benzer Konular

 1. Marmara Üniversitesi Yüksek Lisansa Kabul Edilenlerin Listesini Açıkladı mı?
  Yüksek Lisans Eğitimi forum içinde, yazan kitokito
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 01-09-2012, 13:28
 2. YÖK Başkanı barajın neden düşürülmediğini açıkladı
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 04-08-2012, 15:05
 3. toeic için toplu başvuru
  ÖYP Dil Puanı forum içinde, yazan inspiration
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 21-12-2011, 20:10
 4. TOEİC için toplu dilekçe
  ÖYP 2011- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan inspiration
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 21-12-2011, 19:56
 5. Cevap: 12
  Son Mesaj: 25-08-2011, 16:36

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git