Bulunan 1 den 5 - Toplam 5
Ağaç Şeklinde Aç3Beğeni
 • 1 gönderen Tarko
 • 2 gönderen aDNA

Başörtülü Öğrenciyi Derse Almayan Prof. Hapis Yatacak

Genel Güncel Olaylar Forumunda Başörtülü Öğrenciyi Derse Almayan Prof. Hapis Yatacak Konusunu İncelemektesiniz

Yargıtay, başörtülü öğrencilerin fotoğrafını çekerek özel hayatın gizliliğini ihlal ve eğitim öğretim hakkını engelleme suçlamasıyla ...


 1. #1
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376

  Başörtülü Öğrenciyi Derse Almayan Prof. Hapis Yatacak

  Yargıtay, başörtülü öğrencilerin fotoğrafını çekerek özel hayatın gizliliğini ihlal ve eğitim öğretim hakkını engelleme suçlamasıyla yargılanan Ege Üniversitesi (EÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esat Rennan Pekünlü'ye, İzmir 4. Asliye Ceza Mahkemesi'nin verdiği 2 yıl 1 aylık hapis cezasını onadı.

  Ege Üniversitesi Matematik Bölümü öğrencisi Fatma Nur Gidal, eğitim hakkını engellediği iddiasıyla 2011 yılında EÜ Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esat Rennan Pekünlü hakkında dava açmıştı. İzmir 4. Asliye Ceza Mahkemesi, 13 Eylül 2012 tarihinde davayı karara bağladı. Hakim Yahya Kesim, sanık Prof. Dr. Esat Rennan Pekünlü'nün, Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Astroloji Bölümü öğretim üyesi olduğu halde, aynı fakültenin Matematik Bölümü öğrencisi Fatma Nur Gidal'ın, 2011 yılında hukuka aykırı bir şekilde eğitim ve öğretim hakkını engellediğinin anlaşıldığını belirterek, TCK 112\1-b maddesine göre ve suçun işleniş şekli, suçun işlendiği yer, suç kastının yoğunluğunu artırım nedeni sayarak, temyiz yolu açık olarak 2 yıl 6 ay hapis cezası verdi.

  Sanığın duruşmadaki iyi hali nedeniyle ceza 1/6 oranında indirilerek temyiz yolu açık olarak 2 yıl 1 aya indirildi. Sanık Pekünlü'nün avukatı Murat Ülkü, kararı temyiz etti. Yerel mahkemenin kararını görüşen Yargıtay 4. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin Prof. Dr. Esat Renan Pekünlü'ye verdiği 2 yıl 1 ay hapis cezasını onadı. Karar, mahkemeye geldikten sonra Pekünlü'nün cezasını çekmesi için infaza verilecek. Benzer suçlamalarda Prof. Dr. Esat Rennan Pekünlü hakkında dört kız öğrencinin şikayetiyle açılan ikinci bir dava ise devam ediyor. Pekünlü hakkında, eğitim ve öğretimin engellenmesi suçundan 4 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası isteniyor.


  Kaynak: Cihan

 2. #2
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  574
  Hoppala ne hapsi be mazlumun zulmü bu olsa gerek

 3. #3
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  949
  beş yıldan az cezalar ötelenir, bu da öyle olacaktır. lakin bilim insanı olmaktan vazgeçip rejim bekçiliğine soyunanların da akıbeti hakkında iyi bir örnek olmuş.
  Assoc.Prof. bunu beğendi.
  2012/2 ÖYP Araştırma Görevlisi

 4. #4
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  05-2013
  Mesaj
  38
  İnançlarından dolayı baskı ve eğitim hakkını engellemeye karşı yerinde bir karar. Türkiyenin normalleşmesi ve gerçek demokrasiye yakınlaşmasının göstergesi olarak yorumluyorum. cezası 2 yıl 1 ay ve hakkında başka bir dava daha var. yani ötelenmez sanırım.

 5. #5
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Arkadaşlar Demokrasi ile bağdaşmayan bütün uygulamalar bizde. Mini etekli Hanımefendide eğitim hakkını kullansın, başı kapalı hanımefendi de. O yüzden ilerlemiş demokrasilerde baskıcı zihniyetler Akademik ortamda yer almıyor. En güzel örneği Almanya ve Fransa benim için. Ki bu ülkelerin nüfusunun %5 ancak Müslüman ve bu kişilerin çoğu vatandaşları bile değil, sadece YABANCI. Hoşgörüsüzlüğü kaldırmalı ülkemizin güzel mozağini yaşamalıyız. Bırakın siyasi malzeme olarak kullanan azınlığı, gönülden kullanan arkadaşlarımızın hakkını koruyalım. Bu zihniyette hocaCIKları da, tam tersini yapan hocaCIKlar da artık eritilmeli, sistemden çıkarılmalı.
  jandro ve Assoc.Prof. bunu beğendiler.

Benzer Konular

 1. Başörtülü Avukata Hakimden Görülmemiş Tavır
  Sohbet/Muhabbet Konuları forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 22-02-2013, 09:41
 2. Üniversitelerin farklı uygulamaları yabancı öğrenciyi mağdur ediyor
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 26-08-2012, 11:29
 3. Başörtülü öğrencileri fişleyen profesör, hakim karşısına çıktı
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 28-06-2012, 12:58
 4. Cevap: 4
  Son Mesaj: 24-12-2011, 13:32
 5. Başka Üniversiteye Göndermeyen ama Kendisinde de Lisanüstüne Almayan...
  ÖYP 2011- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan denizzznehir
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 17-09-2011, 12:36

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git